homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-21


#381 2011-01-08 18:45:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

miri, da-i tzatzi in continuare cat cere, se va linisti el (bree, ii plac lu' sasha tzatzile di pi acu, bre lol stie el ce-i bun big_smile ). sper sa treaca repede faza asta de nesomn... kram

alaptarea e ceva mai mult decat simpla hrana, czuky wink asta pierd pediatrii (si cei care sustin alaptarea dupa program) din vedere. chiar daca nu ii e foame, cum zici, asta nu inseamna ca nu are o NEVOIE REALA de san.... pe langa foame, sanul suplineste multe alte nevoi (tactila, afectiva, de securitate, de "somnifer" etc etc etc)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#382 2011-01-08 20:02:19

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

mirik a scris:

Al meu isi suge manusile  lol tricoul lui tati....tot deci cred ca tzitzi  vrea  nustiu

deci a mea dupa ce termina de papat nu mai vrea sanul...sa nici nu il vada..in schimb cand o pun pe umar  isi linge si suge mainile...nu stiu d c..dar e tare draguta...de foame si linge mainile noaptea..si face cu limbuta pe buze big_smile  big_smile

katami asa o fii..si a mea termina de papat si dupaia suge sanu cateodata numai asa pe post de suzeta(foarte rar) si nu pot sa o dau la o parte....ce dependenti sunt ei de mamici..puiutii astia..sai pupa mama puss  par  par

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-01-08 20:40:23)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#383 2011-01-09 00:07:33

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Banuiesc ca nu mai este nimeni pe aici sa imi raspunda dar incerc...

Eu tocmai m-am intors de la spital  supa si mi-au administrat o fiola de algocalmin.Oare pot sa mai alaptez?Sanii imi curg si sunt tari ca piatra.Bebe al meu ragaie de cat lapte praf a bagat mama in el  box  box  box  box  box  box


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#384 2011-01-09 00:42:01

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Totul despre alaptare

si mie mi-au dat algocalmin in spital ca aveam dureri -a fost nasterea un calvar cu ruptura de col, etc....si cu toate astea am alaptat...asistentele ma sfatuiau sa perseverez...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2011-01-09 00:42:12)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#385 2011-01-09 05:45:46

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Pass si eu am mai lasat-o pe Carol cu Tv-ul in background (Allyna nu ma certa). Nu mult, cateva minute. Asa era distrasa (?!) de la durerea de burtica.
Si acum se uita la Tv. Este un canal special pt varsta lor 1-3 ani si am vazut-o cat a invatat de acolo: sa faca gimnastica (ma rog, sa ridice mainile, sa le duca lateral), sa o recunoasca pe Dora pt ca are multe carti cu ea etc.
Desi teoretic si eu sunt impotriva tv, practica asta ma termina smile.

Eu nu inteleg de unde este aceasta "poveste" cu proba suptului. Mi se pare un stres ft mare pt mama. Daca ti-l cantareste la spital/medic lunar de ce sa te stresezi in fiecare zi? Uneori mananca mai mult, alte ori mai putin...cred ca relevante sunt gramele de la o luna sau, macar, 2 saptamani.

Bafta multa cu alaptarea, lapte-n tate cum zice Kata si sa recititi peste 2-3 luni cat de ingrijorate mai erati ca o sa va distrati tare (eu eram cu morcovelul  mai mereu pana la 6 luni cand m-am linistit si a zis ca alaptez cat am, cat nu....si am! Dar i-am dat mereu sa suga si ii dau si acum ca sa o mai duc (deci sa stimulez lactatia) cateva luni.
Am gasit ceva proaspat: http://www.formula-as.ro/2010/949/citit … tiei-13212


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2011-01-09 12:14:45

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

alaptarea merge ca unsa la noi!.  happy  non stop la san si am rezolvat problema, nu ma mai stresez ca sta prea mult, nici ca mai imi pasa.  happydance
il pun la piept si asa stam non stop, daca il las la piept doarme si 3 ore  happydance , ceea ce e record la noi big_smile pana acum dormea cate 15 -30 minute saracutul.

