homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-37


#685 2011-01-31 11:53:30

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Totul despre alaptare

Pasuc
eu nu am reusit sa ii fac program de supt insa am incercat altceva, la noi colicii erau de la ora 19 si tineau cam pana in ora 22,..23 si atat in timpul zilei nu am avut, deja de la ora 19 cand era nervos il luam in brate si ma plimbam cu el prin casa pana la ora 22 chiar daca el cerea san nu ii dadeam pt ca mai rau faceam,...
am facut asta cam o luna deja ma apuca disperarea cand se aropia ora 19, iar pe urma il puneam linistita la san ca de la 22 putea sa suga si nu il mai durea burtica si adormea imediat

Incearca si asta vezi intre ce ore are colicile cele mai urate si nu ii mai da san


Acum nu mai avem colici, are 5 luni,... dar fetelor este atat de nervos ca ma sperie,... si acum nu stiu ce sa ii mai fac sa il calmez,.. parca mai rau fac, de dormit a dormit papat este schimbat si alintat( poate prea mult).......... am momente cand nu mai pot nci eu, imi vine sa o iau la sanatoasa sad e nervos pe mine sad

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2011-01-31 11:57:19)


hjarta M&M=S

Offline

 



#686 2011-01-31 12:26:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

naf, ne luam de mana, copchiii in wrap/manduca si ne luam lumea in cap, daaa? lol (asa e si la noi. desi se vad vaaagi semne de ameliorare in timp. adica devine mai calm si mai detasat de mine. dar e inceeeeeet rau procesul rotfl in ritmul asta, poate pe la 3-4 ani se va linistti cat de cat lol )

(eu cred ca de la atata durere de la colici raman cu frustrari sad pe care le elimina in timp, cu mujuulta iubire si rabdare, de care STIU ca uneori nu putem da dovada cat le-ar tb sad )

pass puss (iar am vazut ieri pisi aia in carrefour si m-am gandit la voi). Eu am fost exact in situatia ta. Plangea de colici de rupea.... si am cedat la ce a zis pediatra, am vrut sa ii fac program. Rezultatul? pe langa plansul de colici, plangea si de foame grater si fructrare si frica etc, pt ca deh, se taiase brusc accesul la tzatza cand voia. A inceput sa verse, ca atunci cand manca, baga in el pana la refuz. Nu VREAU SA IMI AMINTESC grater CAT DE TOANTA AM PUTUT FI neutral
incat io una NU recomand deloc chestia cu programul, MAI ALES daca pana acum l-ai obisnuit cu tzatza non stop. Ii va fi si mai greu, il vei dezorienta total, cine stie ce ii mai starnesti, Doamne fereste... kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#687 2011-01-31 12:29:13

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

off, fetelor cu colici va compatinesc sincer....stiu ce a patit prietena mea care are o fetita cu 5 luni mai mare ca Ana

pass nu vreau sa te sperii , dar la ea colici au fost in forta maxima intre 2.5-.3.5 luni....efectiv au disperat-o, intr-o seara a ajuns sa sune la salvare ca nu mai contenea de plans copila, era grena deja, nu m-ai dadea randament nici o metodfa de -a ei si crede-ma ca le-a incercat pe toate...saraca a fost si este asa de traumatizata de colici incat se gandeste serios daca sa mai faca un copil sau nu caci zice ca nu mai e in stare sa mai treaca prin accelasi calvar...pt ea nasterea a fost floare la ureche pe langa colici....

noi am scapat de colici, adica nu am avut deloc...

cu lapticul suntem cat de cat ok, si mie imi pare rau ca nu am pus-o mai des la inceput dar asta e


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#688 2011-01-31 12:59:52

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Garga puss in prima luna stateam si eu cu Tudi agatat de tzatza. Cred ca sugea si la 10-15 min. Aveam niste sani mici si amarati (sanului stang ii spuneam..TIKI, de la sosetica) in care credeam ca nu voi avea niciodata suficient lapte. Si uite asa, punandu-l pe bebelacus la treaba a stimulat productia si am ajuns, Doamne fii laudat, sa pot sa-l hranesc exclusiv cu laptele meu. Fara sa infometez copilul, fara sa cedez insistentelor celor din jur care-mi ofereau solutia laptelui praf.

Exact asa a patit si Passuc din cate-mi amintesc, la fel si Blue...

