homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-126


#2376 2012-04-26 18:03:28

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Poke iarta-ma..nu incercam sa discut pe tema deciziei tale ci doar iti ziceam ca laptele tau Este mancare calumea..in rest ce faci=hotararea ta

Lucky..nu e asa de socant..mama imi zicea ca acum 30-40 ani la tara nu se gasea lp...si copiii erau hraniti si de la o luna cu lapte de vaca indoit cu ceai


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 



#2377 2012-04-26 18:26:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

JanisJoplin a scris:

Lucky..nu e asa de socant..mama imi zicea ca acum 30-40 ani la tara nu se gasea lp...si copiii erau hraniti si de la o luna cu lapte de vaca indoit cu ceai

diferenta e ca acum se gaseste lp si, pana la noi si binevenite legi, e disponibil oricui fara reteta

poke, daca ai ce ai cu lp , incearca macar o formula home made: http://www.westonaprice.org/childrens-h … by-formula  mi-esti si draga si am trecut si printr-o experienta nasoala cu cris, m-ar durea sa vi se intample, Doamne fereste, la fel. Laptele de vaca e FOARTE alergen si, cum zice zoozie, NU ITI DAI SEAMA DE REACTII IMEDIAT (cris rupea iaurturi la 7 luni, cate 300 g odata... si NU mi s-a parut ca ar fi avut vreo reactie sad la 9 luni avea deja 20-40 treziri pe noapte si eu eram in depresie). nu comentez acu legat de alaptat, e clar ca gandim f diferit aici (vesnica dilema 'intarcatul - drept al mamei" vs "alaptatul - drept al copilului"). E treaba ta ce faci, dar io TE ROG GANDESTE-TE inainte sa-i mai dai lapte de vaca inainte de un 12 luni


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2378 2012-04-26 19:46:15

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Janis, eu am spus doar ce am simtit. Repet, nu judec pe nimeni. Cine sunt eu sa fac asta?!

Mi-am amintit ca si eu fac parte din generatia astora de 30-40 ani indopati cu lapte de vaca indoit cu ceai, cam tot asa, de la 3 luni cand mama a constatat ca...nu mai doream sa sug si asa ca a lasat-o balta. Si uite ca in timp am dezvoltat o boala autoimuna, a carei cauza ramane o necunoscuta. sad Sa fie si de la alimentatia de bebe? Sa fie din alta cauza? Nu se stie...


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2379 2012-04-27 00:33:46

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

offf, citesc cu interes si asa imi face o mare placere sa va aud ca alaptati si puii mai mari...si eu as fi vrut sad , mai ales dupa ce am cititi acest topic (pacat ca s-a deschis prea tarziu pt mine sad ), dar asta a fost, bune si alea 11 luni si ceva, chiar daca nu in totalitate

sa va povestesc totusi ceva care pe mine una ma incanta la maxim de ceva vreme : citeam inainte de culcare ,,101 dalmatieni,, ( de fapt e impropriu spus citeam, ca nu are rabdare sa citesc, ii spun dupa poze, ajungem la faza in care puii nou nascuti sug si ea repede  ,, Anika?,, si pac imi ridica bluza de pijama si baga o limba asa finut si cu un zambet strngaresc pe una din titzi, sa o mananc nu alta, si ii zic,, vezi mama , daca mai sugeai si tu la timp acum aveai ce sa iei cu gurita,,...ii plac la nebunie tatazele mele, cand imi gaseste sutienul stie clar pt ce este ,, titzi,, .


