homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-127


#2395 2012-04-27 16:39:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

nu ma strambam  rotfl  este un emoticon intrebator smile
asta faceam, ma intrebam ce ai vrut sa spui de fapt, daca nu ai vrut sa jignesti.

va rog sa spuneti ce aveti de spus fara sa jigniti.

Offline

 



#2396 2012-04-27 16:41:19

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Totul despre alaptare

eu pe ala il vad ca pe unul care stramba din nas lol
era o simpla curiozitate, nimic mai mult


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2397 2012-04-27 17:13:03

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

angel am fost alaptata, lapte de vaca am primit doar dupa 1 si 2 luni cand m-a intarcat mama. Sper ca ti-am satisfacut curiozitatea.

Offline

 

#2398 2012-04-27 17:57:20

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Totul despre alaptare

Iar discutia LP , lapte tzitzi, lapte vaca  dumbom
Poke  rock  io-s de acord cu tine ... si cu angel  chicot

Offline

 

#2399 2012-04-27 20:03:19

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Totul despre alaptare

care este  laptele praf fara lactoza,are vreo denumire anume?

eu nu stiu ucm emai ibne....sa-l alaptezi pana la 2-3 ani,cat ai lapte...sa-l intarci mai devreme...sa-i dai lapte de vaca....nu am facut experimente si nu situ cum e mai bine....

chestia este ca nici fetita me anu a mai luat in greutate cine stie ce si nu stiu ce sa-i fac,dar nici nu mananca cine stie ce mancare ....

greselile mele sunt de la tastatura...nu de la la[pte d evaca,ca eu am fost alaptata  rotfl


eute inteleg poke...ca nici eu nu am lapte sa ma si mulg si sa si suga sa se sature....dar sa-ti dau o solutie nu stiu,ca nu situ nici pt mine ce sa fac....

eu am incercat sa-i dau lp.dar nu situ daca e bine sau nu,nu situ daca am facut o alegere buna....lapte trebuie sa bea,dar daca in tzitzi nu mai e,atunci ce e de facut?


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2400 2012-04-27 20:24:33

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

pokemon sunt in parc acum. Cu mulsul: iti poti regla productia de lapte daca mulgi in gol vreo 20 de minute. Sau, mai simplu, pune pompa la celalalt san. De asemenea, daca ai ajutor, cineva paste plimba comisarul prin apropiere si il poti alapta intr-o pauza.

Daca vrei, pot aprofunda subiectul muls cu mare drag, sa stii ca nu e asa greu cum pare.

A propos de copii mici, eu cunosc pe cineva care era super miniona, abia dupa doi ani a inceput sa creasca, era perfect sanatoasa. Fetita mea a inceput sa vorbeasca dupa trei ani si nici acumh vorbeste bine, dar face niste asocieri care ma uimesc. Nu stiu ce poate fi cu bebele despre care povestesti

Offline

 

#2401 2012-04-27 20:24:44

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

sweety si eu am crezut ca am facut o alegere buna.
si eu am incercat sa ii dau lp pe la 2 luni, cand am avut 2 zile in care nu aveam mai nimic in tzatza. se stramba tot si mai mult de 20 ml nu a baut indiferent cum am facut eu.am schimbat laptele, am incercat s ai-l dau mai rece, mai cald, mai verde si mai albastru...nu a vrut si pace! nu stiu daca a fost si pt ca i l-am dat cu sufletul indoit, ma simteam de parca i-as fi dat jeleuri sa manance, insa sufletul meu imi spune ca mai bine lapte de vaca, natural, cu care au crescut mii de generatii, decat laptele asta procesat si imbunatatit cu cine stie ce...l-am gustat si eu....are gust de
plastic dulce si topit  neutral
acum stau si ma gandesc la ce a zis zoozie, ca devii alergic cand ajungi la x cantitate de substanta alergena. pai si atunci, nu ii voi da copilului niciodata lapte sau lactate? ca tot asa poate dezvolta intolerantele si sa ma treesc la 20 de ani cu probl. pana la urma ajung sa cred ca e pur chestie de noroc.  hmm
cum spuneam, eu cunosc o multime de lume crescuta cu laptede vaca si care e (relativ) bine mersi. de ex, eu am probleme cu dintii, dar sotul a fost crescut tot cu lapte de vaca si are o dantura impecabile cu doar vreo 2 plombe, desi are mai mult cu 10 ani ca mine.
e atat de greu  sad  in fine, cred ca voi incerca sa procur ce am gasit pe lista aia de la kata si sa ii dau acea formula home made...
sweety, dar fiica ta nu mananca pt ca se satura cu putin sau apoi cere san?ca daca cu atat se satura ea, nu ai ce sa ii faci, daca cere san dupa ce termina cu mancarea s-ar putea sa nu accepte solidele de dragul sanului.

