homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare-92


#1730 2011-12-12 14:54:59

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Totul despre alaptare

Ruxy   rotfl2 rotfl2


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 



#1731 2011-12-12 14:59:42

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Totul despre alaptare

Da stiu, trebuia sa-l invat sa faca abdomene  roll

E clar ca multi medici abereaza, e bine sa filtram sfaturile primite.

Offline

 

#1732 2011-12-12 15:31:53

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

Pass eu pe tine de la o vreme nu te inteleg.Nu te supara pe mine dar prea te sucesti.
  Nu inteleg ce ai cu laptele de vaca.Laptele praf e facut din laptele de vaca.Am inteles problemele voastre,dar cred ca tine mai mult de comfortul tau psihologic.
Nu prea sunt deacord cand spui daca e mai mare trebe sa mance cantitati mai mari.Nmanca si 100 grame doar la o masa.Ma gandesc daca sebii nu are vreu puseu de crestere.Si noi  tot asa ca voi suntem in tura de noapte.Ceea ce pana acuma nu prea s-a intamplat.  daca suna mesajul meu prea dur,sa stii ca nu asta era intentia.tu fa cum crezi ca e mai bine pt puiu tau,dar mai lasa increderea asta oarba in medici.wikipedia iti poate da info clare despre ceva anume.fara bloguri.


ruxxy  lol correct.

emy  rotfl2

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-12-12 15:34:36)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#1733 2011-12-12 17:34:03

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

katami, ai citit experienta lui Hono mama, despre alaptatul in sarcina si in tandem? Incepe aici: http://www.hobomama.com/2010/09/after-p … -test.html

Pe scurt, e greu, dar se poate. Si e frumos sa ai doi sugaci hjarta


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1734 2011-12-12 23:58:31

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Totul despre alaptare

Pass nu de la injuraturi ma abtin , oricat as fi de nervoasa, suparata, deranjata sau etc -nu injur, nu imi sta in fire   smile  De la dicutii contradictorii ma abtin , pentru ca nu am chef de polemici , chiar le evit de ceva vreme pe forum ca nu mi se par constructive deloc  wink  Si cand am alta parere sau simt ca ar  devia o discutie in ceva mai 'aprins' zic doar ca ma abtin si ies din discutie  big_smile LE aaa si sfaturi nu am cerut  chicot  am spus doar ca sper sa ma descurc mai bine si apoi am si zic ca teoria o stiu bine  lol

Ultima oara a fost editat de dana82 (2011-12-13 00:00:00)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1735 2011-12-13 10:21:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

blueeyes a scris:

katami, ai citit experienta lui Hono mama, despre alaptatul in sarcina si in tandem? Incepe aici: http://www.hobomama.com/2010/09/after-p … -test.html

Pe scurt, e greu, dar se poate. Si e frumos sa ai doi sugaci hjarta

nu am citit... ms, voi citi (dupa sapt asta inc are n-am timp nici sa respir). insa am citit topicul "tandem," de pe forumul ap grater ala a fost momentul in care am decis ca eu NU vreau asa ceva...d ar, se pare, nu e dupa cum vreau eu si de ce mi-e frica, fix d-aia nu scap rotfl

ms puss si de acor dref la medici si interes


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1736 2011-12-13 11:07:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare

offtopic scuzati ca intervin...

blueeyes a scris:

- faceam dublu, triplu test si amniocenteza, doar ca sa fiu linistita
- nasteam prin cezariana un copil prematur, la 31 (!!!) de saptamani

blue, Anastasiu ti-a facut recomandarile astea?

sunt perfect de acord cu asta si consider ca procedezi corect:

blueeyes a scris:

pe mine nu ma convinge NICI un medic, doar prin parerea lui, eu verific si ras-verific informatiile medicale, pana ajung la o concluzie CORECTA

eu sunt mai mult decat lamurita cu medicii (indiferent de specializare) si la aceeasi concluzie am ajuns si eu: nu trebuie sa iei de buna ce zic ei; e spre binele tau sau al copilului sa studiezi problema, sa te documentezi inainte de a aplica sfatul medicului.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-12-13 11:07:51)

Offline

 

