homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-22


#400 2011-01-10 12:15:01

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

blue, o sa iti zic ce mi-a spus pediatra mea si mama, in care am f mare incredere, dar si ce am observat eu pe pielea si tzatza mea big_smile  si vad ca si fetele spun acelasi lucru, deci trebuie sa crezi!

daca ai sanii moi dupa ce el a supt 2 -3 ore nu inseamna ca nu mai ai lapte in sani, ci din contra, lapte este destul dupa ce el suge mult, este mai mult decat daca nu suge 3-4 ore. smile cand e pauza asa mare nu se aduna mai mult, asa cum suntem tentate sa credem. si ce daca iti curg sanii dimineata? asta nu inseamna ca e mai mult lapte, ci inseamna ca e presiune mare acolo si congestie, dar cantitatea nu e mai mare. asta ma deruta si pe mine intotdeauna. seara eram convinsa ca nu mai am pt ca el manca de cateva ore bune si dadea semne ca nu se satura deloc, devenea agitat si urla cu sanul in gura pana am cedat de cateva ori si i-am dat lapte praf. Insa o data s-a intamplat ceva ce m-a convins sa renunt imediat la formula: i-am facut 90 ml de praf ca sa ii potolesc "foamea" asa cum credeam eu, si culmea, dupa asta NU s-a potolit ci a plans in continuare inca o ora si s-a chircit, deci clar nu de foame facea asa iar sanii mei aveau suficient lapte t ca de nervi am inceput si eu sa plang si sa storc cu furie sanii si iesea ca din fantana arteziana.
ai sa vezi ca mai ai f putin si scapi de chin, uite Sebi are  luna si un pic si noi am scapat de problemele p[e care le ai tu acum, ca prin asta am trecut si noi. smile

eu alaptez noaptea la orizontala, fara sa ii tin capul lui bb, stam amandoi perfect intinsi fata in fata, si eu adorm inainte sa termine el de mancat. e f fain! smile

Offline

 



#401 2011-01-10 12:29:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

passenger a scris:

blue, o sa iti zic ce mi-a spus pediatra mea si mama, in care am f mare incredere, dar si ce am observat eu pe pielea si tzatza mea big_smile  si vad ca si fetele spun acelasi lucru, deci trebuie sa crezi!

daca ai sanii moi dupa ce el a supt 2 -3 ore nu inseamna ca nu mai ai lapte in sani, ci din contra, lapte este destul dupa ce el suge mult, este mai mult decat daca nu suge 3-4 ore. smile cand e pauza asa mare nu se aduna mai mult, asa cum suntem tentate sa credem. si ce daca iti curg sanii dimineata? asta nu inseamna ca e mai mult lapte, ci inseamna ca e presiune mare acolo si congestie, dar cantitatea nu e mai mare. asta ma deruta si pe mine intotdeauna. seara eram convinsa ca nu mai am pt ca el manca de cateva ore bune si dadea semne ca nu se satura deloc, devenea agitat si urla cu sanul in gura pana am cedat de cateva ori si i-am dat lapte praf. Insa o data s-a intamplat ceva ce m-a convins sa renunt imediat la formula: i-am facut 90 ml de praf ca sa ii potolesc "foamea" asa cum credeam eu, si culmea, dupa asta NU s-a potolit ci a plans in continuare inca o ora si s-a chircit, deci clar nu de foame facea asa iar sanii mei aveau suficient lapte t ca de nervi am inceput si eu sa plang si sa storc cu furie sanii si iesea ca din fantana arteziana.
ai sa vezi ca mai ai f putin si scapi de chin, uite Sebi are  luna si un pic si noi am scapat de problemele p[e care le ai tu acum, ca prin asta am trecut si noi. smile

eu alaptez noaptea la orizontala, fara sa ii tin capul lui bb, stam amandoi perfect intinsi fata in fata, si eu adorm inainte sa termine el de mancat. e f fain! smile

EXACT smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#402 2011-01-10 13:22:32

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

mie imi este asa de drag sa alaptez,mai ales ca acum a mai crescut si stie,noaptea incearca sa se dea pe burtica cautandu-ma cu manuta,mamangiae pe tatza,suge se mai uita la mine si rade,e frumos,doamne ajuta sa am laptic cat mai mult la fel si voi
blue nu te da batuta


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#403 2011-01-10 14:54:46

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

"Alege calea laptelui matern

Nu te lasa prada disperarii, dar nici ispitita de comoditate. Fa tot ce poti sa alaptezi pentru a nu-ti priva puiul de nenumaratele si inestimabilele beneficii ale laptelui matern

