homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-131


#2471 2012-05-20 13:42:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

ada, abia dupa 2 ani ( sau chiar 3 zic unii) sunt relevante analizele pentru alergii.

va inteleg cu lactatele si branzeturile. asa-s si eu de cand ma stiu, sunt de baza in alimentatia mea.

Offline

 



#2472 2012-05-20 15:07:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

asa-i cu analizele (desi uni dr sustin contrariul, dar io una cred ca aia vor doar sa-ti smulga niste bani). pana pe la 2 ani doar simptomatic...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2473 2012-05-20 18:39:07

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

voi ce mancati dim de ex. ? ca  in afara de lapte/unt nu vad ce m-ar interesa ...

Offline

 

#2474 2012-05-20 19:22:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

ada, eu n-am treaba dar uite niste idei:
paine prajita sau nu cu gem, miere, salata de vinete; oua preparate in diverse feluri (ochiuri, prajite, jumari,  omleta simpla sau cu legume etc), chiftelute, masline. senvis cu friptura rece/ snitel+ salata verde sau ardei gras, castravete sau ce iti place. diverse fructe si legume de sezon daca nu fac rau lui bebe. ceai.

Offline

 

#2475 2012-05-20 19:38:44

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

avem voie sa mancam miere?ca eu stiam ca nu...
ada eu ii dau espumisan si chiar am vazut ca au efect...am inteles ca Bonnisan este exclusiv din plante, l-am cumparat si pe ala dar nu i-am dat inca...adica daca reactioneaza cat de cat la espumisan nu-l schimb
kata n-am observat sa faca alergie la lactatele mancate de mine pana acum..am inteles ca pot aparea simptomele mai tarziu, dar ....
ada eu nu o sa pap capsuni, mure, fructe cu seminte mici, dar o sa incep sa mananc de acum restul...incet incet cate unu pe zi macar. mie dr neonatolog mi-a zis ca pot manca cate un fruct pe zi si in stare naturala, ea mi-a zis ca pot manca alte lactate decat lapte..din acelasi motiv explicat si de katami. de asemena mi-a zis sa incerc cand mananc rosii sa le scot semintele.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2476 2012-05-20 21:20:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

eu nu stiu sa fie contraindicata mierea in alaptare.

Offline

 

#2477 2012-05-21 06:55:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pai nu e...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2478 2012-05-21 10:05:39

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

pai eu va intrebai ca nu stiui...ba chiar citii pe un site tampit bag de seama ca ar fi. dar imi luarati o piatra de pe inima ca si asa nu mai stiam ce sa basculez de dimineata!va pup saru mana de raspuns


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2479 2012-05-21 11:54:30

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

AmaliaRaluca1985 a scris:

avem voie sa mancam miere?ca eu stiam ca nu...
ada eu ii dau espumisan si chiar am vazut ca au efect...am inteles ca Bonnisan este exclusiv din plante, l-am cumparat si pe ala dar nu i-am dat inca...adica daca reactioneaza cat de cat la espumisan nu-l schimb
kata n-am observat sa faca alergie la lactatele mancate de mine pana acum..am inteles ca pot aparea simptomele mai tarziu, dar ....
ada eu nu o sa pap capsuni, mure, fructe cu seminte mici, dar o sa incep sa mananc de acum restul...incet incet cate unu pe zi macar. mie dr neonatolog mi-a zis ca pot manca cate un fruct pe zi si in stare naturala, ea mi-a zis ca pot manca alte lactate decat lapte..din acelasi motiv explicat si de katami. de asemena mi-a zis sa incerc cand mananc rosii sa le scot semintele.

si picaturile se dau direct ?ca si eu am gasit aici ceva din plante si care are efect dar se dau diluate fie in apa 100ml/zi (ceea ce mie mi se pare mult) fie in lapte iar la mine nu prea merge pompa de san ...deci nu stiu cum sa fac si de asta ma interesez ca daca in 2 sapt vin in tara as vrea sa stiu ce aduc sau nu cu mine ...
mersi de raspuns

am mancat si eu capsuni ,cam muuulte ce-i drept si mere si banane si rosii ,nu prea am stiut  ca-i fac rau  :bang:

m-ati facut sa rad ,imi chinuiam creierul sa-mi amintesc de unde auzisem numele astea de medicam; bonnisan si espumisan ,stiti de unde ? de la veterinar tot cu deastea trateaza si vacile noastre cand aveau probleme de digestie  :chicot:

Ultima oara a fost editat de adalliere (2012-05-21 11:57:27)

