homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-129


#2433 2012-05-02 15:29:05

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

pirina si la mine se agita copilul la supt. Dar in prima faza era din cauza fluxului de lapte caruia nu ii facea fata. Acuma parca si productia s-a mai reglat si parca si el stie sa faca fata la tasnitorile mele.
Si asa cum zice si kata chiar functioneaza faza cu suptul in timpul mersului. Incearca sa o tii in brate in timp ce suge si plimbate prin casa poate reusesti sa o convingi.

lucky e chiar de admirat ce faceti pentru bebeii vostri. Si eu imi doresc sa imi alaptez puiul pana cand vrea el, sper sa pot face fata criticilor si presiunii societatii din ziua de azi.

Ultima oara a fost editat de tzinca (2012-05-02 15:35:13)

Offline

 



#2434 2012-05-04 19:36:59

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

Sa va povestesc cum decurge o masa la noi. O pun la un San, suge 5 minute, apoi incepe sa urle. Degeaba incerc eu sa o calmed, se arcuieste si tipa pi?a nu mai are aer. Uneori reusesc sa o pun la loc, alteori nu. In ultima vreme am evitat biberonul, ii dau doar seara 50 ml. Cand o alaptez, simt cum curge lapte doar vreo 2,3 minute, apoi pare ca trage in gol. Atunci se si enerveaza si incep crizele. Uneori dupa vreo 10 minute de supt, simt o durere in sani si dupa vine iar lapte. Cu totul dureaza peste o Ora. Dupa Ora aia de alaptat, tot plimbat de la un San la altul, uneori adoarme, dar de cele Mai multe ori plange si isi suge degetul. Am incercat sa o plimb, sa bazai, sa cant. Cel mult ii distrag atentia cand incepe sa urle si reusesc sa o pun din nou la San.
In ultima saptamana nu a luat in greutate decat 50 Grame, deci nu e doar imaginatia mea. La 9 saptamani, are 4600 grame. De vreo 2 saptamani, cam de cand am inceput eu sa simt ca nu se satura, este si constipata. Face cel mult o data la doua zile, si atunci plange vreo 15 min inainte.
Moasa a spus sa Mai incercam o saptamana doar cu sanul, apoi, daca tot nu ai in greutate, trebuie sa ma decid.

Ultima oara a fost editat de pirina (2012-05-04 19:42:12)

Offline

 

#2435 2012-05-04 22:02:26

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

pirina, incearca sa o alaptezi atat cat vrea. Nu insista, ia o pauza si revino cand vrea din nou cu acelasi san c sa prida laptele de final. E bine ca astepti  sa vina let down-ul de mai multe ori; ai intuit bine, laptele vine in valuri. Va veni cu atat mai mult cu cat te relaxezi mai mult. Stiu ca e greu, dar e necesar sa gasesti resurse sa te scoti din cercul asta vicios cumva.

Multe mame aflate in aceeasi situatie gasesc util sa alapteze cand bebelusul doarme, abia s-a trezit sau e pe punctul de a adormi (semitrezie). Poate te-ar ajuta si pe tine sa insisti asa si o vreme sa o lasi pe ea sa dea semne ca ar vrea la san cand este treaza. Sunt si copii care sug repede, important nu e timpul cat sa ajunga la laptele de la sfarsit, fiindca atunci iau bine in greutate.

As mai avea de adaugat lucruri, dar dupa ce aflu mai multe. Crezi ca poate sa te filmeze sotul tau la o masa de-a fetitei, sa urcati filmul pe transfer.ro si sa-mi trimiti linkul pe email? Pe blogul meu este o pagina de contact. As vrea sa vad de aproape cum tine gurita pe san, printre altele, dar si cum decurge totul fiindca inca nu-mi dau seama din ce cauza se poate agita bebelina. De asemenea ma gasesti si pe facebook, ca zoozie mami; sunt destul de prezenta ca intru mult de pe mobil.

Orice ai decide, solutia este sa ai incredere in tine, in instinctele tale, a lasi moasele si metodele la o parte si sa alaptezi cand cere copilul si in somn. Eu am incredere in tine.

