homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-19


#343 2011-01-05 22:38:31

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

lucky777 a scris:

Blue, normal ca n-o sa lasi copilu' sa planga de foame si tu langa el de disperare. De ce sa te simti ca o impostoare?!

Nu stiu sa explic, dar asa ma simteam  sad  Vinovata ca-i dau formula...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#344 2011-01-06 11:21:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ally_na a scris:

mor cand va aud ca ii  treziti  sa pape....bucurati-va ca dorm , stiu ei cand le este foame....smile...doamne ce dor o sa va fie de somnul lor lol

subscriu

blue puss aculta la lucky, ca ghini graieste

stefany, ms, da sa stii ca mai avem voie si cate jumate reala, nu numa virtuala big_smile storstark

ally, eu zic ca se regleaza de la sine productia ei, nu pierde niciun laptic (decat daca e prea disperata si e de vina stressul tongue). dar ce are, de ce zice ca il pierde?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#345 2011-01-06 12:37:25

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

de ieri seara nu am mai avut asa plici sanii..azi noapte nu am papat deloc...sa se regelze asa dintro data laptele asta...acuma m-am pus pe ceai la greu desi na...nu stiu cat efect va avea...zilele trecute arau mai plini iar acuma grater nu curgeau pe timpul zilei dar simteam cas plini ...vai mi frica sa nu il pierd...aseara a mea ar mai fii vrut dar nu aveam de unde..am puso si la celalt dar degeaba grater


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#346 2011-01-06 13:54:50

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

cica nu mai are lapte...asta zice , asta zic...e atat de disperata ca a inceput sa ii dea si formula

am inteles ca s-a muls si nu prea a avut ce, probabil si ce povesteste czuky ( imi seamana cu ce imi zicea la telefon ), ca o pune la san , si nu are fata ce suge, ca "bate" sanul si o musca ca nu mai are laptic ....m-a ferit dumnezeu de asa ceva inca si sper sa ma tina pana la minim 1 an ( eu si refuz sa cred ca nu o s amai am , gandirea asta vad ca a functionat ), daca ii simit mai goi, bag bere, lapte, ceai ...nu am luat pastile.II multumesc lui dumnezeu ca inca am smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#347 2011-01-06 15:32:42

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Eu am avut sanii plini de bubuiau numai in prima si a doua zi cand mi-a venit lapticul... Acum sunt in marea majoritate a timpului spre moi, doar la masa de dimineata (la 5-6) ai simt plini, si mi se umezeste bluza. Si jur ca fac tot ce pot ca sa am mai mult laptic, beau ceai de lactatie, ma odihnesc, mananc, stau cu bebe la san cate o ora jumate la fiecare masa, si dupa aceea ma mulg manual - si tot nimic supa


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2011-01-06 16:32:01

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Totul despre alaptare

blue, incetisor, si cu rabdare, ca daca te stresezi mai rau faci, nici ca se inmulteste laptele astfel. se va regla si la tine cantitatea in functie de cerintele micutului, asa e la inceput, mai greu, dar trece.

Offline

 

#349 2011-01-06 16:54:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ally_na a scris:

cica nu mai are lapte...asta zice , asta zic...e atat de disperata ca a inceput sa ii dea si formula

am inteles ca s-a muls si nu prea a avut ce, probabil si ce povesteste czuky ( imi seamana cu ce imi zicea la telefon ), ca o pune la san , si nu are fata ce suge, ca "bate" sanul si o musca ca nu mai are laptic ....m-a ferit dumnezeu de asa ceva inca si sper sa ma tina pana la minim 1 an ( eu si refuz sa cred ca nu o s amai am , gandirea asta vad ca a functionat ), daca ii simit mai goi, bag bere, lapte, ceai ...nu am luat pastile.II multumesc lui dumnezeu ca inca am smile

eu zic ca e doar stress si reglarede productie, E IMPOSIBIL sa iidispara laptele fara motiv, daca pune fata la san

blue, nu tre sa pocneasca baloanele ca sa fie ok smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#350 2011-01-06 17:33:37

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

blue, nu tre sa pocneasca baloanele ca sa fie ok smile

tummenupp  tummenupp  tummenupp ...lA mine uneori zici ca sunt ....fleasca , si tanarul tot suge si inghite..deci are ce smile

kata, nu situ ce sa zic, incerc si eu sa ii dau sfaturi atat cat ma pricep, acum fiecare face cum crede, motive si pretexte sa intarci sunt cu numeroase..dar NU cred ca e cazul ei ptr ca parea destul de suparata