zoozie, acum am vazut ca mi-ai scris. nici eu nu stiu ce e cu copilul acela, mai ales ca nu pare un copil suferind sau cu vreo problema gen retard, etc, doamne fereste. e energic,  se joaca, numai ca maraie mai mereu si e (dupa parerea mea) ft mic pt varsta pe care o are. eu nu mi-as face nici o grija ca nu vorbeste, stiu ca sunt copii care vb si la 3 ani, dar cand vad cat de mic e.... supa
nu prea poate sa se plimbe nimeni prin zona cu copilul pt ca noi locuim la tara iar treburile le avem in oras. eu cu sotul suntem impreuna bagati in asta, copilul ramane cu mama mea acasa. iar sa ii car dupa mine in oras...unde l-ar schimba? ce faci cu vremea asta ca bate vantul mai mereu...la vara pe 40C sa stea alandala prin oras...nu prea merge.
la pompa nu scot nimic. daca mulg la mana, iese cat am scris, la pompa nu curg mai mult de 5 picaturi.
o sa incerc sa caut schinduf si sa colectez lapte zilnic, sa il pun la congelator. oare are ceva daca atunci cand ii dau ii dau amestecat din zile diferite? ca nu plec zilnic, uneori plec 2 zile la rand, alteoiri sunt cu el 3-4 zile la rand. dar cat oi putea sa fac asa?  tillfreds
va spun sincer ca acum mi-as fi dorit sa am si eu un DD la sutien  butter

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-04-27 20:34:13)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2402 2012-04-27 23:30:42

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

ce v-ati mai intepat fetelor...   neutral  in fine, eu revin ontopic

deci, in alaptare, sa nu tinem regim toata perioada, ci doar perioada lor mai critica, gen de colici
eu pana acum nu am mancat varza,fasole, nu am baut cafea, nu fructe proaspete ci doar mult compot, si nu cruditati pana saptamana trecuta..cand am papat o salata  drool
in rest, ciocolata mananc zilnic, nu multa, in diverse dulciuri-gen dots, deci cantitate mica...dar mananc, mor fara dulciuri
deci cum a zis angel, sa introduc cantitate mica sa vad daca ii face rau? as manca fructe...ohooo


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2403 2012-04-28 04:14:20

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

pokemon inainte sa cauti n plante asa vrea sa stam de vorba. Mi-e cam greu sa scriu ditamai pologhia de pe mobil, zilele astea stau mai putin la pc.

Asadar incearca intai sa mulgi in timp ce suge bebe ca sa prinzi reflexul de ejectie a laptelui.  Veti fi surprinsa.

Cat despre impresia ca nu se satura bebe e doar o impresie: el suge mai des fiindca trebuie sa iti mareasca tie productia ca sa poti face si pentru el si pentru muls. Nu te subestima si asculta si ritmul copilului, vei vedea, vrui avea zile in care va suge mai des, altele in care va suge rar. E perfect normal.

Nu vad de ce sa nu ii dai lapte din zile diferite. Cand donam lapte, raceam laptele putin sub jet de apa si il turnam peste cel congelat, mai ales la inceput cand scoteam 20 ml pe sedinta. 

Corpul tau trebuie sa se invete sa aiba let down si la pompa,  asta paste dura cateva zile. Ajuta sa te gandesti sau sa te uiti la bebe in timp ce te mulgi. De asemenea, sa fii linistita si sa nu te stresezi cu cantitatea. Cand nu ai asteptari laptele iese mai repede.

Offline

 

#2404 2012-04-28 08:17:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pokemon a scris:

acum stau si ma gandesc la ce a zis zoozie, ca devii alergic cand ajungi la x cantitate de substanta alergena. pai si atunci, nu ii voi da copilului niciodata lapte sau lactate? ca tot asa poate dezvolta intolerantele si sa ma treesc la 20 de ani cu probl. pana la urma ajung sa cred ca e pur chestie de noroc.  hmm
:

nu e pur de noroc, unu care se cheama oms a concluzionat ca dupa 6 luni permeabilitatea intestinului pt alergeni scade sensibil (de unde si varsta asta si nu alta recomandata pt inceputul diversificarii). si acelasi oms, care a facut si o schmea de diversificare pe varste (in care laptele de vaca e la peste 12 luni trecut), a diferentiat diferitele molecule de alergeni dupa "agresivitate"/dimensiuni/Dumnezeu mai stie ce, si a concluzioat ca aia de vaa e bine sa ajunga in contact cu organisul ai tarziu. faptul ca stii cazuri ok NU e o garantie ca veti fi la fel. La fel cum nici daca stii cazri nasoale nu e sigur ca veti fi la fel. Dar e pacat sa risti fix degeaba.

janis, nu tre sa tii niciun regim, doar urmareste-ti copilul, daca reactioneaza la ceva, exclude ceva-ul o o per.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2405 2012-04-28 08:42:53

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Totul despre alaptare

eu am crescut cu formula si lapte de vaca si mar cu biscuiti de la 3 luni si sunt anemica tot timpul, nu reusesc sa ies din starea asta cu oricat fier as lua ... asa era atunci cand doctori sfatuiau mamele sa faca asa, dar imi place sa cred ca noi nu degeaba  avem acces la informatie si suntem datori sa ne informam pentru sanatatea copiilor nostii si a noastra

poke asta cu mulsul e relativa ... adica te poti mulge des, cu o pomba buna (recomand cu toata taria avent) - eu scoteam si 800 ml/zi si astfel cresti productia (mulgi si in gol cate 15 min fiecare san) , dar la un moment dat ti se ia da atata muls si atunci cand intervin altele numai ai atata timp plus spalat si sterilizat pompa ... dar daca vrei cu siguranta poti


