homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Shopping-ul - pasiunea mea - 4-6


#96 2011-03-08 00:37:02

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

Nu prea inteleg eu tendinta asta de a "desinfiinta" magazinele din marile lanturi de zici ca ar fi ciumate. Si nici nu stiu ce faceti cu hainele de se distrug in halul asta. Mie nu mi s-a distrus niciodata nimic din cauza asa-zisei proaste calitati pe care o tot invocati desi am haine de peste tot - si de la respectivele marci pomenite si de la buticuri no-name si de la second si din piata / chinezi dar chiar nu am patit ce descrieti voi cu nici unele din vina materialului, croielii sau mai stiu eu ce.
Vine una si zice ca si-a luat pantaloni Zara, sar 3 pe ea: "pfuuu, marca de 2 lei, nicio calitate" etc.
Vine alta ca si-a luat ceva de la Margo sar altele: "vaaai, in cutare tara numa jerpelitii se imbraca de acolo."
(exemple la intamplare)

Chiar nu-i frumos si e si inutil. Ca daca te gandesti logic, exista un motiv pt care unele ajung branduri multi-nationale si altii raman la stadiul de butic no-name la parterul blocului.

A nu se intelege le ridic in slavi, ca n-am niciun interes da deja parca vad aceleasi replici dupa fiecare postare de poze. Din doua una: ori sunt persoane care au "depasit" financiar vorbind stadiul mango-zara-berska-h&m si au trecut la d&g-versace-gucci-dior, ori sunt persoane care nu-si permit prima categorie si au sindromul vulpii care nu ajunge la struguri.
In oricare din cazuri, nu-i frumos.

Ultima oara a fost editat de kathrynn (2011-03-08 00:38:10)


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 



#97 2011-03-08 00:46:06

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

kathrynn  happy

Offline

 

#98 2011-03-08 01:07:42

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

da? mai dar fiecare are pareri proprii, sau acu ati decis ca la fiecare post sa scrieti ca vaiii nu-i frumos si nu?s ce,
chiar nu inteleg asta, iaca eu imi iau din mango,h&m si etc, doar ca la material sunt varza...asta e adevaru?, dar totusi imi plac de mor hjarta si tot timpul le spal la 40 de grade, da? na..

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2011-03-08 01:08:31)

Offline

 

#99 2011-03-08 10:08:14

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

Si nu trebuie spalate la 40 de grade sau cum? eu toate hainele mai deschise la culoare(gri sau bleu)le spal la 40 de grade si cele mai inchise la 30! scuze de offtopic!

Offline

 

#100 2011-03-08 14:25:17

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

bai mie nu mi se rup  lol  dar se ingalbenesc , se largesc etc  am bluze de la bershka care se mentin destul de bine , depinde si cum le intretii si din ce material sunt  smile


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2011-03-08 15:16:26

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

@ jacqui: si eu imi iau haine (si) de acolo dar nu mi se par varza materialele, acuma ca ma gandesc nu stiu cum sunt alea, nu cred ca as sti sa le recunosc. Eu despre materiale ce pot sa zic e daca imi place feelingul pe piele sau nu. Nu am probat vreodata o bluza care sa mi se para ca la urmatoare spalare o sa se dezintegreze sau mai stiu eu ce. atata doar ca din unele haine (de ex rosii), mai iese culoarea la spalat dar ele nu s-au decolorat.
De aia te intreb - fara rautate - daca consideri ca-s de proasta calitate - de ce le iei?
Si alta nedumerire - e chiar asa cool trendy misto etc sa iti iei haine Zara Berska H&M Mango? Vreau sa zic acuma cand gasesti magazinele astea in mall-urile din marile orase din toata tara, nu cum era acum 5-10 ani cand le gaseai doar in strainatate si mai puteau reprezenta ceva deosebit de ce vedeai in rest pe strada.

