homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-124


#2338 2012-04-24 18:14:03

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Totul despre alaptare

mamici in alaptare poti manca ananas din compot?


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 



#2339 2012-04-24 18:52:51

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

eu mananc orice vine. Eu zic sa mananci si crud. Daca ti-e frica ca iti face ceva reactie, incearca o cantitate mica si vezi cum reactioneaza.

Offline

 

#2340 2012-04-24 20:09:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

tzinca a scris:

eu mananc orice vine. Eu zic sa mananci si crud. Daca ti-e frica ca iti face ceva reactie, incearca o cantitate mica si vezi cum reactioneaza.

exact smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2341 2012-04-24 21:26:29

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

azi am fost lecata mult timp de acasa si cand am venit vl-am pus direct la tzatza. desi papase 120 ml de lapte cu juma' de ora inainte, a mai supt un san care plesnea. dupa ce a luat 2 guri a dat drumul la sfarc, a scos un chiot si si-a indesat tzatza in gura si nasul in tzatza. mi-au dat lacrimile instant hjarta copilul meu mi-a simtit dorul! hjarta
evident, acum imi storc creierii si ma gandesc ce naiba de activitate as putea sa desfasor de acasa hjarta


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2342 2012-04-24 21:48:32

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Totul despre alaptare

crud am mancat morcov, telina, mar, castravete, ridiche. s-a comportat la fel, nu am avut probleme. usor usor vreau sa mananc si eu ca inainte, sa nu mai tin regim


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2343 2012-04-24 22:11:05

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

Cmin, Onu eu cred ca va judecati prea mult puss

Onu eu azi am bagat fasole drool .Sper sa nu-mi dau palme maine . Si eu incerc, incet incet sa bag ca inainte

Poke hjarta . Al meu e asa noaptea, scoate un ras specific pe care numai cand vede sanul il scoate hjarta


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2344 2012-04-24 22:39:40

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

eu mananc ca inainte...bine, noi nu am avut nici colici, nici alte baiuri... dar daca as mai tine si regim as mai slabi inca 10 kg pe langa cele 22 pe care le-am dat jos deja sad
al meu noaptea nu deschide ochii rotfl iar ziua se mai bucura,cand e satul, vorbeste cu tzatzica, dar sa traga chiot de bucurie, nu mi-a mai facut pana acum big_smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2345 2012-04-24 22:44:32

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

Bai fetelor, voi chiar tineti regim? Eu doar primele 2 saptamani am facut un fel de regim, ca avea copilul fundu rosu pana la sange dar cand a inceput sa treaca am mancat exact ca inainte. Eu mananc foarte condimentat, si foarte picant, si bag orice fruct. Mai nou am inceput si cate o cafeluta... dar parca nu ma mai atrage ca inainte de sarcina.
Adevaru ii ca al meu face niste partzuri de te da pe spate  rotfl2

Cat despre experientele frumoase de alaptat, eu ma simt dependenta... nu stiu ce m-as face daca el nu ar mai suge... ma apuc de bb2

Offline

 

#2346 2012-04-24 22:51:05

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

tzinca rotfl2 referitor la parturi
al meu nu-i asa atasat de tzatza..adica nu-i panaceu universal. ma uit la cumnata-mea, cand se loveste fata, pac, baga tzatza si ii trece, cand ii e somn, tzatza si se culca, cand ....orice, cu tzatza ii trece.
al meu nu mai adoarme la tzatza de pe la o luna si daca incerc sa il mufez in alt scop decat masa, urla de ma stie tot...satul. am incercat sa fac asta dupa vaccin, sau seara inainte de culcare...nu merge, frate, si punct!
la el tzatza e pt hranire si cam atat. nu stiu daca ar fi in stare sa gangureasca cu biberonul cand se satura rotfl
bine, nu ma plang ca nu e asa atasat de tzatza, ca atunci as fi ingrozita de mom intarcarii. tot de la cumnata stiu, care se pregateste d eintarcare si e terifiata cu ce urlete se va lasa totul..
dar pe de alta parte, invidiez cumva...mamicile care pot linisti puiul cu tzatza.la noi wrap-ul e cea mai linististoare chestie, urmata de statul in brate  chicot sau...efectiv lasat intins pe pat. daca urla in brate, e clar ca nu ma vrea aproape. il pun jos si tace si incepe sa rada  lol ii defect baby-ul meu  chicot  hjarta

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-04-24 22:53:01)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2347 2012-04-24 22:55:12

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Totul despre alaptare

da, da si al meu da niste parturi de ma lasa muta lol
Poke cred ca se va atasa si Razvan de san pe masura ce va trece, caci al meu e asa atasat de vreo luna incoace. Si daca nu are chef sa basculeze nu sta la san

tzinca eu cafea beau normal si la fel si cand eram bortoasa.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2348 2012-04-24 23:02:54

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Totul despre alaptare

pokemon a scris:

as fi ingrozita de mom intarcarii

sper sa nu te superi ca te intreb, dar de ce ai vrea sa-l intarci?