Este hrana ideala pentru nounascuti. E steril, are o temperatura optima si nu costa nimic. Se adapteaza perfect nevoilor de crestere, in permanenta schimbare, ale copilului. Laptele matern e de fiecare data altul. Cel de dimineata difera de cel de seara, dupa cum cel de ieri nu e la fel cu cel de maine, sau chiar mai mult, cel din primele inghitituri are alta consistenta fata de cel de la sfarsit. Este un exemplu uimitor al inteligentei naturii, un supt corect corespunzand unui intreg meniu. Astfel, in prima jumatate a mesei, laptele este apos, sarac in grasimi, comparabil cu o supa pentru adulti, fiind menit sa potoleasca setea. In cea de-a doua, laptele capata consistenta unui fel doi, bogat in grasimi si nutrienti importanti. Desertul este generos in vitamina K, cea care ofera protectie impotriva bolii hemoragice a nou-nascutului. Asadar, nu schimba copilul de la un san la altul atunci cand ti se pare ca ritmul in care se hraneste a scazut. Laptele de la finalul pranzului este mai gros si mai dificil de extras, iar suptul mai rar si mai puternic." (sursa revistaplafar.ro)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#404 2011-01-10 16:39:47

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

"CE INFLUENTEAZA LACTATIA?
Secretia lactata este in mare masura prestabilita, depinzand de numarul unor receptori hormonali aflati la nivelul sanului. Actorii principali sunt prolactina, care dicteaza glandei mamare sa produca laptele si oxitocina, responsabila de dirijarea laptelui in mamelon. Comanda apartine creierului, care trimite aceste mesaje hormonale spre san.
Studii recente au aratat ca unele femei au mai multi receptori hormonali decat ar fi necesar, altele au exact cat trebuie, iar 10%, o cantitate insuficienta. De cele mai multe ori, predispozitia este genetica, asa ca este foarte posibil sa produci la fel ca mama sau bunica ta.
CUM O MENTII?
Prima regula: hraneste-l des, de preferat, la cerere. Sanii se umplu in ritmul in care sunt goliti. Cu cat copilul mananca mai mult, cu atat vei secreta mai mult.
Unele mame au asteptari nerealiste si cred ca daca sugarul lor vrea o noua masa la mai putin de doua ore sau daca nu doarme toata noaptea neintrerupt la varsta de 6 saptamani - nu au suficient lapte si recurg cu lejeritate la suplimentarea meselor cu lapte praf, dezechilibrand astfel balanta cerere-oferta.
A doua regula: pe cat posibil, evita biberoanele si suzetele. In felul acesta, sugarul va sti cum sa suga bine doar la san si nu va fi confuz.
A treia: in prima luna de dupa nastere, mulge surplusul de lapte cu ajutorul unei pompe, pentru a mentine cota si in lunile care urmeaza. La fel si in perioadele in care puiul e bolnavior si nu-si consuma portiile obisnuite.
A patra: nu ignora puterea plantelor cu efect galactolog. Se gasesc sub forma de ceaiuri sau suplimentele nutritive. Cele mai populare au in componenta fructe de anason, chimen, fenicul, frunze de urzica, cimbrisor, roinita, menta. Pe langa faptul ca favorizeaza lactatia, substantele active trec in lapte si ajuta la calmarea tulburarilor digestive ale bebelusului, precum colicile, crampele sau durerile abdominale.
Proprietati similare are si sucul de morcov, baut proaspat dimineata pe nemancate si seara, la culcare. Doza zilnica nu ar trebui sa fie mai mare de 500 ml, dar nici mai mica de 50 ml.
Ultima, insa nu cea mai putin importanta regula consta in odihna si pozitivitate. Fii mai constienta ca niciodata de nocivitatea stresului! Acesta reduce drastic lactatia, in ciuda eforturilor descrise mai sus." (sursa revistaplafar.ro)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2011-01-10 17:59:50

