homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-17


#305 2011-01-04 12:58:02

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

wave
si al meu are perioade cand plange la san de numa..seara in special vaiiiiiiiii ce agitatie..de ce nu am reusit sa aflu inca
in rest avem laptic inca sa ne saturam
fany,inca nu ati scapat de colici? supa  supa  supa


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 



#306 2011-01-04 13:19:09

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Fany, daca refuza biberonul cu baby drink de ce i-l mai dai?! Eu zic ca nu merita sa insisti mai ales ca zici ca se sufoca, se stramba, strange cu gingiile biberonul. E clar ca el saracutul refuza cum stie ceaiul respectiv. Si parca vad ca in agitatia care se creeaza mai mult aer trage in stomacel decat ceai si de aici mai multe colici. sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#307 2011-01-04 13:38:54

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Totul despre alaptare

am zis sa ii dau si ceiut poate asa scapam si noi de colici astia odata

de ex. pe la 12 :45 l-am imbracat sa il dau afara inainte sa il imbrac am incercat sa ii dau tzatzi dar a refuzat asa ca m-am apucat de imbracat cu scandalu de rigoare bineinteles ca altfel nu se poate ,am iesit afara si la apucat un plans de numa numa  am intrat in casa am vrut nu am vrut ca nu reuseam sa il potolesc deloc  si in tot timpul asta am incercat sa ii dau suzeta sa il calmez si sa il fac sa nu traga aer pe gurita dar nimic tragea din ea putin si se enerva ca nu curge si iar tipete si framantari asa ca am intrat inapoi in casa dupa nici 5 min de stat afara l-am dezbracat si iam dat tzatzi  dar tragea putin din ea si pe urma inceea sa tipe enervat ,l-am mutat de la o tzatzi la alta dar el la fel acelas comportament am si tipat la el ca nu mai stiam ce sa fac  ,pana la urma a luat tzatzi si a supt putin dupa care a adormit  a cazut frant de atata oboseala de la cat sa framantata si a tipat cred ,deci nu stiu ce are ori sunt colici ori nu ii convine cum ii curge lapticu ,habar nu am dar ma dispera nustiu  grater  grater  grater

Ultima oara a fost editat de fany (2011-01-04 13:39:21)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#308 2011-01-04 14:07:20

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Fany, totul e sa-ti pastrezi calmul. Stiu ca poate fi foarte greu in momentele in care bebelinul tipa ca din gura de sarpe si tu nu mai stii ce sa-i faci, dar de aici si pana la a tipa la el... sad Nu mai fa asta, te rog. E prea mic, e prea frumos, e prea pur. sad

Nu-l obliga sa ia tzatzi daca el nu vrea. Calmeaza-l altfel: leagana-l putin, vorbeste-i cu voce blanda, canta-i. Cu cat te enervezi si te agiti mai tare cu atat se va inrautati situatia si...bebelinul va cadea frant de oboseala. La fel si tu. sad
Iti dai seama, creste si el si incepe sa aiba altfel de nevoi. Nu-i convine sa fie imbracat (la fel face si Tudi), poate nu-i convine debitul lapticului din sani, etc (de exemplu si Tudi se agita rau de tot daca tasneste lapticul ca din arteziana).


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#309 2011-01-04 18:31:48

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

CE SĂ NU FACEŢI C?ND ALĂPTAŢI (sursa: alaptare.ro)

-          Să nu forţati copilul să sugă (să nu-i ?mpingă capul spre s?n)
-          Să nu alăptati dacă s?nul este prea plin, mai ?nt?i trebuie un pic muls s?nul (c?t să se ?nmoaie areola) şi apoi pus copilul la s?n
-          Să nu sariti peste o masă crez?nd că o să aibă mai mult lapte; cu c?t alăptează mai rar cu at?t se produce mai puţin lapte
-          Să nu lasati copilul să pl?ngă prea mult, copilul agitat nu suge bine
-          Să nu alăptati copilul somnoros, trebuie trezit prima dată
-          Să nu c?ntăriti  copilul după fiecare supt
-          Să nu suplimentati suptul cu lapte praf sau ceai (mulţi copii şi dacă au supt bine, mai acceptă şi un biberon de lapte praf, aceasta ne?nsemn?nd că le-a fost foame!!)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2011-01-04 19:15:14

