homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-125


#2357 2012-04-25 14:46:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

(asta pe langa ca-s curioasa d mor unde s-a fcut analiza aia, si inca acu nspe ani big_smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2358 2012-04-25 15:10:31

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

habar n-am fetele atata stiu si eu atata va zic big_smile ca i-a dat san 2 saptamani timp in care copilul urla si scadea in greutate ... si ca doctorii i-au zis ca nu are lapte gras ... iar in momentul in care l-a trecut pe lp nici n-a mai plans si a inceput sa ia in greutate ...
Acu si eu cred ca e vrajeala din partea doctorilor da nu stiu mai multe detalii


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2359 2012-04-25 15:19:30

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

si eu am patit la fel..adica asa zice mama
prima luna am luat 200 g, s-a speriat doctoritza si m-a bagat pe lp de a doua zi, cica am inceput sa iau ohoho....ma rog acum e tarziu de analizat smile


in legatura cu atasamentul tzatzei...eu practic toata ziua sunt cu el mufat, la orice trebuia sa-i dau tzatza,deci pe undeva te cam invidiez poke lol el chiar daca e satul si a mancat acum 1 minut, ar lua tzatza si ar molfai-o cu oreleeeee lol asta daca nu e taica-su prin preajma, ca si el mai are o arma pt el: umarul...sus pe umarul lui Japan se linisteste de orice...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2360 2012-04-25 17:43:21

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Totul despre alaptare

la inceput in primele luni si a mea era mereu la san,din jum in jum de ora...si oricat de satula era,ea tot mai voia,nu refuza tzatza niciodata...si credeam ca niciodata nu o sa manance la 3 ore ca alti copii,dar cam de pe l a4 luni s-a schimbat si nu a mai mancat asa des,a inceput cam la 2 ore jumate,3 ore...dar nu a mai luat sa mult in greutate ca inainte,ceea ce e si normal,ce ar fi sa ia mereu 1 kg/1 kg jum pe luna,unde ar ajunge?

poke,ce tare e bebe tau....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2361 2012-04-25 18:35:43

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

bubu, imi place de mor sa il alaptez, insa cred ca toate au o perioada in care se fac... si voi incepe si serviciul, cred, robabil, undeva in sept deci pe la 9 luni ale lui.
plus de asta, nu stiu ce ma voi face, am luat 12 kg in sarcina, in 3 luni am slabit 22 de kg si o tin tot in jos. maselele s-au dus vreo 3, parul imi cade in suvite, bebelusul e mare deci are nevoie de papica ca lumea. nu stiu cat voi mai putea face fata, sper ca pana la 6 luni sa ma tina balamalele si sa creasca si el cum trebuie. dupa aia, om mai vedea...
tzinca, al meu numai asa adoarme smile pe burta si mangaiat pe spate smile la fel, se frichineste ce se frichineste si gata. la tzatza nu mai doarme de la o luna cred.
janis smile tu ai un avantaj. orice ar fi macar stii cum sa il linistesti. eu tre' sa fiu inventiva lol ca tzatza il enerveaza daca nu e pt basculat, cum zice smart smile
sweety puss


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2362 2012-04-25 19:01:46

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Totul despre alaptare

am inteles, poke (caderea parului o sa se opreasca pe la 6 luni ale lui bebe)


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2363 2012-04-25 21:30:00

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Si eu cred ca parul,maselele si slabitul o sa se opreasca curand,independent de alaptat.
Eu sper totusi sa slabesc mai muuult lol
Eu zic acum ca fetele m-au cam convins..ii dau cat vrea si cand ma duc la munca ii dau noaptea. Daca mai rezist..bineinteles..ii face bine lui dar eu cred ca fac lordoza la cum ma doare spatele...din cauza pozitiilor de alaptat..si al alaptatului cu orele....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2364 2012-04-26 08:06:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

poke, io ma leg de o singura chestie din ce ai zis (ca in rest da, e treaba ta ce faci)... la varsta lui, NU EXISTA mancare mai "ca lumea" decat tzatzi smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2365 2012-04-26 08:15:29

