homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-36


#666 2011-01-28 13:33:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

milana a scris:

katami a scris:

da-i cat cere, cat de des cere... nu o traumatiza degeaba pt ce scrie in carti, oamenii nu-s masini, iar cartile alea functioneaza dupa date statistice. da-i tzatza cand o vrea, aia e toata lumea ei acum.....

pana acum i-am dat mereu tzatza la cerere, nu o pot lasa sa planga ... iar aia cu orarul lor de mese din carti sa se duca undeva big_smile
mi-e atat de draga cand o vad cum molfaie la san hjarta si asa cum ziceti voi, am sa ii dau de fiecare data cand vrea, stie ea mai bine ca mine cand ii este foame si cand nu.

nici nu stii ce bine ii faci pe termen lung wink
gea hjarta vor fi tot mai multe mom faine smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#667 2011-01-30 16:44:13

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

deci azi ce mancamhttp://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/31327_165150_186873991323329_100000021891323_730262_5435788_n.jpg


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#668 2011-01-30 18:05:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

czuky, u made my day rotfl rotfl2


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#669 2011-01-30 18:07:08

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Se vede clar ce alege da?Cel mai mare san din meniu! rotfl2
Am mancat un Bounty azi, e bai ? big_smile

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-01-30 18:07:47)

Offline

 

#670 2011-01-30 18:09:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

io chiar ma gandeam ca al meu, saracu, n-are de unde gusta asemenea delicatese rotfl

nu e bai smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2011-01-30 18:48:45

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: Totul despre alaptare

fetele eu ieri am papat cioarba de burta  si imi era asa o teama dar in schimb al meu bebe a dormit pt prima oara toata noaptea  :angel:si de 2 zile nu mai luam nimic pt colici sper sa fi scapat de ei  signof10

czuky ce meniu bogat  rotfl2

Ultima oara a fost editat de fany (2011-01-30 18:51:29)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#672 2011-01-30 19:45:11

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Nu stiu daca voua vi s-a intamplat vreodata dar eu cum o pun pe asta mica la san cum mi se face foarte sete... Sete pe care nu o simt deloc inainte de a-i da ei sa manance nustiu

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-01-30 19:45:38)

Offline

 

#673 2011-01-30 19:47:33

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

da, e adevarat, da-i tzatza cand vrea.........  bang   dar al meu vrea o data la 20 min uneori ( ca de exemplu azi!!! ) si se baloneaza atat de tare cand suge asa des.  nu apuca sa digere laptele ca baga lapte proaspat iar!!!  CE ma fac ca nu mai suport, urla de azi dimineata de la 6 in continuu si e balonat si numai la san sta, nu vrea altceva, insa nici la san nu vrea  bang  pt ca ma loveste si ma zgarie in ultimul hal, arat ca dupa razboi. Ce ma fac????  grater
deci da-i lapte cand vrea insa nu asa des.... nu? sau cum? eu ii dau non stop insa burtica lui.....  spranceana 
(nu am mancat nimic ce ar putea provoca balonare, nu am baut cafea, nici ciocolata.. )

Offline

 

#674 2011-01-30 19:53:09

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Pass puss nici nu stiu ce sa te sfatuiesc sad

Si a mea azi a fost mai agitata, a stat destul de mult treaza si san la o ora daca nu mai devreme ... si maraita ... trage de 2-3 ori si apoi sta cu sanul in gura, cu gura stransa si trage capul in spate fara sa dea drumu' la tzatza... Pana nu i-am dat Bonnisan nu s-a potolit...
Era tare balonata, dupa picaturi au inceput basinelele si intr-un final a adormit...