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

lucky777 a scris:

CE SĂ NU FACEŢI C?ND ALĂPTAŢI (sursa: alaptare.ro)

-          Să nu forţati copilul să sugă (să nu-i ?mpingă capul spre s?n)
-          Să nu alăptati dacă s?nul este prea plin, mai ?nt?i trebuie un pic muls s?nul (c?t să se ?nmoaie areola) şi apoi pus copilul la s?n
-          Să nu sariti peste o masă crez?nd că o să aibă mai mult lapte; cu c?t alăptează mai rar cu at?t se produce mai puţin lapte
-          Să nu lasati copilul să pl?ngă prea mult, copilul agitat nu suge bine
-          Să nu alăptati copilul somnoros, trebuie trezit prima dată
-          Să nu c?ntăriti  copilul după fiecare supt
-          Să nu suplimentati suptul cu lapte praf sau ceai (mulţi copii şi dacă au supt bine, mai acceptă şi un biberon de lapte praf, aceasta ne?nsemn?nd că le-a fost foame!!)

deacord..dar la  faza cu sanii prea umpluti la a mea parca ii si place...si prinde mai bine decat cand e mai moale si atunci ia si aer..


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#311 2011-01-04 19:40:24

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

san prea plin, se refera cred la situatia in care sanul e atat de plin incat si mamelonul devine aproape imposibil de prins (mi se intampla mie uneori dimineata, la sanul dr)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#312 2011-01-04 21:56:13

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Eu i-am dat acum lui Davidut sa manance si iar am sanii moi si goi grater Ce ma fac daca se trezeste urland peste o ora? sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#313 2011-01-04 21:56:21

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Totul despre alaptare

lucky multumesc pt sfaturi si promit ca de acum incolo sa nu mai ridic tonul deloc la el ,iar in ce priveste fortatul cu tzatzi nu l-am fortat deloc doar iam oferito iar daca nu a vruto l-am mutat la cealalta


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#314 2011-01-04 22:00:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Blue, bea un ceai caldut. Ti-ai luat chimion? Daca se trezeste il pui la treaba la san. Acum e perioada in care trebuie sa-l pui cat mai des la san. O sa vezi ca dupa o luna maaaaaxim, nu vor mai fi probleme. puss

Fany puss
Sa stii ca si mie mi s-a intamplat sa-mi refuze un san, sa-l ofer pe celalalt si sa-l accepte cu pofta.
Acum stiu de ce mi l-a refuzat pe primul...tasnea prea tare lapticul. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#315 2011-01-04 22:09:08

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Mi-am luat chimion, si am baut deja 2 cani de ceai + vreo 3 din acela de la Fares... Imi mai fac unul combinat, si sper sa am laptic smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#316 2011-01-04 22:19:38

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Fa un ceiut de chimion si pune-te in patuc la odihna puss
Profita si tu de somnicul puiului ca sa te odihnesti.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#317 2011-01-05 11:00:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

lucky777 a scris:

Fany, totul e sa-ti pastrezi calmul. Stiu ca poate fi foarte greu in momentele in care bebelinul tipa ca din gura de sarpe si tu nu mai stii ce sa-i faci, dar de aici si pana la a tipa la el... sad Nu mai fa asta, te rog. E prea mic, e prea frumos, e prea pur. sad

si eu am mai tipat la Sebi, asta e, nu mai rezistam singura in casa la 5 dimineata cu el zbierand, nu manca, nu avea scutec ud, nu il durea nimic, pur si simplu tipa si se foia si nu ii convenea nicio pozitie de stat in pat sau pe pieptul meu. si asta de cateva ore bune. nu stiu voi cum rezistati.

on topic: am facut febra iar azi noapte, am stat cu comprese reci pe frunte si pe sanul drept care era tare ca un bolovan si durea f rau. sad de fiecare data cand trebuia sa il pun pe bb la sanul drept plangeam de durere, dar am insistat si pana la urma m-a rezolvat Sebi, in cateva ore a trecut si febra si durerea si umflatura. Oare ce o fi? de ce am patit asta iar?  supa de ce s-a umflat un san si am facut febra?

