homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

OVARE POLICHISTICE-2


#20 2011-11-22 11:18:17

marceluca
Membru
Inregistrat: 2011-11-21
Mesaje: 2

Re: OVARE POLICHISTICE

ma bucur nespus ca mi-ati raspuns. Problema mea ca ma stresez non stop chiar daca stiu ca nu e bine nu ma pot controla. As vrea tare mult sa va mai intreb cate ceva. Nu pot luna aceasta sa fac echo pt ca doctorul meu este fff ocupat si parca nu as fi mers la altul. El mi-a zis sa merg in ziua 12 daca pot dar s-a nimerit sambata si oricum nici zilele astea nu am reusit sa ma programez la el. As vrea sa va intreb ceva. Inainte de operatie in fiecare luna luam din ziua 16-25 duphaston. nu stiu acum ce sa fac ca nu am pe cine sa intreb. Mi-a spus ca mi-l da in cazul in care raman insarcinata sa nu pierd sarcina. Am citit ca multe au pierdut sarcina dupa laparo si nu au mai ramas cate un an. Oare sa iau si luna asta duphaston?
Legat de testele de ovulatie azi se vedea slab si a doua liniuta. Oare sa-mi fac si diseara un test?
nu stiu cum sa scap de stres si de starea asta tensionata. Nu am fost niciodata in halul asta. Tot timpul zic ca nu ma mai gandesc dar nu reusesc. La tv tot reclame cu bebelusi, femei gravide peste tot,... a devenit o obsesie de nestapanit. nu ma recunosc eu pe mine

Offline

 



#21 2011-11-22 13:09:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVARE POLICHISTICE

stiu cum este ca si eu m-am chinuit cativa ani pana am reusit. incearca sa iei lucrurile asa cum sunt si sa te agiti cat mai putin smile la un moment dat tot o sa se intample minunea  wink

duphastonul luat aiurea poate inhiba ovulatia. asa ca n-o sa ti-l recomand sub nici o forma (nu ca as fi in masura sa fac astfel de recomandari, dar ca idee). poate fi util luat cand stii sigur-sigur ca ovulatia a avut loc deja.

poate n-ar strica sa-ti gasesti un medic cu mai mult timp disponibil. poate fi cel mai bun medic de pe lume, daca nu te poate ajuta la timpul potrivit, degeaba.

nu cred ca are rost sa mai faci azi test. fa maine. la aproximativ aceeasi ora si NU cu prima urina de dimineata.

am vrut sa-ti spun de data trecuta si am uitat. am avut pe forum o fata care a ramas insarcinata in a 2-a luna dupa laparascopie si a fost totul in regula din cate stiu ( nu a mai intrat de mult din pacate). si nu imi amintesc nici daca a ovulat spontan sau a facut stimulare ovriana.

Offline

 

#22 2011-11-22 13:42:11

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

buna ziua

revin si eu cu o problemuta la care nu prea gasesc raspuns pe nicaieri. nu stiu daca e chiar problema dar ma tot macina. Am scris mai sus o parte din povestioara mea. Problema este urmatoarea: pe 6 octombrie am avut ultima menstruatie (dupa 5 zile cu duphaston), iar de atunci tot astept. Pe 3 noiembrie am fost la un consult gineco ptr ca am niste scurgeri ablicioase destul de abundente, iar dr. mi-a zis ca cervixul meu arata ca la ovulatie (in z. 28??? ciudat). Mi-a recoltat probe, toate bune, deci nu am nimic. Pana in ziua de azi, am aceleasi scurgeri ciudate (albicioase, laptoase, abundente, nush cum sa le mai descriu), iar de menstruatie nici pomeneala. Am mai facut niste teste de sarcina, dar la unul liniuta de test era aproape invizibila, iar la altele erau clar negative!
a mai patit careva asa?
Astept un raspuns sau macar un sfat, ca de imbogatit ginecologi m-am cam saturat sincer.... si nici nu vreau sa incep sa cred ca sunt insarcinata si sa devin obsedata....dupa dr. nu prea as avea cum...

