homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

OVARE POLICHISTICE-3


#39 2012-02-15 11:23:56

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: OVARE POLICHISTICE

pai inainte de problemele astea, cam de 2 ori pe an imi venea ori mai devreme ori mai tarziu cu vreo 2saptmani, in rest era regulat la 28 -29 de zile..fara dereglari
in 2010, de la sfarsitul lui septembrie mi-a mai venit abia in decembrie f f putin cat sa se pateze protejslipul (o d-na dr a zis ca si asta se ia in calcul..) iar apoi abia in februarie 2011, dupa tratamentul cu Duphaston. Diagnosticul a fost amenoree secundara.
In vara aia am avut si un accident de masina care m-a speriat destul de mult..chiar si acum mai am tresariri cand mergem cu masina :"> + ca a fost mult mai solicitanta perioada de atunci incoace... Oare are si socul ala vreun rol in dereglare?
A fost bine si frumos pana in toamna, in noiembrie cand mi-a venit intr-o saptamana cu intreruperi de genul o zi da, una nu, apoi dupa vreo saptamana am avut o zi probleme ca si cum as fi fost la menstruatie, nu doar secretie maronie... si iar la 4 zile dupa asta.

Anyway, am fost la 2 controale in decembrie, doctori si spitale diferite, mi-au zis cam acelasi lucru: ovare microchistice datorate unei dereglari hormonale si am avut de ales intre AC si acea interventie. am ales AC, considerand-o varianta mai in regula desi daca nu ar fi fost problema asta cred ca abia peste 1 2 ani as fi optat pt ele, desi am un prieten stabil.
In vara vreau sa merg la control, sa vad daca se vede vreo imbunatatire. ar mai fi faptul ca in pauza asta,ultima, si urmatoarea am decis sa scurtez pauzele la cate 4 5 zile pt a fi "clean" in Saptamana Mare. Oare daca eu am dereglarea hormonala si fac chestia asta, ar afecta mai rau organismului? sad

offtopic Faza care m-a cam afectat destul de mult dpdv psihic de fiecare data cand am avut respectivele dereglari este ca mi-e teama sa nu am probleme atunci cand ne vom decide ca vrem un bebe. Mai ales acum, ca iau si antibebe, mi-e sa nu lenevesc organismul dpdv functional...pt ca bebe abia peste vreo 2-3 ani va fi asteptat. Am tot auzit fete/femei care au mai avut probleme cam la fel si au intampinat probleme in a ramane insarcinate si a duce sarcina la bun sfarsit sad


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 



#40 2012-02-15 17:45:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

da, vad ca au fost ceva dereglari, insa destul de izolate.
categoric sperietura aceea a avut o influenta majora. stresul are un impact puternic asupra echilibrului hormonal. pe langa asta, unele femei au pur si simplu o predispozitie spre astfel de dereglari.

ideea ta cu pauzele nu este deloc buna. AC sunt hormoni si e bine sa le iei ca la carte, altfel risti sa te dereglezi mai rau. crede-ma ca nu e niciun pacat sa fii la menstruatie, si chiar sa intri in biserica in aceasta perioada. d-zeu ne-a facut asa, cu menstruatie, prin urmare el ne iubeste asa si in ochii lui nu suntem murdare in acea perioada. asta e o inventie a barbatilor, de pe vremea cand femeile nu aveau la dispozitie absorbante si tampoane si se lasa cu cate o pata pe scaunele sau covoarele din biserica hmm. atunci preotii le-au interzis sa mai intre in biserica in perioada menstruatiei. dar azi e doar un mit si sunt convinsa ca d-zeu apreciaza mai mult daca te duci la biserica si i te rogi chiar si cand esti la menstruatie, decat sa stai acasa din motiv ca esti "murdara". deci sfatul meu e sa le iei normal si sa-ti vezi linistita de viata.

intr-adevar, dpdv statistic, femeile care au dereglari de menstruatie concep adesea mai greu decat cele cu ciclu ceas. tu insa nu ai motive sa te ingrijorezi de pe acum. AC nu lenevesc organismul. pun pe pauza ovarele cat timp le iei, dar cum le-ai lasat, cum isi reiau activitatea in forta. elibereaza-te de grijile astea, pt ca nu sunt fondate; ovarele si uterul arata bine, deci problema, daca exista, e minora. traieste-ti viata ca un om sanatos, pt ca asta esti! smile

Offline

 