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Intrebare: laptele muls dupa mese i-l mai dau lui bebe? Eu il strangeam si-i dadeam dupa ultima masa...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-01-10 18:00:09)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#406 2011-01-10 18:02:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

lucky applause

io tocma vin de la vizita de 1 an de la pediatru. sunt plina de draci, din variate motive... printre care si faptul ca mi-a spus sa intarc, ca "si asa am avut bunavointa sa alaptez pana la un an"  big_smile
i-am zis calm ca nu am de gand... si atunci mi s-a zis (cum imi zicea de la 2 luni): "ei, atunci cand n-o sa mai ai lapte, adica PESTE 1-2 LUNI rotfl2 sa cautam o formula ha" big_smile
eu am zis iar sec "da, sigur ca da, cand n-o sa mai am lapte discutam"
apoi am schimbat subiectul, pt ca sa ma intrerupa la un mom dat (si la naiba, io chiar vb de o pb medicala serioasa): "auzi, cat lapte mai ai?"
io (de data asta ranjind a nervi): "cat pt cristian si inca unul". iar sotul adauga: "in exceeees"
ea: "mda, sunt si mame care au asaaaaaaaa" (mutra lunga)

siiii... in final nu s-a lasat, m-a programat joi la analize de sange (PE MINE, nu pe cris).... daca as binevoi sa ma duc, pun pariu ca vrea sa concluzioneze ca alaptatul ma va ucide in max 1 luna, daca nu intarc rotfl

blue, nu cred ca are sens, de ce sa nu-l suga el? adica... suge cat are nevoie, ce ens are sa ii mai dai?
oriocum, potisa il stochezi la congelator, decat supliment e mai bine sa il ai

Ultima oara a fost editat de katami (2011-01-10 18:03:27)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#407 2011-01-10 18:05:45

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Totul despre alaptare

Lucky  puss buune sfaturile  par Incet ,incet ne obisnuim si noi cu alaptatul si devine o placere cum zicea Kata intr-un post mai sus(eu la alaptatul noaptea mai am de lucrat).Azi spre ex,Ianis a vrut san si la o jumate de ora,40 de min...cred ca are un puseu de crestere ca e si mai agitat decat de obicei.Bineinteles ca s-au gasit ''marii cunoscatori'' intr-alaptarii din familia mea care sa-mi zica...''poate nu se satura copilul''.Daca nu citeam atatea aici poate eram tentata si eu sa cred ca nu se satura,dar asa sunt ferma pe pozitie si am incredere ca laptic e destul si puiul se satura atata timp cat ia in greutate si adoarme fericit lasand singur tziti din gura.
Fetelor voi noaptea din cat in cat timp alaptati bebeii...sau i-ati alaptat cand aveau o luna,doua?
LE Kata ce pediatra dusa aveti si voi  rotfl Si ce gandire ingusta poate sa aiba forgetit

Ultima oara a fost editat de stefany (2011-01-10 18:08:53)


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#408 2011-01-10 18:06:04

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

lucky applause

io tocma vin de la vizita de 1 an de la pediatru. sunt plina de draci, din variate motive... printre care si faptul ca mi-a spus sa intarc, ca "si asa am avut bunavointa sa alaptez pana la un an"  big_smile
i-am zis calm ca nu am de gand... si atunci mi s-a zis (cum imi zicea de la 2 luni): "ei, atunci cand n-o sa mai ai lapte, adica PESTE 1-2 LUNI rotfl2 sa cautam o formula ha" big_smile
eu am zis iar sec "da, sigur ca da, cand n-o sa mai am lapte discutam"
apoi am schimbat subiectul, pt ca sa ma intrerupa la un mom dat (si la naiba, io chiar vb de o pb medicala serioasa): "auzi, cat lapte mai ai?"
io (de data asta ranjind a nervi): "cat pt cristian si inca unul". iar sotul adauga: "in exceeees"
ea: "mda, sunt si mame care au asaaaaaaaa" (mutra lunga)

siiii... in final nu s-a lasat, m-a programat joi la analize de sange (PE MINE, nu pe cris).... daca as binevoi sa ma duc, pun pariu ca vrea sa concluzioneze ca alaptatul ma va ucide in max 1 luna, daca nu intarc rotfl

blue, nu cred ca are sens, de ce sa nu-l suga el? adica... suge cat are nevoie, ce ens are sa ii mai dai?
oriocum, potisa il stochezi la congelator, decat supliment e mai bine sa il ai

rotfl  rotfl  sm pt dr asta.

nu am vazut mame moarte ca alapteaza si dupa un an dance

eu o sa ii dau cat am, pana la ultima picatura, acu ca mananca nonstop, sa o intarc???????????prostiiiiii

Stef, a mea cand avea 2 luni se trezea o data, doua ori pe noapte, atat. pe la 1-2 si pe la 4-5. dar la 7 era treaza.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2011-01-10 18:09:55)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#409 2011-01-10 18:07:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

bree, ca acu mi-am amintit ce am citit dimineata: NU ceaiului noaptea la varste asa mici!! (cel putin, eu una sunt pt nu si mai incolo)

stef, la cererea lui. la noi pana la 1 luna jum se trezea de 2-3 ori, apoi 1 data... acum... intre 3 si 20 de ori sad (dar el are o pb cu burtica pe care inca o investigam medical, deci nu e reper)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#410 2011-01-10 18:11:58

