homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-50


#932 2011-03-08 11:03:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

nu inseamna niciuna alergie la laptele matern smile
galactozemia si intoleranta primara la lactoza sunt intolerante la lactoza (deci NU alergii, ci lipsa unei enzime), iar astea sunt forme grave, din nastere, care daca nu sunt descoperite pot genera pb serioase
iar ailalata se ref cred la ceva pb cu rinichii... oricum, nici aia nu tine de alergii, sigur


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#933 2011-03-11 10:12:19

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

kapitulation  ...cred ca raman fara laptic in curand.....

Offline

 

#934 2011-03-11 10:13:47

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Cum asa, Passuc?!


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#935 2011-03-11 10:20:23

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

de 2 zile papa chinuit, plange la tatzica, se enerveaza pe ea si o ia la bataie .....si nu a pus decat 80 g. saptamana asta.... sad in conditiile in care el punea minim 200... asa brusc nu a mai luat bine. sad sanii mi-i simt si eu moi si goluti.. m-am reapucat de ceaiul de lactatie care mi se pare ca miroase si are gust de apa statuta, sa nu zic mai rau  acklad ..
Doamne ajuta sa fie doar ceva trecator si sa am lapte pana la 2 ani macar...

desiiii... am facut o proba: i-am facut rapid 120 ml de lapte praf si i-am dat sa vad dc papa, asta cand era intr-o criza de plans la san zilele trecute. si a suuupt mult, cel putin asa parea. insaaa cand ma uit in biberon  yikes  .. mai erau 115 ml.  nustiu  deci a supt doar 5 ml.!!!! clar foame nu ii era. nu?
si atunci...? de ce nu a luat cum trebuie in greutate si de ce plange la san si sanul e moale, "ciorap" de-a dreptul?  nu stiu ce se intampla.  sad  sanii mei poate sufera de astenie de primavara...

Offline

 

#936 2011-03-11 10:32:28

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Cata bataie primesc si eu la tzatza...sad plus zgarieturi. Dar asta numai cand e fff obo si lupta cu somnul.
Eu zic sa-ti faci si niste ceai de chimin. La mine e mai ok decat cel de lactatie.
Oare nu l-ai pus mai rar pe Sebic la san?! Intreb si io.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#937 2011-03-11 11:32:15

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

ba da, din pacate, l-am pus mai rar... clar a scazut productia de lapte din moment ce el nu se mai trezeste noaptea sa pape... sad  deci sare peste cateva mese bune si organismul meu produce mai putin...  offff...

de zgarieturi nu mai zic.. nici cand erau pisicile mele puiuti nu aratam asa,  lol

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-03-11 11:33:05)

Offline

 

#938 2011-03-11 11:48:31

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

pass, nu intra in panica fff tare, e normal ca acum sa nu mai ai asa mult in greutate, pe masura ce cresc iau tot mai putin,

dar in acelasi timp nu te poti lasa pe o ureche, baga ceai , ceva stimulente gen Galactogil, si eu zic ca o sa reusesti sa mai ai laptic.....

si eu imi simt uneori sanii ciorap dar ana trage si mai gaseste ceva in ei big_smile, bine noi suntem si pe mancarica, suntem marisoare (ca varsta, ca la kg e varza sad )


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#939 2011-03-11 12:08:11

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Passuc, mie suplimentul de la Daciaplant imi face de 3 ori mai mult lapte decat Galaforul/galactogilul. Si e si mai ieftin kram


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#940 2011-03-11 12:39:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

pass, io zic sa te relaxezi big_smile daca ai avut lapte paan acum si ii dai in contiuare tzatzuc la cerere si fara completare, NU ARE CUM sa-ti dispara lactatia smile
ce zici tu cu sanii moi e NORMAL SI BINE, organismul tau s-a adaptat al cererea lui (si la mine cam tot pe la varsta asta s-a intamplat, al mamicile cu mai putin lapte se poate intampla din prima sapt si sa fie ok si normal). ai sa vezi ca asa va suge mai corect, cu mai putin aer tras wink
si iarasi e normal sa nu mai ia in greutate ca ursul smile e mare de-acu big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#941 2011-03-11 13:11:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/ … tarii.html a treia intalnire LLL, 25 mar, Bucuresti