#41 2012-02-15 20:31:49

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: OVARE POLICHISTICE

:">  Multumesc si tie, anca, pt sprijin!
offtopic Pfff, daca as fi citit mesajul asta ieri..legat de pauze.. deja am inceput aseara folia, cu prima pauza scurtata.
Am mai intrebat pe forum despre asta si fetele mi-au spus ca nu e problema dk le scurtez sau dk unesc doua folii. ma gandeam doar ca unitul foliilor inseamna lipsa ovulatiilor si eu deja am microchisturile alea. asa ca macar speram ca scurtarea pauzei permite totusi ovulatia si ar fi mai ok asa (desi in cazul asta endometrul nu e eliminat complet, cred) sad
Uff. M-ai convins sa renunt la scurtarea urmatoarei pauze, lasand toate cele 7 zile.


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#42 2012-02-15 20:39:20

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: OVARE POLICHISTICE

cat timp iei anticonceptionale nu ai ovulatie, nici in pauze, nici in alt moment; ovulatia apare cand renunti la ele.
sangerarea din pauza de fapt e sangerare de privatie, nu prea exista un endometru gros care sa fie eliminat, cum se intampla in mod normal.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#43 2012-02-15 20:44:30

madyflor22
Membru
Inregistrat: 2012-02-15
Mesaje: 1

Re: OVARE POLICHISTICE

Buna, am si eu o mare rugamite,va rog mult sa imi dati si mie un sfat in legatura cu ceea ce o sa scriu.
In 2005 la am fost operata de chist ovarian drept,din cauza unor dureri ingrozitoare,dupa am continuat cu anticonceptionale Meleva35 pana in vara lui 2010 si m-am ingrasat ~ 10kg am renutat la Meleva pt ca doctorul mi-a recomandat Miligest,am luat pana in noiembrie 2010,iar de la ele nu m-am mai ingrasat dar nici nu am slabit,de atunci nu am mai luat nimic,iar in urma cu ~ 3luni am fost control iar doctorul mi-a spus k am foliculi pe ambele ovare,saptamana trecuta am fost la "faimosul" doctor Vladareanu care m-a dezamagit enorm deoarece eu m am dus la el cu incredere ca o sa "ma vindece",ca o sa ma ajute ce marea mea problema,intarzierea menstruatiei (cu lunile) +( balonari.scaun la 2 zile3 etc). In decembrie 2010 am avut menstra dupa aceea am avut prin iunie 2011 dupa am avut in octombrie,decembrie iar de atunci nu am mai avut. Va rog foarte mult sa ma ajutati am doar 22 de ani si ne dorim (eu si iubitul meu) un bebe sau mai multi:)
VA MULTUMESC!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2012-02-15 20:46:02

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: OVARE POLICHISTICE

pfff, acum ma luminez de tot. In alea primele 2 3 zile pana iti vine ciclul(sau acea sangerare de care zici tu) eu credeam ca puisorul de ovul e eliberat totusi si face un tur rapid pana vede ca nu il vaneaza nimeni si apoi paraseste uterul yikes

Pai atunci pot sa te intreb altceva? in cazul in care intarzi cu pastila sau uiti una sau cv de genul asta, doar atunci este eliberat ovulul, nu? Adica doar in cazul administrarii incorecte a pastilelor apare ovulul si menstruatia normala,adica eliminarea ovulului nefecundat, nu?
in cazul meu, si cu oare microchistice, crezi ca mai rau imi fac daca as scurta doua pauze la rand? :">
puss ms


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#45 2012-02-15 20:49:31

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: OVARE POLICHISTICE

in cazul in care uiti o pastila, sau iei chestii care sa interactioneze, apare riscul de ovulatie smile nu stiu ce sa spun despre legatura cu ovarele polichistice, dar de ce vrei sa scurtezi pauzele?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#46 2012-02-15 20:52:13

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: OVARE POLICHISTICE

Cum s-a mai tot zis, incearca la alt medic, alt spital daca e cazul...
Din cate inteleg eu, desi nu am f multe cunostiinte in privinta asta, dereglarile astea pot f cauzate de lipsa anumitor hormoni. Spun asta pt ca aparitia foliculilor, din cate am tot citit eu si m-am documentat (destul de mult, nopti intregi lol ) se datoreaza dereglarii hormonale. nu mai stiu f sigur ce hormon e in cantitate insuficienta dar asta nu permite ovarului sa elibere ovulul iar el ramane acolo in acea membrana, cauzand acei foliculi. si eu am aceeasi problema. Nu cred ca trebuie sa te speri. cauta si parerea altui medic.
offtopic eu am 23 si m-am speriat tot asa ca tine dar cred ca putem sa ne rezolvam problema cu grija si incredere in reusita.
sanatate si bebei sanatosi, cand o veni vremea lor smile.

