homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-23


#419 2011-01-11 12:04:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

czuky, io zic... bucura-te ca doarme asa big_smile cat mai poti

miri, dreptati ai buga sorry pt dezinformare... aici si o sursa buna ref la radiografii: http://kellymom.com/health/meds/radioisotopes.html


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#420 2011-01-11 14:13:13

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Eu i-am dat completare azi-noapte si azi de dimineata, dupa ce ne-am fastacit 4 ore la san... Nu a papat mult, odata 20 ml si odata 30, si a dormit dus dupa... Cred ca asa o sa fac in continuare, caci nu rezist sa-mi planga de foame cu orele sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#421 2011-01-11 14:42:06

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

sa imi fie cu iertare de va inteleg pe cele ce aveti lapte si dati completare.

e foarte greu , eu adormeam cu el in fund in brate, am trecut prin toate starile, ma certam cu toata lumea de oboseala...dar nu am renuntat....
va inteleg ca e greu, ca avem momente in care nu mai putem..dar ...nu e pacat, ceea ce mananca ei aucm , in viata asta nu o s amai aiba parte...e ceva unic, si daca aveti de ce sa le dati altceva????

sunt multe mame care ar dori sa aiba lapte si nu pot ...nu situ...imi cer scuze nu vreau sa va supar...dar nu renunta bluee..azi putin, maine putin si uite asa o sa renunti fara sa vrei


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#422 2011-01-11 14:55:33

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

ally, 100% de acord. e extrem de greu, eu am facut depresii peste depresii si am urlat in casa de ma stie tot blocul asta de 8 etaje, dar acum sunt asa de fericita si puiul meu mananca numai si numai san, deja alaptez asa usor si natural, cum trebuie sa fie.  al9leacer

blue, nu renunta, lasa-l sa planga pt ca de foame clar nu plange daca din sanii tai iese lapte! zici ca ai scos 20 si apoi 30 ml, pai e f bine la varsta lui sa pape si atat. Sebi si acum mananca uneori doar 20 ml apoi adoarme, dar masa urmatoare rade 100 ml si tot asa , ei uneori iau f putin dar recupereaza intotdeauna. serios, nu mai da formula ci lasa-l pe el sa stea si 10 ore la san daca asa vrea. stiu ca e oribil si greu.. sad  eu aveam si rani pe sfarcuri, am facut si febra din cauza sanilor de 3 ori pana acum de rau ce-mi era nu puteam nici copilul sa il ridic sa il pun la san, dar am continuat asa si acum e perfect! va fi si la voi la fel, ai sa vezi!  kram

Offline

 

#423 2011-01-11 16:29:16

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Totul despre alaptare

Ally, pass - cata dreptate aveti!
Blue, nu te lasa, chiar daca tie ti se pare ca nu mai ai lapte cand storci sau cand incerci sa scoti cu pompa, acolo tot e...si bebe suge mult mai puternic decat orice pompa din lume, gurita lui e cea mai eficienta! Incearca sa nu-i mai dai formula, si eu am fost tentata cand scoteam lapte cu pompa, dar m-am abtinut. O data m-a intrebat cineva: iti face placere sa alaptezi? M-am uitat ca la felul 16, nu intelegeam cum cineva poate crede ca e o placere! Si acum...am ajuns sa-mi faca placere: nu ma mai doare nimic, totul e natural si firesc...si e cea mai mare placere a lui, e atat de multumit!
Katami, e nebuna DR aia a ta! Nu pot sa inteleg cum exista asemenea specimene, probabil n-a alaptat in viata ei si habar nu are!
Mai demult si eu ma gandeam...pfuai, sa alaptez pana la 1 an, mi se parea mult si nefiresc, mi-am pus in cap sa alaptez minim 6 luni. Insa acum, imediat implineste 8 luni, si o sa continui cat pot de mult! Apropo, tu in afara de laptic, cate mese pe zi ii dai si altceva? Eu alaptez dimineata si seara, apoi la 11 primeste suc de fructe sau fructe, la pranz mancare pasata (diverse legume, "Brei") si seara cereale cu lapte (cereale integrale, roscove - facute faina- cu laptic de-al meu). E bine asa?