Despre colici...am suferit si eu foarte tare vazandu-mi puiul adunandu-se tot de durere. As fi vrut daca ar fi fost posibil sa iau toata durerea asupra mea. sad Din fericire la noi au trecut la doua luni, dupa banalul bonnisan. (si am incercat tot felul de alte...remedii)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#689 2011-01-31 13:02:55

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Totul despre alaptare

lol Cata sarumana puss ma simt mai bine
Am reusit sa il adorm si m-am strecurat de langa el dar sant pe aproape sa nu se trezeasca fara mine


hjarta M&M=S

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2011-01-31 13:03:17

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

kata, da si eu am crezut ca ii zic una , dar am lasat'o in nebunia ei, mai ales ca imi propunea sa il las pe Andu 2 seri la mama , sa nu ii dau tzatza sa se dezobijnuiasca si atunci sotul a zis" il lasam la tine , vrei? " si nu a mai comentat...NIci nu vreau sa ma gandesc cum osa fie cand o sa se termine alaptatul , ptr el e bucurie, e o joaca dimineata cand imi vede sanul si se arunca cu gura in el....cum sa imi fac copilul sa sufere daca mai am lapte????si ptr ce sad ?
noi cu colicii nu prea am avut experienta, dar cu supararea pe mine da big_smile..dar au trecut toate dance

Ultima oara a fost editat de ally_na (2011-01-31 13:05:14)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#691 2011-01-31 13:17:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

aolly, sa-mi zica mie ok, ignor... dar sa-i zica lui cris NU!!

naf kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#692 2011-01-31 13:23:17

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Totul despre alaptare

mai cu supararea e si la noi. uneori cred ca nu ma iubeste sad si apoi, se uita la caine, si ii rade, ii zambeste, ii spune cate in luna si in stele de ma prapadeste rasu si uit de toate!

noi cu titi o lasam mai moale dar inca mai avem 6-9 supturi/zi. cred ca e OK. o sa ii dau lapte pana nu mai am lol . sotul s-a consolat big_smile !


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#693 2011-01-31 13:47:55

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Totul despre alaptare

si noi avem mare noroc, nu avem colici  signof10

Fetelor m-am gandit sa va spun, nush daca voi ati procedat asa.... noi dupa botez am fost aproape in fiecare duminica la cuminecat cu Raul si e mult mai linistit, si noi ne simtim mult mai bine, incercati sa vedeti  rugaciune


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#694 2011-01-31 14:42:33

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

fetelor, daca ati sti cat ma ajuta vorbele voastre.... pana acum am plans, azi noapte am plans pana la 4 dimineata.. nu mai pot, cedez usurel..  sad

acum doarme la mama pe picioare,.... solutie de compromis supa  , insa el nu a dormit de ff multe ore si deja avea ochii rosii, ma loveste in continuu cu pumnii si ma zgarie si tipa.. pur si simplu atipeste si se trezeste dupa 15 minute tipand, il doare f tare.

soricut, inainte aveam si noi reprize de colici fix de la 19 si pana la 22 cand adormea in sfarsit. acum, de 2-3 zile plange f des, si zi si noapte... nu mai are program fix de colici.

dimineata am plecat din camera si l-am lasat sa tipe, am dat drumul la tv sa nu mai aud  grater ... nu mai pot sa il aud plangand, e deja prea mult, o tine numai asa si nu-i mai trece. accept ca are colici si plange 3-4 ore pe zi, dar el de fiecare data cand deschide ochii plange. sad  asta ma termina

adina, si eu azi am sunat la spitalul de pediatrie sa intreb ce dr este in tura sa merg cu el, m-a speriat ca plange pana se ineaca si tuseste , asa de rau plange.
nu are rosu in gat, temperatura, dureri de urechi, nu ii e foame, nu ii e sete, nu e ud,...

si apropo de bebel nervos... mi s-a spus sa il duc la botezat mai repede ca ajuta f mult, se mai calmeaza. al meu e foarte nervos, sta incruntat si ma loveste si zgarie, cand se simte bine rade la tata-su, la ratzele de pe lenjeria de pat, la tablouri, dar cand imi aude vocea incepe sa planga si iar se enerveaza..  De ce face asta? sad si eu m-am gandit ca nu ma suporta pe langa el.

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-31 14:43:19)

Offline

 

#695 2011-01-31 15:11:44

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Totul despre alaptare

Pass incercati sa faceti botezul cat mai repede, si sa-l duci si la cuminecat, ma gandesc cat de greu iti este sad, el te simte si pe tine agitata si toata starea ta o transmiti lui, incearca sa faci cumva sa te destinzi, sa fi relaxata, calma si sa nu fi stresata, e usor de zis, stiu, dar o sa reusiti, impreuna pusspuss

Ultima oara a fost editat de LaviG (2011-01-31 15:12:13)


