homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-128


#2414 2012-04-28 20:00:37

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

am vazut ceva pe un blog strain, dar nu iese tuturor. Cred ca si iaurt iese.

katami nu stiu de unde stiam ca lactatele fermentate sunt mai putin iritante. Dar o persoana alergica are intr-adevar interzis la toate lactatele

Offline

 



#2415 2012-04-28 22:27:04

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

Multam de raspunsuri smile . Noi nu avem alergii de niciun fel in fam, nu  l-am vazut nici pe el sa faca urat, i-am dat de vreo 3 ori branzica, cate o lingurita, dar nu a mancat tot ce-i facusem deci nu a mancat toata cantitatea. Cu iaurtul si eu astept pana dupa 8 luni. Eu am reusit sa-i fac si din lp branzica , dar a strambat atat de rau din nas , incat i-am facut direct din vaca smile


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2416 2012-04-28 23:18:01

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Totul despre alaptare

tzinca a scris:

nu stiu daca s-a mai intrebat in topicul asta. Se poate face branza din laptele de mama?

mie nu mi-a iesit sad


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2417 2012-04-28 23:21:56

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

intram sa va intreb eva dar vad ca deja s-a mai pomenit. dar tot intreb: un san e usor mai mic si are mai putin lapte. celalalt se umple mai repede. pot sa echilibrez balanta ? daca ii dau mai des din cel mai mic, sunt sanse sa ajunga ca si celalalt ? tongue

si ar mai fi ceva:  Ana ziua nu mai suge alternat - cate un san la o masa - ci vrea din amandoi la aceeasi masa si se muta ea cand la unul cand la altul, nu am cum sa o impiedic, face scandal.. asa ca nu cred ca se mai goleste vreunul, nu cred ca ajunge la laptele gras.  cesafac

Offline

 

#2418 2012-04-28 23:29:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

bubutadana a scris:

tzinca a scris:

nu stiu daca s-a mai intrebat in topicul asta. Se poate face branza din laptele de mama?

mie nu mi-a iesit sad

stiam ca nu se poate ca laptelui de femeie ii lipseste nu mai stiu ce. dar cred ca exista ceva "smecherie" ca sa iasa. am citit de mult despre asta, am uitat sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2419 2012-04-29 12:58:49

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

adina da, se echilibreaza productia daca suge bai des la cel lenes.

Lasa fetita sa suga cum vrea, se echilibreaza cererea cu oferta in cateva zile si daca acum ti se pare ca nu se golesc, situati se va remedia repede.

Offline

 

#2420 2012-04-29 16:06:51

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

am inteles, zoozie, mersi ! trebuia sa ma gandesc ca asa se intampla, se regleaza cantitatea.. dumbom

aseara am papat in parc, pe iarba, (dar discret) spre umirea unora din jur yikes lol

Offline

 

#2421 2012-04-29 16:48:45

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Totul despre alaptare

adina eu am problema cu sanul mai mic si cu mai putin lapte in el...dar eu daca o pun mereu la el sa suga...se miscoreaza de tot..si celalalt e mare si daca ies pe afara chiar se observa diferenta....oare de ce se intampla asta/? eu i-am dat mereu din amandoi,unul la o masa,celalalt la urmatoarea masa si seara din amandoi ca sa se sature...

asa ma enerveaza astia de se holbeaza...sau cum se stramba cabd aud ca mai alaptezisi acuma...eu nu i-am dat niciodata afara sa suga....dar ma enerveaza oamenii care nu stiu si nu inteleg importanta alaptatului....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2422 2012-04-29 17:03:17

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Totul despre alaptare

sweety, pai sanul mic se goleste repede dar fiind stimulat produce mereu laptic. pe cand celalalt se umple mai greu dar ramane mare nefiind golit. cel putin in teorie. smile eu o sa incerc sa maresc productia la cel mic si sa o scad la celalat. sa vedem ce iese.

ignora-i.  eu inainte ma simteam prost, ma uitam in alta parte. acum ii privesc in ochi pe aia care se holbeaza dezaprobator si le zambesc a "e vreo problema ?"

Offline

 

#2423 2012-04-30 07:36:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

adina, la varsta voastra poate sa suga um are chef, nu mai conteaza ca la inceput smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2424 2012-04-30 09:43:25

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

eu sambata am scos sanul in magazin si i-am dat fetii sa suga , ii era foame mititica
lumea aici nu se uita urat, din contra , eram in zona cu produse de gradina, si am fost invitata sa iau loc intr-un leganut din ala cu umbrela lol
si nu e prima oara cand ii dau sa suga pe unde apuc lol
nu puneti la suflet rautatile , importanti sunt copii nostri


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2425 2012-04-30 11:14:27

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

sanul mic se goleste mai repede dar daca ii dau mai des din el face mai mult lapte si celalalt ajunge sa faca mai putin, asa ca pana la urma se regleaza lucrurile

sa ai grija insa sa mulgi din sanul mare cand devine angorjat si deranjeaza  daca bebe nu apuca sa suga din el o vreme mai lunga

Offline

 

#2426 2012-05-01 12:44:56

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Off fetelor, nu am crezut vreodata ca e asa complicat. Cu cat citesc mai mult, imi doresc sa pot alapta in continuare. As avea atatea intrebari....
A mea nu a luat asa bine in greutate, doctorul mi-a spus, o data la doua mese, lapte praf. Evident ca il refuza, cu urletele de rigoare. De cateva zile nu stiu ce are, urla si cand o pun la san. Suge maxim 10 minute si dupa urla, se arcuieste...nu o pot calma. Sunt disperata, biberon refuza, mai nou refuza si sanul, ce sa fac? Inghite mult aer cand suge, se agita. Tot ii scot aerul, o tin pe burta.