Offline

 

#23 2011-11-22 13:55:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

pai ai avut contacte neprotejate?
din cate inteleg, ai un ciclu neregulat (ca altfel nu luai duphaston in octombrie), deci e de asteptat sa intarzie si luna asta. pentru dereglari, poti face niste analize hormonale, un endocrinolog ti le-ar putea prescrie. sau medicul de familie, dar sa mergi la endocrinolog pt interpretare, in caz ca iese ceva in afara limitelor. problema cu analizele astea e ca trebuie facute in anumite zilele ale ciclului, deci poate ar fi bine sa astepti intai sa vina (sau sa-l induci din nou cu duphaston) si apoi sa le faci, in zilele indicate de medic.

pentru secretie, parerea mea e ca trebuie sa faci niste culturi, pentru ca ar putea fi o infectie. ar mai putea fi si pe baza hormonala, insa dupa cum spui ca arata, inclin spre infectie.

Offline

 

#24 2011-11-22 13:59:21

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Pai am facut analize hormonale, am postat mai sus (01.09.2011). Si da, am avut numai contacte neprotejate big_smile. Am facut si culturi si nu am nimic. Infectie nu inclin sa cred ca este, pentru ca nu ustura, nu au miros, nu deranjeaza, pur si simplu sunt abundente, n-am mai avut niciodata.

Ultima oara a fost editat de cristina_luca (2011-11-22 14:00:44)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-11-22 14:28:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

scuze, nu ma uitasem mai sus.
eu cred ca nu sunt bune rezultatele. e imposibil sa ai toate dereglarile astea si analize perfecte. presupun ca ai facut si o ecografie transvaginala si si acolo e totul in regula.
poti sa ai infectie si fara sa te manance, usture sau sa fie urat mirositoare secretia. eu de exemplu am streptococ grup B si nu se manifesta nicicum, doar la culturi iese.

Offline

 

#26 2011-11-22 14:42:25

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

eu zic ca a recoltat bine....ca am facut si papanicolau aum o luna si ceva; ar fi tb sa iasa acolo (o infectie, chiar daca nu spune cu ce). Pap-ul a iesit bine. La ultima eco transvag intradevar aveam ovare polichistice si atat (dr. endocr. zice ca ar fi un SOP, dar nu e sigura). Acum sunt pe trat cu metformin. Nu exclud faptul ca e neregulat si poate sa vina cand vrea el. Ma nelamuresc scurgerile astea. Sunt ciudate, dar.....asta e..... Si de aseamenea faptul ca mi-a zis ca arat ca la ovulatie. Who knows? Poate am un organism mai ciudat, si un ciclu de vreo 60 de zile lol. Mi-am mai facut o programare la eco la dr. Crumpei din Iasi sapt viitoare. O sa mai vad ce-mi zice si ea (am inteles ca ar fi f buna pe eco) si gata cu dr.....Anul asta am facut potecute la ei si au un stil de a te privi de parca ai picat din luna. Cel putin dr. mea imi zice ca sunt paranoia.

Offline

 

#27 2011-11-22 15:35:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

pai cum sa fii paranoia, cand ai cicluri atat de lungi si tu vrei sa concepi un copil? (am dedus asta din contactele neprotejate). da, e psoibil sa ovulezi in ziua 28 si menstruatia sa iti vina peste alte 14+x zile. e de asteptat ca intr-un ciclu atat de lung, ovulatia sa apara tarziu, mult dupa ziua 14. dar trebuie investigat de ce si facut tratament.

legat de analize, conteaza si recoltarea, dar important e laboratorul unde le faci. am vazut destule cazuri de rezultate date "din burta", de asta spuneam ca e posibil sa nu fie bune rezultatele. nu cred ca e posibil sa ai ovare polichistice si analize hormonale perfecte. sa fiu in locul tau, m-as interesa de un endocrinolog bun.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-11-22 15:39:12)

Offline

 