#1737 2011-12-13 12:19:09

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Totul despre alaptare

Yo nu inteleg de ce mai mergeti la medici daca oricum nu ascultati sfaturile lor. Mi se pare de bun simt  sa te preocupi si sa te interesezi pe un site medical, intr-o carte medicala, dar nu mi se pare ok sa catalogati toti medicii din start ca fiind prosti sau inapti sau invechiti.Pana la urma nu e asa de usor sa ajungi medic.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#1738 2011-12-13 12:21:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Totul despre alaptare

Anca, nu Anastasiu, ci Apostu, chiar din timpul primei consultatii, de constatare a sarcinii neutral Aveam vreo 5 saptamani de sarcina si ea deja mi-a dat hartiuta cu datele pt dublu, triplu si quadruplu test  lol  ...

Legat de nastere, internistul la care m-a trimis Anastasiu mi-a dat recomandare de cezariana de urgenta, ca daca nu, imi moare copilul intrauterin neutral

Lallica a scris:

Yo nu inteleg de ce mai mergeti la medici daca oricum nu ascultati sfaturile lor. Mi se pare de bun simt  sa te preocupi si sa te interesezi pe un site medical, intr-o carte medicala, dar nu mi se pare ok sa catalogati toti medicii din start ca fiind prosti sau inapti sau invechiti.Pana la urma nu e asa de usor sa ajungi medic.

Daca te referi la mine, Lallica, eu nu ma duc decat la bilanturi, care cica sunt obligatorii. Si in sarcina, la controale... Atat. Si am mai fost cu David, cand s-a intamplat incidentul  supa

In rest, fac de capul meu, si nu am facut nimic gresit pana acum...

Eu nu cataloghez medicul, insa ma duc la el cu premisa ca in 50% din cazuri se poate sa-mi spuna prostii. De aceea verific informatia pe care o primesc, si daca e ok, apreciez, daca nu... asta e, nu e prima si ultima data cand NU fac ce-mi zice medicul. Si per ansamblu sunt mai ok decat daca as asculta de ei.

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-12-13 12:49:09)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1739 2011-12-13 12:40:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare

aa, am inteles blue, multumesc.

Lallica, eu nu-i cataloghez pe toti. doar pe aia la care am fost si mi-au dovedit asta. am avut destule experiente negative, incat ma consider indreptatita sa fiu suspicioasa si sa verific de 2 ori inainte de a mai asculta de vreun medic.
exista, desigur, si medici buni, atata doar ca nu i-am intalnit eu. daca ma pui sa numesc un medic de nota 10 din orasul meu, n-am sa stiu sa iti raspund. poate am avut eu ghinion, dar dintre cei la care am fost, fiecare a dat-o in bara, mai mult sau mai putin.

Offline

 

#1740 2011-12-14 08:03:04

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Totul despre alaptare

Fetele, aveţi idee dacă am voie radiografie pulmonara?
Pas, tu ştii cel mai bine de ce are nevoie puiul tău şi dacă zici că după ce a stat o ora la san a acceptat şi 250 lp, atunci e clar că are nevoie şi de completare. Şi eu aş proceda la fel. Ştiu c?t de mult ţi.ai dorit să alaptezi, nici nu erai gravi şi te interesai de alaptare :-). E super că ai alaptat exclusiv p?nă acum.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#1741 2011-12-14 08:21:12

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

nu imi accepta un biberon cu lapte praf desi am incercat 5 marci diferite, deci nu il voi intarca in favoarea laptelui praf. nu ii place gustul cred. si il alaptez in continuare "la greu" insa dimi la micul dejun ii dau lapte cald cu biscuiti sau cu cereale, eu nu pot mulge atata lapte incat sa ii prepar o masa.  supa  chiar nu am de unde sa iau 200 ml lapte.