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#351 2011-01-06 18:11:14

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Cred ca aveti dreptate - adica banuiesc ca flacaul nu ar dormi dus 3 ore daca ar fi flamand, nu-i asa? nustiu


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#352 2011-01-06 18:33:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

asa=i big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#353 2011-01-06 19:00:46

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Al meu cere tzitzi si la 1h si chiar la 20 min dupa o repriza de supt de 30-40 min, oare sa nu se sature  cesafac ?Uneori sanii imi curg inainte de a-l pune deci lapte ar fi.Eu am incecat odata sa ma mulg si mi se pare asa greu   tillfreds .
N-am pompa. n-am nimic decat lipitoarea mea.Sper sa isi faca treaba cum a facut-o de la inceput - sa fie un bun manager de fabrica de lapte chicot


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#354 2011-01-06 19:04:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ba miri, nu si tu, ba sad

e normal si din 20 in 20 min, dar daca doarme legat 3 ore, e un semn ca nu ii e foame (invers nu e valabil, adica daca nu doarme legat nu neaparat ii e foame)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#355 2011-01-06 19:16:52

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

ba miri, nu si tu, ba sad

e normal si din 20 in 20 min, dar daca doarme legat 3 ore, e un semn ca nu ii e foame (invers nu e valabil, adica daca nu doarme legat nu neaparat ii e foame)

Hooo bre ca nu picai in depresie  dumbom pic marti daca nu ia in greutate  lol .Marti cand l-am cantarit avea sub greutatea cu care am plecat din spital dar saracul a si facut foamea pana mi-a venit mie lapticul.
Daca nu ia ce ar fi de facut? LP nu cesafac ?


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#356 2011-01-06 20:36:50

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Si al meu mai miorlaie dupa ce a stat la san aproape o ora... Si-i dau din nou tzitzi, ce sa-i fac? smile Bine ca mananca, ca altfel m-as stresa ca nu pune pe el...

LE: in avanpremieria absoluta, am muls 60 ml dintr-un singur san!  punk

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-01-07 00:12:11)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#357 2011-01-07 13:59:19

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Totul despre alaptare

felicitari blue sa o tii tot asa  majoreta

al meu bebe a revenit cu forte noi de supt  happydance  happydance ,nu mai urla si iar ar sta cu tzatzi in gura dar asta nu face decat sa ma bucure  partydance asa ce am tras o spaima cand vedeam cum tipa cu tzatzi in gurita  cesafac ,bine ca a trecut sigur colici sunt de vina  sm ,cum ii dau bonisan cum nu mai are nimic asa ca o tinem pe bonisan ce sa facem

Ultima oara a fost editat de fany (2011-01-07 14:01:09)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#358 2011-01-07 16:40:12

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Desi inca nu alaptez am si eu o intrebare: pe timpul alaptarii mai luati vitaminele din timpul sarcinii? Am citit pe prospect la Elevit ca se poate lua si in timpul alaptarii...

Offline

 

#359 2011-01-07 16:58:44

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Papucica a scris:

Desi inca nu alaptez am si eu o intrebare: pe timpul alaptarii mai luati vitaminele din timpul sarcinii? Am citit pe prospect la Elevit ca se poate lua si in timpul alaptarii...

Dap. Doc al meu, care a fost contra tuturor vitaminelor in timpul sarcinii, acum mi-a zis sa iau o luna Elevit...

Legat de postul de aseara -  degeaba mi-a iesit 60 ml, puiul a stat la san 2 ore si tot nu s-a saturat, l-am linistit doar cum 30 ml de formula supa Se pare ca nu scapam de masa aceea cu completare  bang


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#360 2011-01-07 17:35:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

papu, nu e obligatoriu, doar daca simti nevoia.si eu am luat o luna

blue, vezi sa nu patesti ca pass, sa aiba puiul pb cu VITEZA de curgere a lapticvului si nu cu cantitatea..


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#361 2011-01-07 17:54:48

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Papucica a scris:

Desi inca nu alaptez am si eu o intrebare: pe timpul alaptarii mai luati vitaminele din timpul sarcinii? Am citit pe prospect la Elevit ca se poate lua si in timpul alaptarii...

Papu aici se recomanda vitamine si pe perioada alaptarii. Eu am luat timp de 11 luni cu o luna pauza si in acea luna m-am imbolnavit sad. Iau din nou si ma simt bine.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.