@ kreed: eu zic sa le speli la cate grade scrie pe eticheta. teoretic. Daca le pui la mai mult, e pe riscul tau. Eu am incercat cu chiloti pe care zice sa-i speli la 30, sa-i pun la 60 cu prosoapele si lenjeria de pat si n-au patit nimic. In rest, cu alte haine n-as risca. Desi uneori cand le spal cu mana in chiuveta, sigur le spal in apa mai calda de 30 si nu patesc nimic. Dar de ex. pantaloni putin pretentiosi, blugi, haine de casa etc le bag si la 40 chiar daca scrie 30, ca nu mi se pare o diferenta atat de mare.
Si apropo de intetinere: daca-s sensibile, nu le centrifughez pana iese untul din ele, nu le atarn pe sarma (ca se labarteaza pana se usuca), le intind peste 2-3-4 bare de alea de la uscator sau pe un spatar de canapea, nu pun cleme pe ele ca raman urme si  asa mai departe.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#102 2011-03-08 19:15:00

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

eu nu desfiintez nici o firma. am haine de la firme scumpe cat si luate de la tarabe. nu s-a pus vreodata problema ca nu ajung la struguri, ajunsesem intr-o perioada sa imi cumpar tot ce voiam eu.

insa nu voi sta vreodata sa spal de mana o haina doar de frica de a nu se gauri. imi pare rau ca nu pot acum sa pun poze cu hainele cu eticheta purtate o vara si facute gaurici de la maretele branduri internationale (care la fel de bine la Romania pot fi si fake, pentru europa de este se stie bine ca se trimit doar produsele de dumping)

si da, voi continua sa cumpar de la ele, desi stiu clar ca au o calitate indoielnica. de ce? pentru ca imi plac. daca imi place o haina, o cumpar indiferent de calitatea ei pentru ca, la o adica, o arunc mai apoi


insa la faza cu pozele si replicile chiar nu ma prind...


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#103 2011-03-08 19:15:29

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

kreed a scris:

Si nu trebuie spalate la 40 de grade sau cum? eu toate hainele mai deschise la culoare(gri sau bleu)le spal la 40 de grade si cele mai inchise la 30! scuze de offtopic!

la fiecare post a meu ai de gand sa comentezi ceva? nu vorbeam cu tine  chicot

Offline

 

#104 2011-03-08 19:16:48

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

coraline a scris:

eu nu desfiintez nici o firma. am haine de la firme scumpe cat si luate de la tarabe. nu s-a pus vreodata problema ca nu ajung la struguri, ajunsesem intr-o perioada sa imi cumpar tot ce voiam eu.

insa nu voi sta vreodata sa spal de mana o haina doar de frica de a nu se gauri. imi pare rau ca nu pot acum sa pun poze cu hainele cu eticheta purtate o vara si facute gaurici de la maretele branduri internationale (care la fel de bine la Romania pot fi si fake, pentru europa de este se stie bine ca se trimit doar produsele de dumping)

si da, voi continua sa cumpar de la ele, desi stiu clar ca au o calitate indoielnica. de ce? pentru ca imi plac. daca imi place o haina, o cumpar indiferent de calitatea ei pentru ca, la o adica, o arunc mai apoi


insa la faza cu pozele si replicile chiar nu ma prind...

subscriu, fiecare cuvintel, de asta iau de la ei, kathrynn  wow  forgetit  spranceana

Offline

 

#105 2011-03-08 19:22:14

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

kathrynn a scris:

@ jacqui: si eu imi iau haine (si) de acolo dar nu mi se par varza materialele, acuma ca ma gandesc nu stiu cum sunt alea, nu cred ca as sti sa le recunosc. Eu despre materiale ce pot sa zic e daca imi place feelingul pe piele sau nu. Nu am probat vreodata o bluza care sa mi se para ca la urmatoare spalare o sa se dezintegreze sau mai stiu eu ce. atata doar ca din unele haine (de ex rosii), mai iese culoarea la spalat dar ele nu s-au decolorat.
De aia te intreb - fara rautate - daca consideri ca-s de proasta calitate - de ce le iei?
Si alta nedumerire - e chiar asa cool trendy misto etc sa iti iei haine Zara Berska H&M Mango? Vreau sa zic acuma cand gasesti magazinele astea in mall-urile din marile orase din toata tara, nu cum era acum 5-10 ani cand le gaseai doar in strainatate si mai puteau reprezenta ceva deosebit de ce vedeai in rest pe strada.