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2380 2012-04-27 07:55:33

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

imi cer scuze ca abia acum apuc sa raspund.
lucky, nu stiu de ce esti asa de socata, dar ma rog. eu, si ft multi din generatia mea, am crescut cu lapte de vaca si am crescut ok. eu in afara de banalele raceli si o toxoplasmoza luata de la un hamster nu am avut niciun fel de boala. sa ii dau lp? nu ii dau! de ce? pt ca pana la urma e tot pe baza de lapte de vaca, deci alergii tot poate dezvolta. in rest, e procesat si ultra-procesat, imbunatattit cu tot felul de vitamine-chimicale, care cine stie in ce proportie si daca se asimileaza. atata timp cat am sursa foarte sigura, cu animal care este testat periodic impotriva bolilor, eu cred ca este mai ok sa ii dau lapte de vaca.
de lipsa de vitamine nu poate fi vorba acum, ma indoiesc ca cei 20-40 ml de lapte pe care ii papa el intr-o zi ii creeaza vreo lipsa in organism. iar cand va fi diversificat, voi avea eu grija sa isi ia din mancarea naturala ce nu primeste in lapte.
zoozie, eu nu sunt asa de sigura ca laptele devine mai dens. am in jurul meu 2 cazuri.
un copil care are acum 1 an si 9 luni si care refuza aproape orice fel de mancare pt ca vrea san.papa 2 linguri de ciorba, inchide gura si trebuie sa ii dea san. noaptea se trezeste la maxim 0 ora sa suga. copilul e extrem de marait, pt ca in continuu e obosit. iar la varsta de 1 an si 9 luni are fix....aceeasi greutate ca la 1 an si 2 luni, adica 8 kg si jumatate.de ce nu creste, tinand cont ca si ziua suge in acelasi ritm? probleme de sananate nu are, limbircei, etc, doar o...ciudata anemie.
si mai am un caz, copil care a fost intarcat la 11 luni, tot pt ca nu mai luase nimic in greutate timp de 2 luni, desi mama avea lapte, iar bebelusul nu cerea mancare mai des de 2-3 ore. si dupa ce a trecut pe lapte (culmea, tot de vaca) a reinceput sa ia in greutate...
si a mai fost si pass, pe forum, cu sebic care nu mai crestea doar din lapticul ei...
referitor la laptele pe care i-l dau, am scris mai sus ce si cum. si nu, copilul nu confunda biberonul cu sanul. el a baut 2 sapt ceai de colici pe la 1 luni si acum, de 2 sapt, acesti cativa ml de lapte. insa el de la nastere nu a stat la san mai mult de 10 min.
kata, iti multumesc pt link! chiar o sa i-l prepar cat de mult pot asemanator cu ce mi-ai dat tu acolo. eu cred ca daca e sa faca copilul alergie face si daca ii dau la 3 luni si daca ii dau, cum i-ai dat tu, la 7 luni. tocmai, faptul ca cris a mancat preparate din lapte de vaca tarziu si tot a dezvoltat intoleranta sad , imi dovedeste ca faptul ca as incepe la x luni, nu imi aduce garantia faptului ca nu vom avea probleme.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2381 2012-04-27 08:52:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

poke, cris a mancat lactate F DEVREME, pt cei cu eczema atopica ar fi trebuit sa astept pana dupa 1 an, iar eu le-am bagat la o luna de la inceputul diversificarii bang .... dar stii tu, nici eu nu credeam ca..., nu al meu..., nu e chiar cum zic cartile... etc sad nah, io de-acu imi tin gura (inclusiv cu stagnarea in greutate, care e cel mai STUPID motiv de intarcat un copil peste 9-12 luni, dupa umila mea parere). repet, sa-ti dea Dumnezeu sa nu regreti vreodata si sa-i mearga bine Razvanelului. eu mi-am jurat ca urmatorii mei 20 de copii nu vor pune gura pe lactate in primul an de viata si pe gluten pana la macar 9 luni.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2382 2012-04-27 09:17:15

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

poke ma bucur ca ai scris, chiar ma gandeam ieri ca poate abandonezi topicu tu atatea comentarii.
zoozie mai vroia sa sulinieze ceva, ii vorba de anticorpii care ii dai copilului care nu doar il ajuta sa lupte cu bolile ci si il intareste.. astia nu ai de unde sa ii prepari si laptele de vaca nu ii are...
iar laptele de vaca priveste-l ca pe o alimentatie dedicata vitelului unde combinatia de nutrienti este in asa fel incat sa se dezvolte in masa iar creierul sa ramana mic. Vitelul trebuie sa umble cat mai repede.
Link-ul de la kata ii foarte util ca sa adunci laptele de vaca cat mai aproape de laptele matern.

