homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-24


#438 2011-01-12 00:15:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

multumesc mult de tot!
te astept printre mamici si iti tin pumnii stransi sa vina cat mai repede momentul mult asteptat!  par

Offline

 



#439 2011-01-12 00:17:22

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Totul despre alaptare

Pass , Doamne ajuta! rugaciune


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#440 2011-01-12 01:49:14

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Totul despre alaptare

Blue, nu am vrut sa te supar, am vrut doar sa te incurajez si sa-ti impartasesc din experienta mea. Si celelalte fete la fel, nimeni nu te judeca! Orice alegi sa faci este foarte bine! Important este sa fie bebe al tau multumit si tu la fel! Nu stiu daca o sa citesti ce am scris aici, caci ziceai ca nu mai intri, dar eu iti doresc cat mai mult laptic smile o sa fie bine!

Ally, am testat deja, am mai fost plecati de 2 ori toata ziua si a mancat din lapticul congelat. Intr-adevar, mai greu la inceput, ca nu-i mai place biberonul, dar pana la urma a mancat.

Ultima oara a fost editat de indie (2011-01-12 01:55:42)


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#441 2011-01-12 03:02:40

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Pass, foarte bine a luat in greutate Sebic. Felicitari caci stiu cat de stresant mai este sa "nu dea bine" la cantar.
Am vazut o emisiune despre cum sa opresti lactatia si medicii insistau pe o metoda naturista care poate dura...luni de zile. Au zis sa astepti sa treaca de la sine si sa pui frunze de varza ca sa viti mastita. Aduc in discutie acest aspect pt ca desi nu vreau sa opresc alaptarea, Carol nu mai este chiar atat de interesata. Sa speram ca este numai un episod trecator.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#442 2011-01-12 12:09:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

breee, io inchid topicu daca supara pe careva, am mai zis punish

pass applause ai 2 super tzatze si un pui mancacios!! tummenupp (offtopic am fo ieri in carrefour si aveau la pet shop o superbitate de persana de aia in 3 culori, cum ai tu... varsta cam 1 an grater cica nu a mai vrut-o stapanul grater muream de mila ei, nu era obisnuita sa stea in "vitrina" zgaria cu labuta dupa toti care plecau grater si m-am gandit la voi cand am vazut-o smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#443 2011-01-12 12:35:33

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

cum luam in calcul, greutatea de la nastere sau cea de la iesirea din maternitate si socotim cat a pus?


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#444 2011-01-12 12:43:24

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Totul despre alaptare

ma bag si eu in seama tongue

Din start va spun (ca sa nu va intrebati de ce scriu la topicul asta cand eu ii dau copilului meu mult contestata "formula") ca n-o sa ma bag in "domeniul alaptat".

Blue, iubita  puss
Nu cred ca ai de ce sa te simti prost. tu fa cum crezi ca e mai bine pt puiul tau! aici ai intrat sa-ti impartasesti experientele si nu mi se pare corect sa-ti sara lumea in cap...
Parerea mea, contestata intens tongue , e ca dupa 4 ore de plans din cauza foamei, trebuie sa-i dai copilului sa manance, chiar daca e vb de formula si chiar daca, cum zice Pass " formula pierde din start in fata alaptatului". Nu mi se pare normal sa lasi copilul nemancat.

Flower... cam dura exprimarea ta sad  Dupa parerea mea e normal ca Blue "sa se supere" daca i se spune : "Esti frustrata pt ca asa ti-o fi firea, dar nu din cauza topicului pentru ca ai fi putut foarte bine sa ignori acest topic, nu?". La fel de bine puteai sa ignori si tu postarea ei decat s-o jignesti ... si ...Nici una dintre noi nu putem stii daca Blue sau oricine altcineva e frustrata/frustrat "din firea ei/lui".
Pe de alta parte... ref la exemplul tau, din cate stiu eu, Blue nu are pb de genul ca bebe nu apuca sanul. asa ca ...


Pass, bravo ca a luat piciul asa bine in greutate. E mancacios tare, zici ca papa si 100 ml la o masa?  tummenupp

Ultima oara a fost editat de aliy (2011-01-12 12:55:03)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#445 2011-01-12 12:59:52

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Totul despre alaptare

Si eu sunt tare frustrata  bang  bang desi i-am dat la cerere cat si cand a vrut cu urlete de durere ca am tzatzele carne vie, puiul meu a luat in greutate doar 80g de marti pana acum.Mai stau o saptamana daca nu se remediaza problema bag lp. supa


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#446 2011-01-12 13:16:56

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Totul despre alaptare

buna smile

blue , nu te supara .. cine nu a trecut prin faza " 0 lapte in tzatze"  nu poate intelege , dar nu e nimic, fetele vor numai sa te incurajeze smile cateodata "coaching-ul" asta poate parea cam dur, cam ca la antrenamentele de gimnastica big_smile

fetelor, cele care alaptati cu succes, nu va mai grabiti cu judecata ... un sfat util e oricand binevenit , dar daca nu se potriveste situatiei , ce sa faci cu el ?