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#942 2011-03-11 13:13:56

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Totul despre alaptare

Passuc , hai sa-ti spun cu sta situatia la mine si vei vedea de ce. Cu Matei am avut aceeasi problema (dilema mai degraba)  - nu mai vroia sa suga, cum il puneam la san , incepea lupta (chiar am spus aici can nu mai suge decat daca il tin in brate, in picioare si merg prin casa). Am avut aceleasi spaime, ca mi-a scazut productia, dar , pe de alta parte, tricourile mele putate in timpul zilei sint scoartza in dreptul sanilor de cat lapte curge aiurea . La fel, cand sugea 3 secunde si dadea drumul la san, ziceai ca e Niagara acolo, nu puteam sa opresc laptele care tasnea efectiv . Am zis ca nu-i mai place la san si am incercat sa ma mulg si sa-i dau cu bibele - la fel facea. Am zis ca nu-i mai place laptele meu si i-am facut LP - la fel, aceleasi reactii. Pur si simplu este in greva foamei si mananca foarte putin (e normal ca productia de lapte sa scada putin in conditiile unei cereri mai mici, dar asa cum scade, va si creste daca cererea va creste si ea). Eu, da cand e in greva foamei, am in permanenta tricourile ude. O moasa cu care am vorbit mi-a sugerat sa-i schimb pozitia de supt, astfel incat jetul sa nu mai fie asa de puternic si atunci am descoperit pozitia in brate si plimbat prin casa , dar care este foarte incomoda. Acum experimentez (cu un oarecare succes) o pozitie cu mine lasata cat mai pe spate si el pe burta mea.
Concluzia - bebe are o perioada in care isi doreste mai putina papa (vrea fotomodel si el) din care isi va reveni. Slava D-lui are de unde sa scada sau isi permite sa ia mai putin in greutate (si al meu a luat 50 gr. sapt trecuta, in aceleasi conditii in care lua peste 200/sapt.). Sfatul meu, continua cu tzitzi , ca nu ea este de vina, nici tu, ci toanele lui bebe care are si el personalitate, ce...
aaaa , si sa mai adaug ca noaptea a inceput din nou sa suga din 3 in 3 ore  bang , poate chiar mai des, deci mergem pe principiul ziua cat mai putin, noaptea cat mai mult  lol

Ultima oara a fost editat de cocof (2011-03-11 13:19:07)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#943 2011-03-11 13:59:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

corect, coco tummenupp
si da, am sesizat si eu faza cu suptul "compensatoriu" zi/noapte... numai ca la noi e invers, ma bucuram io ca nu mai vrea asa mult noaptea, dar in schimb ziua imi rupe tricourile lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#944 2011-03-11 15:49:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

la mine-i gata. fuse si se duse. de cateva zile, mai mult de o picatura nu mai iese  sad

Offline

 

#945 2011-03-11 15:51:48

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

of, Garga sad


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#946 2011-03-11 16:58:53

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Totul despre alaptare

gargarita a scris:

la mine-i gata. fuse si se duse. de cateva zile, mai mult de o picatura nu mai iese  sad

imi pare rau garga sad


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#947 2011-03-11 17:50:18

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

cocofaneeeellol  copiii nostri au cumva ... acelasi tata?  rotfl  inca o faza pe care o fac in acelasi timp, asta cu greva.... mai, e culmea! ce-are unu' hop si celalalt. ok, mersi muuult de sfaturi, am sa urmaresc in continuare ce are de gand si vedem cum stam si cu biberoanele, eu sper sa se reapuce de mancat ca Gogu pt ca eu asa il stiu pe el, nu scarandiv si manechin.  huh 

gargaritzsad  .. incearca cu DaciaPlant, ia uite ce zice blue mai sus un pic. poate e doar un episod asa cum e si la mine, cu lapte mai putin. cine stie..

kata, sanii mei erau mai moi la scurt timp dupa nastere, si am dedus ca atunci s-a reglat productia de la sine. dar acum inca o data sa se regleze..? pai... mie imi placea pana acum, mai nou nu imi place pt ca simt si eu ca-s goi si cand il vad si pe Sebi asa trist la san si nervos,...   sad

va multumesc fetele pt sfaturi!  buga

big_smile hai s-avem laptic, noroc!  storstark

Offline

 

#948 2011-03-11 18:14:59

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

pass si a mea la fel si tita meu la fel....a luat acuma 2 sapt 90 de grame...si ea punea tot cate 200 pe luna ...dar acuma sia revenit cu papavorba aia au toane lol in schimb avem probleme cu somnu box


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#949 2011-03-11 19:09:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

La mine nush cat de normal este sa NU am lapte decat cu rahatul ala de supliment bang Am incercat sa mai scad numarul de pastile si nu am reusit, David plangea de foame si statea la san iar peste o ora supa


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#950 2011-03-11 20:00:36

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Totul despre alaptare

Passule, din ce spui tu nu-i era foame clar. Lasa-l in pace si o sa-si revina el imediat.
Eu nu stiu cum e cu lapte suficient. Din moment ce m-am muls pana la 8 luni pp ca era cat trebuia, apoi nu mai stiu. Daca adormea la san si nu se scula dupa 3-4 ore era clar ca-i ajungea. Si chiar daca se scula intai vedeam ce-i cu el, ii bagam suzeta si daca adormea inseamna ca nu-i era foame.
Stai sa vezi dc vrea sa suga pana la 2 ani. De ex al meu s-a intarcat singur si acum chiar nu mai cere. I-am si arata-o sa vad cum reactioneaza, a pus mana pe ea si nu a schitat nici un gest ca ar vrea sa suga. Il intrebam unde e tzitzi si vea si-mi arata.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.