Offline

 

#2480 2012-05-21 12:18:40

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

da ada direct le dau de regula inainte de masa
stiu ca fructele si legumele cu seminte mici gen capsuni pot da alergii
te pup


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2481 2012-05-21 12:19:38

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Amalia eu de cateva zile mananc fructe proaspete...dar asa, am gustat cate putin..n-o sa mananc un castron de cirese deodata! big_smile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2482 2012-05-21 12:22:29

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

si eu am mancat 10 cirese big_smile


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2483 2012-05-21 12:27:36

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Totul despre alaptare

buna janis
tu esti mai cu state vechi decat amalia si cu mine ,cred ca poti sa te lupti si cu castronul ca ai ditamai voinicul!
stai ca pica bine ca v-am prins pe amandoua ,voi cum ii inveliti pe bebeii vostri ,ca parca stiu ca de la o anumita varsta incolo nu prea mai e indicat ca trag peste ei ,
cum faceti voi si mai ales cum o sa faceti mai incolo?

Offline

 

#2484 2012-05-21 12:31:42

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

ada am citit ca intrebai de espumisan, eu i le picur in guritza pur si simplu,.....in niciun caz in apa pt ca bebe sub 6 luni NU BEA APA

de invelit, e simplu ca eu dorm cu el si am grija,il invelesc mai mult pe picioare asha, nu pana la gat big_smile
si mie mi-e frica sa-si traga patura pe cap, dar asta s-ar intampla daca ar fi singur, ca eu chiar daca dorm  simt ce face....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2485 2012-05-21 12:37:36

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Totul despre alaptare

si eu tot pe picioare asa mai mult dar a mea e o nazdravana o pun sa doarma intr un fel si o gasesc la diagonala. am patit o odata cu scutecul era acoperita m-am dus in bucatarie ca deh dormea fata...si cand arunc o geana..era toata acoperita...sa fac cu inima


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2486 2012-05-21 12:49:47

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

da stiu Amalia, si al meu ajunge in diagonala, si din ce creste si mai rau, o sa ajunga la marginea patului in diagonala, ai sa vezi lol
scuze de  offtopic

si acum intrebare despre alaptare: de cateva zile face "fitze" adica in timpul zilei e mai agitat si la san nu sta decat asha: suge de doua ori se intoarce de la san in partea opusa, de parca se uita la cineva chiar daca suntem singuri...e un fel de greva a suptului? seara si noaptea suge constant pt ca nah, i-o fi mai foame
ziua ma jur ca nu stiu ce are, chiar de e marait, suparat, infometat, suge asa 2 secunde, iar intoarce capul de la san in cealalta parte..iar suge, iar intoarce capul..si tot asha

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-05-21 14:07:03)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2487 2012-05-21 14:18:16

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

eu am bagat miere la inceput si n-a avut nimic.

de invelit eu il inveleam iarna pana la piept si aveam mereu grija sa aiba paturica pana sub subsori si nu avea cum s-o traga. acu' nu ma mai chinui ca oricum da din craci pana o trage de tot de pe el big_smile

Janis asa a inceput al meu sa faca fitze de pe la 4 luni si ceva. partea proasta e ca l-a tinut mult, lua fff prost in greutate. si acu mai face asa cand i se pune. habar n-am de ce nustiu


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2488 2012-05-21 14:19:43

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

janis, asa face si al meu. Pai nu stiu ce ii. Important ii sa ai rabdare. Sper sa trecem de perioada asta. Eu ma plimb cu el prin casa ca sa mance ceva ziua.
Mai nou isi suge degetul, si il prefera il loc de tzatza. Nu stiu ce sa fac. Sper sa nu se infometeze prea tare cu degetul ala.

Offline

 

#2489 2012-05-21 14:23:14

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

smart lady a scris:

eu am bagat miere la inceput si n-a avut nimic.

de invelit eu il inveleam iarna pana la piept si aveam mereu grija sa aiba paturica pana sub subsori si nu avea cum s-o traga. acu' nu ma mai chinui ca oricum da din craci pana o trage de tot de pe el big_smile

Janis asa a inceput al meu sa faca fitze de pe la 4 luni si ceva. partea proasta e ca l-a tinut mult, lua fff prost in greutate. si acu mai face asa cand i se pune. habar n-am de ce nustiu

si mai din timp nu puteai sa scri ? ma gandeam ca a mea copila e defecta, ufff si barza asta a adus-o fara instructiuni de folosire rotfl
deci sa ma tina rabdarile


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.