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

kata, acum sunt de acord cu tine, la varsta asta.. ce vroiam sa zic acolo ca e mare acum si probabil va fi tot magadan si la 8-10-12 luni si va avea nevoie de mancare ca lumea, pe care nu stiu daca sunt in stare sa i-o ofer.
janis, maselele vad ca da...s-au oprit deocamdata, dar parul si slabitul nu. si crede-ma, nici nu am de unde sa slabesc, am acum, greutatea pe care o aveam la 14 ani cesafac si saptamanal se duce in jos acul cantarului

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-04-26 08:17:11)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2366 2012-04-26 10:38:01

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

Poke nu-mi pasezi mie cantarul ala? lol

Mie si acum imi cade parul destul de rau, iar de masele nu mai zic' sunt nopti in care ma culc cu o infernala durere de cap si ma trezesc cu alta de masea forgetit


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2367 2012-04-26 11:00:42

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

si mie imi cade parul, eu cu gingiile am probleme, imi sangereaza
iri zicea sotul ca de mai cade mult aman cheala , iau cate 2 pumni imensi de par la fiecare pieptenare sad
si din greutate nu dau jos deloc lol
poke cum zice smart , da-ne cantarul lol


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2368 2012-04-26 11:18:58

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Poke pai o sa fie diversificat atunci...nu inteleg ce vrei sa spui cu mancare calumea...copii mananca si lapte pana la minim 3 ani...preferi sa ii dai formule de lapte cu taurina si ce alte chestii mai contin decat laptele tau care garantez ca e bun? Nu stii ca laptele se formeaza din rezervele mamei de vitamine? Ea poate fi subnutrita dar laptele e bun....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2369 2012-04-26 13:55:37

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

poke tu cum stai cu alimentatia? Poti consuma lactate?

Mie nu imi cade paru, nici probleme de dinti nu am. Si mai am 2-3 kile de dat jos sa ajung la greutatea de dinainte de nastere care cred ca raman.

Offline

 

#2370 2012-04-26 14:14:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

poke, exact, la varsta aia oricum va mai manca si mancare. iar cu parul e cum zic fetele, e de la sarcina, ORICUM cade o perioada. dar nah, astea erau asa, comentarii pe langa subiect


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2371 2012-04-26 14:29:49

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

janis, eu nu ii dau lp. am inceput acum, de o sapt si ceva-2, cu lapte de vaca.
ii dau putin, maxim 30-40 ml pe zi. ii dau pt ca mai sunt momente cand trebuie sa plec, am facut anestezii pt masele si tot mai am de facut si urmatoarea masa dupa anestezie i-am dat-o cu lapte. deocamdata e totul ok, nu avem dureri de burtica, scaune diferite, eczeme, etc.
tzinca, beau lapte, iaurturi si mananc branza la fiecare masa, ba iau si calciu efervescent.
trebuia sa ii dau ceva sa manance si trebuia sa merg si la doc cu maselele alea. la inceput ma dureau de la curent, apoi incepea durerea din senin. asa ca am zis ca nu se mai poate. nu eram om sa stau zilnic cu vata si spirt in urechi, mi se cojea pielea de la arsuri.
janis, stiu ca (daca e in cantitate suficienta, laptele ar trebui sa fie bun) dar si mama trebuie sa fie bine, pt ca, in final, copilul nu creste singur, are nevoie de mine intreaga si sanatoasa. si asa cum sunt o multime de copii care cresc si nu sunt alaptati deloc,eu cred ca va creste si el cu lapte de vaca-capra de la 6-7-9 luni, incolo.
in fine, dupa cum am mai spus, fiecare face cum crede ca e mai bine pt el si ai lui. si eu am hotarat ceva pt noi, asa ca nu vad care mai e sensul discutiilor in ceea ce ma priveste (la general, evident, putem/puteti discuta, dar eu nu am cerut un sfat, daca sa alaptez sau nu pana la 2-3 ani, ci am spus doar ca nu o voi face).
iar cu greutatea...eu m-as fi bucurat sa raman cu 2-3 kg in plus...dar ma asteptam sa slabesc. e adevarat ca nu aproape 11 kg pe langa ce am luat in sarcina....

