homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-20


#362 2011-01-07 18:52:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

imi vine sa-mi bag picioarele in ea de alaptare si sa trec pe biberon cu formula ca NU MAI POT!!!! de azi dim. de la ora 8 alaptez, deci de azi dimineata de la ora 8 !!! yikes cu pauze mici de cate 30 min in care atipeste sau se uita pe pereti.. deci alaptez de enspe mii de ore si el urla cu sanul in gura, dar culmea, nu are colici, nu il doare nimic si nu plange, e f cuminte, insa cand il pun la san incepe sa loveasca cu pumnii si sa planga, nu ii convine ceva la laptele meu.    mai fetelor, cand nu e una e cealalta???  grater  pai nu are colici, acum ce o fi? de ce tipa asa cand incearca sa manance? eu nu am mancat decat regim si ieri si azi, deci nimic nou in mancarea mea, acelasi *&**%% il mananc ( piept de pui pe gratar si cartofi sau orez, branza cu paine si ceai Baby calm, asta am in meniu zilnic ) . Care o fi baiu' de data asta?  grater  grater  grater  grater

Offline

 



#363 2011-01-07 19:01:41

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Si eu alaptez de azi dimineata continuu dar al meu mananca pana ii vine pe nas (la propriu si asa rau m-am seriat  disperat aveam senzatia ca nu mai respira bangalcool si eu credeam ca nu se satura  nustiu i-am facut si lp ca traia toata lumea cu impresia ca nu se satura copilul si a supt fix 10 ml. Nu prea a dormit si era tare marait si el vroia tzitzi si punct  spranceana de foame , de somn, de orice el vrea tzitzi smile .

Azi trebuie sa-l cantaresc  cesafac .Mi-a zis dr de fam ca cica greutatea la care trebuie sa puna cei 750g este cea din a 10 zi ca pana atuni poate sa scada in greutate si nu este o problema  nustiu

Ultima oara a fost editat de mirik (2011-01-07 19:02:27)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#364 2011-01-07 19:12:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

al meu mananca 100 si ceva, nici nu mai stiu, nu am maifacut proba suptului ca uit mereu sa il cantaresc

in seara asta am facut proba suptului la una din "mese" sa ii zic asa, ca el are de fapt o singura masa de azi dim si pana acum fiindca tot suge bang  ... problema e ca NU prea mananca , nu inghite laptele ca imediat se enerveaza si loveste cu pumnii. luase in 30 min doar 50 ml  bang  cand el lua in 30 min dublu. ce sa fac oare? sa ma mulg si sa ii dau cu lg?

mirik, al meu in ziua cand ne-am externat a luat zilnic, nu a scazut.
ma duc iar sa incerc sa il fac cumva sa manance bine si sa nu mai suga asa neproductiv, ca ma ard mameloanele sad de iritate ce sunt

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-07 19:14:13)

Offline

 

#365 2011-01-07 20:45:29

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Al meu inghite, se aude aproape la fiecare supt... Problema e, ca seara papa cam 2 ore incontinuu si ramane infometat, eu nu reusesc sa mai storc nimic din sani, nici cu mana, nici cu pompa si nici el nu mai inghite, doar suge supa Si dupa faza asta papa 30 ml de lapte praf si cade lat 4 ore...

Oare daca imi iau Galafor, ajuta? nustiu

Si si mie imi vine sa renunt la alaptat, abia reusesc sa ma imbarbatez, stiind ca e cel mai bine pt el...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-01-07 20:47:00)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#366 2011-01-07 21:10:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