Eu is invers ca si cazul tau. Al meu copil are deja 8 kg jumate si nu stiu pana unde va urca dar nici nu imi bat capu, il cantaresc o data pe luna. Toata lumea in jur imi spune sa il tin la dieta  va Auzi tu, copil de 2-3 luni la dieta cu ceai pana se umple stomacu. Si asta se intampla in germania! Iar eu IGNOR si imi traiesc viata in armonia mea  music
Ii cel mai frumos moment cand alaptez si il ador cand se smiorcaie si il pun la san si suge cu atata placere. Iar ei imi zic iara ii e foame, eu zic nu ii dor de mami.

Offline

 

#2383 2012-04-27 11:49:11

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

kata, noi nu am avut nici un semn cum ca ar avea un fond alergic, nici eu nici taica-su nu avem vreo alergie la nimic. si da, si eu cred, cum ai zis tu, ca nu e chiar cum zic cartile. sper sa nu ma insele feelingul.
tzinca, nu am de ce sa abandonez discutia.da, sunt de acord cu anticorpii pe care nu are de unde ii lua, tocmai de aia pana la 6-9 luni vreau sa il alaptez si eu.dar nici din lp nu ia anticorpi, nu?
cat despre ce zici tu cu vitelul, da, ai dreptate, oare d-aia m-oi fi facut eu de 1,75? de la laptele de vaca? chicot


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2384 2012-04-27 13:00:06

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

tzinca a scris:

poke ma bucur ca ai scris, chiar ma gandeam ieri ca poate abandonezi topicu tu atatea comentarii.
zoozie mai vroia sa sulinieze ceva, ii vorba de anticorpii care ii dai copilului care nu doar il ajuta sa lupte cu bolile ci si il intareste.. astia nu ai de unde sa ii prepari si laptele de vaca nu ii are...
iar laptele de vaca priveste-l ca pe o alimentatie dedicata vitelului unde combinatia de nutrienti este in asa fel incat sa se dezvolte in masa iar creierul sa ramana mic. Vitelul trebuie sa umble cat mai repede.
Link-ul de la kata ii foarte util ca sa adunci laptele de vaca cat mai aproape de laptele matern.

.

sa inteleg ca toti cei hraniti cu lapte de vaca sunt prosti ?
o sa  sun pe mama sa o intreb cu ce m-a hranit sa vad in ce categorie ma aflu, totusi sunt cam pitica deci poate am scapat lol


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2385 2012-04-27 13:02:10

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Poke, eu cred ca ti-am raspuns la intrebare.
Asta am simtit cand am citit ca deja de la 3 luni ii dai supliment lapte de vaca... Stiind ca tu ai un laptic f bun in tzatze, stiind ce se poate intampla de la laptele de vaca, etc.
Si asta sunt eu, spun ce simt. smile
Iar cu tine chiar mi-am permis sa vorbesc sincer pentru ca imi sunteti simpatici si stiu ca esti o tipa dezghetata la minte.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2386 2012-04-27 13:14:53

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

pokemon, laptele praf are intr-adevar multe inconveniente, insa cazeina din el este sparta si tolerata mai usor de copil.