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#696 2011-01-31 15:42:05

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Totul despre alaptare

Pasuc asa sa fie sa va linisteasca botezul
dar si mie inainte de a-l boteza toata lumea imi zicea ca ai sa vezi ce linistit va fi,..bla bla ca ce cuminte si ca doarme dupa botez,..nevoie mare big_smile eu in ziua botezului am fost mai obosita si mai stesata de bebe ca niciodata, nu a dormit mai mult ca de obicei,..si a plans si urlat ca de obicei, eu nu am avut liniste in ziua aceea nici sa beau un pahar cu suc,... si nici cine sa mi-l ia sa ma ajute nu a fost nimeni,....
Pasuc ai noroc cu mami tau, eu nu cred ca botezul,..mersul la biserica sau tamaia big_smile mi-l va cuminti mai mult pe bebe,...  dar cu timpul pe masura ce vor mai creste ne va fi si noua mai usor signof10

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2011-01-31 15:42:48)


hjarta M&M=S

Offline

 

#697 2011-01-31 16:56:02

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: Totul despre alaptare

referitor la colici si fetita mea are astfel de probleme, vad cand se incordeaza, se inroseste, insa nu plange de fiecare data, uneori geme; daca o luam in brate se linisteste in timp; la inceput i-am dat sab simplex, dar ulterior am trecut la Apa contra colicilor (Gripe water), e 100% natural.

LaviG a scris:

Papu si eu cer de fiecare data apa cand alaptez, mi-e o sete de numa tongue

si mie mi se intampla acelasi lucru, dealtfel dupa ce am nascut am observat ca beau mai multa apa, tot la 2 zile cumpar un bidon de 5l apa plata, doar pt. mine, plus ca mai consum si alte lichide: suc, lapte, bere, compot.

Offline

 

#698 2011-01-31 17:03:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

LaviG a scris:

si noi avem mare noroc, nu avem colici  signof10

Fetelor m-am gandit sa va spun, nush daca voi ati procedat asa.... noi dupa botez am fost aproape in fiecare duminica la cuminecat cu Raul si e mult mai linistit, si noi ne simtim mult mai bine, incercati sa vedeti  rugaciune

si la noi merge smile dupa impartasanie e ff rar agitat smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#699 2011-01-31 17:21:37

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Asa am mers si noi si a fost bine dar cum nu am mai mers (caci ni s-a mutat biserica mai departe si are slujba la o ora la care nu pot sa mai merg pana in vara) cum s-a simtit sad...

Fetelor, dupa toata aceasta experienta cu febra de 40 si cu virus si cu masele (doua) care ii ies odata am realizat ca cel mai mare dar pe care i l-am facut copilului meu este alaptatul. Faptul ca sunt singura aici si ca nu am avut pe cine sa intreb sa ma ajute sa stea cu ea in conditiile in care si eu si sotul meu am facut febra cam tot 40 m-a facut sa realizez ca daca nu as fi alaptat eram pierduti toti trei. Prietenele mele de aici fie au copii mici,fie sunt gravide si nu am putut sa le rog sa ma ajute. Asa ca m-am bazat pe sfanta tzatza (Kata  applause ) si m-am linisit cat de cat (pt ca fetitza mea nu a mancat nimic de 5 zile inafara de san).
Nu-mi sariti in cap celelalte fete care dati formula. Eu zic ce zic pe fondul unei frici teribile prin care am trecut. Sper sa nu experimentati asta NICIODATA, niciuna dintre voi.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#700 2011-01-31 17:23:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

flower puss

(bai, da' deja maselele? a trecut deja de canini? al meu nici incisivii 2 de jos nu-i are... rodnar nici nu cred ca m-ar lasa sa-i vad maselele lol )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#701 2011-01-31 17:58:34

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Passuc hjarta puss
Poate are vreun puseu de crestere bebelacul. Si normal ca saracutul se manifesta pe cine simte si el ca-l intelege cel mai bine...mama.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#702 2011-01-31 19:21:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

de atunci de cand am scris mesajul el a urlat in continuu......... nu mai am ce sa zic sau sa fac, efectiv o iau razna, nu mai pot sa gandesc de tipetele lui.
i-am dat si debridat si infacol acum 2 ore si nimic nu il calmeaza.
i-am dat pana si ceai de colici baby calm cu biberonul.

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-01-31 19:21:59)

Offline

 

#703 2011-01-31 21:22:03

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

passenger a scris:

de atunci de cand am scris mesajul el a urlat in continuu......... nu mai am ce sa zic sau sa fac, efectiv o iau razna, nu mai pot sa gandesc de tipetele lui.
i-am dat si debridat si infacol acum 2 ore si nimic nu il calmeaza.
i-am dat pana si ceai de colici baby calm cu biberonul.

Pasuc il doare burta sad si incearca sa iti spuna cumva. de asta se manifesta asa fatza de tine ca tu esti cea mai aproape de el. Mai suporta un pic, cateva luni si o sa vezi cum o sa se schimbe situatia dupa aceea.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.