homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize-6


#96 2011-06-08 19:02:31

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: interpretare analize

Eu zic ca nu ai nimic,decat acea colpita,o mica inflamatie a colului,dar care se poate trata cu acele ovule,vad ca ai flora vaginala saprofita,deci este normala...partenerul nu cred ca trebuie sa ia tratament..oricum e indicat dupa tratament sa mergi din nou la control.. vad ca se cam bat cap in cap analizele..la prima zice ca ai flora vaginala normala absenta,apoi saprofita..

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2011-06-08 19:05:29)


pc

Offline

 



#97 2011-06-23 15:33:24

mmpopa
New member
Inregistrat: 2011-06-23
Mesaje: 5

Re: interpretare analize

buna ziua, as avea si eu nevoie de putin ajutor. tocmai ce vin de la cabinetul ginecologic...unde informatiile primite sunt prea putine si am fost "expediata" sa spun asa...de aceea apelez la dvs. pentru a afla cat mai multe detalii.
acum 2 sapt mi-am facut un set de analize. rezultatul lor m-a speriat f tare: test microplasme=pozitiv   /     mycroplasma hominis...absent  /   ureaplasma urealyticum...>=100.000 ccu/ml    /    prezent enterococcus faecalis     /   candida albicans...prezent     /        antigen chlamydia...negativ    /     antigen chlamydia trachomatis....absent (metoda imunocromatografica).................multe informatii nu am primit decat ca sunt o serie de infectii, insa m-ar interesa, de unde? ce sa fac pe viitor sa ma pot feti de aceste infectii...am primit o reteta, am fost la farmacie si am primit 2 pungulite de pastile: ciprinol 500mg- 14 pastilute (trebuie sa iau eu 7 pastilute la 12 ore si partenerul la fel, ca asta nu am prea inteles? , polygynax, 12 capsule moi vaginale, aici am inteles ca in fiecare seara trebuie sa introduc cate una in vagin), fluconazole teva 150 mg, 4 pastilute, 2 eu, 2 partenerul, una pe saptamana si 6 cutii de doxiciclina 100mg- 3 ptr mine, 3 ptr partener-administrare cate 1 pastila/ 12 ore), va rog din suflet sa ma ajutati, sa-mi explicati mai bine, ca un plan, cum trebuie sa iau toate aceste pastile. stiu ca imi vor afecta stomacul, ceea ce ma sperie f tare deoarece eu sufar de gastrita duodenala. in tot acest timp continui sa mai iau si anticonceptionale? mentionez ca 2 luni am luat novynette, care nu se mai gasesc si de aceasta luna, respectiv astazi a 6-a zi le-am inlocuit cu mercilon.     as mai avea de precizat ca peste 3 zile plecam in concediu la mare, am citit undeva pe net ca ar fi mai bine sa aman inceperea tratamentului pentru cand revin de la mare.    va rog din suflet sa-mi oferiti toate detaliile legate de starea mea de sanatate, cum sunt acum afectata si daca vor fi urmari. am citit tot pe net ca pe durata tratamentului, pana la urmatoarele analize (ce le voi face la finalul tratamentului) relatiile sexuale cu/ fara prezervativ sunt interzise. va multumesc din suflet!

Offline

 

#98 2011-06-23 16:34:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

ai ureaplasma, candida si enterococ  din cate imi pot da seama. ureaplasma poti s-o iei de la partener sau s-o faci ( poate exista in mod normal in vagin si in anumite conditii sa se inmulteasca dvenind patogena). candidoza este si ea o dereglare de flora. enterococul probabil a migrat de la nivelul sistemului digestiv ( grija la felul cum se face iginienizarea zonei- recomandat dinspre fata spre spate)

cred ca pentru enterococ ti-a dat ciprinol , 7 zile 1/ 12 ore(n-ai antibiograma?) doar tie si pentru ureaplama si candida la amandoi. la astea din urma pare clara schema. pacat ca ai plecat nelamurita, macar la capitolul tratament trebuia sa-ti explice ca lumea sad  in mod normal se cauta un antibiotic la care sa fie sensibile ambele lighioane ( daca ai antibiograme). dar in cazul tau banuiesc ca nu exista si deaceea ti-a dat si ciprinol si doxiciclina. eu cand am mai luat asa, am luat intai un antibiotic, l-am terminat si apoi l-am inceput ce celalalt.