Al meu iubit azi daca a fost acasa, a fost cu ochii pe noi si ma tot intreba cand i-am dat ultima oara sa manance, ca nu e prea des... A retinut el cand i-am zis eu ca trebuie sa fie cam 1.5 h intre supturi... smile

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-01-30 19:55:43)

Offline

 

#675 2011-01-30 20:27:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

wave

papu, e normal sa ti se faca sete in timp ce alaptezi. eu simt ca ma usuc pur si simplu, m-am obisnuit sa-mi pregatesc paharul cu apa dinainte smile e o chestie determinata hormonal, nu mai tin minte exact explicatia din pacate.

la mine lapticul este din ce in ce mai putin. ieri nu i-am dat deloc lui bebe sa suga ca sa vad cat scot si am scos 80ml in 24 ore sad

Offline

 

#676 2011-01-30 20:57:49

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

a adormit ... de azi dimineata nu a dormit deloc  neutral

garga, cred ca din cauza ca i-ai dat si completare. de fapt asa scrie peste tot in carti, sigur din cauza asta e..  sad

papu, are colici si Iulia? sad  eu i-am dat si bonnisan alui meu, si sab, si infacol, doar cu ultimul functioneaza

plange, s-a trezit............   grater

Offline

 

#677 2011-01-30 21:04:34

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Garga, dar nu poti sa iei pastile din acelea pt laptic si sa bei ceai? Sau poate faci deja asta si nu am fost eu pe faza sad
Eu beau zilnic un litru de ceai anason si chimen si nu am probleme decat cand suge ea foarte des si parca nu am nimic in sani ca de exemplu azi cand m-am gandit si eu ca am lapte mai putin pt ca pitica cerea si din ora in ora si eu simteam ca nu am mare lucru in tzatze, dar pana la urma mi-a dormit 2 ore si ceva si mi-am mai revenit...
Noi ne odihnim mai bine si parca e mai cuminte cand suntem doar noi doua acasa, in week-end cand e si tac-su acasa parca e mai agitata, doarme mai prost... poate e doar coincidenta nustiu

Pass, cred ca sunt colici, dar imi face figuri decat o data pe zi si niciodata nu mi-a plans ore intregi, sper nici sa nu se intample asta, cred ca mi s-ar rupe sufletul sa o vad cum se chinuie...

Offline

 

#678 2011-01-30 21:11:27

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Garga...nu i-ai dat deloc bebelinului sa suga o zi intreaga si pe urma scoti numai 80 ml... E clar de ce, nu? Cerere si oferta...
Pune mogaldeata la treaba, sa stimuleze productia. puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#679 2011-01-30 22:15:44

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Totul despre alaptare

lucky777 a scris:

Garga...nu i-ai dat deloc bebelinului sa suga o zi intreaga si pe urma scoti numai 80 ml... E clar de ce, nu? Cerere si oferta...
Pune mogaldeata la treaba, sa stimuleze productia. puss

CORECT, numai asa vine laptele  applause

Vaiii Pass sad, eu ma laud cu o minunatie de copil, e un adevarat ingeras hjarta nu i-am dat niciodata nimic impotriva colicilor si eu am mancat de toate, inafara de fasole absolut orice, nu am tinut regim, am mancat si ciocolata si torturi smile Am avut noroc  signof10

Papu si eu cer de fiecare data apa cand alaptez, mi-e o sete de numa tongue


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#680 2011-01-30 22:34:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

nu va imaginati ca m-am muls o singura data in 24 ore. 
si nu mi se pare normal sa pierd laptele din cauza ca ii dau completare, in conditiile in care pun copilul la ambii sani pana ii goleste, la fiecare masa ( aprox 10 mese/ zi !!!), si abia apoi ii dau biberon.
hai sa zicem, daca nu i-as da formula, ar trebui sa-l pun la san de 30 de  ori pe zi, cum probabil ar solicita copilul, ca sa priceapa organismul ca cererea e mai mare si sa mareasca productia. dar recunosc ca nu sunt in stare sa fac asta- nu mi-ar fi bine nici mie nici copilului. si nici nu am siguranta ca ar functiona. daca ar fi functionat si-ar fi dat seama el organismul meu dinainte sa fiu nevoita sa introduc formula.