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-04-26 14:31:48)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2372 2012-04-26 14:51:58

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Poke, eu nu judec pe nimeni, dar nu pot sa zic ca nu m-am socat putin de ceea ce ai scris. Lapte de vaca la 3 luni? sad Cand tu ai minunatie de laptic in tzatza?! sad
Iti respect decizia, dar ma repet, pentru mine e...socant. sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2373 2012-04-26 15:01:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

anestezia dentara nu afecteaza cu nimic alaptatul.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2374 2012-04-26 16:27:44

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

pokemon a scris:

nu toata lumea considera ca acel lapte inca mai face fata unui copil de cateva kg bune...

Din punct de vedere nutritional iti garantez ca ramane la fel pe tot parcursul alaptarii, ba, o data  cu varsta devine MAI dens nutritional si din punct de vedere al celulelor continute (sunt milioane intr-un gram).

Plus ca un copil de un an si unul de 3 nu sunt asa diferiti ca dimensiuni.

O sa-ti povestesc o anecdota, ca tot tinzi spre curentul asta cu laptele e apa chioara dupa x luni/ani (ia-o metaforic, stiu ca nu ai spus cuvintele astea). Eu am doi copii, unul de 3 ani si jumatate, colectivizat, si unul care implineste doua luni in curand. Copila mea s-a pricopsit cu streptococ betahemolitic tip A prin septembrie. Am scapat de el, dar namila a fost responsabila pentru niste raceli repetate oribile. Utima recidiva a fost prin iarna, foarte usoara, nu a fost nevoie de tratament heavy. La o vreme dupa ce am nascut i-a mirosit respiratia intr-un fel anume, a infectie si a dezvoltat o tuse care nu mai trecea - tusea dimineata la trezire si rarisim in cursul zilei.
Totul a trecut aproape brusc cand a inceput din nou sa suga mai mult. Ea suge rar acum, are si zile cand nu cere deloc.

Decizia de a intarca e personala, ok, dar hai sa fie una informata.

In alta ordine de idei, scriai ceva despre biberon, incerci sa-l obisnuiesti si cu el?

acum am citit ca dai lapte de vaca si copilul e foarte mic. ai mare grija, ii faci rau intolerantele si alergiile apar in timp nu de la o masa la alta. Presupun ca-i dai din magazin? Ala nici lapte nu mai e. Macar da-i formula, daca tii cu tot dinadinsul sa ii dai ceva.

Lipsa de atasament fata de san pare doar o confuzie de biberon. Este indusa de tine fara sa vrei, nu e o caracteristica a copilului.

Ultima oara a fost editat de zoozie (2012-04-26 16:42:47)

Offline

 

#2375 2012-04-26 16:53:25

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Totul despre alaptare

poke eu te inteleg perfect....si eu am trecut prin ce treci tu...daca vezi o poza cu mine de asta vara,zici ca eram mumia in persoana,slaba,incercanata,,,cheala prin unele locuri prin cap....am facut o cura cu vitamine, am folosit o masca de regenerare a parului....am incercat orice....dar de alaptat nu m-am lasat....si eu am avut momente cand ziceam ca renunt....dar cu ajutorul fetelor care ziceau sa nu intrerup alaptatul...nu l-am intrerupt si nici nu vreau s-o intarc definitiv....sa suga cat oi avea lapte...bine..acu nu o sa alaptez pana afce 7 ani....dar o perioada,tot o mai alaptez...

din cate stiu eu laptele de vaca e sarac in fier

tu faci cum crezi tu.decizia iti apartine...

mama ne-a alaptat pe noi si nu imi audc aminte sa f avut probleme de sanatate ,decat minore...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.