blue, stii care e pb ? cu cat suge mai mult timp cu atat oboseste mai tare fiind asa mic. asa pateam si noi acum 3 sapt cand am iesit din maternitate. se prelungea o masa cate 3 ore si nu mai reusea sa suga cum trebuie si se enerva f tare, ii dadeam 50 ml de formula si cadea lat 4 ore, somn adanc si linistit cat sa ma oftice pe mine ca de la lapticul meu nu dormea asa bine sad ... sa nu ii mai dai formula deloc, lasa-l sa munceasca pt laptele ala,  sa suga in continuu daca e cazul, pana isi regleaza el un program si pana reuseste sa se invete sa manance corect. asta e un sfat pe care ti-l dau din toata inima, Sebic nici acum nu prea reuseste si de multe ori si eu ma reped sa sterilizez bibe ( il am in oala pe aragaz non stop sad ) si sunt hotarata sa ii dau 90 ml de formula dar ma opresc si mai incerc asa cu sanii mei care intre timp devin ciorapi de moi ce sunt..  si pana la urma reusim sa adoama asa doar cu laptele meu  supa  dar e greu de tot...
in fiecare zi ma rog la Dumnezeu sa reuseasca Sebi sa manance cum trebuie, sa suga 15 minute o cantitate suficienta, si nu in 3 ore doar 40 ml si apoi sa si doarma MACAR o ora legat astfel incat sa mi se adune si mie lapte in sani. sad

legat de pastile pt lapte, eu una nu te sfatuiesc. eu am renuntat si la ceaiul ala banal de la fares pt ca am facut iar febra acum 2 nopti si mi s-au intarit sanii, aveam mult lapte si el nu manca bine si a ramas lapte in sani. sad mai bine lasa-l pe bebe sa iti regleze cantitatea de lapte pe care o produci, lasa-l sa suga cat si cand vrea si asa va sti organismul tau cat lapte sa fabrice

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-07 21:18:25)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2011-01-07 22:11:19

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Dar organismul meu nu produce suficient! disperat El imi goleste ambii sani in 40 de minute, si dupa aceea doar ne chinuim sa suga, si nu vine nimic... Suge foarte bine cand am sanii plini (de dimineata), in 40 de minute se satura si doarme 3 ore jumate. Insa de pe la ora 8 seara stam si ne chinuim cu sanii goi supa Eu nu inteleg de ce nu se produce mai mult, daca el sta si suge cu orele, eu ma mulg dupa fiecare alaptat, si mai beau si cu galeata ceaiul ala nenorocit sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#368 2011-01-08 09:21:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

eu serios nu pricep cum iti dai seama ca nu se satura... seara toti sunt agitati la san, stau cu orele, se zbat etc

pass, aia cu "sa doarma o noapte casa se umple tzatzele" e MIT si GRESEALA. daca nu suge deloc o noapte, dimineata poate ti se pare ca ai sanii tensionati, dar cantitatea produsa e MULT mai mica decat daca te tzocaia toata noaptea

Ultima oara a fost editat de katami (2011-01-08 09:24:37)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#369 2011-01-08 10:08:27

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

blue, kata are dreptate. seara sunt agitati ei oricat lapte ar veni pe canal. eu am facut proba cu laptele praf, era tare agitat si statea deja la san de 2 ore bune si i-am dat lapte praf si culmea, ma asteptam sa doarma insa a fost la fel de agitat si dupa el si la fel de smiorcait. eu nu ii mai dau niciun strop de formula dar la inceput acum vreo 3 saptamani i-am dat si eu de vreo 3 ori numai, pana mi-am dat seama ca e fix acelasi lucru, nu il calmeaza deloc biberonul. lasa-i doar sanul si o perioada va fi razboi, urlete, zgarieturi ( al meu ma zgaria f tare ), tipete si lovituri cu pumnii dar in final tot sanul iese glorios  bis  al meu cand face asa seara il calmez cu muzica si plimbat si abia apoi incercam iar sa suga, pt ca cu cat e mai agitat cu atat suge mai putin si mai prost. deci trebuie intai sa il calmezi. eu il mai las un minut sa se uite la tv ca asa se calmeaza cel mai repede si apoi cand e calm ii dau tzatza si suge iar corect.  trebuie rabdare cu carul si eu nu prea am....

Offline

 

#370 2011-01-08 10:37:45

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

pass sunt de acord cu tine pana la faza cu tv sad, nu te supara....incearca sa il plimbi, canti , chiar si legani....dar nu tv pana pe la 6 luni macar....Parerea mea....