#28 2011-11-22 16:17:16

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Pai dr mea zice ca raportul LH/FSH e > 2 si atunci gata: e posibil SOP. Chisturile pe ovare s-au vazut si la eco, dar nici eu nu cred 100% ca am SOP.. Ma gandesc totusi ca organismul meu e cam tare ametit dupa atatia ani de anticonceptionale, dar pana acum....e prima care nu ma mai obliga sa iau AC. E adev ca nici n-am mai vrut, ma simteam intoxicata. Nah....nici nu pot contrazice total parerea unui endocrinolog, nu am cu ce sa compar, nush ce sa zic. Iar imi este teama ca fac tratament aiurea si tot nu rezolv nimic. Si cu metforminul asta e ciudat. Am f multe prietene care au facut dozari hormonale si una-doua gata: SOP si merformin. La mine parca tind sa cred ca nu e chiar asa. Din tot ce am citit pana acum, faptul ca am dereglarile astea (mai ales dupa atatia ani de AC), nu cred ca reprezinta chiar SOP. Am 52 kg, 162 inaltime, am greutatea asta de nu mai stiu cati ani, nu am hirsutism.....nush, o sa incerc cu metf si dupa 6 luni daca nu da rezultat......cred ca dau la medicina lol .
Ref la scurgeri, nu am facut doar simpla lama, ci si culturi si au fost facute ok nu-mi fac griji. Ma gandesc sa nu fi ramas totusi insarcinata si sa nu iasa inca la test, dar la eco sapt viit cred ca o sa ma lamureasca...
multumesc oricum mult pentru raspunsuri. ma face sa ma simt mai bine cand vad ca sunt oameni care incearca sa ajute si nu numai sa-ti dea "cate una dupa cap"
O sa revin sapt viitoare dupe eco si te anunt cu rez

Offline

 

#29 2011-11-22 17:26:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

cristina, nu cred ca perioada indelungata in care ai luat AC e responsabila de dereglarile astea... dar cine stie? de cat timp le-ai intrerupt? la mine a durat un an de cand am oprit AC pana sa se regleze ciclul. venea tot la 6-7 saptamani. dar eu am luat si 2 luni duphaston dupa AC (asa mi-a prescris un ginecolog) si tind sa cred ca a fost mai degraba de la el decat de la AC.

legat de metformin, in prospect scrie ca e pentru diabetici. presupun ca n-ai asa ceva, nu? mai scrie ca nu se combina cu hormoni tiroidieni si cu AC, deci probabil ca are si ceva efecte hormonale... prietenele tale au fost la acelasi doctor? mai bine mai ceri o parere, decat sa se faca experiente pe tine hmm. 6 luni e multisor cesafac
eu am ajuns la concluzia ca nu are rost sa faci tratamente hormonale, decat daca situatia chiar e critica (nu-ti vine menstruatia cu lunile sau ai alte efecte ce chiar te supara). pentru o intarziere de cateva saptamani, nu merita sa intervii in niste "mecanisme" atat de fine, cum sunt cele bazate pe hormoni, pentru ca risti sa faci mai mult rau decat bine. din pacate, endocrinologia nu e foarte dezvoltata, inca nu se pot prescrie hormonii exact in cantitatile de care are nevoie fiecare pacient in parte. sunt medicamente standard, pe care le iau toti, desi unul poate are nevoie de mai mult, altul mai putin. in fine, nu sunt medic, e doar o parere smile.

cum aveai ciclul inainte de AC? tot asa haotic venea?

daca tu crezi ca ai putea fi insarcinata, poti face o analiza beta hcg din sange. aceasta depisteaza sarcina inca de la o saptamana dupa ovulatie. doar ca e scumputa, in jur de 40 lei. e insa o metoda mult mai buna decat ecografia, unde poti vedea ceva doar dupa 2 saptamani de la conceptie (dupa ovulatie).
de cat timp ai secretia asta? nu arata ca la ovulatie? desi daca nu s-a inselat ginecologul, ovulatia ar fi fost atunci, in preajma lui 3 noiembrie. iar daca a fost atunci, ar fi trebuit sa se pozitiveze si testele, daca era sarcina. tu nu ti-ai dat seama daca ai ovulat si daca da, cand?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-11-22 17:27:38)

Offline

 