" nu exista sa dispara asa de nebun laptele fara motiv ( stres, boala, deformare a sanului etc )." (pass smile )
in primul rand stresul este omniprezent daca alaptezi 10 ore esti nemancata, nebauta si ne-dusa la buda ... "zen-ul" e pe apa sambetei ... in al doilea rand mie mi s-a intamplat de doua ori, a doua oara fiind si ultimul cui , ca sa zic asa , la modul alaptat intr-o zi EXCLUSIV SAN - eu in culmea bucuriei, doamne ce bine e, arunc biberoanele ... etc, culcat bebe seara (dupa ce a papat numai tzitzi) , doarme bebe pana la 6 dimi , o pun la tzatza, nimic ... trag cu pompa, cu mana, nimic .. dau bibe si continui sa masez ( ca na, nu a papat noaptea, zic ca nu a stimulat) toata ziua respectiva nimic ... ziua urmatoare productia la jumate

problema este ca la noi nu exista indrumare / consilere REALA pe probleme de alaptare (si cand zic probleme ma refer la probleme nu la sloganuri ) . eu am contactat un consilier pe care l-am gasit pe net , de la promama .... m-a pus sa fac o anamneza (vreo 5 pagini word cu intrebari ) si mi-a dat nr sediului din buc. I-am raspuns la intrebari si am dat un mail la sediul din buc ca sa obtin o programare (am atasat si recomandarea dansei ) si ... n-am mai primit nici un raspuns de la nici unii. e usor sa zici : tine copilu la san, alapteaza la cerere ... da ce te faci cand copilu plange cu tzatza in gura ? (si nu are colici, a mea nu a avut colici ) cand vezi ca se deshidrateaza ? (eu am nascut pe canicula si fata sugea si de foame si de sete ) etc ..

ca bunicile noastre .. etc . completare a existat decand lumea, da' era de la vaca, capra, ce avea omu' in curte, nu e o inventie a zilelor noastre . si mai exista si doica .

acest topic este super util pentru ca le ajuta enorm si pe fetele care alapteaza cu succes si pe cele care se lupta pentru fiecare pic ... cat de putin e mai bine decat deloc, macar sta puiul la san ... eu am fost daramata , m-am considerat defecta ( nici tu nastere naturala, nici tu lapte in tzatze ... de ce naiba nu sunt barbat ? big_smile ) , mi-am facut 1000 de procese de constiinta ca am dat formula ... etc inca caut raspuns la intrebarea : " de ce n- am avut destul ? " si am vorbit cu diversi medici , toti cu aceasi poezie si cu aceasi ridicare din umeri

tot ce putem face este sa ne sustinem reciproc, sa ne incurajam si sa ne consolam .. dar nu sa ne judecam

pupici pentru toate mamicile ! puss


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#447 2011-01-12 13:26:11

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

Geo  tummenupp


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#448 2011-01-12 15:23:32

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

astea da discutii....
geo da ai dreptate "cine nu a trecut prin faza " 0 lapte in tzatze"  nu poate intelege" ...de aceea ne dam fiecare cu parerea din experienta noastra ,
eu am fost cazul fericit care a refuzat formul si a ramas cu alaptatul exclusiv,dar nu cred ca trebuie sa ne fie teama sa ne expunem parerile si sa ne sfatuim .Acum fiecare asculta sau nu de sfaturile ce le primeste....si eu am facut selectie din sfaturile primite aici , uneori am gresit, alteori m-am felicitat ptr hotararea luata....asta e viata, fiecare avem cate ceva de invatat din experienta celeilate, dar de aici la polemici atat de mari eu cred ca e o cale cam lunga
kata a vrut sa ne ajute cu acest topic nu sa creeze "polemici" sau "pro sau contra alaptat", pana la urma fiecare e liberul sau arbitru si face ce vrea si cum crede de cuvinta ptr copilul lui
eu sunt crescuta pe san + formula si nu pot sa imi condamn mama ca de ce a procedat asa...ea zice ca nu ma saturam....da..imi condam pritenele ce cu sanii plini au zis gata....pa...adio eu plec...si ele stiu asta, le-am zis si in fata....
hai sa revenim la adevaratul scop al acestui topic


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#449 2011-01-12 16:34:43

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

sad

Blue puss... mie mi-a placut din START de tine si de aceea am vrut sa te ajut cu informatii. Nu-ti pierde increderea.
Din pacate mai mult de atat nu putem face de la distanta. sad
Niciodata nu mi-am permis sa judec pe nimeni de pe acest site si evit sa fac asta si in viata reala.
Nimeni nu judeca pe nimeni aici, asta cred eu. Nu avem timp si energie de pierdut cu asa ceva.