In cu totul alta ordine de idei, unii copii plang la san cand au o problema la urechi; asta face suptul dureros. Altii nu au pofta de mancare cand au infectii urinare: poate nu strica un sumar de urina.

legat de scaun:copiii de varsta ei au tendinta de a-si rari caunele. Atata vreme cat face moale sau pastos nu este constipati. S-au inregistrat si 24 de zile fara scaun la bebelusii alaptati. Multi ajung sa faca o data la saptamana, se speculeaza pe motivele pt care se intampla asta, insa un lucru e cert: scaunele rare dar normale ca si consistenta sunt ok la un bebelus alaptat. Poate copila ta plange pentru ca prinde prea multa lactoza sau tu bei lactate si o deranjeaza.

Si eu as vrea sa stiu cat a luat in gretate in prima luna si in a doua. Copiii cresc in salturi: daca nu scad atunci totul e ok. Se mai urmaresc si alti parametri precum: semne de deshidratare, nr de scutece schimbate zilnic (ude). Iarasi e demn de mentionat ca nu prea iau in greutate cand cresc in inaltime, se intampla pe rand. O imbratisare.

Offline

 

#2436 2012-05-10 21:04:51

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

multumesc mult pt sfaturi fetelor, imi sunt de mare ajutor.
la nastere, avea 2700 gr, la o luna 3500 gr, la 2 luni 4300 gr, iar acum, la 10 saptamani, 4725 gr. cu toate astea, pediatrul tot spunea ca nu ia suficient in greutate, sa suplimentez cu LP. spre deosebire de saptamana trecuta, cand luase in greutate doar 50 gr, saptamana aceasta a luat 150 gr. intradevar, e posibil sa fi cresut in inaltime, i-am schimbat un nr. la hainute.  a facut ecografie, totul e ok, inclusiv vezica, deci nu e infectie urinara. urechea nu cred ca o doare. scutecul il umple de 6,7 ori pe zi, inainte de masa il schimb, scaun are o data la 2 zile, cu circ inainte.  alaptatul merge binisor. uneori alaptez si o ora, alte ori incepe sa urle si intrerupem. zoozie, nu prea are cine sa ma filmeze, dar voi incerca sa fac un filmulet. m-ar ajuta, poate iti dai seama de ce urla. uneori urla cand se goleste sanul si nu mai are rabdare. lapte vine cam o data la 10 minute si dureaza maxim 2,3 minute, cu durere, dupa iar am senzatia ca trage in gol.
eu inainte de sarcina mancam numai crud. daca imi reiau stilul de viata si renunt la supe, ciorbe, compoturi, carne  ( "mananca, sa faci lapte" ) , ce s-ar putea intampla? influenteaza cu ceva cantitatea si calitatea laptelui?

Offline

 

#2437 2012-05-10 22:47:25

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

pirina a scris:

multumesc mult pt sfaturi fetelor, imi sunt de mare ajutor.
la nastere, avea 2700 gr, la o luna 3500 gr, la 2 luni 4300 gr, iar acum, la 10 saptamani, 4725 gr. cu toate astea, pediatrul tot spunea ca nu ia suficient in greutate, sa suplimentez cu LP. spre deosebire de saptamana trecuta, cand luase in greutate doar 50 gr, saptamana aceasta a luat 150 gr. intradevar, e posibil sa fi cresut in inaltime, i-am schimbat un nr. la hainute.  a facut ecografie, totul e ok, inclusiv vezica, deci nu e infectie urinara. urechea nu cred ca o doare. scutecul il umple de 6,7 ori pe zi, inainte de masa il schimb, scaun are o data la 2 zile, cu circ inainte.  alaptatul merge binisor. uneori alaptez si o ora, alte ori incepe sa urle si intrerupem. zoozie, nu prea are cine sa ma filmeze, dar voi incerca sa fac un filmulet. m-ar ajuta, poate iti dai seama de ce urla. uneori urla cand se goleste sanul si nu mai are rabdare. lapte vine cam o data la 10 minute si dureaza maxim 2,3 minute, cu durere, dupa iar am senzatia ca trage in gol.
eu inainte de sarcina mancam numai crud. daca imi reiau stilul de viata si renunt la supe, ciorbe, compoturi, carne  ( "mananca, sa faci lapte" ) , ce s-ar putea intampla? influenteaza cu ceva cantitatea si calitatea laptelui?