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#371 2011-01-08 12:06:50

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

acuma vin eu...am facut proba suptului la Naty aseara si a mancat 110 si dupa vreo 10 minute iar a vrut ..iam mai dat si capatul a fost 150...azi noapte iam dat de ori sa suga dar nu am facut proba...de dimineata iar am facut proba 130 in nici 10 minute...intrebarea mea...ea manca atat dintrun san si cum am zis ii simt mult mai moi decat inainte...oare sa impart sanii ..sa pape din amadoi la fiecare masa  ca sa nu cumva sa ppierd lactatia...ea manca o data la 3 sau 4 ore..cateodata cere si la 2...si mi frica in ritmul asta poate pierd...ce ziceti?

ps daca manca asa de mult d c nu se depune...tare greu creste in greutate.

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-01-08 12:08:35)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#372 2011-01-08 12:23:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

czuky:
- nu alterna sanii, pe cat posibil... nu pierzi nicio lactatie, doar se adapteaza sanii la regimul cu halit dintr-unul singur pe masa
- daca ii alternezi e risc de colici si iti va cere mai des de mancare
- parerea mea: nu te mai stresa atata cu proba suptului, multi dr o considera neconcludenta si nu degeaba


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#373 2011-01-08 12:27:49

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

atunci no sterss ar trebui sa intre in vocabularul meu smile  puss


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#374 2011-01-08 12:52:15

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

am facut si eu proba suptului aseara si in cateva ore de chin abia a supt 50 ml. el mananca f putin dar f des, asta e problema cea mare, nu apuca sa doarma si el bine ca sa fie odihnit si sa suga cu forta  bang
mai si nici cafea nu beau, nu mananc ciocolata, nu stiu de ce e asa agitat  supa

ally, se uita la tv cate un minut ca mai mult nu il las eu. dar de ce nu e bine? eu am zis macar asa sa se calmeze un pic ca sa poata manca dupa aia si apoi sa si doarma, apelez la asta cand nu mai reusesc sa il potolesc cu nimic  supa

Offline

 

#375 2011-01-08 13:41:52

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

eu serios nu pricep cum iti dai seama ca nu se satura... seara toti sunt agitati la san, stau cu orele, se zbat etc

Pai atunci de ce adoarme dupa ce-i dau 30 ml de formula? Si doarme dus, vreo 4 ore... Zau ca nu inteleg de ce  hmm


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#376 2011-01-08 17:14:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

parerea mea? ca e exact ca la pass... ii convine ca din biberon curge mai repede, isi face plinul rapid si adoarme big_smile alt "precoc" smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#377 2011-01-08 18:12:35

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Sasha al meu nu a dormit azi decat 2 h  supa .Vrea tzitzi cum se trezeste  nustiu si din 30 in 30 min. Im i este teama sa nu-i produc colici daca ii tot dau asa des  cesafac .

Ce se intampla oare cu el? Imi rupe sufletul!


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#378 2011-01-08 18:31:45

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Totul despre alaptare

e foarte bine ca ii dai de cate ori cere. asa e la inceput cu alaptarea. apoi va suge tot mai rar.

daca tu crezi ca are colici, poti sa ii dai Bonisan. sau mai sunt multe altele dar eu asta l-am folosit. nu iti face griji miri ca va fi bine smile .


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#379 2011-01-08 18:36:57

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

voi cum va dati seama ca vor sanul imediat....copii plang si de altele si daca bagi sanul in gura se linstesc si trag dar asta nu e neaparat ca le este foame...si eu asa am facut pana cand am zis gata sa vedem daca intradevar e foame sau nu..si acuma suntem bine..stiu sigur cand ii este foame si cand doar plange ca asa vrea ea...sau ca ma vrea langa ea...acuma tot la cerere ii dau dar minim 2 ore..azi de ex a vrut dupa aproape 5 ore..atat a dormit...ieri dupa 2 ore iar ii era foame..in fine...poate nici eu nu zic bine dar e parerea mea


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#380 2011-01-08 18:41:14

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Al meu isi suge manusile  lol tricoul lui tati....tot deci cred ca tzitzi  vrea  nustiu


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.