homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize-3


#39 2011-02-28 15:10:30

elenatogan
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 20

Re: interpretare analize

da, am facut teste pana ce s-au negativat!Am folosit Barza. Este de asemenea posibil sa nu fi putut sa ovulez, foliculul nu a reusit sa iasa din ovar, nu? Osa merg si la un medic pentru analize mai amanuntite!

Offline

 



#40 2011-02-28 15:17:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

daca vrei sa te asiguri ca ovulezi trebuie sa faci echografii inseriate astfel incat sa vezi cum creste foliculul si apoi sa constati prezenta corpului galben
deasemenea, poti incerca sa faci grafic cu temperatura bazala, combinat cu teste de ovulatie si urmarirea mucusului cervical.

Offline

 

#41 2011-03-05 16:12:01

florina85
New member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 21

Re: interpretare analize

mi sa spus azi de catre ginecologul meu ca mi sa lipit peretii uterului in urma avortului.....mia dat duphaaston de 2 ori pe zi....si ovule poliginax datorita unor secretii observate...ce zice ti...este bine????se vor deslipii peretii cu duphston...????ajutati ma...Multumesc...

Offline

 

#42 2011-03-05 17:56:46

any_268
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 54

Re: interpretare analize

buna ziua!doctoressa te rog sa ma ajuti cu interpretarea urmatoarelor analize:
ANALIZE:

HEMOGRAMA:
HEMATII:3,57 mil/mm cub
HEMOGLOBINA:10,8 g%
HEMATOCRIT:32,57%
H.E.M.:30,3
C.H.E.M.:33,2 g%
V.E.M.:91 fl
TROMBOCITE:156000/mm cub
LEUCOGRAMA:
LEUCOCITE:6480/mm cub
BAZOFILE:LY:17,6%
LIMFOCITE:MI:5,5%
MONOCITE:GR:76,9%
ALTE ANALIZE HEMATOLOGICE:
VSH:25 mm/h
FIBRINOGEN:386mg%
BIL.TOT.:SUB 1 mg/dl
CRP:NEGATIV
CHOLESTEROL:160mg/dl
FIER:152
CREA:0,72 mg/dl
GLUC:76mg/dl
Precizez ca de o luna si ceva am dureri de cap declansate pe fond de suprasolicitare intelectuala la serv,sunt contabila,cefalee migrenoasa este diagnosticul doctorului neurolog.Acesta mi-a dat tratament cu pramistar,actovegin,cavinton forte si alte paastile care nu mi-au mers:arcoxia,frontin...mi-am facut si radiografie si e ok,am rezlovat si cu o plomba care imi facea probleme de cateva zile:mai exact,la o zi dupa radiografie s-a declansat si aceasta problema,plomba era metalica,veche de 2-3 ani si corpul a inceput s-o respinga abia acum...credeam ca e vb de abcces ca se umflase gingia...dupa 3 zile am fost iar la neurolog si mi-a spus ca e posibil sa se fi dus durerea la sinusuri....ieri am facut si rmn si  astept rezultatul sapt viitoare...luni ma duc la hematolo0gie si endocrine in buc pt ca am si ceva probleme cu glanda tiroida...ma simt rau si acum...obosesc,sunt palida...te rog mult doctoressa ajuta-ma cu o parere...multumesc!

Online

Offline

 

#43 2011-03-08 11:18:37

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: interpretare analize

prolactina marita
prolactina ser - 54.24 ng/ml (valori de referinta femei: 5.18-26.53)
de la ce este marita? poate de la anticonceptionale?
Am citit cate ceva pe net, ca este glanda infertilitatii...ca nu mai poti ramane insarcinata...dar totodata ca daca ai prolactina marita poate insemna si ca esti insarcinata...eu nu mai inteleg nimic...imi poate explica si mie cineva ce este cu prolactina asta, si de ce este marita? abia luni ajung la medic si pana atunci...
Multumesc

Ultima oara a fost editat de simone11 (2011-03-08 11:18:57)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-03-08 12:29:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

daca iei anticonceptionale poate fi marita de la anticonceptionale.
poate cauza infertilitate prin blocarea ovulatiei dar fertilitatea isi revine odata cu reglarea nivelului de prolactina.
pe sarcina este normal sa creasca prolactina; si este un hormon, nu o glanda...

Offline

 

#45 2011-03-08 12:53:16

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: interpretare analize

deci, posibil ca prolactina sa fie marita de la ac.
ptr ca insarcinata nu am cum sa fiu daca am luat pilulele corect
?
am inteles, multumesc Gargarita.

Ultima oara a fost editat de simone11 (2011-03-08 12:53:41)

Offline

 

#46 2011-03-08 15:01:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

daca le-ai luat corect, nu poti fi inasrcinata.
cu placere.

Offline

 

#47 2011-03-11 05:47:42

florina85
New member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 21

Re: interpretare analize

ma ajuta cineva si pe mine....???????va rog>>>>>>>

Offline

 

#48 2011-03-11 14:58:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

florina, eu n-am auzit de metoda asta ( dar nu sunt medic, pur si simplu nu am auzit, nu zic ca nu se poate). ce stiam eu este ca trebuie facuta histeroscopie pentru dezlipirea peretilor uterului in caz de sinechie.