#30 2011-11-22 18:16:51

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Poi nu prea am avut ocazia sa-mi monitorizez ciclurile pentru ca prima data cand mi-a venit (la 14 ani...) m-a tinut vreo 3 saptamani si am fost la gineco (cu a mea mama) iar dr mi-a prescris direct AC (eram virgina bineinteles), fara analiza, fara nimic, iar apoi tot asa am tinut-o cu cate o pauza de cateva luni (adica 1 an AC si pauza de 3-6 luni), in fiecare an la control. in lunile astea de pauza venea la 30-32 de zile. Anul trecut la fel. M-am hotarat sa fac pauza si la fel...venea la 30-32 de zile si ma tinea cam 3-4-5 zile, dar dr. mi-a zis ca am cicluri anovulatorii si de-asta se formeaza chisturile.
secretia asta o am cam din a 12-a zi a ciclului si cam tot de atunci o usoara tensiune in sani, iar de vreo cateva ori am avut usoare dureri de burta de parca trebuia sa-mi vina, dar dup-aia nika......
La eco nu ma duc numai pentru asta ci si pentru eco abdominala ca am ceva probl cu fierea cred, ca am avut un mic incident acum 2 saptamani. Mi-a fost f rau, am vomat, nu digeram nimic din ce papam, diaree si am ajuns la urgente, unde bineinteles ca mi-au dat nospa (perfuzie) si piafen si pana am ajuns la eco la fiere nu ma mai durea nimic lol. asa ca mi-au zis ca nu stiu ce am, ca eram f puternic deshidratata.
Despre ovulatie, nush ce sa zic, daca am ovulat sau nu.....am avut cateva zile cu scurgeri f abundente, cand apoase, cand mai gelatinoase, dar asta de prin z.10 si nu cred ca am ovulat atunci. Cred ca era prea devreme.
Despre Metf mi-a zis dr. ca e si un fel de antidiabetic si ca face "minuni" in SOP. N-am facut niciodata glicemie provocata, dar acum daca fac...fac degeaba ar tb sa opresc trat cu ceva timp inainte, iar la analiza simpla iese ok.

Sper ca nu te-am innebunit

Offline

 

#31 2011-11-23 10:05:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

nu, nu, stai linistita smile. oricum, ai fost amuzanta cu "cred ca dau la medicina" lol. asa-mi vine si mie cand ma duc la doctor si dau peste vreo planta care nu ma lamureste nicicum. eu ii propun variante, el/ea imi raspunde la toate "da, da, e posibil" lol.

nu stiu ce sa-ti zic. cauzele pot fi multe. si o raceala poate da intarzieri. hai sa vedem ce afli saptamana viitoare, la ecografie. bafta, sa rezolvi curand!

Offline

 

#32 2011-11-23 11:47:46

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Tot la o raceala ma gandesc si eu....o sa vad, ca nu vreau sa fac trat de capul meu. Revin luni cu raspunsul

Offline

 

#33 2011-11-23 12:18:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

te asteptam puss

Offline

 

#34 2011-11-29 09:33:37

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Buna dimineata!

Am revenit cu rezultatele. Se pare ca nu sunt insarcinata si nici racita. O sa pun toate rezultatele:
1. uter 81/43/46 mm, endometru 7 mm.
2. Ovar drept 49 mm, contine multiple formatiuni lichidiene de 10-12 mm in coroana, ovar stang 50mm, la fel ca aspect ca si stangul.
3. Rinichi drept ptozat gr I/II, calcul de 3mm, rinichi stang, calcul de 3mm.
Concluzia:1. colon iritabil
                2. Sa merg din nou la endocrinologie la dr ca sa-mi mai dea ceva sa-mi vina menstruatia.

Eu zic totusi ca o sa-mi vina pentru ca la ultima eco endometrul era de 3mm, iar scurgerea aia a cam disparut (adica e f putin acum).

deci, chiar nu stiu ce sa fac, ca nu vreau sa iau anticonceptionale. Daca nu-mi vine intr-o saptamana, o sa iau duphaston 5 zile sa-l provoc si dup-aia mai vad.....nush.

