homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-90


#1692 2011-12-09 11:57:07

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Kata, ma tot tin sa te intreb... Ai observat vreo schimbare la Cris fata de lapte? Adica sa i se para ca laptele tau ar avea alt gust de cand esti insarcinata? Pura curiozitate...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-12-09 11:57:27)

Offline

 



#1693 2011-12-09 12:35:59

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

katami a scris:

poke, inteles

flow, am vazut si la 7-8-9 ani filme... nu stiu sa-ti spun

blue hjarta (acus ajungeti la faza mea preferata, cand stoarce laptic pe biscuite, linge biscuitele si zice "miaaaam" rotfl2) hjarta )

kata  lol  Deja zice "miammm, miamm", e asa de duuuulce!  hjarta

poke, sotul meu m-a ajutat la desfundat, si mai nou face pe inspectorul de controlul calitatii, se asigura ca-i dau lapte in termenul de valabilitate lu' fi-su  chicot  (si e in continuare innebunit dupa tzitzi, nu e afectat psihic sau in vrun fel lol )


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1694 2011-12-09 12:37:50

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Blue, bun asa! lol

Offline

 

#1695 2011-12-09 12:42:49

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: Totul despre alaptare

kata astepti al 2 lea bebe????? eu acum aflu:D


pc  pc

Offline

 

#1696 2011-12-09 12:58:05

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare

blue ))


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1697 2011-12-09 15:03:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

blue rotfl2

anka, dap, am comis-o iar lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1698 2011-12-09 19:16:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

sunt suparata....

va explic imediat.   supa

Offline

 

#1699 2011-12-09 21:06:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

am fost la medic, consult de un anisor, pe langa masurat si verificat si cantarit doc mi-a spus ca nu ii place cum arata dintr-un pct de vedere , are turgorul nu stiu cum , nu primeste suficienta proteina  yikes ma intreaba ce lapte ii dau, ii zic san. Zice si pe langa san? Ridic din umeri. Zic , nu accepta , nu ii place lp, am incercat 5 marci diferite.
mi-a recomandat laptele Nutren Nan, a spus ca are copii ce l-au acceptat ca si gust si sa il incercam si noi, sau daca nu, Topfer sau Hipp Combiotic.  neutral  Sunt scumpe ca naiba, cel putin Nutrenul, 55 Ron cutia, trecem peste bani daca il accepta  rugaciune  doar ca m-a pus pe ganduri.  sad  M-am simtit ca mama vreunui copil subnutrit, desi Sebi are 10 kg si ceva, totusi nu e ok.... Carnea ar trebui sa fie mai tare pe el, sa fie altfel dezvoltat...Imi zice ca ea crede ca acest copil nu primeste suficient lapte, duce lipsa de proteina. Eu il vad ca noaptea plange de foame, se pune de la un san la altul si cauta, in continuu se foieste cand la un san, cand la celalalt, cauta in ambii. Eu sunt sigura ca nu am lapte cat ii trebuie acestui copil. Daca el nu accepta lp preferand sanul, iar in san nu e suficient si asta e dovedit nu e parerea mea doar, oare solutia ar fi sa ii sistez sanul si sa il pun doar pe lp,? Daca nu mai primeste tzitzi deloc poate va accepta laptele? supa  asta este, judecand la rece si lasand emotiile si placerea alaptatului, imi tin copilul fara lapte care e esential pt cresterea lui sad Ar fi perfect daca ar suge si apoi ar primi si completare, dar cum sa fac???  grater  kapitulation

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-12-09 21:09:29)

Offline

 

#1700 2011-12-09 21:14:48

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Pass atat spun: este un medic ciudat lol. Eu sunt in alta tara, alt continent si am fost la o gramada de meidici si nutritionisti si toti, dar  toti au spus sa continui cu alaptatul daca mai pot. Si asta in conditiile in care copilul meu nu mananca nici jumatate fatza de cum a mancat al tau si este si mai mare cu un an. Si la 1 an de zile se da lapte de vaca. Eu numai in Ro am auzit sa se dea dupa 1 an lapte praf (am cumnata in Italia si i s-a recomandat lapte de vaca dupa 1 an pt fetita ei).
Nu te mai stresa degeaba. Sebi arata bine. Proteinele nu se iau numai din lapte ci si din oua, carne, seminte, iaurt etc. Bag mana in foc ca medicul ce l-a consultat pe Sebic are peste 50 de ani si/sau a facut facultatea pe vremea lui Ceausescu ramanand la acel stadiu si nemaicitind nimic din cercetarile recente.
Tu ai citit cum a aparut si de ce a aparut laptele praf? Uita-te un pic la evolutia laptelui praf si o sa te linistesti. Mergi cu tzitzi si de acum incolo si nu forta copilul sa accepte ce nu ii place. Pun pariu ca daca te duci la alt medic o sa zica altceva.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1701 2011-12-09 21:29:58