@ yoyolina: cu riscul de a te amuza, am vazut ca in mod normal pauza din aprilie pica in Saptamana Mare si nu as fi vrut sa fie asa din diverse motive: Deniile, s-ar putea sa plecam si la niste rude atunci.. nu ma simt in regula stiindu-ma asa si pe drum, prin case oarecum straine :">

Ultima oara a fost editat de crid (2012-02-15 20:54:37)


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#47 2012-02-27 18:37:17

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: OVARE POLICHISTICE

buna din nou
sper sa nu fie chiar offtopic problema mea dar aam nevoie de un sfat :">
in decembrie am inceput sa iau ac pt ovare polichistice (cauzate de dereglare hormonala) si,in consecinta, pt contraceptie.
pana atunci, la fiecare cm aveam dureri destul de mari dar in de cand am inceput pastilele s-au mai domolit.
de cand am inceput ac, o singura data am avut o criza de dureri de vreo 5-10 min cu junghiuri puternice in zona ovarelor dar apoi doar foarte rar si nu rele..puteam sa le ignor, ca sa zic asa.
problema e ca de vreo cateva zile am inceput sa simt iar durere in zona ovarelor, mai ales in partea dreapta. nu erau f urate si nici de durata.
sambata m-a tinut mai toata noaptea si duminica am mai avut cateva.
Pana sambata nu le luasem asa mult in seama.
Intrebarea mea acum e: ar fi mai bine daca as merge la un control sau sa mai astept, ca poate e o chestie de moment pt organism?

care ar putea fi cauza?
iar incep sa ma speri

Tin sa precizez ca mai am 8 pastile din folia de AC, le iau corect, nimic care sa interactioneze..


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#48 2012-02-27 19:01:28

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: OVARE POLICHISTICE

crid ai warn pt postare multipla; asteapta sa ti se raspunda dincolo.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#49 2012-02-27 19:03:52

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: OVARE POLICHISTICE

offtopic aia era postare multipla? pfff. oook. scuze dar vroiam raspuns care sa ma linisteasca mai repede :">


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#50 2012-02-27 19:09:28

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: OVARE POLICHISTICE

da, postare multipla = acelasi mesaj la mai multe topicuri.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#51 2012-03-18 18:06:29

ramada
Membru
Inregistrat: 2012-03-18
Mesaje: 4

Re: OVARE POLICHISTICE

Buna fetelor, sunt noua pe forum si am nevoie de cateva lamuriri, am 30 ani si vreau si eu un bebe, am facut o eco intravaginala si am fost diagnosticata cu ovar  micropolichisti , doctorita  ma cam lasat in ceata,  nu mi-a explicat nimic , mi- a dat doar  sa fac dozari hormonale in ziua 3, 14, 21, si sa revin la ea,doar ca ma speriat foarte tare , poate ma ajuta cineva de pe forum cu interpretarea analizelor. multumesc mult!
ZI 4(ZI 3 ERA DUMINICA)

ESTRADIOL  349.2 PMOL|L      FAZA FOLICULARA 46-607
                                            OVULATIE 315-1828
                                            FAZA LUTEALA 161-774

FSH            7.19mU\mL         FAZA FOLICULARA3.15-12.5
                                            FAZA OVULATORIE  4.7-21.5
                                           FAZA LUTEALA         1.7-7.7



LH             4.19 mUl\mL        FAZA FOLICULARA    2.4-12.6
                                           FAZA OVULATORIE    14-95.6
                                           FAZA LUTEALA           1-11.4


  ZIUA 14


ESTRADIOL   457 pmol\L      FAZA FOLICULARA     46-607
                                         FAZA OVULATORIE    315-1828
                                          FAZA LUTEALA          161-774


FSH              6.69 mUl\mL    FAZA FOLICULARA    3.5-12.5
                                          FAZA OVULATORIE    4.7-21.5
                                          FAZA LUTEALA          1.7-134.8


LH               8.44 mUl\mL     FAZA FOLICULARA    2.4-12.6
                                          FAZA OVULATORIE    14-95.6
                                          FAZA LUTEALA          1-11.4


    ZIUA 21

ESTRADIOL 305.3 pmol\L      FAZA FOLICULARA    46-607
                                           FAZA OVULATORIE   315-1828
                                           FAZA LUTEALA         161-774


PROGESTERON  16.66 nmol\L  FAZA FOLICULARA  0.6-4.7
                                            FAZA OVULATORIE  2.4-9.4
                                            FAZA LUTEALA        5.3-86




PROLACTINA   618.1   yUl\ mL                           127-637


Mentionez ca am un ciclu neregulat la 23,24.25 de zile , iar cand am facut analizele am avut un ciclu de 35 de zile .  Va rog  sa ma ajutati cu interpretarea analizelor. va rooggggg

Multumesc!