Astept ceva sfaturi pls  bang

Am uitat sa intreb: care este grosimea normala a endometrului? ca nu gasesc nimic concret pe net...big_smile

Ultima oara a fost editat de cristina_luca (2011-11-29 09:53:00)

Offline

 

#35 2011-11-29 10:28:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

eu cred ca microchisturile acelea sunt in legatura cu intarzierea menstruatiei. ori au aceeasi cauza, ori una o influenteaza pe cealalta. eu as mai astepta cu duphastonul vreo 2 saptamani de la data la care s-au oprit scurgerile acelea abundente. poate atunci ai ovulat si in aproximativ 14 zile vine si menstruatia. oricum, e trist ca nici ginecologul, nici endocrinologul nu te pot lamuri de ce se intampla fenomenul asta si nu au idee cum sa-l trateze. tot ce poti face e sa mai ceri pareri, poate nimeresti un doctor mai bun, care se pricepe. multa sanatate!

LE: grosimea endometrului mi se pare buna pt etapa asta (inainte de menstruatie).

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-11-29 10:30:01)

Offline

 

#36 2011-11-29 10:35:17

cristina_luca
New member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 18

Re: OVARE POLICHISTICE

Saru'mana de raspuns.
M-am mai uitat un pic pe net si ref la chestia cu rinichiul. E posibil si de la caderea lui sa fi avut acele scurgeri. Ma duc maine la dr de familie si sa vad ce mai zice si ea. Cu duphastonul mai astept, ca am o saptamana de cand am inceput sa iau extract din mladite de zmeur si poate mai ajuta.
eu cred ca o sa se rezolve toate cu timpul.....sunt optimista big_smile

Offline

 

#37 2012-02-15 00:07:51

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: OVARE POLICHISTICE

buna. in cautare de informatii pe forum am ajuns la topic-ul asta si as vrea sa va cer parerea
in decembrie mi s-a spus de catre dr ginecolog (al doilea consult in o sapt, ca sa ma asigur de diagnostic..) ca ambele ovare au aspect vag microchistic. si pe ecografie se vad acele bulinute (daca le pot numi asa), al doilea dr mi-a explicat ca se poate rezolva in timp asta, avand dereglare hormonala.
Tot anul trecut,in februarie, am avut tratament cu duphaston o saptamana din aceeasi problema a cm dereglat. pana atunci nu mai avusesem asa probleme, sa nu imi vina aproape 3 luni.

ceea ce vroiam sa intreb somehow e ca am vazut info postate de la o eco a unei fete si ma gandeam ca poate din cele iesite la ecografia mea ati observa cum se pune problema in cazul meu.
So, pentru
ovarul stang rezultatele sunt urmatoarele:   D1 - 3,22cm
                                                                          D2 - 2,27 cm
                                                                          D3 - 2,59cm
ovarul drept D1 - 2,29cm
                             D2 - 1,63 cm
                             D3 - 2,61
ultimul cadran pe eco, desi nu a notat nmc doctorul, cred ca este uterul,nu? pt ca a facut o observatie, tinand cont ca ma apropiam de perioada in care imi venea (la vreo 8 9 zile dupa eco mi-a venit)
                              D1 - 6,05cm
                              D2 - 4,53 cm
                              D3 - 1,27 cm
Sunt valori normale sau?

offtopic cumva           Dupa respectivele controale am avut de ales intre antibebe si un fel de interventie care sa elimine/curete acei foliculi (asta sunt, nu?) de pe ovare. Nu as fi ales niciuna dintre variante pt ca ideea de operatie ma inspaimanta iar antibebe ma duce la ideea ca imi lenevesc apoi organismul si o sa am probleme cand o sa vrem un bebe.. In final am ales AC, acum sunt la a3a folie iar in vara refac analizele pt a vedea dk au ajutat pastilele sau nu.
Mi-ar prinde bine totusi si alte pareri, pt ca diagnosticul din decembrie m-a cam zdruncinat bine pe mine, eu crezand ca nu o sa mai am probleme dupa tratamentul cu duphaston sad

Imi cer scuze daca am spus prea multe...si.. off topic :">


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#38 2012-02-15 09:46:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

dimensiunile sunt normale, putin cam micut ovarul drept. parerea mea e ca nu era nevoie de tratament sau interventie chirurgicala, doar pt aspectul microchistic. cat de dereglat era ciclul, cat de mari erau intarzierile?
nu e edevarat ca dupa AC ovarele se pun mai greu in miscare. ba dimpotriva, in primele luni dupa ce le lasi poti avea ovulatii multiple.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.