Fetele laptarese, dar voi nu le dati lapte praf cu cereale bebeilor??  nustiu cum procedati? va mulgeti ca sa le pregatiti masa? ma refer la fetele cu bebei mai mari, care nu mai au asa mult lapte ca cele cu bebei nou nascuti.

crysule, nu are nicio legatura cu alaptarea. poti sa te iradiezi linistita. dar ce ai patit de faci radiografie pulmonara?  puss

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-12-14 08:21:56)

Offline

 

#1742 2011-12-14 10:05:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

crssy: http://kellymom.com/health/meds/radioisotopes.html pare=-se ca e safe (io insa am o maaaare pb psihologica cu radiografiile)

lalli, stii ce pierd din vedere romanii? textisoru ala din lege care zice ca "orice act medical trebuie sa aiba loc DOAR CU CONSIMTAMANTUL INFORMAT al pacientului". adicatelea, NORMAL ar fi sa mergi la medic, el sa-ti povesteasca ce ai si cam ce OPTIUNI exista, sa-ti explice pe limba ta pana pricep, iar tu sa alegi. ori hai sa fim seriosi... e cam departe de ce se intampla la noi, unde medicul se crede dumnezeu si trateaza pacientul cu sictir si superioritate. cum zicea si blue, la medic te duci pt o CONSULTATIE DE SPECIALITATE, nu ca sa-ti bage ceva pe gat. Si nimeni nu are dreptul de a alege in locul tau.

pass, io nu-i dau p, nu am avut niciodata, habar nu am cum se prepara tongue am incercat o singura data sa ii dau crisului cereale cu lapte (de-al meu) si a refuzat. stiind ca cereale+lactate e o combinatie aiurea (nu ma intreba explicatia in detaliu, ceva de genul ca fierul din cereale nu se asimileaza in prezenta laptelui si invers... am citit-o mai dedmult si am retinut doar esentialul), ii dau cerealele doar cu fructe (care-i o combinatie mult mai "desteapta", zic nutritionistii).
Iar faptul ca la bebei mici e mai mult lapte decat la cei mari... nu e adevarat deloc, din contra. Doar sanii sunt mai moi la cei mari si, de aceea, avem IMPRESIA ca e mai putin lapte... dar nu e wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1743 2011-12-14 10:20:11

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Totul despre alaptare

katami, dar un bebic mic  papa toata ziua.unul mai marisor care este si diversificat nu mai papa atat.e noerma,zic eu sa fie mai putin nu? adica doar pt seara. a mea nu mai papa tzitzi decat seara noaptea(la greu) si dimineata.

pass eu ii dau cereale cu lapte de vaca.pana nu demult i-am dat cu lp.nici eu nu ma mai pot mulge,si nici nu vreau.Ma bucur ca am scapat de povara asta. smile


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#1744 2011-12-14 10:24:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre alaptare

da, mai, dar unul mic papa 20-80 ml, unul mare rade mult (acu da, daca suge doar dim si seara ai dreptate, eu ma raportam la exp personala, al meu suge inca muuult)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1745 2011-12-14 10:34:47

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

eu ii dau seara cereale cu lapte de vaca 200g papa...din sani nu putut niciodata scoate
faza e ca dupa ce papa cerealele nu se culca fara tzitzi ..dimineata iar papa pe la 3 eventual sau pe la 6 si gata
rar mai sta si ziua la san


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#1746 2011-12-14 10:36:24

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Totul despre alaptare

mersi pt raspunsuri chiccas  big_smile

si sebi suge noaptea, seara la culcare si dimi la trezire, in timpul zilei nici nu mai vrea sa puna gura pe tzitzi si productia a scazut considerabil. de asta cand suge noaptea sanii ma dor f tare, o durere profunda ca si cand "suge in gol". trage cam degeaba, e aiurea senzatia  neutral  neutral  neutral   yikes eu de asta am o panica imensa cum ca nu mai este lapte si el sta nemancat  sad  kapitulation

eu zic ca laptele praf e mai ok pt noi avand in vedere enterocolite recurente cu sensibilitate in urma unui helicobacter. de asta nu ma bag la lapte de vaca normal, si il prefer pe cel praf pt sugari  nustiu

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-12-14 10:38:24)

Offline

 

#1747 2011-12-14 10:53:32

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Totul despre alaptare

si dr noastra mi-a zis ca mai bine lp sa-i dau decat lapte de vaca..dar dk nu vrea si nu-i place merg cu asta de vaca


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#1748 2011-12-14 11:02:58

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Totul despre alaptare

Mc, fetele. Nu am nimic, ?mi trebuie radiografia asta pt ?nscrierea la cresa. :-*


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.