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

intradevar pielea de pe burta lui sebi e mai flasca. Lapte de vaca NU in enterocolitele lui Sebi recurente, nici poveste. Poate copiii zdraveni si cu burta "beton" lol . Sebi a avut la 6 luni helicobacter si inca o lighioana din cam aceeasi familie, de atunci a mai avut episoade izolate ce e drept insa avem mare grija cu ce mananca el si cu ce baga in gurita, de asta eu inca sterlizez biberoane, boluri si etc., Sebi e f sensibil dpdv digestiv. Doc la care am mers e cea mai buna din oras. Mai are si competente in homeopatie, si-a facut nu stiu cate stagii si cursuri la New York, e in permanent research,  nu e comunista. De asta merg cu incredere la dansa si tin cont de sfaturi, sad m-as fi bucurat sa nu fie medic bun si sa stau calma ca e ok bebe, dar fiind medic bun.... o cred....  supa
da, si eu zic ca sebi arata bine dar asta fiindca eu nu am ochi format, dansa imediat a sesizat niste chestii care pemine ma ingrijoreaza acum
Nu m-a pus sa il intarc, a sugerat sa fac cumva sa ii dau cat lapte ii trebuie. Si fiindca eu nu am cat trebuie si probabil nici calitativ f ok, atunci sa incerc cu un lapte praf pe care e posibil sa mi-l accepte, asta zicea...
Nu stiu ce sa fac sa bea si copilul meu un biberon de 240 ml lp asa cum fac copiii de varsta lui. Tzitzi primeste cand vrea insa eu stiu ca in momentul de fata este doar o suzeta si o placere si consolare si joaca si cum mai vreti voi. sad  grater

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-12-09 21:30:36)

Offline

 

#1702 2011-12-09 21:35:06

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Totul despre alaptare

Imi pare rau sa aud asta...stiu exact cat de greu iti este pt ca si eu alaptez si nici sa nu vada alt fel de lapte. Tu i-ai spus dr. ca nu stii/poti cum sa il convingi pe Sebic sa bea alt lapte? Ai intrebat-o ce s afaci daca el nu vrea?
Iti doresc multa rabdare si bafta mare ca sa poti sa il convingi sa ia si sticluta. Nu am nici o idee cum sa faci asta si stiu cat de greu este sa convingi un copil alaptat sa bea alt laptic inafara de cel de la san.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1703 2011-12-09 22:04:27

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Totul despre alaptare

Pass, imi pare rau ca ai venit suparata de la dr.
Intreb si eu acum si sper sa nu te supar si mai rau: ai incercat sa iei suplimente pt lapte? Poate ajuta sa faci mai mult lapte... Ce lapte ai mai incercat sa ii dai? Eu cand am intarcat-o pe Iulia i-am dat Milumil si a acceptat in cele din urma, pe cand Nan il refuza... Incearca sa ii dai din biberoane cu gat larg care seamana cu sanul, sau dai in canita, poate asa vrea... Imi dau seama ca e si putin mai greu acum caci e marisor si stie ce vrea... Sper sa nu fie nevoie de intarcare totala ca sa zic asa...

Offline

 

#1704 2011-12-09 22:22:48

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Pass, sa nu te superi pe mine, dar doctora aia vorbeste idiotenii  spranceana

Insa daca vrei sa-l intarci, fa-o, tu oricum nu esti convinsa (de mai mult timp incoace) ca-i faci bine alaptandu-l, iti e si tie peste mana, recurent te indoiesti de tine si de calitatea laptelui tau, poate ar fi mai bine pentru psihicul tau daca i-ai da lapte praf.  nustiu Insa sa stii ca CEL MAI BUN pentru Sebi e laptele tau si nu vreo formula generalizata, care contine N porcarii. Si e pacat sa-l intarci, mai ales daca ai lapte si-ti place sa-l alaptezi.