In alta ordine de idei..ce sa mai zic?! Ca am si eu o cezariana nereusita la activ? Ca mi-a venit laptele numai dupa vreo 5 zile, timp in care bebelinul meu a scazut de la 3500 la 3100?! Ca am avut mameloanele pline de rani? Ca-mi venea sa plec in lume si sa las totul balta la un moment dat? Ca sunt mai mult singura si ca mi-e greu? Ca bebele meu nu ia mai mult de 450g pe luna si-mi pun un milion de intrebari?
Toate avem indoielile si problemele noastre si ma bucur ca am cu cine sa ma sfatuiesc in momentele mele grele, aici.
fetelor...puss

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2011-01-12 16:37:00)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#450 2011-01-12 17:15:59

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Aliy interventia mea pe acest topic la adresa lui Blue si respectiv exprimarea mea dura au fost DUPA ce Blue s-a suparat si a declarat ca este frustrata,da? Te rog sa te uiti putin in spate inainte de a ma trage de urechi.

Si ai dreptate: am o exprimare dura referitor la postarea ei pe care, exprimare, mi-o mentin. Pentru ca nu inteleg cum sa te simti "frustrat" cand cineva isi exprima o opinie. Reactia ei, a lui Blue, a fost la postarea lui Ally care a spus ca nu intelege ideea de completare. Ce ar fi vrut Blue? Sa agreeze toata lumea cu ea? Mai sunt si unii, inclusiv eu, care nu intelegem aceasta idee de "completare cu formula".
Nimeni nu stie mai bine cum sa se comporte cu, copilul ei decat mama acelui copil. Daca Blue simte ca David nu se satura cu san atunci ii da formula, nu? Dar daca altcineva vine si isi exprima mirarea-neintelegerea referitoare la acest aspect  unde-i greseala? De ce sa ma "frustrez"?

Si eu ma simt jignita de cei care imi zic ca un copil hranit cu formula este mai sanatos decat cel  alaptat. Asa  o fi? sau este numai o "mangaiere" pentru mamicile mai obosite sau mai speriate sau usor bolnave sau foarte bolnave sau cu serviciu sau pur si simplu neputincioase? Pentru ca a alapta este cea mai grea parte a acestui proces:nastere.
Dar daca cineva simte sa spuna asta este dreptul acelei persoane. Vrea cineva sa ii dea replica-dura sa nu- sa o faca. Avem drepturi dar si obligatii de-a a fi politicosi chiar daca o facem intr-o maniera mai dura.

Kata      te rog sa nu inchizi acest topic pentru ca este util noilor mamici.
Imi cer scuze pentru postarile "off topic" si nu o sa se mai intample. Imi iau si eu jucariile... smile

Si ca sa fiu "on topic": si eu am avut mari probleme cu alaptarea; laptele a venit foarte tarziu, copilul meu a pierdut mult in greutate, am avut saptamani intregi rani ingrozitoare si mi-a venit si mie sa ma duc "la vale". Eu am insistat la pediatru sa ma invete cum sa ii dau formula, dar nu m-a lasat. Asa ca am insistat pe alapare si a mers pana la urma.
Va doresc multa bafta in alaptare sau nu smile.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#451 2011-01-12 17:29:32

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

nici pe mine nu m-au lasat sotul, pediatra si mama sa ma mai ating de formula si biberon., smile ca dadeam si eu iama in camara unde le pastram pt zile negre.  chicot  a contat enorm ajutorul lor pt ca poate azi si eu il hraneam exclusiv cu lapte praf din motiv de lapte putin in san. 

alyi, pai nu asa e? intre lapte praf si lapte matern care e cel mai bun pt copil?  neutral  am zis un fapt, nu mi-am dat cu parerea. oricum, daca nu as fi avut lapte, asa cum ati patit si voi, evident ca il hraneam cu praf, doar nu sunt nebuna, insa si voi ati apelat la praf de nevoie, nu din moft sau placere. nimeni nu acuza pe nimeni, nimeni nu judeca, de fapt  kapitulation  nici nu stiu de ce sunt atatea discutii inutile si pe langa subiect. sper sa ii treaca supararea lui Blue, eu sunt sigura ca e si pe fond de stres si oboseala, hormonii etc., pt ca motive reale de suparare nu are, zau!  neutral

Offline

 