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2011-01-11 18:29:39

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

in primele saptamani am avut aproape rana la sanul drept ( andu are gingiile tari si ma musca fara sa vrea) , nu era rana deschisa ( era sfarcul iritat) si cand il alaptam la sanul drept aproape plangeam si ma intrebam "unde este placerea alaptatului????"...uita ca dupa o luna de alaptat si chinuit ( adormit cu el in fund, nopti nedormite, plansete ca nu mai pot de somn,,,ca de ce el nu doarme ca alti copilasi...) acum imi e frica si ma gandesc cum o sa fie cand nu o sa mai il alaptez, cum o sa renunt la tabietul de seara , la momentul meu si al lui sub forma asta

e adevarat am prietene ce au renuntat la alaptat ptr un moft...un act egoist dupa parerea mea...una sa mearga la mare numai cu sotul ei ( dupa 6 luni) si alta sa plece la munte ( numai cu sotul ) dupa 6=7 luni si care nu ma inteleg  cum pot "sa ma sacrific" pentru copil s ail alaptez...doamne fereste....auzi cum pot...pai ptr mine acum e cel mai frumos lucru ....nua m cum sa il descriu smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#425 2011-01-11 18:33:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

cris mananca mancare de 3 ori pe zi... si e fomist rau, nu gluma, baga de sparge. dar tot tzatzi e mai sfanta
eu zic ca e ok la voi, atata timp cat nu l-ai fortat cu nik sa accepte mesele solide. adica orice pediatru ar fi in extaz sa auda "lapte doar dim si seara"... io is mai sceptica, mi-e greu sa cred ca n-ar pofti o tzatza si pe parcuuurs tongue cel putin al meu rupe tzele non stop, zi si noapte, pe langa mancare
doar ca sucul de fructe NU tb sa inlocuiasca o masa de laptic!! nu are destule calorii

da, dr aia m-a enervat tare...si mai zicea ca ea "INTERZICE" alaptatul cand copiii nu mananca mancare (probabil de recomandarea OMS de a se alapta pana la 2 ani si peste n-a auzit... dar nah, cine stie, o avea contract cu vreo firma de lapti praf sad )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#426 2011-01-11 18:40:25

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

si andu mai papa tzatza....cand se culca la pranz...cand mai cere el smile ....

kata nu vreau sa imi dau drumul la gura mea sloboda raportat la dr ....am si eu una care cadou de 10 luni mi-a facut un bax de lapte praf millupa ptr 1 an ...si eu o intreb "ce sa fac cu el"...si ea...."pai o sa il intarci nu???" i eu ii zic .."lacererea lui " si ea zice..." esti deplasata "...ok...asta sunt

am mai scris nu este singura ce ma considera asa....am si prietene si socrii ce ma "condamna" ptr ca nu renunt la alaptat...
cand ma intreaba lumea ..eu le zic ca la 18 ani...ca sa nu se considere incest...pana atunci...sa stea cu tzatza lui masa in gura dc vrea...

deci....genul asta de dr...cu "contracte" la firme de lapte praf..avem si noi


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#427 2011-01-11 19:06:53

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Totul despre alaptare

Cand ii dau suc de fructe, ii mai dau si tzitzi in completare, dupa cam jumate de ora. Cand ii dau fructe, atunci nu ii mai dau si lapte. Dar e adevarat, mai ii dau si in timpul zilei, la cerere, daca vad ca vrea. Dar ca si mese de baza, dimineata si seara laptic, uneori si noaptea, iar dimineata bea laptic uneori in 2 ture> la 7-8 si la 9-10.
Ally, mie nu mi se pare deloc ca esti deplasata! Si eu vreau sa alaptez atat cat am lapte sau cat vrea el. Si mie mi se par egoiste unele mamici ca renunta asa usor la alaptat. Adica ok, ai o problema, inteleg. Dar cand este lapte...am auzit si de unele care nu vor sa alapteze ca se lasa sanii. Se pot lasa insa si din alt motiv, nu neaparat de la alaptat. Noi vom pleca cateva zile, mi-e inima grea, il voi lasa cu parintii mei, insa am facut stocuri de laptic la congelator si iau cu mine pompa, ca sa nu pierd laptele. Mi se pare un gest foarte egoist sa renunt la alaptat doar pentru un moft de-al meu.