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Totul despre alaptare

Kata multumesc mult de raspuns  puss Oricum ceiuc nu aveam de gand sa-i dau(era ideea mirifica a sotului alcool )...de la 3,4 luni incolo ma gandeam eu sa incerc.
Sper sa rezolvati cat mai repede problema cu burtica,multa sanatate puiului par
Alina acum am vazut ca mi-ai raspuns si tu  puss mai rapid decat credeam lol

Ultima oara a fost editat de stefany (2011-01-10 18:14:47)


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#411 2011-01-10 19:37:08

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Kata... puss

Stef, in prima luna alaptam zi lumina big_smile
Din a doua lunita, feciorul nu s-a mai trezit decat de maxim doua ori/noapte. Asa a vrut el si am mers pe mana lui ca stie mai bine...Acum se trezeste o singura data/noapte pentru o tzitzi si adoarme din nou cand se satura.
Ceai nu am de gand sa-i dau.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#412 2011-01-10 20:17:22

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Totul despre alaptare

Eu sunt consternata / disperata. De doua zile, de cand ma sint foarte rau mi-a scazut laptele, dar azi a fost musai sa-i dau 2 bibe cu formula (pna acum) - nu mai curgea nimic, iar fomistul meu facea creize de nervi  bang  bang  bang ...nu mai poootttt .... e posibil sa-ti dispara laptele asa, dintr-o data ?
aaa Si inca o intrebara, stiti daca dupa ce fac radiografie toracia mai am voie sa alaptez (asta in cazul in care o sa am ce-i da). Sunt supa rau de tot, nu se poate sfarsi asa. Sunt curioasa maine ce imi gasesc astia de la urgente ca am si sper din tot sufletul sa nu fie ceva grav. grater  grater  grater  grater  grater  grater


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#413 2011-01-10 20:42:05

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

cocofanule, hai fa-te bine mai repede, stii si tu ca nu e nimic serios si sa nu te ingrijorezi, ca poate si din cauza grijilor scade lapticul... 
par  kram  par 
cu laptele care dispare asa brusc am patit si eu acum vreo sapt cand m-am enervat f tare si am plans, nu mai iesea niciun strop. dupa vreo 20 min a revenit lactatia.  spranceana 
eu nu cred ca tu pierzi lapticul asa repede, nu are cum

stef, eu alaptez non stop , ma rog, alaptez e impropriu spus pt ca sunt suzeta lui sebi si de multe ori stam doar asa lipiti, el cu sanul in gura privind cu orele tavanul... noaptea din ora in ora se trezeste si mananca, f putin mananca dar cere extrem de des. asa vrea el sa faca, nu am cum sa rezolv decat oferindu-i cand cere..  neutral

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-10 20:42:46)

Offline

 

#414 2011-01-10 21:01:22

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Eu azi de dupamasa iar am ramas fara laptic in sani - am baut ceai, iau Galafor, si tot nu reusesc sa storc o picatura, nici cu mana nici cu pompa supa Si imediat se trezeste puiul si va vrea sa pape sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#415 2011-01-10 21:48:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

coco, nu cred ca poti alapta dupa radiografie... caut
iar fara lapte deodata e imposibil sa ramai fara vreo cauza medicala (inclusiv psihica -0 stress adica)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#416 2011-01-11 11:11:55

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Eu cand am ajuns la urgente am facut radiografie la plamani si am sunat-o pe smart sa o rog sa se intereseze daca pot alapta dupa si mi-a zis ca da. Am intrebat si medicii si la fel mi-au zis  nustiu eu am alaptat.


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#417 2011-01-11 11:19:37

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

eu ceai nu i-am dat deloc,cand o sa incep diversificarea o sa-i dau,pana tnci laptic la greu si ziua si noaptea ca aveam

Ultima oara a fost editat de geasiemi06 (2011-01-11 11:19:52)


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#418 2011-01-11 11:27:17

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

eu tot imi fac griji ca nu alptez cat trebuie..adica a mea ar dormii cate 5 ore o data dupa ce a mancat..ce ma sfatuiti...daca o pun la san si nu e foame se uita la mine si ranjeste si linge sfacul...daca este cat de cat foame manca si apoi vomita...daca o las sa doarma cat vrea ea..adica incontiinuuu asta ziua ca seara e alta discutie..manca prea putin..si apoi ma mir ca nu creste in greutate...of deja treaba asta cu mancatu ei incepe sa ma depaseasca


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.