Calityatea laptelui sigur nu se schimba ori cantitatea..Doar daca o faci fao treptatt sa vezi cum reactioneaza bebe.


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2438 2012-05-11 08:47:57

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Pirina zici ca ii dai lp ca sa doarma de la 23 la 7? Atunci cred ca aici e pb laptelui tau in scadere....noaptea se produce prolactina,hormonul raspunzator formarii laptelui...daca nu suge noaptea o sa ai din ce in ce mai putin...scuza-ma ca-ti zic

In cazul copilului meu,avea icter si dormea de la 24 la 7 dimineata = rezultatul,a luat doar 50 g in 2 saptamani...a fost tratat de icter si a inceput sa se trezeasca la 2 sau 3 ore...in acea saptamana a luat 500 g, si de atunci ia peste 1 kg pe luna.
Acum treaba cu icterul nu e relevanta aici....dar mi se pare un pic ciudat sa vrei sa faci un copil de 2 luni sa doarma ca un adult...umplandu-i stomacelul cu lapte greu digerabil cum e laptele praf

Vad ca a luat 800 g si in prima si in a doua luna..nu e mult dar e "ca la carte". Se spune ca in primele 4 luni tb sa ia cate 750 g pe luna. E adevarat ca multi copii iau in luna a doua si a treia mult mai mult,dar fiecare cu ritmul lui. Cum spuneau si fetele..poate a crescut in lungime...sau pur si simplu creste in salturi. De la 2 luni la 10 sapt a crescut destul de mult...
Oricum, 800 g mie mi se pare ok...pediatrul nu ar trebui sa iti dea sfaturi cu lp la cifra asta...sfatul meu da-i cat mai mult san..eventual muls si in biberon o perioada ca sa vina constant si sa nu se mai enerveze...
Cu muls mult eu mi-am reglat productia.....

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-05-11 08:55:17)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2439 2012-05-13 16:22:18

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Janis...puss atat am avut de spus. big_smile (am voie sa ma simt...mandra de tine?!)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2440 2012-05-14 00:03:48

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Ai puss tu si alte mamici carr m-ati sfatuit la greu(in lauzie cand eram cam...sumbra lol )


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2441 2012-05-15 11:47:27

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Azi am avut un puternic let down..nu am mai avut asa din prima luna.era la ora de jucat..nu plangea de foame..si tricoul a inceput sa se ude..am zis ca se opreste..dar s-a facut leoarca..
Ce-o fi?


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2442 2012-05-15 12:56:58

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Mai pateam si eu asa, uneori. Chiar si lunile trecute ma trezeam cu hainele ude. smile
Acum parca a mai scazut productia. Am inceput din nou sa beau ceai de chimion.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2443 2012-05-15 13:03:10

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

da, eu ma credeam reglata. nu mai aveam sanii nici tari nici moi..erau "intre" cam cum vroia bebelul.
le: am dormit si m-am trezit in balta de lapte

plus ca tasneste asha tare ca il ineaca pe bebe...  va niciodata nu am fost asa, nu am avut asa tasnitoare nici in prima luna  huh

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-05-15 19:02:29)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2444 2012-05-15 19:10:48

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

janis nici eu nu is reglata nici acuma. Inca avem perioade cand mi se umfla tzatzele de am impresia ca vor sa explodeze. Am avut un episod recent, acu o saptamana, cand am racit si am facut febra, in aceeasi noapte nu am putut dormi din cauza tzatzelor, si al meu nu vroia sa suga. Dar mi-am revenit in 2 zile.

