homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-130


#2452 2012-05-18 10:33:24

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Bravooo lucky!!! applause puss kram


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 



#2453 2012-05-18 11:33:14

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Janis...multumesc. puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2454 2012-05-18 12:43:05

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

pirina, reflux. daca doarme bine noaptea (bv!!)normal ca nu tre trezita si nici nu-i cazul sa te mai pompezi, e f bine asa, e productia reglata), eu nu mi-as face inca griji. daca, insa, o vezi si suferind, eu as incerca sa exclud alergenii din alimentatie (lactate, gluten) timp de min 3 sapt. e posibil sa fie alergica la ceva ce transmiti tu prin laptic (la noi asa a fost, era la lactate). si nu-i degluma, daca e asa. daca nu, va trece in timp

stiu ca e cam proasta intrebarea mea la subiectul asta dar eu inca nu sunt "intarcata"in sensul ca din mai bine de 30 de ani cati am cred ca am in cel putin 28 ani am baut lapte in fiecare dim ,deci lapte integral ,unt ,smantana,iaurt  sunt alimentele mele preferate ,traiesc din asta ! fetita mea de 11 saptamani sufera cam rau de colici si eu ma simt vinovata !!! acum vine intrebarea "idioata" daca scot doar laptele de dim si pastrez restul oare ii schimba ceva ?

Offline

 

#2455 2012-05-18 13:18:47

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Ada, ce-ar fi o perioada sa incerci sa scoti laptele? Sa consumi doar untul, iaurtul, cascavalul in cantitati moderate. Sa vezi cum reactioneaza puiul.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2456 2012-05-18 13:26:05

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

da lucky asa ma gandeam si eu dar sunt absolut dependenta ,nimeni si nimic nu m-a convins sa renunt pana acum insa inca nu devenisem mamica !pentru ea o sa incerc fara lapte ,oare dupa cat timp   pot vedea o schimbare?

in alta ordine de idei insa tot despre laptic vorbesc wink  parca ziceati la un moment dat ca se gasesc in farmacii absorbantele pentru excesul de lapte din sani ,sunt bune ?  in ce farmacii se gasesc, stiti un pret  ?

Ultima oara a fost editat de adalliere (2012-05-18 13:31:55)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2457 2012-05-18 14:02:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

adalliere a scris:

katami a scris:

pirina, reflux. daca doarme bine noaptea (bv!!)normal ca nu tre trezita si nici nu-i cazul sa te mai pompezi, e f bine asa, e productia reglata), eu nu mi-as face inca griji. daca, insa, o vezi si suferind, eu as incerca sa exclud alergenii din alimentatie (lactate, gluten) timp de min 3 sapt. e posibil sa fie alergica la ceva ce transmiti tu prin laptic (la noi asa a fost, era la lactate). si nu-i degluma, daca e asa. daca nu, va trece in timp

stiu ca e cam proasta intrebarea mea la subiectul asta dar eu inca nu sunt "intarcata"in sensul ca din mai bine de 30 de ani cati am cred ca am in cel putin 28 ani am baut lapte in fiecare dim ,deci lapte integral ,unt ,smantana,iaurt  sunt alimentele mele preferate ,traiesc din asta ! fetita mea de 11 saptamani sufera cam rau de colici si eu ma simt vinovata !!! acum vine intrebarea "idioata" daca scot doar laptele de dim si pastrez restul oare ii schimba ceva ?

nu avem cum sti, DAR: eu am fost fix in situatia ta (ba nu, nu mncam doardimineata, cam fiecare masa avea ceva lactat). 2 anin-m vrut sa cred ca e "cu buba"... acum suntem amandoi pe regim fara lactate, dupa muuult chin. stau si ma intreb, daca as fi exclus in primele luni, cand intestinul lor e cel mai permeabil la alergeni.... nu eevitam, ore, sa-l scot alergic? sad si nu scuteam cine-stie-cat (pt el posibil ov iata) de exclus lactate? sad NU am intentia sa te sperii, nici sa-ti sugerez ca asta ar fi solutia, dar... ai putea incerca, sa vezi cum reactioneaza (primele rezult se vad cam in 3 sapt...)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2458 2012-05-18 14:13:06

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

si eu mananc tot pe baza de lapte kata !

cam sunt de acord cu tine  ;merita incercat ! dar cum i se manifesta alergia la un bebe , in mintea mea alergia nu e egal colici ;gresesc ?