Offline

 

#681 2011-01-30 23:00:39

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

doamne ce m-am enervat in seara asta, iubita mea soacra ma intreaba cat mai am de gand sa il alaptez , ca sunt aiurea ca depaseste anul copilul....si cat mai am de gand

asta ca ziele trecute , nasa de botez ma intreaba la fel , si eu razand am zis "pana merge la sc" si ea imi spune " hai alina ca nu suntem romi " sad...ce au femeile astea?


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#682 2011-01-31 09:24:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

ally neutral mie tocma imi povestea vara-mea (baiat de 1 an jum, alaptat la cerere) ca a dormit la tatal ei si asta,d estept tare, a zis DIRECT COPILULUI, dur si tare, ca e "baiat mare, gata tzatzi, niciun tzatzi, fara tzatzi" yikes si s-atrezit copilul noaptea plangand si zicand "tzatzi nuu" si sugand disperat grater

mie sa-mi faca cineva asa cred ca sar la bataie, fie cine-o fi neutral


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#683 2011-01-31 10:24:49

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Saracutu' bebe, s-a trezit speriat sad

Offline

 

#684 2011-01-31 10:57:39

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

ba da, garga, pt ca in mod normal copilul alaptat exclusiv la san iti cere si la 10 minute uneori cand are chef, si uite asa stimuleaza iar productia. stie el mai bine cand si cat cere san si organismul ii raspunde asa cum trebuie. daca intervii zilnic cu lapte praf desi ai lapte in sani.....
tu ii faci proba suptului cand alaptezi? ai sa vezi ca la o masa poate suge doar 10 ml, si tu ai impresia ca a supt f viguros si a golit sanul insa nu e asa. apoi e normal sa ceara iar dupa 20 minute, dar tu dc ii dai praf dupa fiecare masa se sisteaza urmatoarea productie de lapte.
eu am observat ca asa se intampla f des, deci de asta e bine sa ii dai ca si pirandele alea, cand vrea el si unde vrea el. eu asa fac si ii merge f bine.... am asa mult lapte acum ca uneori se blocheaza in canale si fac noduli durerosi, trebuie sa evacuez manual... si scot cat pentru tripleti.  insa noi avem problema mare cu colicii, e dezastru!!!  bang  si ma gandesc sa ii dau sa manance mai rar, dupa un program pt ca urla non stop de dureri de burta. fetele, help!!!! cum sa ii fac program de supt? eu nu i-as face pt ca ne merge bine asa dpdv al cresterii in greutate insa poate din cauza asta il doare burta asa tare. Sebi are aproape 2 luni si colicii parca niciodata nu au fost mai in forta  grater  grater  grater  grater  grater  kapitulation  kapitulation  kapitulation  kapitulation  grater  grater

garga, crede-ma  ca functioneaza. rar se intampla ca femeia sa nu aiba suficient lapte pt copilul ei daca isi alapteaza copilul la cerere. eu la fel eram, storceam si abia iesea o picatura, imi plangea de foame si isi sugea pumnul, dar am insistat si acum e perfect, am f mult lapte. nici nu mai beau ceai de lactatie de vreo 2-3 saptamani pt ca vine si mai mult si se umfla prea tare sanii, iar bere am renuntat ca serile trecute am baut o cutie si am patit-o, a trebuit sa stau cu comprese reci si gheatza pe sani, a venit prea mult si am facut noduli, am stors atunci laptele si l-am aruncat ca dadeam in mastita. deci daca lasi sa se intample natural, asa cum treebuie de fapt, crede-ma ca vei avea exact cat trebuie copilului tau.

pai il pui de 30 de ori pe zi doar o perioada scurta pana se regleaza secretia lactata. apoi nici el nu iti va mai cere asa des, fiind satul.

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-31 11:12:41)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.