Offline

 

#49 2011-03-11 21:29:11

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: interpretare analize

Buna. Ar putea cineva sa-i lase link Doctoressei...am fost la dansa la consultatie miercuri la 16.30 - poate isi aminteste de mine...iau yasmin...a fost a doua luna...si mi-a iesit prolactina marita...dansa mi-a dat dostinox - il iau, asa cum mi-a spus; insa a trebuit sa merg cu rezultatul analizelor si la dr endocrinolog - cel care mi-a dat atunci trimiterea pentru aceste analize - si mi-a spus sa renunt la ac. - ca daca era un adenom ceva dinainte - acum si de acum - nu fac decat sa repar o problema (adica contraceptia ) si sa distrug o alta (adica sanul) ...
si mi-a spus ca ar tb sa imi iau alta metoda contraceptiva, pentru ca ac nu pot lua...
grater
nu vreau, nu exista alta metoda pentru mine...
o sa iau dostinex si refac analiza peste o luna, asa cum mi-a spus doctoressa - dar m-a panicat azi endocrinoloaga...chiar este adevarat ca daca am prolactina marita si nu scade...nu mai am voie ac?
sper sa scada cu dostinex si sa nu mai am probleme apoi:((
multumesc

Offline

 

#50 2011-03-11 23:39:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

simone, las link doctoressei

Offline

 

#51 2011-03-12 09:38:15

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: interpretare analize

multumesc

Offline

 

#52 2011-03-14 09:12:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare analize

simone11 a scris:

Buna. Ar putea cineva sa-i lase link Doctoressei...am fost la dansa la consultatie miercuri la 16.30 - poate isi aminteste de mine...iau yasmin...a fost a doua luna...si mi-a iesit prolactina marita...dansa mi-a dat dostinox - il iau, asa cum mi-a spus; insa a trebuit sa merg cu rezultatul analizelor si la dr endocrinolog - cel care mi-a dat atunci trimiterea pentru aceste analize - si mi-a spus sa renunt la ac. - ca daca era un adenom ceva dinainte - acum si de acum - nu fac decat sa repar o problema (adica contraceptia ) si sa distrug o alta (adica sanul) ...
si mi-a spus ca ar tb sa imi iau alta metoda contraceptiva, pentru ca ac nu pot lua...
grater
nu vreau, nu exista alta metoda pentru mine...
o sa iau dostinex si refac analiza peste o luna, asa cum mi-a spus doctoressa - dar m-a panicat azi endocrinoloaga...chiar este adevarat ca daca am prolactina marita si nu scade...nu mai am voie ac?
sper sa scada cu dostinex si sa nu mai am probleme apoi:((
multumesc

Nu vrei tu sa trecem fiecare pod atunci cind ajungem la el? Ca eu cred ca va scadea prolactina, nu de alta....mai cu seama ca ea creste(de obicei insa fara sa depaseasca limitele normale) la toate utilizatoarele de contraceptive.
Nu te panica deci ca nu distrugi nimic. Si nici nu reiese de nicaieri ca nu poti lua contraceptive


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#53 2011-03-14 09:22:53

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: interpretare analize

multumesc mult pentru raspuns!
deci raman cu dostinex si continui cu yasmin si vad peste o luna cand refac analiza ce se intampla...
multumesc mult...ma panicasem toata cand mi s-a spus asta...
multumesc puss

Offline

 

#54 2011-03-15 15:47:53

roxana-corina
Membru
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 2

Re: interpretare analize

buna ziua! de la un simplu examen citologic babes-nicolau am ajuns la o biopsie de col (ex. histopatologic col/vulva/vagin/perianala/peniana (1-3 blocuri)- anatomie patologica.
rezultatul este urmatorul: cervicita cronica polipoida, displazie moderata si severa ( CIN II-CIN III) dezvoltata pe fondul unei poliferari papilomatoase plane asociata cu infiltrat limfocitar nodular si difuz subepitelial; hiperplazie vasculara.
va rog frumos imi puteti spune ce inseamna? va multumesc anticipat!

Offline

 

#55 2011-03-21 13:05:49

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: interpretare analize

Si inca o intrebare...va rog mult, Doctoressa....dostinex nu imi afecteaza protectia cu anticonceptionale? trebuie cumva sa ma protejez suplimentar?
multumesc

Offline

 

#56 2011-03-27 09:32:48

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: interpretare analize

Buna dimineata, fetelor! Va rog, daca ma puteti ajuta si pe mine cu o interpretare a unei analize de secretie...sunt ingrijorata si mai e pana ajung la medic.

Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau
colorat)
Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde - rare
Celule cu aspect de "clue cell" - absente
Leucocite - relativ frecvente
Hematii - absent
Trichomonas vaginalis - absent
Levuri - relativ frecvente
Inmugurite - prezente
Hife, pseudohife - prezente

Flora bacteriana
Relativ frecventa flora lactobacilara.
Rari coci Gram pozitivi, izolati si in perechi.

Cultura din secretii vaginale

Pe mediile de cultura s-au dezvoltat colonii de Streptococcus agalactiae (hemolitic grup B) (++).

Antibiograma Streptococcus spp.
Amoxicilina AMX sensibil
Ampicilina AM sensibil
Ampicilina+Sulbactam (UNASYN) sensibil
Amoxicilina+Acid Clavulanic sensibil
Azitromicina AZM sensibil
Cefaclor CEC sensibil
Ceftriaxon CRO sensibil
Cefuroxim sensibil
Cefalotin sensibil
Clindamicina CM sensibil
Eritromicina sensibil
Ofloxacin OFX sensibil
Penicilina P sensibil
Tetraciclina TE rezistent
Vancomicina VA sensibil

Offline

 

#57 2011-03-27 12:43:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize

ai infectie cu streptococ si si candida. nu e de ingrijorat dar trebuie tratate. vei primi antibiotic pentru streptococ si antimicotic(e) pentru candida.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.