Offline

 

#318 2011-01-05 12:04:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

blueeyes a scris:

Eu i-am dat acum lui Davidut sa manance si iar am sanii moi si goi grater Ce ma fac daca se trezeste urland peste o ora? sad

ce sa faci, ii dai asa, intr-o ora se produce muult si bine kram

fany... colici, ti-am scris si pe mess

pass  cesafac


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#319 2011-01-05 12:09:29

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Totul despre alaptare

pass ai facut febra laptelui. de ce ai facut asta? nu stiu sa iti zic, se poate sa ai foarte mult lapre sau bebe nu a supt destul din acel san. dar pui pe bebe la san cat mai des si poti lua la disperare un algocalmin fiola (poate fetele ma contrazic aici dar eu is patita chicot ) . nu pune comprese reci pe san ci apa calda sa inmoaie laptele adunat! (fierbinte daca suporti si atunci curgerea laptelui e mai usoara, sanul se descongestioneaza mai repede).

tot pt durere, te poti masa pe san cu crema diclofenac. dar sa nu ajunga pe mamelon (iti ia durerea). sa te apesi cu mana pe umflaturi chiar dacae dureros pt ca asa ajuti sa treaca mai repede.

ps: am patit chestia asta deja de 4 ori sad .

Ultima oara a fost editat de tomina (2011-01-05 12:12:16)


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#320 2011-01-05 12:13:54

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

tomina, multumesc de raspuns  par  , chiar acum cautam pe net sa vad de ce patesc asa, s-a mai intamplat o data dar atunci cu ambii sani. facusem febra si erau impietriti si extrem de durerosi. aseara doar unul a patit-o. dubios!  spranceana

lapte e destul pt ca daca strang un pic de mamelon sare asa in jet. adevarul e ca in astea 2 zile bb a mancat mai putin si mai des, suge cate 6-7 min. o data la fiecare ora, nu stiu ce e cu el de mananca asa mai nou  spranceana

Offline

 

#321 2011-01-05 12:20:05

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Totul despre alaptare

pass sa te mulgi cand vezi ca sunt prea plini sanii. stiu ca produci mai mult lapte dar e o masura buna de precautie.

ideal ar fi sa il trezesti daca adoarme la san sa vezi daca nu mai papa. daca reusesti sa il indopi bine chicot atunci doarme mai mult (daca nu are colici).

ar fi bine sa stai cu el mai mult timp afara ca sa vezi daca nu doarme mai bine (in curte, sau pe balcon) .

nu uita ca bebeiii alaptati isi maresc potia de lapte o data la 3-6 saptamani apoi la 3-6 luni timp in care sug mai mult timp si mamei ii e mai greu. dar merita orice efort smile ! dupa mine alaptatul e o chestie de vointa. toate mamicile au destul alpte dar cand vine vorba de apatat putine rezita la asa program.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#322 2011-01-05 12:40:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

tomina a scris:

ideal ar fi sa il trezesti daca adoarme la san sa vezi daca nu mai papa. daca reusesti sa il indopi bine chicot atunci doarme mai mult (daca nu are colici).
.

idela pt cine? sad cum sa il trezesti ca sa il indopi, mai ?sad e chin pt el asta... tie ti-ar placea? sad
si a-i forta stomacul sa se dilate cu o cantitate prea mare de mancare deodata iar nu e ok

in rest de acord cu tine


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#323 2011-01-05 12:44:17

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Totul despre alaptare

pai, Katami sunt bebei si bebei. am spus sa vada, ca incercare, daca mai papa. pass poate incerca si ea va decide cum e mai bine pt copil.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.