Sebic s-a prins ca din biberon curge cum trebuie  dar nici asa nu s-a invatat cu biberonul, ba din contra, zilele trecute am vrut sa ii dau 10 ml de ceai de colici cu bibe si se stramba la cauciuc, nu l-a vrut. i-am dat cu lingurita ca sa il bea pt ca refuza tetina. .. imi scuipa si suzeta.. el vrea numai san si cu asta basta! nu am ce face asa ca am devenit suzeta lui.  smile  eu oricum nu i-am dat decat de vreo 3 ori lapte praf si asta la inceput, de atunci numai tzata. apropo, am si mai mult lapte de cateva zile incoace, oare de ce? fiindca a mai crescut Sebi si mananca mai mult?  eu ceai de lactatie nu mai beau, deci nu ar fi de la asta.

flower, am observat si eu ca daca e in mijlocul crizei de colici se calmeaza daca vede tv-ul.
si eu faceam alui meu proba suptului cand am iesit din spital, dar am renuntat din comoditate: de obicei dupa ce suge atipeste si il pun usurel la somn, nu pe cantar ca sa nu il trezesc.  oricum nu mai fac asta pt ca eu am avut ca scop sa vad daca suge cam cat ar trebui si sa imi fac o idee despre asta, acum am vazut ca se ingrasa bine si nu mai are relevanta.


fetelor, rotfl2) Sebi are sanul la discretie toata noaptea. eu ma intind langa el si il pun la san si de multe ori atipesc inainte sa termine el de mancat. dar acum cateva seri am adormit cu sanul dezgolit la ora 3, langa gura lui, si la ora 4 m-a trezit el, a luat singurel sanul in gura si a inceput sa pape, asa m-a trezit rotfl2 cat am ras ca l-am si trezit de tot, nu m-am putut abtine. e bufet suedez la mine.

aa, am uitat sa va spun ca am renuntat oficial la regimul pacatos pt ca am observat ca are colici chit ca mananc eu numai supa si iaurt. si azi m-am cinstit cu inghetata si cioco. big_smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-09 12:31:20)

Offline

 

#387 2011-01-09 12:45:00

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Bravo, passuc! applause

Eu nu reusesc sa alaptez culcata  hmm  In consecinta nici nu-l las sa stea cu sanul in gura cat vrea el, putem maxim 3 ore, ca dupa aceea ma doare spatele si ma pisca operatia neutral  Asa ca, dupa 3 ore il ia tati si-l plimba sau incercam sa-i dam suzeta, macar pt 10 minute ca sa ma pot odihni un pic...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#388 2011-01-09 12:58:35

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

blue, ai sa vezi ca va deveni din ce in ce mai usor, o sa fie f naturala treaba asta cu alaptatul. asa si trebuie sa fie. sa nu ii mai pui deloc lapte praf si se va invata fara si va papa doar sanul tau. si tu ai suficient lapte daca el creste cum trebuie.  puss
la noi parca e cu totul alta poveste, daca zilele astea ziceam ca nu mai pot sa alaptez si nu mai vreau, acum fiecare masa e o placere de ambele parti. smile

Offline

 

#389 2011-01-09 13:06:05

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

applause  applause  applause pass,asa si trebuie mamica
la noi cred ca a scazut productia cu tot paracetamolul bagat si spray-ul cu lidocaina pt maseaua pacatoasa..bebe papa din 2 in 2 ore chiar si 1 jum..ce sa fac dk ii e foame?am zis ca poate laptele nu mai e consistent dk eu nu pot manca decat supa si iaurt supa  supa  supa


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#390 2011-01-09 13:15:02

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

ddunia, eu cred ca n-are legatura. eu pana acum aproape numai supa si iaurt am mancat din cauza de colici la bebe si uite ca Sebi s-a ingrasat 1.300 kg  deci laptele este consistent chiar si cu un meniu mai sarac, zic eu.,

Offline

 

#391 2011-01-09 13:45:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass, mi-ai inseninat ziua hjarta

blue, dc nu poti alpta culcata?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#392 2011-01-09 14:24:35

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Eu nu gasesc nici o placere in alaptat supa Mi se pare un chin, si in acest moment imi pare rau ca mi-a venit si putinul asta de lapte... Daca nu venea deloc, macar stiam o treaba, ai dadeam formula si nu ne mai chinuiam asa grater

Nu reusesc sa alaptez culcata, pentru ca bebe nu reuseste sa prinda bine sfarcul. sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#393 2011-01-09 17:21:25

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Blue parca aveai perna de alaptat nu?Nu o folosesti?
Eu folosesc perna si pozitia asta este singura pe care am reusit sa o pun in aplicare si lui ii convine de minune ca adoarme garantat  chicot

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/29847_poz.jpg

L.E:Acum realizez ca defapt tu nu cautai o pozitie confortabila  dumbom
Eu sunt zombie  bang

Ultima oara a fost editat de mirik (2011-01-09 17:33:00)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#394 2011-01-09 18:09:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

miri puss algocalminul nu e cel mai minunat pain killer (cica s-a retras de pe toate pietele vstice), dar de la 1 nu patitit nik

blue sad cu mana ta sub capul lui nu merge? la cris asa mergea culcatul cand era mic. acum alaptez aproape 100% in poz culcata
in rest... uita-te ateeent la el cand tzocaie... si te vei bucura de placerea LUI wink pt tine va deveni ceva placut mai tarziu putin smile dar deocamdata te poti bucura de bucuria lui, ca ii faci cel mai fain cadou pe care ai putea sa i-l oferi kram kram va fi bine!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#395 2011-01-09 19:12:29