Offline

 

#2427 2012-05-01 21:28:45

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Totul despre alaptare

pirina cand sge palnge rau?

asa a facut is fetita mea numaisitu cate luni avea,dar era micuta,cred ca 2 luni..si tot asa plangea cand sugea la tztata...si mi-a zis dr ca are ceva la o ureche,m-am dus cu ea la orl-ist si a curatat-o la urechiusa,probabil ii scapase apa cand i-am facyut baita....apoi a trecut...sau are colici,cine stie ce,zici ca refuza si biberonul...cat are fetita ta?


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2428 2012-05-01 21:36:34

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Totul despre alaptare

Pirina, eu cred ca are colici. Da-i ceva siropel s ao ajute, scoate-i aerul mereu.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2429 2012-05-02 10:03:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pirina, fie colici, fie greva suptului (fie greva suptului DIN MOTIV DE COLICI). ideea nu e sa o inopi cu fota cu lp, ci sa-i gasesti CONTEXTUL IN CARE SA SUGA (de la un consultant in alaptare citire e sfatul). cris la fel a facut, asa ca pana dupa 1 an a acceptat sa suga DOAR DIN MERS. altii sug cand sunt semi-adormiti, altii doar in perfecta liniste... tre sa incerci sa vezi ce-i place. io si acu imi amintesc cum, daca i se facea foame afara, il bagam in wrap, scoteam instrumentul hranitor si da-i plimbari (cand era ceva mai amre si isi facuse un programn smile oarecare - si, deci, puiteam anticipa cat de cat momentul in care i se facea foame - imi calculam iesitul in parc in asa fel incat sa-l alaptez peo drumul spre casa... toata luea era multumita, eu nu fugaream, el avea ocupatie... baga si un somn big_smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2430 2012-05-02 13:23:32

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Inainte de fiecare supt ii dau espumisan, 20 de picaturi. Uneori suge 10, 15 minute, apoi incep urletele, se zvarcoleste. De multe ori inceta si puteam continua, acum,nicio sansa. Cand o trec de la un san la altul, ii pun suzeta, ca o mai calmeaza. Inainte era ocazional, acum la fiecare alaptat. Seara ii dau si LP sa poata dormi, de la 23 la 7. Lapte am tot mai putin, uneori trage cu putere, plange chiar cand nu iese nimic. E posibil sa fie prea putin lapte si din cauza asta sa refuze sanul? Azi dimineata dupa supt i-am dat 60 ml LP, doar asa s-a linistit.
Kata, inainte sugea in orice context, oriunde, Liniste, zgomot... Acum urla cat poate, cu sanul langa ea. cand ii pun suzeta, trage cu putere, deci ii e foame, cum o apropii de san, iar incepe. Nu stiu ce sa ma mai fac. Sunt disperata deja. Medicul a spus ca nu a luat prea bine in greutate, deci trebuie suplimentat cu lapte praf. Acum, la 2 luni, are 4,6 kg.

Ultima oara a fost editat de pirina (2012-05-02 13:36:57)

Offline

 

#2431 2012-05-02 14:26:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pirina a scris:

Kata, inainte sugea in orice context, oriunde, Liniste, zgomot... Acum urla cat poate, cu sanul langa ea. cand ii pun suzeta, trage cu putere, deci ii e foame, cum o apropii de san, iar incepe. Nu stiu ce sa ma mai fac. Sunt disperata deja. Medicul a spus ca nu a luat prea bine in greutate, deci trebuie suplimentat cu lapte praf. Acum, la 2 luni, are 4,6 kg.

poi cresc, se updateaza si ei, ce credeai lol si la MULTI bb am auzit de prima greva a suptului pe la 2-3 luni. la al meu nu mai tin minte and a fost, pe la 4 cred....
deci cat a luat in greutate pe luna, de la nastere? (sorry daca ai zis, eu nu am retinut)

lapte ai "tot mai putin" din cauza ca, in loc sa o pui la san deeees ca sa stimuleze productia, ii dai lp.

Ultima oara a fost editat de katami (2012-05-02 14:27:08)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2432 2012-05-02 15:00:35

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Am intalnit o mamica ce suplimenta cu lp la un bebe de 2 luni si ceva, desi asta mic luase in greutate peste 1 kg pe luna. sad Ca asa i-a zis dr...
Deageaba am incercat sa-mi deschid eu gura sa-i spun cate ceva ca s-a uitat ca la o ciudata la mine cand i-am spus ca eu inca il alaptez pe bebelacus. sad

Mi s-a intamplat ca de fiecare data sa vorbesc singura cand incercam sa-i spun vreunei mamici ce are de facut, care se plangea ca are din ce in ce mai putin lapte, sau ca bebele prefera biberonul, etc sad
Alaptatul exclusiv, sau pe termen lung e privit cu maaare reticenta pe la noi. sad Si e tare trist pt ca e cel mai natural si mai firesc lucru din lume.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.