Ultima oara a fost editat de indie (2011-01-11 19:08:33)


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#428 2011-01-11 19:25:59

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

indie asigura'te ca bea laptele respectiv...sad
la noi nu a mers , am vrut sa o las pe mama cu el o seara sa mergem la un concert..si am facut proba cu 3 zile innainte ( lapte de al meu cu biberonul , seara innainte de culcare) a iesit un adevarat show.....urlete , plansete, nu a acceptat laptele si gata,,,,si atunci am alptat copilul innainte de a pleca si l-am culcat si cand s-a trezit a stat mama cu el in brate pana ne-am intors...

sa dea dumnezeu sa fie totul bine la tine...eu cred ca poti s aincepi sa il pregatesti smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#429 2011-01-11 20:12:32

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

O sa fiu sincera cu voi - topicul asta imi creeaza o enorma frustrare, mi se pare nedrept ca ma judecati pentru ca nu stau cu bebe la san 24 din 24. Nu cred ca gresesc atunci cand aleg sa-i dau lui bebe farama aceea de completare si nu il tin urland la san cu orele... Iar daca voi credeti altfel este dreptul vostru, insa eu aleg daca tin sau nu cont de ce-mi spuneti, la fel cum eu sunt singura care poate sa decida daca mai are lapte in san sau nu (ma refer la momentul in care decid sa-i dau completare).

Astea fiind zise, eu voi continua sa lupt sa am cat mai mult laptic, ca si pana acum, dar nu voi mai intra aici de acum inainte, pentru ca nu-mi lipseste starea care mi-o creeaza postarile de aici. Si repet - tot respectul meu pentru mamele care au lapte din belsug si au reusit sa faca din alaptare o activitate placuta.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#430 2011-01-11 20:17:28

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

deci vin si eu...mie mi se pare deplasat toata povestea asta...adica daca alaptezi copilulpana la un an sau doi sau 3 esti deplasta???fiecare alpteaza cat vrea...si mai ales la un pana la un an nu mi se pare deloc mult..initial am zis ca alptez pana la 6 luni...de fiecare data imi vine sa renunt deoarece am impresia ca cu lapte praf ar creste fata mea...dar ma trezesc din prostia asta de fiecare data..este santos...nu imi plac oamenii care nu stiu ca e corect doar ce cred ei box  box ...e aiurea..acuma sper si eu sa alptez cat mai mult..o sa vedem cat smile


blue daca mai citesti sa stii ca nu te condamn...nici eu nu gasesc placere in a alpta...ca norul e ca inca am destul  si sper sa mai am  doar ca stiu ca e sanatos pt ea...incearca ceva ceaiuri de la humana parca pt lactatie am auzit de bune de el

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-01-11 20:22:20)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#431 2011-01-11 21:19:27

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

blue imi pare rau ca te-ai suparat, nu cred ca te judeca nimeni, dar ne spunem  fiecare parerea si ma gandesc ca poate faptul ca si altele au trecut prin acelasi "chin" te ajuta sa mergi mai departe, acum daca tu te-ai hotarat sa nu mai intri...sincer imi pare rau, poate cu timpul o sa intelegi ca nu te condamna lumea ci incearca sa te ajute


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#432 2011-01-11 22:17:39

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Blue nu te supara DEGEABA ca nimeni nu te-a judecat sau a zis ceva rau despre tine. Da, si eu gandit ca si Alina sau alte fete care nu inteleg faza cu aceasta "completare". Esti frustrata pt ca asa ti-o fi firea, dar nu din cauza topicului pentru ca ai fi putut foarte bine sa ignori acest topic, nu?

Pana una-alta am mai intalnit pe cineva care a avut acelasi tip de problema ca si tine: bb nu prindea bine sanul si se chinuia mult. Copilul avea atza aceea sub limba mai mica decat normal. A fost la medic, i-a taiat-o si mananca bine acum.
Bafta multa in ceea ce vrei sa faci si sper sa iti revii din suparare/frustrare cat mai repede.

uite un link: http://en.wikipedia.org/wiki/Ankyloglossia

in engl se numeste tong tie dar nu stiu cum este in ro.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2011-01-11 22:20:56)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#433 2011-01-11 23:15:36