Legat de copilul de un an si 8 luni, la varsta acea exista un prag - copilul face achizitii importante si inaintea lor are o perioada de regresie. Perioade de genul asta exista mai multe dupa un an, in general apar inainte ca bebe sa mearga, sa alerge, sa vorbeasca sau sa ceara sa doarma singgur ori sa devina mai independent. Ca si comportament, copiii in aceasta situatie se comporta ca intr-un puseu de crestere: plang des, sug des, se trezesc des. Lipsa cresterii in greutate se poate datora hiperactivitatii, poate compenseaza acum cu o rata mare de crestere in greutate din primele luni. Exista obezitatea fiziologica a copilului mic, cauzata de alaptare si care se corecteaza de la sine cam dupa un an. De asemenea, este posibil ca bebelusul in discutie sa fi compensat stagnarea in greutate cu o crestere in inaltime si /sau cu niste abilitati cognitive peste medie (oate sa nu vorbeasca dar sa dovedeasca abilitatio logice mult peste media varstei de exemplu). Eu insami am un copil care pana la doi ani mai mult nu a mancat solide si mi-a luat si in greutate. Dupa o raceala tratata prost de mine (conventional), care a durat mult si a avut si o componenta entero, fetita a recuperat in urmatoarea luna 1 kilogram - alaptata aproape exclusivdin cauza eruptiei dentare. A, da, poate bebelusul ala se chinuiesi cu asa ceva. Sunt multi copii care refuza mancarea in perioada respectiva. Sau poate bebelusul era racit. Vezi? Sunt enorm de multe explicatii.

E drept ca pot fi proobleme, inclusiv intoleranta la gluten poate fi cauza stagnarii in greutate peste sase luni, a poftei de mancare reduse si a iritabilitaii. Cat despre anemie, in general copiii alaptati au fierul la nivel o idee mai scazut, explicatia e lunga, dar sa vezi cum sunt cei hraniti cu lapte de vaca de timpuriu.

Departe de mine a fi rautacioasa, dar acest lapte provoaca microsangerari la nivelul colonului (se datoreaza lactozei, care e diferita de cea din laptele matern, i se spune lactoza de tip B). Asa ca doua linguri de lapte nu inseamna cine stie ce aport nutritional, insa iti pot anemia copilul, mai cu seama ca acelasi lucru este provocat si de lactatele pe care e mananci tu din abundenta.

Si lactoza din laptele uman este destul de iritanta, astfel ca, daca un copil nu reuseste sa goleasca sanii, va avea colici, eventual ceva mai mult reflux si va fi evident si mai agitat si va lua prost in greutate. Totul sta in tehnica. Tehnica, la fel ca orice informatie privind dezvoltarea copiilor, se invata.

Altfel si copilul meu suge cate 10 minute de cand s-a nascut, dar asta nu-l impiedica sa suga des, din orice motiv si sa ia oricum bine in greutate. Tehnica in alaptare si informarea obiectiva sunt cu adevarat importante si daca vrei pot detalia aspectul.

Alergiile se manifesta intotdeauna dupa ce corpul ajunge la un anumit nivel de expunere la stimuli. Te poti trezi alergic la piersici la 25 de ani, desi manasei tone pana atunci.

De asemenea, apa si ceaiul oferite unui sugar demineralizeaza organismul si bebelusul poate avea inclusiv convulsii. Poate vrei sa afli mai multe de ce alaptarea exclusiva este cel mai bun cadou pe care i-l poti face copilului tau pana la sase luni: http://floridecires7.blogspot.com/2011/ … cu-un.html

Laptele de vaca este un aliment bun cand vine din surse controlate si nu este procesat, insa are un echilibru calciu-fosfor prost (parca 1:1), ceea ce impiedica tocmai absortia calciului (inteeg ca pentru asta il consumi tu).