@ kreed: eu zic sa le speli la cate grade scrie pe eticheta. teoretic. Daca le pui la mai mult, e pe riscul tau. Eu am incercat cu chiloti pe care zice sa-i speli la 30, sa-i pun la 60 cu prosoapele si lenjeria de pat si n-au patit nimic. In rest, cu alte haine n-as risca. Desi uneori cand le spal cu mana in chiuveta, sigur le spal in apa mai calda de 30 si nu patesc nimic. Dar de ex. pantaloni putin pretentiosi, blugi, haine de casa etc le bag si la 40 chiar daca scrie 30, ca nu mi se pare o diferenta atat de mare.
Si apropo de intetinere: daca-s sensibile, nu le centrifughez pana iese untul din ele, nu le atarn pe sarma (ca se labarteaza pana se usuca), le intind peste 2-3-4 bare de alea de la uscator sau pe un spatar de canapea, nu pun cleme pe ele ca raman urme si  asa mai departe.

eu nu stau in tara, deci nu stiu cum sunt in tara, poate sunt mai de buna calitate ca aici smile

Offline

 

#106 2011-03-08 20:39:18

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

eu as fi zis ca e invers in sensul ca poate loturile care se aduc la noi sunt mai slabe calitativ fata de cele din strainatate cum se zvonea si cu privire la unele produe cosmetice.
Si apropo de asta, am scris ce-am scris mai sus legat pe posturile unora care contesta calitatea anumitor produse, cu gandul in acelasi timp la topicul "ma machiez cu ... " unde dupa parerea mea sunt pozate mult mai multe produse de calitate indoielnica - despre care nu zice nimeni nimic - decat haine aici.
de aceea m-am gandit, daca acolo nu se obiecteaza, aici de ce?"


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#107 2011-03-08 20:51:12

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

eu mi-am luat hainute de la Illoti,sau Ilotti,nu reusesc sa imi amintesc varianta corecta lol
Adicaaa,am dat nici mai mult nici mai putin de 10 lei pe fiecare hainuta,din cele care ke-am pus mai sus. Eu cred ca e cazul sa ne imbracam cu ce ne place,nu sa ne etalam etichetele  forgetit

Offline

 

#108 2011-03-08 22:49:28

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

ar trebui sa ma simt vizata referitor la pozele de la "ma machiez cu.."   angel ? ca am pus ultima?

uite ca lumea considera probabil ca hainele sunt mai importante decat fardurile. exact cum spunea Jacqui fiecare are propriile pareri. probabil de asta nu se comenteaza. si pentru ca acolo aratam ceva, daca vrem, cuiva . nu ca sa isi spuna lumea parerea gen: ce farduri de proasta calitate ai. aici s-a vorbit in general. Asta e diferenta.


In schimb eu nu am afirmat ca hainele de la aceste firme nu sunt bune. Cred ca in fiecare magazin exista haine buna/ mai putin bune si proaste. ca de asta avem ochi, sa ne alegem si nu ne baga nimeni pe gat


daca hainele de la kenvelo sunt proaste....nu stiu daca sa va cred. (pe cine a spus asta) eu anul asta mi-am cumparata 5 bluze groase o data. modele diferite. si nici macar una nu s-a lasat. labartat. Cred ca mai conteaza si cum le speli, de cate ori le speli. Daca te imbraci cu el de 4 ori pe saptamana si asadar il speli tot de atatea ori, ii pui inalbitor care subtiaza ...te cred ca nu sunt bune.

de la zara am tinut anul trecut un tricou in inalbitor vreo 2 zile. va fac poza si va arat ca nu are absolut nimic!! e ca nou.

m-au dezamagit si pe mine unele haine de la terra nova. dar deh...daca nu am cascat ochii. asta nu inseamna ca nu imi mai cumpar. am niste gecute bestiale pe care am dat destui bani dar sunt asa frumoase hjarta si nici nu au patit nimic.

Si bine mai spunea cineva mai jos. Ne luam haine ca ne plac! nu ca sa aratam eticheta!