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Totul despre alaptare

Blue draga mea  puss  nu degeaba ziceam de multe ori ca ne asemanam si parca ai fi sora mea.  Sa ma si explic de ce.
In primul rans sorry tare de faza cu lapticu  puss  dar te inteleg perfect pentru ca si mie mi s-a intamplat la fel. Nu in prima luna , ce-i drept, dar in a 2 a : sani fleasca incepand cu dupa-masa si pana seara erau fleasca. Cand strangeam de ei mai era ceva dar doar maxim 30 ml. Si citind pe aici am zis ca0s eu defecta si m-am incapatanat sa nu ii dau lapte praf ca deh se poate!!! si uite asa am ajuns la pediatru la controlul lunar si fata mea a pus pe ea doar 400 gr in a 2 a luna. Si mi-a zis clar s-o trec si pe lapte praf ca nu toate mamele au lapte destul dat fata trebuie sa traisca cu ceva. Chestia era ca pitica nici nu plangea de foame si dormea noaptea dar degeaba daca nu a pus pe ea. Si mi-a zis sa fac proba suptului sa vad ce si cum si uite asa mi-am dat seama ca ei ii TREBUIE mai mult lapte ca sa creasca armonios.
NU fa prostia sa nu ii dai lapte praf daca are nevoie pentru ca mai rau ii faci lasandu-l flamand si sa nu puna pe el cat trebuie. Uita de lumea care iti baga in cap ca  laptele praf ar fi otrava. Nu e deloc (garantez eu  wink  dupa 3 sapt de dat si lapte praf pe langa tzatza) Sunt atatia copii care cresc cu lapte praf pt ca mamicile nu au avut lapte. Si sunt bine mersi sanatosi tun. Un exemplu ar fi si in fam mea: 2 cumnate Una i-a dat numai san pana la 1 an si 2 luni, alta pana la 1 luna numai san si pana la 4 luni mix si apoi numai lapte praf +diversificarea...ce sa-ti zic? ca fetitza crescuta cu lapte praf a fost vazuta mai putin de medici decat cea cu lapte de mama( de care toata lumea zice..imunitate si etc etc) A fost saracutza racita mereu + alte probl. In fine...
Deci sa nu ma inteleaga mamicile gresit. Stiu ca laptele de mama e bun (ca de aia mai ii dau si eu pana pot si cat mai am) ca de nu luam imediat pastila de oprit laptele si terminam balciu. DARRRRRRR unele femei chiar NU AU DESTUL! O inteleg perfect pe Blue pt ca am trecut prin asta si trec. Cu tot cu galafor si ceaiuri nu e destul in bidoanele mele mari la care te-ao fi asteptat ca o sa am lapte pana cand pitica face majoratu!
si o alta chestie...si eu mai intru , citesc si cam atat...rar postez uneori din cauza motivelor spuse de Blue. Si pentru ca nu sunto persoana care cauta cearta si divergente...si atunci prefer sa tac.
Acuma citindu-tee pe tine Blue am vrut sa iti zic ca te inteleg ! Daca mai ai intrebari sa nu eziti sa ma intrebi si iti zic tot cum facem noi si cum mi-au recomandat medici si NE MERGE FOARTE BINE!
Numai bine la toti bebei!! puss

Offline

 

#434 2011-01-11 23:43:07

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

ce-a fost pe aici, fetelor..?

blue, eu personal ti-am scris mai devreme ca sa te imbarbatez, ti-am zis cat si cum m-am chinuit eu, mai aveam un pic si in cap ma puneam doar-doar o curge laptele mai bine si mai mult.. 
sa stii ca daca o sa insisti cu alaptatul la san la cerere CAT si cand vrea, deci inclusiv cele 10 ore de care spuneai ca le petrece la san ( asta este normal la un nou -nascut, eu uneori ma trezesc dimineata cu el la san si seara ma bag in pat la fel sad, atata sta insurubat acolo ) si renunti la praf, o sa se regleze secretia de laptic de la sine, nu exista sa dispara asa de nebun laptele fara motiv ( stres, boala, deformare a sanului etc ).
acum topicul asta nu se vrea unul in gen "alaptat la san versus formula", de fapt nici nu exista comparatie pt ca formula pierde din start, si e pacat ca atata timp cat ai lapte in sani sa ii adaugi in meniu lui bb si lapte praf, pt ca uite asa se diminueaza secretia lactata.. sad
bafta multa si nu mai fii suparata pe noi ca nu ti-a zis nimeni nimic de rau, fetele au vrut doar sa te ajute!

fetele, azi e marti si a fost zi de cantarit, Sebic a pus pana acum 1.330 kg de cand am iesit din maternitate si pana acum... si e f bine din cate vad in grafice! sunt asa fericita!  happy

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-11 23:56:15)

Offline

 

#435 2011-01-12 00:04:33

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Totul despre alaptare

Buna.

  Pass par  , la cat mai multe kg:k: Felicitari applause  applause  applause


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#436 2011-01-12 00:09:17

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

par  par  puss geeeooopuss
multumim frumos!  buga
sper sa mearga la fel de bine treaba (ca altfel ma deprim lol )

Offline

 

#437 2011-01-12 00:13:20

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Totul despre alaptare

Pass , Sebicul te asculta de mic si o sa ia in greutate big_smile  Ce multumire mai mare poti avea , decat sa vezi cum copilul tau creste! hjarta  hjarta  al9leacer Sa creasca sanatos. puss


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.