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Totul despre alaptare

Blue si ptr mine alaptatul e greu ,dar mai ales noaptea.A nu stiu cata oara am adormit in fund cu bebe in brate pt ca eram rupta de oboseala.Iar pozitia culcat nici la noi nu merge ba ptr ca scapa sfarcul ba ptr ca mi-e frica sa nu adorm si sa-l sufoc(noaptea ma refer).In concluzie noaptea mi-e groaza de alaptat ptr ca se trezeste din 2 in 2 ore,de adormit adoarme la 12 cel mai devreme si trezitul la ora 2,3...4 pe mine ma omoara sad
Ziua insa,pot sa zic ca ador sa-l tin la san ,sa-l vad eu cum papa si cum se bucura,cum molfaie cu pofta hjarta
Imi zicea sotul sa-i dau ceai noaptea  bang dar atunci cum ramane cu alaptatul la cerere? Asta e ...sper sa ma obisnuiesc si cu alaptatul noaptea chiar daca mi se pare greu.


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#396 2011-01-09 19:35:06

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Si sotul imi zice tot de ceai (ideea soacrei...), insa eu nu i-as da, pentru ca nu am de ce...

mirik, exact pozitia aia am 'descoperit-o' si eu, inca din spital, si ne merge foarte bine cu ea, mai putin ca nu pot dormi in fund lol

Noi slava Domnului noaptea nu avem probleme asa de mari, ne culcam pe la 1 si ne trezim pe la 5, apoi abia la 8, la noi probleme sunt mai ales seara, cand el saracutul ar papa non-stop si eu nu mai am nimic in sani sad Si ma si dor sfarcurile de mor, de la atata supt + incercari nereusite de a ma mulge. Eu seara plang de frustrare ca nu pot stoarce nici macar o picatura, atunci imi vine sa-mi bag picioarele si sa renunt la alaptat  cesafac  Macar 2 ore legate de m-ar lasa, s-ar strange lapticul - dimineata de exemplu imi si curg sanii.

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-01-09 19:36:22)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#397 2011-01-09 20:14:17

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Totul despre alaptare

In primul rand, La multi ani la toata lumea! N-am mai intrat pe forum, am foarte putin timp la dispozitie.
Blue, vroiam sa-ti spun sa nu renunti la alaptat, e un lucru minunat, chiar daca acum e mai greu.
Si eu in prima luna m-am chinuit cumplit, pentru ca nu aveam sfarcurile formate si nu avea de ce sa apuce, asa ca 1 luna am scos laptele cu pompa de 8 ori pe zi, plus sterilizat, etc. Apoi, dupa 1 luna a reusit prima oara sa manance direct de la san! Am fost atat de fericita! Dupa aceea, a urmat o perioada in care ma dureau sfarcurile de nu mai puteam, dormeam noaptea cu sanii goi ca nu suportam nici pijamaua sa se atinga de ei. Am avut si rani, la un moment dat micutul meu avea sange pe barbie ca vampirii smile dar cu Garmastan s-a vindecat f repede. Trebuie sa treci prin niste faze. Acum inca alaptez, si e o placere si pentru mine si pentru el. Nu mai spun cat de sanatos e.
Daca seara nu mai ai laptic, incearca sa bei inainte ceai de fincen+anason+chimen. Alt truc este ca la 1h dupa alaptat sa incerci sa mai scoti cu pompa lapte. Un pic. Sa se stimuleze lactatia. Daca tu nu il mai alaptezi deloc seara pt ca nu mai ai, treptat o sa scada productia si la penultima masa si tot asa. Chiar daca tu simti ca nu ai, e bine sa il pui la san sa traga. Productia de lapte functioneaza dupa legile cererii/ofertei. Daca continua sa traga din san, chiar si putin, productia de lapte se adapteaza si in cateva zile o sa ai lapte si pt seara.
Am vrut sa-ti impartasesc din experienta mea pentru ca este cel mai de pret lucru pe care i-l poti oferi copilului tau in primul an!
Succes!


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#398 2011-01-10 11:21:10

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Multumesc mult pentru incurajari, mamici puss Ele conteaza enorm de mult pentru mine...

Nu vreau sa ma avant inainte de a fi cazul, insa pot raporta cu 3 zile fara supliment de formula big_smile Sper la cat mai multe astfel de zile de acum inainte smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#399 2011-01-10 11:33:11

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

BRAVO, Blue! puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.