homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-52


#970 2011-03-15 19:39:09

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Indie si eu mai pateam asa...si strigam; faceam auuuuuuuuuu, auuuuuuuuuuuuu, o doare pe mami! Ii scoteam sanul si ii aratam ce a facut. De cate ori prindea cu dintii si sugea asa, eu tipam auuuuuuuuuu, auuuuuuuuuu. O sa vezi ca o sa inteleaga.

Ally-na ce faza! CE FAZA de toata jena...bine ai facut ca i-ai zis ce i-ai zis. Eu alaptez in public fara nicio retiere. Toate doamnele imi zambesc, barbatii fie nu se uita, fie zambesc. Dar reactiile sunt frumoase; la magazine ma intreaba lumea daca ma poate ajuta cu ceva; unii ma felicita ca inca mai alaptez capritza...bine, este si un fel de "curent" pro-alaptat si se fac atatea reclame sa alapteze lumea, sunt postere peste tot cu alaptatul, la malluri sunt camere speciale de alaptat. Dar nu cred ca o sa am experiente din astea ca ale tale.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#971 2011-03-15 19:53:55

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

eu sincer tind sa cred ca la noi este curent "NON alaptat", atata timp cat 90% din dr pediatrii iti baga lapte praf pe gat ( eu am in casa 2 tipuri d elapte praf de la nasa lui Andu ), e adevarat ca am intrebat'o " dc nu are unde sa le tina si mi le aduce mie "...si am mai povestit ca ea ma bate la cap sa il intarc.Nu inteleg de ce eu am lapte, de ce sa incerc lapte praf???? ( multumesc lui dumnezeu), copilul meu mananca la pranz si noaptea, imi baga povesti ( si ea si socra mea ) ca ii omor stomacul ca mananca noaptea ....parca sunt nebune , 2 dr ce ma ...la cap sa intarc copilul...Nu inteleg cum o mare partea din intelectualitatea noastra draga te condamna ( ma condamna ) ca la 1 an ii mai dau san

dar...nu ma mai intereseaza, cat timp copilul meu e fericit si asta ii face lui bine...poate sa comenteze cine o vrea..unul dintre putinele persoane care ma sustin este MAMA si sotul ( in fine , lui i-am zis ca d cil intarc face el biberonul noaptea si a renunata...si oricum a zis ca dc il vede cum plange dupa tzitzi nu rezista ) in rest....lumea este non alaptat...( prietene, cunostinte ...etc, cica ii ajunge , gata si asa e prea mult )...

Ultima oara a fost editat de ally_na (2011-03-15 19:56:58)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#972 2011-03-15 20:02:39

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Asa-i la noi in tara...asa "au apucat", nu se mai documenteaza, nu vor sa se mai documenteze. Ciudat este ca LP praf incearca sa imite laptele de san si atunci unde-i logica sa intarci copilul si sa ii dai LP?
Mie nu-mi pasa de ce zic altii pt mi-am invatat lectia si fac asa cum simt eu ca-i mai bine. Cat am lapte ii dau, cat nu Dumnezeu cu mila ca nu o vad eu sa manance LP sau de vaca pt ca nu-i obisnuita. Si nici nu le dau explicatii prea intense smile. Doar un "asa simt eu" si nu mai au ce sa spuna. Daca insista cu ceva le recomand sa isi faca ei insisi copilul lor si sa faca ce vor cu el/ea. Si gata cu discutiile. Pe ai mei nu-i bag in seama prea mult asa ca nu au decat sa vb pana nu mai pot.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#973 2011-03-15 20:23:50

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Hop si noi la si dupa masa  rodnar

****

LE. Urata faza, ally_na  hmm

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-05-11 22:33:16)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#974 2011-03-15 21:06:21

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Totul despre alaptare

Vai, Blue...ce falcos dragut! hjarta


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2011-03-15 21:25:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Oh, Blue  hjarta  hjarta  hjarta cat de perfect isi tine gurita. Si-i falcosel...sa-l mananci nu alta. Jur ca in 8 luni o sa iti fie dor de timpul asta, cand David era bebe smile


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#976 2011-03-15 22:32:03

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

vai blue ce frumos e , divin as putea spune,

alina , urat, urat si iar urat, astia suntem noi, societatea romaneasca...offf sad sad sad

flower superba poza, de vis hjarta


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#977 2011-03-16 00:41:19

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Totul despre alaptare

Blue, ce poze frumoase! ce multumit e el acolo, se simte bine si ocrotit! smile
Alina, ce faza de tot rahatul!!! Asa e societatea noastra din pacate...dar nu e numai aici chestia asta...si tampitii de americani sunt mega-pudici si privesc asta ca pe ceva foarte indecent...cand de fapt este dreptul copilului de a manca!!! Din pacate, in anii 70 a fost curentul ala pro-lapte praf, ca sa castige Nestle si altii...si au lansat zvonul ca laptele matern e plin de toxine si nesanatos...si multi au ramas pe ideea asta. Lumea nu se documenteaza si habar nu au cat de sanatoasa este hranirea la san si ce beneficii de neinlocuit aduce...

Flower, Alina, o sa incerc sa fiu mai ferma si cand se agata cu dintii de sfarc. Azi am vazut ca am rana. Si ma dor de parca as avea vanatai...multumesc de sfaturi!


