homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize-5


#77 2011-05-30 14:45:52

swan_
Full member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 781

Re: interpretare analize

am o nelamurire in legatura cu analizele mele.
la examen bacteriologic-lama am:
-frecvente celule epiteliale izolate si grupate  in placarde
-frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile
-rari coci gram pozitivi dispusi in diplo si in lanturi scurte
-rari lactobaili doederlein
-prezente filamente si celule levurice
-leptotrix vaginalis prezent
iar la cultura cultura col mi-a iesit e coli si candida.

ce este leptotrix vaginalis?nu mi-a mai iesit niciodata asa ceva in analize.e grav?cum se transmite? multumesc!

Ultima oara a fost editat de dely (2011-05-30 14:47:55)

Offline

 



#78 2011-05-30 16:36:02

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: interpretare analize

In primul rand cam ai floria vaginala distrusa,datorita rarilor bacili Dordelein,care  traiesc normal in vagin,si il apara de infectii,ai candida,e coli care vin din sfera intestinala,si datorita terenului slab din vagin se inmultesc si produc infectii,leptotrix,este o infectie mai rara din cate am inteles si este asociata cu Tricomonas,nu stiu sa-ti spun cum se ia,(probabil prin contact sexual,ca si Tricomonas)poate iti spun si celelalte fete,dar stai linistita ca toate trec cu tratament..important este sa mergi la doctor pt un tratament corespunzator,iar pt refacerea florei exista o serie de ovule,cu probiotice,(gen Viflifor,Gyniel)dar dupa tratamentul medicamentos..este important si partenerul sa urmeze tratament si protectie pana la vindecarea totala..


pc

Offline

 

#79 2011-05-30 17:01:47

swan_
Full member
Inregistrat: 2009-07-03
Mesaje: 781

Re: interpretare analize

multumesc pt raspuns! candida si e coli am mai avut si le-am tratat,am folosit si gyniel pt refacerea florei.ma interesa de leptotrix pt ca nu am mai auzit de asa ceva.daca aveam tricomonas nu iesea la analize?

Offline

 

#80 2011-05-31 14:22:16

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: interpretare analize

Am si eu niste rezultate, dar dr mea e in concediu, asa ca va cer voua parerea pana ajung la ea. Merci anticipat!

Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col   
CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore
CULTURA FUNGI NEGATIV


Citodiagn. secretii vaginale   
FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. FRECVENTI BACILI DODERLEIN.
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS


ag. Papanicolau    SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili DA, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad �nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad �nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice �n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.
Flora microbiana POLIMORFA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#81 2011-05-31 14:48:53

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: interpretare analize

Nu ai nimic decat inflamatia asta..doctorul o sa-ti dea tratament antiinflamator..


pc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2011-05-31 17:39:06

sese333
Membru
Inregistrat: 2011-05-31
Mesaje: 4

Re: interpretare analize

Buna ziua

asi avea si eu nevoie de putin ajutor pentru interpretarea unor analize:

Diagnostic: colpita

Trichomonas vaginalis : negativ
Neisseria gonorrhoeae : negativ
Gardnerella vaginalis: negativ
Micoza: negativ
Leptotrix: negativ
Grad de puritate: III/a

Obsevatii: flora normala absenta, rari cocii Gram-pozitivi, bacili Gram-negativ, leucocite rare PMN

Medicul m-ia prescris Klion ovule vag. X

Daca ma poate ajuta cineva cu interpetarea analizelor , si care ar fii cel mai bun medicament de luat.
Va multumesc

Offline

 

#83 2011-05-31 18:18:04

malina89
Membru
Inregistrat: 2010-10-30
Mesaje: 2

Re: interpretare analize

buna ziua...am primit rezultatele analizelor azi si nu stiu daca am ceva in afara de candida....daca cineva ma poate ajuta ii sunt recunoscatoare big_smile

1)Examen secretie vaginala
      Frotiu direct-rare PMN,frecvente celule epiteliale izolate si in placarde,frecventi bacili Gram pozitivi polimorfi,moderat frecvente formatiuni ovalare
      Examen bacteriologic culturi-flora fara semnificatie patogena
      Examen micologic-candida albicans
                                 trichomonas absent

Pe analiza scrie : valori in afara limitelor admise pentru varsta si sexul respectiv....nu inteleg frotiul direct...va multumesc

Offline

 

#84 2011-06-07 10:50:43

somsua
Membru
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 2

Re: interpretare analize

Buna.
Ma puteti ajuta cu interpretarea unor analize a secretiei vaginale:
frecvente epitelii superficiale++
pmn++
flora bacteriana mixta prezenta
absente levuri
absent trichomonas vaginalis.
medicul nu mi-a zis nimic, doar mi-a prescris ovule timp de 10 zile.
vroiam sa stiu daca si prietenul meu trebuie sa se trateze?