continui cu anticonceptionalele. e de preferat sa nu ai contacte sexuale pe durata administrarii ovulelor si apoi protejat cu prezervativ pana repeti analizele si te asiguri ca ai scapat de lighioane. antibioticul oricum scade eficienta anticonceptionalelor. analizele le repeti la minim 2 saptamani de la finalizarea antibioticelor.

de gastrita nu stiu ce sa-ti spun. nu iti poti intreba gastroenterologul a carui pacienta esti?

cand esti la mare ma indoiesc ca poti folosi ovule. cred ca ar fi ciudat sa porti panty si sa le tot schimbi  nustiu 

e de preferat sa calculezi cand astepti menstra ca sa te asiguri ca termini ovulele pana atunci.

si daca imi permiti un sfat... alege-ti bine medicii, mi se pare inacceptabil sa te "expedieze"  neutral

Offline

 

#99 2011-06-23 17:24:36

mmpopa
New member
Inregistrat: 2011-06-23
Mesaje: 5

Re: interpretare analize

multumesc pentru raspunsul promt. deci sa inteleg ca iau ciprinol doar eu, cele 14 pastilute, tot o data iau o data pe sapt si fluconazole teva, in momentul in care termin pastilutele de ciprinol continui cu doxicilina si cand revin de la mare incep si polygynax. smile
am antibiograma : ampilicina...s, imipenem...s, ciprofloxacin...s, moxifloxacin...s, eritromicina...s, clindamicina...r, linezolid...s, teicoplanin...s, vancomicina...s, tereaciclina...r, tigeciclina...s, trimethoprim/ sulfamethoxazole...r   (cultura col uterin)
antifunigrama : amfotericina b...s, nistatin...s, flucitozin...s, econazol...s, ketoconazol...s, miconazol...s, fluconazol...s,
antibiograma la test microplaseme: doxicilina...s, roxitromicina....s, ofloxacin...is, cirofloxacin...r, pristinamicina...s, azitromicina...s, josamicina...s
asta este tot ce scrie pe rezultat.
si la capitolul medic...cu siguranta il voi scgimba, urmeaza sa-mi schimb domiciliul la timisoara, acum m-am dus cu trimitere de la medicul de familie, dupa recomandarea lui, insa eu as fi vrut mai multe informatii, este vb de corpul meu si sanatatea mea, mi-ar fi fost mai usor daca intelegeam si eu ce se intampla cu mine, sa primesc mai multa informatie, insa era prea multa lume la coada, pe hol.... va multumesc din suflet inca o data ptr sprijin! smile

Offline

 

#100 2011-06-23 17:55:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

ovulele nu stiu cu ce gand ti le-a dat. sunt ovule cu spectru larg dar... nu chiar asa de larg.  daca ti le-a dat pentru enterococ ( asa banuiesc totusi) e bine sa le incepi in acelasi timp cu ciprinolul ( ciprinol actioneaza sistemic si ovulele local). in plus polygynaxul contine si nistatin care ar tine in frau candida pe care o ai deja si antibioticul o poate agrava.
ma simt nevoita sa precizez ca nu sunt medic; am incercat sa-mi dau seama cam care a fost ideea medicului tau si sper sa te fi indrumat corect.

din pacate asa se intampla in sistemul de stat. daca poti, data viitoare mergi la o clinica particulara unde ai alocate 15-20 min numai pentru tine.