Ci si sfat, Toepfer se aseamana foarte bine la gust cu laptele matern, poate ti-l accepta pe ala.  par

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-12-09 22:23:37)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1705 2011-12-09 23:01:40

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

blue, de ce zici asa? ea a spus ca am copil hipoproteic si sa fac ceva in sensul asta, sa ii dau mai mult lapte. acuma de care o fi, e la alegerea mea, zic eu. eu i-am zis apoi ca alaptez si alt lapte nu vrea si zicea sa incerc si Nutrenul ala, poate accepta gustul si bea si el lapte cat e necesar la varsta lui.
Nu stiu voi mamele laptarese cum stati cu mancarea insa eu ma hranesc fff prost,. eu de cand eram mica si am avut hepatita nu mai consum oua, carne aproape deloc, lactate nu imi plac si le evit. deci...  neutral mananc fructe si legume... si cam atat..
Eu nu am vrut nicio secunda sa il intarc, am facut eforturi mari sa am lactatie si sa o pastrez desi cand am nascut am avut socul cu mama care s-a imbolnavit de cancer,.. am crezut ca nu voi avea lapte. cu tot socul ala am facut tot ce mi-a stat in putinta sa alaptez. cu ragade cu tot, cu febra si noduli, cu dureri mari, cu nopti nedormite fiindca sebi sugea si cate 4 ore odata noaptea, 4 ore legat,de la 2 la 6 dim. pur si simplu nu dormea statea si sugea. Insa acum chiar sunt ingrijorata in privinta asta si vreau numai ce e mai bun pt el si stiu ca ar avea nevoie de supliment. Eu imi cumpar din nou galactogil si bag iar lichide, vitamine cu multiminerale si o sa incerc sa ii dau si supliment macar il pacalesc cu biscuiti sau cereale si incerc sa ii cresc cantitatea de lp, adecvata varstei lui. Sper sa fie bine!
mERSI DE PONTUL CU Topfer!  puss

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-12-09 23:02:07)

Offline

 

#1706 2011-12-09 23:46:11

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare

off, pass imi pare rau de situatie,
de asemenea ma pui si pe mine pe ganduri, pai sebi al tau are 10 kg la 1 an , ana nu are nici 9.5 la 1.5 ani, ....
ce reprezinta turgorul?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1707 2011-12-10 10:11:24

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

blueeyes a scris:

Pass, sa nu te superi pe mine, dar doctora aia vorbeste idiotenii  spranceana

Insa daca vrei sa-l intarci, fa-o, tu oricum nu esti convinsa (de mai mult timp incoace) ca-i faci bine alaptandu-l, iti e si tie peste mana, recurent te indoiesti de tine si de calitatea laptelui tau, poate ar fi mai bine pentru psihicul tau daca i-ai da lapte praf.  nustiu Insa sa stii ca CEL MAI BUN pentru Sebi e laptele tau si nu vreo formula generalizata, care contine N porcarii. Si e pacat sa-l intarci, mai ales daca ai lapte si-ti place sa-l alaptezi.

corect... exact ce as fi zis si eu sad

si dr mea zice mereu ca "cris e bine cu greutatea, dar are carnea moale" lol ee, nu zau... astia au toti contracte cu diferite firme de lp si se chinuie sa le promoveze, ca din asta isi iau "malai"?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1708 2011-12-10 12:36:16

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

offtopic si imi cer scuze in avans

Pass, eu am citit ceva zilele astea ce mi-a ramas in minte, era ceva de genul: "50% of doctors graduated last in their generation", ceea ce este trist, pentru ca ne incredem in niste oameni care nu-si cunosc bine meseria. Ca sa nici nu mai zicem ca nu iubesc ceea ce fac, ci o fac pentru bani, deci nu le pasa ce sfaturi dau, banu' sa vina...

Eu sincer ma mir ca iei de bune TOT ceea ce zic medicii, fara macar sa te intrebi daca are logica, sau macar sa google-esti acolo, sa vezi ce inseamna 'diagnosticul' si daca medicul are sau nu dreptate neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1709 2011-12-10 23:19:25

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/954200_460s_v1.jpg

lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1710 2011-12-11 09:45:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

emy lol tummenupp


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.