Offline

 

#2387 2012-04-27 13:21:25

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

e tare asta cu creierul mic lol
eu sunt pe lp de la o luna, dar am o prietena care de la 1 luna e pe lapte de vaca, fac misto de ea rotfl dar si ea e mica de inaltime angel, ati scapat lol

de cand eram mica si faceam vreo boacana sau ziceam ceva gandit prost, sor-mea radea de mine si zicea: de la lapte praf....

poate d-asta mi-am dorit tare mult sa-mi alaptez copilul...am crescut cu ideea ca e ceva foarte nasol praful asta,eu nu am primit laptic de mami decat fix o luna.........

in fine, stiu, vroiam sa-l intarc dupa 6 luni si sa plec la turci fara el lol intre timp m-am razgandit, si sotul vrea sa-i dau cat mai mult, sa vedem cum o fi, sper sa ma duca balamalele pana atunci...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2388 2012-04-27 13:23:40

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

janis te cred pe cuvant , deci am scapat lol


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2389 2012-04-27 14:54:17

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

zoozie a scris:

pokemon, laptele praf are intr-adevar multe inconveniente, insa cazeina din el este sparta si tolerata mai usor de copil.

Legat de copilul de un an si 8 luni, la varsta acea exista un prag - copilul face achizitii importante si inaintea lor are o perioada de regresie. Perioade de genul asta exista mai multe dupa un an, in general apar inainte ca bebe sa mearga, sa alerge, sa vorbeasca sau sa ceara sa doarma singgur ori sa devina mai independent. Ca si comportament, copiii in aceasta situatie se comporta ca intr-un puseu de crestere: plang des, sug des, se trezesc des. Lipsa cresterii in greutate se poate datora hiperactivitatii, poate compenseaza acum cu o rata mare de crestere in greutate din primele luni. Exista obezitatea fiziologica a copilului mic, cauzata de alaptare si care se corecteaza de la sine cam dupa un an. De asemenea, este posibil ca bebelusul in discutie sa fi compensat stagnarea in greutate cu o crestere in inaltime si /sau cu niste abilitati cognitive peste medie (oate sa nu vorbeasca dar sa dovedeasca abilitatio logice mult peste media varstei de exemplu). Eu insami am un copil care pana la doi ani mai mult nu a mancat solide si mi-a luat si in greutate. Dupa o raceala tratata prost de mine (conventional), care a durat mult si a avut si o componenta entero, fetita a recuperat in urmatoarea luna 1 kilogram - alaptata aproape exclusivdin cauza eruptiei dentare. A, da, poate bebelusul ala se chinuiesi cu asa ceva. Sunt multi copii care refuza mancarea in perioada respectiva. Sau poate bebelusul era racit. Vezi? Sunt enorm de multe explicatii.
.

zoozie, copilul nu vorbeste, nu spune altceva decat mama, intr-adevar intelege tot ce ii spui, aduce tot ce ii ceri, etc, dar nu vorbeste, are decat 4 dinti  si are 75 cm inaltime.deci nu, nu este vorba de o dezvolatere din alte puncte de vedere. de fapt, mie una mi se pare ca se dezvolta cam incet, dar nu prezinta semne de boala in afara de aceasta maraiala care ii e caracteristica. si acest program l-a avut de cand se stie, mereu a supt asa.si mereu a avut sub greutatea normala pt varsta respectiva, insa mie una mi se pare exagerat 7 luni sa nu ia absolut niciun gram in grautate. deci nu, nu poate fi vorba nici de raceala, nici de eruptii dentare si nici nu pare sa recupereze nimic...
referitor la ceai si demineralizare, la fel, ma indoiesc ca cei 20 ml de ceai pe care i-a baut el pe zi pot duce la asa ceva.