Offline

 

#2459 2012-05-18 14:25:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

offtopic  am visat ca brusc incepusem sa am lapte, muuuuult lapte si papa copilul meu cu o pofta!  hjarta

Offline

 

#2460 2012-05-18 14:35:36

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

de ce nu, garga ? smile

Offline

 

#2461 2012-05-18 14:55:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

adalliere a scris:

si eu mananc tot pe baza de lapte kata !

cam sunt de acord cu tine  ;merita incercat ! dar cum i se manifesta alergia la un bebe , in mintea mea alergia nu e egal colici ;gresesc ?

pai "clasic" e asa:
- colici cat e bb mic
- de pe la 2 luni reflux
- pe la 3 luni eczeme atopice
- in jur de 1 an (cris de pe la 9 luni) colici URATE, adica urate rau, incomparbile cu alea de bb mic
- se poate inregistra crestere proasta in greutate
- daca nu se exclud alergenii, duppa 2-3 ani exista posibilitatea rnitelor lergice si a astmului.

acu ce sa zic, la noi au fost toate, mai putin ultimele 2 (si tocmai din cauza ca a crescut fff bine a fost motiv pt mai multi pediatri sa trateze chestiunile prea in usor... si pt noi de asemenea).

partea prosta e ca alergiile se pot manifesta si fff discret sre deloc (de ex, io i-am bagat - ca proasta - iaurtul pe la 7 luni jum si NU am sesizat vreo pb sad pb astea alergice se dezvolta in timp, nu neparat instantaneu). Deci daca nu are toate simptomele NU inseamna ca excluzi alergia... si, din pacate, regimul tau o favorizeaza, chiar daca ea nu s-a "nascvut alergica" (ficior-meu era ATAT DE BINE ca nou nascut grater sugea 15 min, dormea 5 ore, iar sugea, iar dormea... nu-l supara nimic grater pb au aparut in timp sad )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2462 2012-05-18 15:50:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

ada, pentru ca eu nu mai am lapte de mai bine de 1 an...

la noi alergia s-a manifestat doar prin dureri de burtica, foarte violente, de la nastere si pana pe la 4 luni (plans aproape non stop), apoi s-au mai ameliorat dar au continuat pana am intrat la dieta, adica pe la 7 luni. bineinteles ca durerile erau insotite de zeci de treziri noaptea, agitatie, mancat foarte prost.
eczemele la noi au fost si sunt nesemnificative.
iti zic cum a fost si la noi ca sa stii ca manifestarile pot diferi destul de mult, ceea ce o si face destul de greu de diagnosticat.

Offline

 

#2463 2012-05-18 16:38:56

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

garga si kata imi pare rau pt Stef si Cris si va multumesc pt generozitate ,macar incercati sa salvati de la prostii  o mama "nestiutoare",ce sa zic trag speranta ca inca nu e prea tarziu sa indrept ceva ,o sa incerc sa renunt la laptele crud cel putin ca tot ma simteam eu de mult cu musca pe caciula ...
din ce descrieti voi acolo ma identific cu crizele de plans la inceput 1/2 ore seara ,pe la 1 luna tineau mai mult si erau in fiece zi acum sunt tot mai rare si mai putin violente , de dormit doarme cam 12 ore/noapte (trezirea dupa primele 6 si apoi la trei ore),fara eczeme pana in prezent ,reflux putin cantitativ si apare o data la cateva zile ,ia f bine in greutate si mananca f des smile ...
in rest nu stiu ce sa zic ...ba da stiu ,FARA lapte ! asta e...

Offline

 

#2464 2012-05-18 20:43:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

puss io una te felicit, personal am primit sfatul asta la timpul potrivit, dar mi s-a parut o exagerare, am zis ca n-o fi dracul chiar asa de negru si ca nu tocmai noua bang sper din tot sufletul sa fie doar alarma falsa la voi si sa puteti manca lactate in voie smile (pt ca fii sigura ca si ei ii vor placea, daca tu ai mancat asa si in sarcina... al meu era innebunit dupa ele, i le-am exclus treptat de tot, chiar si acum isi mai aminteste si-mi mai cere prin magzine iaurt sau branza grater )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2465 2012-05-18 20:58:35

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

am eliminat si eu laptele din alimentatie...nu am avut semne de la fetita ca nu ar prii ceva, in afara de colici, care nu sunt din cele mai virulente, adica trec cu picaturi, si acele bubite de care am mai povestit la discutii generale, dar care se pare ca ii ies de la caldura...cel putin asa sustine dr. dar inca mananc branza unt iaurt.


mi e dor insa sa mananc si eu fructe in starea lor naturala  drool

Ultima oara a fost editat de AmaliaRaluca1985 (2012-05-18 21:12:40)


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2466 2012-05-19 12:29:15

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

buna fetele mele !
inca o zi cand nu am baut lapte ,cred ca o sa intru  in sevraj (glumesc) ,in orice caz simt ca imi lipseste mult ...si vreau sa-mi fac singura iluzii  dar Iris nu a avut dureri de burtica de cateva zile ?!!! cam de cand nu mai beau eu lapte ,ce-i drept ii dau si eu un sirop contra colicilor cam tot de 3 zile ,nu stiu de la ce e  dar rezultatul ma incurajeaza ....