Offline

 

#85 2011-06-07 11:04:17

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: interpretare analize

Ai flora microbiana mixta ar putea fi o vaginita nespecifica.Ce ovule ti-a prescris?


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#86 2011-06-07 14:14:08

somsua
Membru
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 2

Re: interpretare analize

ovule klion

Offline

 

#87 2011-06-07 16:28:09

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: interpretare analize

in asemenea situatii partenerul se trateaza cu metronidazol dar daca dr nu a zis nimik de partener e ok

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2011-06-07 16:28:31)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#88 2011-06-08 13:04:03

sese333
Membru
Inregistrat: 2011-05-31
Mesaje: 4

Re: interpretare analize

Buna ziua

Va scriu iarasi, ca nu am primit nici un raspuns, asi avea si eu nevoie de putin ajutor pentru interpretarea unor analize:

Diagnostic: colpita

Trichomonas vaginalis : negativ
Neisseria gonorrhoeae : negativ
Gardnerella vaginalis: negativ
Micoza: negativ
Leptotrix: negativ
Grad de puritate: III/a

Obsevatii: flora normala absenta, rari cocii Gram-pozitivi, bacili Gram-negativ, leucocite rare PMN

Medicul m-ia prescris Klion ovule vag. X

Daca ma poate ajuta cineva cu interpetarea analizelor , si care ar fii cel mai bun medicament de luat, si daca trebuie sa ia si partenerul ceva medicament.
Va multumesc

Offline

 

#89 2011-06-08 13:14:26

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: interpretare analize

Vad rari coci gram pozitivi si bacili gram negativ , trebuia sa-ti faca o cultura sa vada exact ce  cu ei acolo .


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#90 2011-06-08 13:21:42

sese333
Membru
Inregistrat: 2011-05-31
Mesaje: 4

Re: interpretare analize

Multumesc pentru raspuns, dar asi mai avea cateva nelamuriri, este grav?, si daca Klion-u ma poate ajuta? partenerul trebuie sa ia si el ceva medicament?
Descriere si diagnostic citologic: material satisfacator. Frotiu inflamator nespecific. celule superficiale, intermediare, endocervicale fara atipii citologice. negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Recomandare : repetare examen citologic dupa 1 an.
examen bacteriologic din secr. vaginala: Flora saprofita
Multumesc

Ultima oara a fost editat de sese333 (2011-06-08 14:22:36)

Offline

 

#91 2011-06-08 14:17:03

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: interpretare analize

Nu este grav klionul stiu ca contine metronidazol si miconazol , acum ca ti la dat medicul vb aia nu poti contrazice un medic. Pt partener daca dr nu a zis nimik inseamna ca nu e cazul.Repetati ex de secretie dupa 7 zile de la tratament.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#92 2011-06-08 14:39:48

sese333
Membru
Inregistrat: 2011-05-31
Mesaje: 4

Re: interpretare analize

Multumesc din suflet!

Offline

 

#93 2011-06-08 15:42:49

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: interpretare analize

cu placere


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#94 2011-06-08 16:38:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

nu-l poti contrazice pe medic dar parca iti vine big_smile eu nu prea vad pentru ce e klionul. iar din "flora normala absenta" inteleg ca lipsesc lacobacilii care ar trebui refacuti. dar eu nu sunt medic, imi spun parerea probabil in necunostinta de cauza smile

Offline

 

#95 2011-06-08 16:49:15

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: interpretare analize

ai dreptate gargarita mi-a scapat'' flora normala absenta'' imi sarise in ochi cocii aia . Am observat si eu ca e  o moda parca cu klionul asta maj dr il prescriu. Stiu ca in componenta are miconazol si metronidazol , miconazolul mai mergi si pt bacterii gram pozitive. Mai corect trebuia sa ii dea sa faca si o cultura sa se vada exact ce e acolo. Depinde acum si de laboratoare , la cate am schimbat si eu synevo a fost singurul care a dat ceva concludent.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2011-06-08 16:49:51)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.