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2406 2012-04-28 11:05:58

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

Kata deci lapte de vaca dupa 12 luni, de acord si asta si fac. Insa, dat fiind faptul ca Crisul tau a dezvoltat alergie banuiesc ca de la iaurturi, produs deci din lapte de vaca, cat este de sigur sa-i facem branza din laptele asta de vaca, fie si cu proteina modificata? Daca se pune eu ii fac cu lamaie caci doc mi-a zis fara calciu pana la 8 luni.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2407 2012-04-28 12:40:07

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Totul despre alaptare

poke la mine problema e,ca intr-un san nu mai amlapte asa mult...adica doar sa suga o data si atat.....dar ea papa tzitzi de vreo 3 ori pe zi plus seara la culcare si  in zilele in care nuvrea solide atunci vrea mai mult tztzi si seara cand ea suge cel mai mult...atunci nu mai e lapte in tzitzi....s ea ar manca dar nu are ce,oricat as stoarce eu de tzitzi nu mai iasa nimic....si de aceea am zis sa-i dau si lp....acum eu nu stiu cum e mai bine...dar chestia e ca fara lapte nu pot s-o las,ca si asa nu a mai luat in greutate cine stie ce....poate chiar deloc,ca nu m-am mai dus s-o cantaresc si cantar nu am acasa

acum nu ii mai dua nicun lapte praf,ca a facut diaree,poate chiar de la el a facut,nu stiu....si oricum ii dadeam f putin,50-60 ml pe zi,seara de obicei....


stiu si eu ff multi copii crescuti cu lapte de vaca....in special cei de l atara,ai caror parinti nu au venituri si nu au bani pt lapte praf...si isncer sunt bine mersi...n-au nicio treaba....

dar na,fiecare isi creste copilul dupa posibilitati si cum vrea..eu nu stiu cum e mai ibne....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2408 2012-04-28 13:49:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

smart lady a scris:

Kata deci lapte de vaca dupa 12 luni, de acord si asta si fac. Insa, dat fiind faptul ca Crisul tau a dezvoltat alergie banuiesc ca de la iaurturi, produs deci din lapte de vaca, cat este de sigur sa-i facem branza din laptele asta de vaca, fie si cu proteina modificata? Daca se pune eu ii fac cu lamaie caci doc mi-a zis fara calciu pana la 8 luni.

la alergii nu conteaza ce produs e, doar la intoleranta la lactoza... deci la cei cu istoric alergic/alergici in fam e bine ca si branza, iaurt etc sa fie evitate pana dupa 1 an. nu e sigur si, since, nu pricep de ce lactatele se recomanda pe la 8 luni si laptele de la 1 an (probabil tocmai din cauza lactozei? sau laptele are mai multa proteina? chiar nu stiu sa-ti raspund, al meu CLAR reactiona mai violent la branza, smantana si lapte PROASPAT de la tara decat la telemea, cascaval etc. explicatia nu o cunosc).
cat despre cris, el e posibil sa fi facut si de la lactatele mancate de MINE, ca eu inainte mancam lactate cu orice, la fiecare masa....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2409 2012-04-28 15:58:46

zoozie
New member
Inregistrat: 2012-02-01
Mesaje: 44

Re: Totul despre alaptare

alergiile la lactate sunt le cazeina - proteina din lapte. Existe si intoleranta la lactoza, dat e altceva.

Lactatele fermentate au mai putina cazeina, poti spume ca sunt partial digerte.

sweet girl eu am alapttat doi ani dintr-un san, acum alaptez 2 copii cu amandoi. Stiu o mama care a alapttat  gemeni si in copil mai mare, gemenii exclusiv, deci se poate daca tii copilul la san de cate  ori iti cere, mai ales atunci cand crezi ca nu ai lapte, ca atunci transmite organismului tau ca e nevoie de mai mult. In vreo doua zile vei avea destul

Offline

 

#2410 2012-04-28 16:09:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

zoozie a scris:

alergiile la lactate sunt le cazeina - proteina din lapte. Existe si intoleranta la lactoza, dat e altceva.

Lactatele fermentate au mai putina cazeina, poti spume ca sunt partial digerte.

l

stiu ca e dif intre alergie (la cazeina si/sau betalactoglobulina poate fi) si intoleranta la lactoza.
dar nu stiu daca e cum zici cu "partial digerate", din contra, din cate stiu, branzeturile au cazeina fix cat si laptele.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2411 2012-04-28 16:31:39

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Totul despre alaptare

Adica branzica nu e tocmai ok?  Si nici iaurtul?


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2412 2012-04-28 17:29:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

nu la cei cu manifestari alergice/alergii in fam


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2413 2012-04-28 19:13:17

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

nu stiu daca s-a mai intrebat in topicul asta. Se poate face branza din laptele de mama?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.