#452 2011-01-12 18:07:57

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Totul despre alaptare

cum zicea aliy.. ma bag si eu in seama
nu-mi place deloc ce intorsatura a luat acest topic. si eu la randul meu am cerut cu disperare sfaturi cum sa fac sa imi pot alapta copilul. incercarea mea a esuat.. din vina mea sau nu.. timpul inapoi nu il mai pot da si tot ce pot face acum e sa multumesc la dumnezeu ca am un copil care se dezvolta perfect normal si e sanatoasa
sincer.. si eu inteleg frustrarea lui blue. se afla in fata celui mai greu moment.. zicea geo parca ca e ca un antrenament mai dur.. ei nu toata lumea reactioneaza bine la antrenamentele astea mai dure. nu e vorba sa o sustinem sa ii dea formula idealu pt orice bebe e exclusiv san.. insa nici sa fie luata asa tare. nici eu nu am rezistat sa imi planga copilu. suntem persoane si persoane si fiecare reactionam diferit. si eu o tineam la san.. si dupa 5 min urla efectiv cu sanul in gura.. ne chinuiam asa jumate de ora si apoi nu mai rezistam psihic si apelam la biberon. poate am gresit si asta a dus la pierderea laptelui.
nu cred ca suntem pe acest forum sa discutam despre cine e frustrat sau nu..


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#453 2011-01-12 18:09:10

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Totul despre alaptare

flowerpot a scris:

sau este numai o "mangaiere" pentru mamicile mai obosite sau mai speriate sau usor bolnave sau foarte bolnave sau cu serviciu sau pur si simplu neputincioase? Pentru ca a alapta este cea mai grea parte a acestui proces:nastere.

flower .. ma simt mult mai bine zau ... mai zi-mi big_smile pe mail eventual rotfl

kapitulation fetele .. ne dezamorsam un pic ? fac cinste cu o bere  ...

Ultima oara a fost editat de GeoGeo (2011-01-12 18:09:29)


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#454 2011-01-12 18:12:37

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Totul despre alaptare

Blue  puss  par nu te descuraja, sunt convinsa ca faci tot ce e omeneste posibil,tot ce tine de tine ca sa fie bine ptr pui.Stiu, laptele matern e cea mai buna hrana ptr puiut, o stim toate..de ce sa ne ascundem dupa deget?...dar daca laptic in titi nu e  :-??nu prea e de ales...Oricum, sunt o multime de copii care au crescut sanatosi si voinici cu lapte praf sau lapte de vaca/capra cum zicea si Geo mai sus(ca deh,mai demult de unde lapte praf?? smile ). Nu te simti frustrata sau vinovata,nu ai de ce..atata timp cat ai epuizat toate metodele posibile! Si sunt convinsa ca nimeni de aici nu te judeca.Nu suntem aici sa ne judecam,numai Dumnezeu poate s-o faca... Suntem aici sa ne sustinem si sa ne impartasim experientele,trairile.. poate mai mult sau mai putin fericite, dar reale. Pe mine m-au ajutat mult sfaturile de aici fix in momentele cheie..in care intram in panica...
Ce sa mai adaug nou? Eu inca alaptez(si sper sa scap de vesnica mea fobie ca-mi pierd laptele hmm ) si parca pe zi ce trece devine mai natural si mai frumos..De ieri am tot insistat pe pozitia burtica langa burtica si vad ca-mi iese din ce in ce mai bine...si bebe al meu devine mai indemanatic, crestem si noi smile Am luat 1kg intr-o luna ,calculat de la cea mai mica greutate a lui din spital.Ieri am fost la pediatru si suntem  tummenupp
Pass  applause ptr greutatea lui Sebicu hjarta
Pupici puss

LE:Kata sa nu cumva sa stergi topicul  supa


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#455 2011-01-12 18:29:26

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

bravo stef, pt pozitia de papa si pt greutatea lui Ianis!!!  applause

Offline

 

#456 2011-01-12 18:50:33

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Totul despre alaptare

Flower, nu cred ca sunt in masura sa "te trag de urechi". lol suntem femei in toata firea ...
am citit inainte de a posta... m-am adresat tie pt  ca mi s-a parut ca ai fost prea dura, poate cea mai dura tongue. M-am bagat in seama pt ca am trecut si eu prin ce trece Blue acum si ... la cat stres are (probabil) nu cred ca mai are nevoie si de replici taioase.
Personal, n-am nimic cu tine ... de fapt, cu nimeni de pe forum, dar ca si tine, am dreptul sa-mi exprim parerea smile

Pass,  in caz ca nu ai citit cu atentie... era vb despre faptul ca Blue ii dadea lapte praf numai cand nu mai iesea lapte din sani.... deci nu se pune problema asa...
normal ca daca ai avea de ales intre lapte praf si lapte matern, ai alege lapte matern... DAR... REPET... AICI ERA VORBA DESPRE LAPTE PRAF DAT FIINDCA LAPTE MATERN NU MAI CURGE!!!


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.