Amalia cand intri spune-mi te rog tu ce picaturi zici ca-i dai ,ca vin in Rom in iunie si sa caut si eu ...mai ales daca e din plante
la ce fructe ai renuntat tu ?

Kata ca sa te citez , chiar e dracul asa negru- tu nu-i mai dai chiar nimic din lactat ? ma gandesc ca e greu sa triezi totul ...

cand ne putem da seama ca nu sunt alergici ?ma gandesc pentru mai incolo cand incep diversificarea

Ultima oara a fost editat de adalliere (2012-05-19 12:34:42)

Offline

 

#2467 2012-05-19 15:41:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

amalia, daca ar fi vb despre alergie, nu doar alptele are proteina, ci TOATE lactatele.

POT exista reactii si dupa cateva zile. eu stiu un copil alergic la gluten care a reactionat clar din prima zi de excludere. dar relevant clinic e dupa cateva sapt-1 luna

eu as renunta la siropul anti colici (si asa numa bine nu-i face, a is pline de mizerii) si as urmari ce se intampla...

ada, nu, nu-i dau nimic lactat si nici eu nu mai mananc (no, si-s si gravida, deci... am pofte rotfl2 ).  e greu, asa-i

daca i excluzi de la varsta mica, asa cum ai facut tu, ai toate sansele ca in catvea luni, odata cu maturizarea sist digestiv, sa tolereze si lactatele. si sa puteti mnca bine mersi amandoua smile la majoritatea copiilor cu alergie la lapte tratata corect (adica exclus tot din timp), alergia dispare pana la 1 an, maax 2 (inca un motiv sa-mi dau pumni ca n-am facut ce tb la timp sad ). dar e posibil sa-i dispara sensibilitatea la ce mananci TU si in cateva luni smile

amalia, dc nu mananci fructe? ai incercat si ai obs reactii? nu de alta, da' asta e jum mit, adica marea mjoritate a bb n-au nik cu fructele (al meu reactiona aiurea l mar crud, dar puteam baga oricate grefe sau portocale, de ex). si cand ma gandesc casfatul standard in maternitati e "bea mult lapte ca sa faci lapte bang si nimic crud ca face colic grater " cand e fix pe dos, de cele mai multe ori grater


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2468 2012-05-19 18:45:25

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

mersi inca o data de sfaturi kata !  o sa incerc sa fac maximum posibil ca sa -mi reprosez cat mai putine pe urma!chiar si cu meniul meu lactat am observat o rarire a crizelor ,ma astept sa treaca oricum si singure o data cu varsta  si eu sa zic ca au fost din meritul meu ;
eu am crescut la tara unde toata lumea avea animale in gospodarie si cine nu avea cumpara lapte de vaca pt aia mici ,ce o fi fost in burta lor !!!! si totusi nu au iesit bolnavi ,or mai fi ei cativa dar nu stiu sa fi fost asa un curent impotriva laptelui de vaca


aaah apropo laptele de capra/oaie are aceleasi efecte ?

Offline

 

#2469 2012-05-20 08:11:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ada, repet, nici eu n-am crezut ca e asa nasol sad

ref la capra, POTI INCERCA. laptele de vaca da alergie la 2 componente... betalactoglobulina si cazina. daca arer la betalactoglobulina, capra e ok (are f putin sau deloc, nu mai stiu). daca e cazeina, ca la noi... ciuciu sad ca toate lctatele au (b oaia, de ex, are mai multa decat vaca).eu am incerct capra, dar era la fel sad (haoleu, ce-as limpai acu o telemea de capra, mi-ai facut pofta lol )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2470 2012-05-20 12:41:23

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

ada, repet, nici eu n-am crezut ca e asa nasol sad

ref la capra, POTI INCERCA. laptele de vaca da alergie la 2 componente... betalactoglobulina si cazina. daca arer la betalactoglobulina, capra e ok (are f putin sau deloc, nu mai stiu). daca e cazeina, ca la noi... ciuciu sad ca toate lctatele au (b oaia, de ex, are mai multa decat vaca).eu am incerct capra, dar era la fel sad (haoleu, ce-as limpai acu o telemea de capra, mi-ai facut pofta lol )

si eu mi-am facut singura pofta  drool
si nici azi nu am mancat lapte ...
se pot face analize la varsta asta ca sa fiu sigura ca ar avea alergie ?
din simptomele pe care le_ai descris tu mai inainte ea are colici care se raresc si cam atat ...

am intrebat mai demult ce parere aveati voi de debridat si m-am mirat de ce continuati sa-i  dati tu si garga ,abia acu intelesei ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.