Daca te dor, pofteste-l pe Rares sa suga   wink daca nu vrea, mulge putin pana dispare disconfortul. Si incearca sa nu te supraincalzesti, nu bea nimic fierbinte. O sa se regleze in curand.

Offline

 

#2445 2012-05-15 23:01:00

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Il invit normal..tzatzili sunt la dispozitia lui lol doar ca cum vine in valuri se enerveaza si plange.nu sta la san.
Doar un san e asa. Nu ma doare dar curge..a curs toata ziua.
Ciudat e ca nu mi s-a mai intamplat asta.eu aveam un flux usor..slab as putea spune...el era invatat sa munceasca cu orele pt o masa lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2446 2012-05-16 10:35:54

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

janis din pacate asa e si la noi, si de abia dupa o luna incepe sa accepte cat de cat sanul. Ii o forma de greva a suptului. Si asa cum zicea kata pe aici, trebuie sa ii gasesti contextul in care vrea sa suga. Al meu suge foarte bland cand ii adormit, deci in mare parte el mananca cand ii semiadormit. De exemplu inainte sa se trezeasca, sau in timpul somnului. Nu il trezesc, pur si simplu el se smiorcaie in somn, cred ca ii este foame, si asa frumos suge smile
Foarte bine a functionat pentru noi plimbatul, ca in brate, ca in wrap...

De facut blati, o sa tina pana se regleaza productia. In ro nu se gasesc absorbante pentru sutien? Eu am chestiile astea, nu is foarte pro, prin casa imi pun niste lavete lol dar cand ies din casa le folosesc sa nu arat ciudat si sa nu ud tricourile.

Offline

 

#2447 2012-05-16 10:54:18

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

Da,am si eu..tampoane pt sani le zice..le puneam in lauzie daca ieseam din casa..de la o vreme renuntasem pt ca nu mai curgea smile
Cand ii e cu adevarat foame suge in toate pozitiile..asta s-a intamplat ieri.
Cat a facut scandal si nervi la san l-am ridicat..ne-am plimbat prin casa..jucat. cand era din nou linistit il puneam la san si sugea cu pofta smile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2448 2012-05-16 10:56:31

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

deci problem solved wink

Offline

 

#2449 2012-05-16 21:54:25

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Totul despre alaptare

multumesc mult fetelor. de cateva zile nu i-am mai dat lapte praf, e prea adormita si mananca bine inainte de culcare. si fara biberon, tot pina la 7 doarme. sa o trezesc in toiul noptii sa ii dau sa manance? daca ea nu vrea...si doarme tun. de mancat ziua, tot aproape o ora ii dau, timp in care simt de cateva ori cum vine laptele. sanii nu sunt plini, dar cat de cat reusesc sa o satur. sa incep din nou cu pompa? dupa alaptat, intre alaptari? nici nu stiu...
ce ma ingrijoreaza pe mine e vomatul. de vreo 2 zile vomita iar, si mai mult. da guri mari, cu jet, dupa masa. uneori vomita si la 3 ore dupa masa. ce ar putea fi? asa ma sperie, inainte nu mai voma. azi noapte a urlat pina la 3, nu imi dau seama ce o durea. asa agitata a fost...sigur o durea ceva. ce ar putea sa fie? cand voi merge la pediatru, ce investigatii sa cer sa ii faca? cand am dus-o, a cantarit-o, a masurat-o, la ecografie totul ok, si atat.

Offline

 

#2450 2012-05-17 09:17:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pirina, reflux. daca doarme bine noaptea (bv!!)normal ca nu tre trezita si nici nu-i cazul sa te mai pompezi, e f bine asa, e productia reglata), eu nu mi-as face inca griji. daca, insa, o vezi si suferind, eu as incerca sa exclud alergenii din alimentatie (lactate, gluten) timp de min 3 sapt. e posibil sa fie alergica la ceva ce transmiti tu prin laptic (la noi asa a fost, era la lactate). si nu-i degluma, daca e asa. daca nu, va trece in timp


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2451 2012-05-17 10:31:33

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Mamici, alaptez de 1 an si 9 lunite!!! big_smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.