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#978 2011-03-16 00:45:13

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare

m-ati terminat cu pozele. flower, blue  hjarta  hjarta  hjarta  hjarta

pass, foarte tare poza  rotfl

Offline

 

#979 2011-03-16 08:04:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

lucky777 a scris:

Alina puss rotfl foarte bine i-ai zis cucoanei! Eu i-as fi urat...un ou de strut in posteriorul dumneai.

Flower...minunat! hjarta

rotfl2 rotfl2) rotfl2)

ally applause sincer ceva de tipul asta i-as fi zis si eu

indie, nu-l lasa sa roada sfarcul. cand face asa, scoate-i sanul din gura si baga-i-l din nou, dar in asa fel incat sa prinda toata areola.

blue hjarta

o sa cuat si eu niste poze cu cris la aparat, dar is in alt comp smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#980 2011-03-16 08:18:42

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Totul despre alaptare

Astazi nu mi l-a mai ros...dar a ajuns sa-mi fie frica cand il pun la san, stau cumva incordata sa fiu pe faza sa nu apuce sa muste prea tare...sper sa reusesc sa-l dezvat de chestia asta.


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#981 2011-03-16 10:25:08

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

alina Doamne ferestema...ce oameni.bine ai zis sasi bage oul undeva..eu multe femei cunosasc care au alptata peste un an ..nu doar tiganci..si pana la urma tiganca ce inseamna ca e mai desteapta ca restu...halal oameni...eu am zis ca o intarc la 6 luni apoi acuma zic la un an...si dupaia ma gandeam dc sa ii dau lapte de altfel atata timp cat am si pot sal dau pe cel mai bun...ce oamei jur...si eu mai un pic si ma certam cu nasii mei cand a venit vb de alptat in puplic..dar na in fine...si eu am in juru meu persoane."a pai daca se trezeste mai des noapte inseamna ca nu mai e bun laptele si trebe complectare" alta " ca de c nu ii scot masa de noapte  ca ia ia scoso in jur d p la 3-4 luni ..cu urlete si plansete box "ce oameni si dc nu ii dau ceai si alte prostii..unii ma percep ca de lene nu vreau sa incep diversificarea mai rpd..dar nu mai imi pasa ce cred ei...si apropo cu masa de noapte...am o ruda de a lui sotu care nu ia dat sa suga ca nu vroia sanu..s-a muls o perioada apoi a renuntat..in fine s-au pus pe lapte praf si noaptea a mancat  pana apropape de duoppa doi ani...au zis ca urla de numai dupa lapte...nu mergea faza cu ceai sau apa...deci e o mare vrajeala ca deaia papa noaptea ca au sanu la dispozitie


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#982 2011-03-16 13:34:50

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Totul despre alaptare

Czuky, foarte bine faci ca nu renunti. Pana la 6 luni - daca alaptezi exclusiv - nu trebuie sa-i dai nimic altceva. Asa spun ultimele studii si Organzatia Mondiala a Sanatatii. Cu asta poti sa le inchizi gura la toti desteptii. Eu chiar nu inteleg de ce unii oameni sunt atat de reticenti la faza cu alaptatul...au o mentalitate invechita!


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#983 2011-03-16 15:48:06

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Totul despre alaptare

faza cu "daca mai cere noaptea inseamna ca nu e laptele bun " am trait'o si eu...si i'am zis ca nu am sida sau cancer sa nu am lapte bun
ieri cand a intrebat soacra de ce nu il intarc..i-am zis " nu am bani de papa nicolau si dc il intarc tre sa ajung la ginecolo "...barbate;miu randea..zicea ca poate ne trimite bani
m-am cam acrit eu de nebunia asta ...dar , dupa cum am mai zis, nu ma mai intereseaza, il alaptez cat mai curge lapte tongue
in rest , ca tot veni vorba, voi cele ce alaptati cand va mai duceti la control ginecologic ( mie dr mi-a zis sa il caut dupa ce il intarc..asta la controlul de 2 luni )


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#984 2011-03-16 16:01:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

eu n-am mai calcat tongue da' ncii n-am motiv, is mai in grafic cu cele parti muieresti decat eram inainte  de a ramane gravida dance

ally, da-i incolo de dezinformati neutral si de nesimtite neutral


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#985 2011-03-16 18:39:29

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Totul despre alaptare

Nici eu n-am mai calcat, la fel mi-a zis si mie...dupa ce nu mai alaptez sa vin sa-mi prescrie alte pilule. Eu oricum nu le mai iau nici pe alea, cezarette. Dar cred ca DR aia nu se asteptau sa alaptam asa mult, asa ca daca a trecut anul, poate e bine de mers...cel putin la controlul anual...


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#986 2011-03-18 12:10:18

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Mie dr. mi-a zis sa ma duc la control la 6 luni ca sa fac un Papanicolau...

Eu azi nu am mai putut de pofta si am mancat o portocala mica... Astept reactiile lu' fi-mea... chicot Rad eu rad, dar cine stie de reactie are...
Apropo de asta, cam cat timp de la mancarea unui aliment nou trebuie sa urmaresc reactia la bebelusa?

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-03-18 12:12:18)

Offline

 

#987 2011-03-20 19:18:22

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Am si eu o intrebare: daca bebe nu a luat in 3 saptamani decat 500 g, pe cand el in luna a 2-a a luat 1.200 g, inseamna ca lapticul meu nu mai e satios? nustiu Sa incep sa-i dau din nou completare? supa


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#988 2011-03-20 19:33:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

blue, nu, e ok smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.