tercem acum la copilul meu si la cele 10 minute pe care le suge el...la inceput sugea in fiecare ora, dar acum suge si la 2,30-3,3-300 daca doarme. si a luat in greutate mai mult dsecat bine, s-a lungit, n-a avut nici colici.
imi ridicati intr-adevar niste semne de intrebare si acum vin si va intreb... ce as putea da copilului de mancare in cazul in care nu sunt acasa la orele lui de masa? ca de muls eu nu pot mulge, nu am destul lapte.
adica sa zicem asa...la ora 15 trebuie sa plec in cutare loc si stiu ca va dura mai mult de 3 ore, deci bebe nu poate sta nemaincat atata timp.
eu am procedat asa: am muls dupa fiecare masa a lui sanul din care a mancat, insa mai mult de 10-15 ml nu pot scoate. ca sa adun 120-140 ml trebuie sa mulg ambii sani de mai multe ori, caci l-a un muls de tzatza plina eu scot maaaxim 40 ml. in cazul in care ma mulg de mai multe ori, copilul nu mai are ce manca la ora de masa. adica suge, dar cere mult mai des , e clar ca nu se satura si ce fac?
am incercat sa ii dau si lapte formula, cand am fost plecata, insa il refuza categoric. am incercat humana si nan.
da, ideal ar fi sa nu mai plec sau sa il iau si pe el cu mine, dar din pacate nu se poate, ca cele mai multe plecari sunt in interes de business ca sa zic asa si nu pot aparea cu bebelusul in brate oricat mi-as dori.
m-am tot documentat si despre laptele de orez sau de migdale. pt laptele de migdale e prea mic, iar laptele de orez e aproape gol din pct de vedere nutritiv.
de asta am considerat eu ca suplimentul cu lapte de vaca, de la sursa sigura, diluat in proportie corespunzatoare si cu un pic de ulei de masline (atat citisem ca se pune pana sa primesc sursa de la kata) ne e cel mai ok.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2390 2012-04-27 15:15:46

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

pentru cine are vreme de citit http://www.notmilk.com/kradjian.html

angel ma gandeam daca sa iti raspund sau nu. Departe de mine ideea de a jigni. Dar copii alaptati sunt mai inteligenti. http://en.wikipedia.org/wiki/Breastfeed … telligence

Ultima oara a fost editat de tzinca (2012-04-27 15:34:25)

Offline

 

#2391 2012-04-27 15:58:22

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

tzinca a scris:

pentru cine are vreme de citit http://www.notmilk.com/kradjian.html

angel ma gandeam daca sa iti raspund sau nu. Departe de mine ideea de a jigni. Dar copii alaptati sunt mai inteligenti. http://en.wikipedia.org/wiki/Breastfeeding#Connection_to_intelligence

sincer , chiar ai jignit, si nu pe mine ca eu alaptez fetele , pe prima am alaptat-o 2 ani, pe a doua cat o vrea d-zeu
dar sunt multi copi pe ip aici si nu poti sa arunci asa cu vorbe , incearca sa te pui in locul lor
apropo, tu ce fel de lapte ai baut cand erai mica? dupa cum scri uneori , pare ca tot de vaca

LE: departe si de mine ideea de a te jigni

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2012-04-27 16:00:08)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2392 2012-04-27 16:12:48

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

angel eu m-am referit la dimensiunea creierului in comparatie cu masa corpului. Noi oamenii suntem dotati cu un creier mai mare. De acea laptele matern este special facut pentru ca puiul sa-si dezvolte creierul mai mult decat alte speci de mamifere in prima perioada de viata.
Mai multe detalii privind si combinatia de nutrienti care sustin asta este scris in primul articol in capitolul IS ALL MILK THE SAME?

Ultima oara a fost editat de tzinca (2012-04-27 16:16:10)

Offline

 

#2393 2012-04-27 16:20:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

angel_sweety a scris:

apropo, tu ce fel de lapte ai baut cand erai mica? dupa cum scri uneori , pare ca tot de vaca

LE: departe si de mine ideea de a te jigni

hmm

Offline

 

#2394 2012-04-27 16:31:59

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

Garga de ce te strambi, pai eu m-am luat dupa teoria ei , fara urma de jignire
deci ne impartim in 2 categori,: destepti =cei cu lapte matern
si mai putin destepti = cei cu lp sau de vaca sau de ce o mai fi

acum , analizand felul in care scrie, pentru ca personal nu o cunosc , eu tind sa o cataloghez in categoria celor cu lapte de vaca
asta nu inseamna ca eu ma exclud de acolo

mai mult nu zic ca nu are rost, dar mi-a lasat un gust amar


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.