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2349 2012-04-25 09:27:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

poke, ai rabdare, are timp sa decopere tzatzili si pt alte treburi. si cris era la fel in primele luni tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2350 2012-04-25 09:29:35

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

bubu, pt ca fiecare alege ce crede ca i se potriveste ei si copilului ei, in functie de ce nevoi au, etc....
nu toata lumea poate sta 2-3 ani acasa, nu toata lumea considera ca i se potriveste sa alapteze timp de 3 ani, nu toata lumea considera ca acel lapte inca mai face fata unui copil de cateva kg bune...motive pot fi multe, iar eu fac parte din aceasta categorie care considera ca alaptatul e benefic, insa nu pana la 4 ani.
nu vreau sa creez polemici, sa se deschida iarasi nu stiu ce discutii. eu nu cred in beneficiile alaptatului pe termen lung, la nivel psihologic,da, dar in rest...si e decizia mea care as vrea sa nu fie discutata si ras-discutata.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2351 2012-04-25 09:36:35

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

e posibil ca o mamica sa aiba laptele slab sau sa aiba doar colostru?
Am aflat ca unchiul meu in primele 2 saptamani desi statea aproape non stop la tzatza iar lapte curgea din belsug plangea mult si scadea in greutate...asa ca bunica-mea si-a dus la analiza laptele si a descoperit ca nu avea decat colostru asa ca a inceput sa ii dea lp.
Acum intrebarea e: e posibil sau e doar o chestie "inventata" de doctorii de la mom ala ca sa creasca vanzarile de lp?
Ma intreba al meu aseara ce o sa fac daca o sa am ghinionul sa nu se sature puiul cu tzatza ... macar pentru confortul psihologic as alapta, daca nu ptr cel nutritiv...


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2352 2012-04-25 09:56:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

em, eu nu cred in asa ceva. nu fara un motiv medical clar definit


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2353 2012-04-25 10:07:43

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Totul despre alaptare

poke, sa stii ca mai nou asa face si al meu. Seara cand ii marait si obosit il poftesc la tzatza suge si apoi urla si se zbate, il tin in brate si tot marait ii si cand il pun in pat... gata maraiala  hmm  il frec putin pe spate, se mai intoarce vreo 10 minute cu capul de pe o parte pe alta si adoarme singur. Dar nu se intampla zilnic... de cele mai multe ori ii place sa adoarma la tzatza si nu i-ar da drumul  hjarta

Emilya mie imi suna a mit faza cu latele slab sau ca nu ii ajunge laptele de mama.. faptul ca plangea mult si scadea din greutate poate sa fie si de la vreo boala. Eu zic sa citesti despre alaptare inante ca sa fii pregatita. Daca esti informata corect, nu o sa ai probleme, si si daca le ai stii ce ai de facut.

apropo daca vrei/vreti sa cititi un articol plin de informatii: http://blogulmeumediocru.blogspot.de/20 … ntele.html

Offline

 

#2354 2012-04-25 10:56:57

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare

am gasit si eu topicul hjarta
deci cmin si Onu, nu va mai judecati aspru, faceti ce puteti pentru puii vostrii...eu personal va inteleg! kram

in legatura cu ce ziceati cu uitatul la tv, eu nu ma pot uita 1 ora cat mananca al meu numai la el, ma plictisesc sad si stau pe telefon cu voi....eu sunt aproape non stop la tzatza parca..ma jur

al meu e simpatic cand maraie sau plange usor de foame, il asez pe pat, ma asez langa el, imi ridic tricoul, el atunci tace si deschide gura rotfl deja recunoaste tzatzanele lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2355 2012-04-25 11:28:19

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Totul despre alaptare

poke, din nou, nu am vrut sa te supar, era doar o curiozitate pt ca am tot citit ce mult iti place sa-l alaptezi


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2356 2012-04-25 14:25:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Emi, eu sunt convinsa ca analiza de lapte s-a facut din laptele de inceput. Si e vlar de ce a iesit "slab" la masuratori. Analiza calitatii laptelui e iar o mare nascocire. Nu e relevanta!


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.