multa sanatate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2011-06-23 18:10:56

mmpopa
New member
Inregistrat: 2011-06-23
Mesaje: 5

Re: interpretare analize

multumesc pentru tot! smile

Offline

 

#102 2011-06-23 18:52:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

cu placere smile

Offline

 

#103 2011-07-18 22:57:27

mmpopa
New member
Inregistrat: 2011-06-23
Mesaje: 5

Re: interpretare analize

buna! revin cu un mesaj referitor la ce am scris mai sus. am revenit de la mare si din aceasta seara am inceput tratamentul cu ciprinol + polygynax. insa as mai avea o nelamurire. polygynax am ptr 12 zile dar ciprinol pentru 7 zile. cum continui cu doxiciclina, in continuarea celor 7 zile dupa ciprinol? sau dupa ce termin cele 12 zile de polygynax continui cu doxiciclina? si fluconazole teva (1 pastila/ sapt) pot lua din aceasta saptamana sau dupa ce termin polygynax?    multumesc mult ptr sprijin! o seara buna!

Offline

 

#104 2011-07-18 23:27:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

eu as lua doxiciclina in continuarea ciprinolului si prima pastila de fluconazol in prima zi de antibiotic. sa-ti calculezi astfel incat sa fii sigura ca termini ovulele inainte de urmatoarea menstra.

Offline

 

#105 2011-07-19 23:59:19

mmpopa
New member
Inregistrat: 2011-06-23
Mesaje: 5

Re: interpretare analize

am inteles. multumesc!

Offline

 

#106 2011-07-30 12:51:57

arabelaa
Membru
Inregistrat: 2011-07-30
Mesaje: 1

Re: interpretare analize

buna ziua!
dupa examenul de secretie vaginala rezultatele sunt:
celule epiteliale plate: frecvente
leucocite (polimorfonucleare): relativ frecvente
levuri: rare
flora lactobacilara (bacili Doderlein): frecventa

ginecologul mi-a prescris un tratament cu cervugid si ketoconazol inainte sa vada rezultatele, inca nu am ajuns la el cu buletinul de analize. mi-as fi dorit inca o parere.
multumesc anticipat!

Offline

 

#107 2011-07-30 13:44:24

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: interpretare analize

arabelaa a scris:

buna ziua!
dupa examenul de secretie vaginala rezultatele sunt:
celule epiteliale plate: frecvente
leucocite (polimorfonucleare): relativ frecvente
levuri: rare
flora lactobacilara (bacili Doderlein): frecventa

ginecologul mi-a prescris un tratament cu cervugid si ketoconazol inainte sa vada rezultatele, inca nu am ajuns la el cu buletinul de analize. mi-as fi dorit inca o parere.
multumesc anticipat!

eu cred ca e ok ce ti-a prescris.

sanatate.

Offline

 

#108 2011-10-14 00:49:00

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: interpretare analize

Buna, ma puteti ajuta si pe mine?

Am fost la endocrinolog, cu intentia de a gasi vreo problema medicala ce ar putea impiedica scaderea mea in greutate.
Dintre toate analizele, cortisolul a inregistrat urmatoarea valoare:
Cortisol     -  chemiluminiscenta 1 kit 1    nmol/L    618,8    
cu valorile normale: 7-10 a.m. : 171 - 536
                               4 - 8 p.m. : 64 - 340

Am fost la medic din nou, si mi-a dat 2 pastilute de dexamethasone, pentru a reface a doua zi analizele.
A doua zi, am inregistrat urmatoarea valoare:
Cortisol  - chemiluminiscenta 1 kit 1    nmol/L    20,9    
cu valorile normale: 7-10 a.m. : 171 - 536
                               4 - 8 p.m. : 64 - 340

Este normala valoarea asa de mica a cortisolului dupa administrarea pastilelor? Stiu ca trebuia sa scada nivelul acestuia, dar atat de muilt? sau e o alta problema la mijloc?
Pe internat m-am cam speriat citind informatiile diverse.