Offline

 

#52 2012-03-19 10:27:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

analizele din ziua 4 (faza foliculara) sunt bune
la cele din ziua 14 (faza ovulatorie) e o problema cu LH-ul. este mic si din cauza asta nu s-a produs ovulatia in ziua 14, ci mai tarziu (banuiesc ca mai aproape de ziua 21), drept pt care ai avut si un ciclu mai lung.
rezultatele din ziua 21 (faza luteala) sunt bune, dar mi se pare estradiolul putin crescut, cel mai probabil din cauza ca faza ovulatorie abia se incheiase si n-a apucat sa scada prea mult.
prolactina este maricica (chiar daca in limite), iar asta ar putea inhiba ovulatia. doar in ziua 21 ai testat-o? nu stiu daca exista tratament care sa o regleze, discuta cu un medic endocrinolog.
succes si sanatate!

Offline

 

#53 2012-03-19 11:28:38

lavanda
New member
Inregistrat: 2010-02-24
Mesaje: 8

Re: OVARE POLICHISTICE

BUna fetelor, am si eu o problema care ma framanta si nu mai stiu ce sa fac! Am ovare polichistice si vreau sa fac un bebe. Am facut o stimulare cu clomifen si nici un rezultat, am luat tinctura de zmeur si sotul meu branca ursului si acum a intarziat ciclul vreo 9 zile, nu cred ca sunt insarcina ca am dureri de burta ca si cele de care prevestesc ciclul. Ce as putea sa mai incerc, pentru ca sunt satula de medicamente cu hormoni si stimulente? Daca stiti ceva va rog spuneti-mi si mie! Va multumesc!


Mens sana in corpore sano.

Offline

 

#54 2012-03-19 12:02:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: OVARE POLICHISTICE

sotul si-a facut spermograma, e in regula? branca ursului poate da infertilitate la barbati; eu ti-as sfatui sotul sa nu mai ia.

daca ai rabdare si bani, poti face fel de fel de investigatii pt a vedea daca ovulezi sau nu, daca trompele sunt permeabile si uterul capabil sa sustina o sarcina, daca sotul nu are probleme de fertilitate, etc. iar daca descoperiti ceva, sa tratati. sfatul meu e insa sa lasi lucrurile sa se intample, sa nu incerci sa programezi copilul, ci sa il lasi sa vina atunci cand va vrea d-zeu. de cand sunt pe forum, am vazut mai multe cazuri de reusita cu planul asta decat cu primul wink. e alegerea voastra. dar un test de sarcina poti sa faci, simptomele din primele saptamani de sarcina sunt ft asemanatoare cu cele de menstruatie.

Offline

 

#55 2012-03-19 18:12:56

lavanda
New member
Inregistrat: 2010-02-24
Mesaje: 8

Re: OVARE POLICHISTICE

Sotul meu este programat pe data de 27. 03 la spermograma si spermocultura! Ovulatie am si nu am de aia am facut stimulare si mi s-a recomandat sa-mi verific si trompele. uterul este in regula dar am endometrul prea subtire. Cand am facut stimularea am avut endometrul de 9 mm si asa a si ramas, nu s-a mai ingrosat!


Mens sana in corpore sano.

Offline

 

#56 2012-03-19 20:39:57

ramada
Membru
Inregistrat: 2012-03-18
Mesaje: 4

Re: OVARE POLICHISTICE

Multumesc mult pentru raspuns anca90, prolactina am mai facuto in ziua a 14 si era 259 yUl\ mL , oricum o sa merg la medic cat de curand

Ultima oara a fost editat de ramada (2012-03-19 22:52:08)

Offline

 

#57 2012-08-19 22:58:59

MCRISA86
New member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 14

Re: OVARE POLICHISTICE

Buna!am si eu o intrebare..Zilele trecute am facut o ecografie transvaginala si mi s-a spus ca sunt la ovulatie si ca ovarele au aspect polichistic.Intrebarea e, ce inseamna asta?o sa imi afecteze at cand o sa-mi doresc un bebe?in restul perioadei,aspectul ovarelor e unul normal...
Va pup!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.