Ma puteti ajuta pana ajung din nou la medic?

Multumesc!


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#109 2011-10-15 19:45:55

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: interpretare analize

nu stie nimeni pe cineva care ar putea sa imi dea raspunsuri? sad


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#110 2011-10-15 20:32:47

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: interpretare analize

lunatica, teoretic prin testul efectuat medicul a vrut sa excluda un sindrom cushing. pe care tot teoretic l-a exclus. faptul ca scazi in greutate si faptul ca poate iei anticonceptionale e posibil sa fi afectat un pic rezultatul, de aceea e bine sa mergi la medic pentru interpretare.

de asemenea, cred ca ar trebui sa consulti medicul de familie - internist daca scaderea in greutate e prelungita si incontrolabila prin alimentatie, sunt numeroase cauze care pot determina o astfel de problema, nu neaparat cauze hormonale.


sanatate si succes!

Offline

 

#111 2011-10-20 22:15:36

marlenka
Membru
Inregistrat: 2011-10-20
Mesaje: 1

Re: interpretare analize

Buna seara!
Ma ajutati si pe mine?
Pe buletinul de analiza a secretiei vaginale la Examen Bacteorologic mi-a iesit Pozitiv Enterobacter sp.(+),
                                                                                                                candida absent,
                                                                                                                trich.vaginalis absent,
                                                                                                                neiss gonorheae assent.
Am facut antibiograma si e sensibil la: nitrofurantoin, norfloxacin, imipenem, levofloxacin, gentamicina, cefuroxim,ciprofloxacin, cotrimoxazol,cloramfenicol si amox. + ac. clavulanic.Intrebarea mea este ptr ce varianta de tratament ar trebui sa optez, atata timp cat dr mea este in concediu de maternitate...dr de familie a zis sa iau augmentin de 1 gr, dimineata si seara timp de 12 zile, credeti ca e suficient?eu m-am gandit la varianta cu ciprofloxacin, cotrimoxazol ovule + unguent si nistatin ca sa previn  o anumita candida si spalaturi vaginale cu tantum rosa...dumneavoastra ce parere aveti?
Si mai scrie asa pe buletinul de analiza:
Frotiu col.Gram:frecvente celule epiteliale, rari coci grampozitivi in diplo, numerosi mici bacili si cocobacili gramnegativi Bacteroides like.Nu se observa leucocite, celule levurice si flora Doderlein.
Va multumesc.
Seara frumoasa.

Ultima oara a fost editat de marlenka (2011-10-20 22:22:03)

Offline

 

#112 2011-10-20 22:28:07

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: interpretare analize

eu zic sa urmezi sfatul medicului de familie, care fiind medic stie exact ce sa iti prescrie si in ce doza.

sanatate!

later edit: cand vei face analiza de verificare a eficientei tratamentului, la aproximativ 2 saptamani de la terminarea lui, mai bine fa o cultura secretie vaginala, pentru a sti exact despre ce microb este vorba, e mult mai bine.

later later edit: m-am gandit mai bine si cred ca ar trebui sa faci cultura de secretie vaginala cu antibiograma inainte de a incepe tratamentul. multe enterobacterii - si noi nu stim pe care o ai tu - sunt rezistente din start la anumite antibiotice, chiar daca pe antibiograma apar sensibile. si atunci e bine sa stii de la inceput cu ce te lupti.

sanatate!

Ultima oara a fost editat de moksha (2011-10-20 22:42:39)

Offline

 

#113 2012-10-11 17:50:48

chuchyflori
Membru
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 2

Re: interpretare analize

Buna ziua,

As vrea sa stiu si daca sunt normale valorile:   <1.2 Pentru Beta HcG   respectiv   32.60 pentru Prolactina si ce inseamna. Nu mai am rabdare pana saptamana viitoare cand voi merge la doctor. Multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.