Offline

 

#109 2011-03-08 23:12:45

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

Jennifer  wave  eu sunt de parere ca atunci cand iesim undeva,cand suntem pe strada,intr-un pub,etc ,lumea din jur apreciaza felul in care combinam hainutele si cat de bine arata pe noi,nu sta nimeni sa ne controleze etichetele  chicot

La fel si cosmeticele...nu vine nimeni acasa la noi sa vada ce firma au cosmeticele noastre.

Eu imi iau si blugi de 70 de lei,si de 500. Si cred ca multe dintre noi procedam asa;asa ca nu stiu ce importanta are o eticheta,care oricum nu o vede nimeni  happy

Ultima oara a fost editat de BiancaElena (2011-03-08 23:13:10)

Offline

 

#110 2011-03-09 09:42:07

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

Jacqui a scris:

kreed a scris:

Si nu trebuie spalate la 40 de grade sau cum? eu toate hainele mai deschise la culoare(gri sau bleu)le spal la 40 de grade si cele mai inchise la 30! scuze de offtopic!

la fiecare post a meu ai de gand sa comentezi ceva? nu vorbeam cu tine  chicot

Si daca tu nu vorbeai cu mine, inseamna ca nu pot sa imi dau cu parerea?? imi dau cu parerea si punct! fie ca e post de al tau sau al altcuiva!Mai termina cu atacurile astea!!

Offline

 

#111 2011-03-09 09:50:29

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

Sunt de acord cu Bianca, eticheta nu inseamna nimic daca produsul este prost/bun, daca sta bine pe mine sau nu. Degeaba imi iau eu Versace, daca pe mine arata ca naiba sau imi iau cine stie ce alta firma mare ca mai apoi sa arunc produsul.
Aici oricum nu cred ca a fost o batalie a etichetelor, ci pur si simplu impresii si pareri personale referitoare la anumite produse si firme.
De exemplu la Lee Cooper detest faptul ca blugii se lasa dupa o purtare cu 1-2 numere, stau pe mine largi desi cand i-am luat stateau fixi. La CK asa ceva nu se intampla, desi rar da cineva 5-600 lei pe o pereche.

Si mie imi place ilotti big_smile am o tona de haine de la ei, maxim 10 lei pe bluzita, si se comporta super bine big_smile fata de bershka unde mi s-au gaurit bluzele si mi-a pocnit pielea pe botine.
Si da, ma doare sufletul de la 250 lei lei aruncate pe acele botine, ca sunt frumoase si foarte proaste calitativ.

Am de la Leonardo de asemenea multe incaltari, unele s-au tinut mai mult, altele mai putin.. dar la ce preturi au nu ma doare asa tare sufletul:P
Mai am pantaloni de la Stradivarius care dupa 3 purtari s-au scamosat, pantofi de la Zara cu un calapod foarte prost, ma dor picioarele rau de tot de la ei.

Important este ca o firma, daca tot se da mare ca e super mega firma si brand, sa faca ceva sa fie si bun calitativ, nu sa ajung sa nu mai dau pe la ei ca de fiecare data am avut impresii neplacute.

Asa ca da, conform opiniilor mele si experientelor prin care am trecut, pot afirma ca Zara, Bershka, Stradivarius sunt firme proaste, de dumping unde nu merita sa arunci banii. Daca nu cereau atatea milioane pe un produs, as fi luat, dar sa dau 300 lei pe o haina pe care apoi o arunc, nu vreau.

Ah si culmea, produsele lor se regasesc mai apoi la Mini Prix la 20-70 lei.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#112 2011-03-09 09:55:10

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

Ah, da, Miniprix hjarta . Pacat ca nu au magazin si in Timisoara sad

Offline

 

#113 2011-03-09 10:45:29

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

Aceasi problema o am si eu cu blugii de la Lee Cooper  bang ,si la cati bani dau pe ei,chiar ma doare sufletul cand ii vad cum arata dupa cateva purtari smile
Ma rog,fiecare firma are puncte forte si puncte slabe.

Offline

 

#114 2011-03-09 11:50:17

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Shopping-ul - pasiunea mea - 4

kreed a scris:

Jacqui a scris:

kreed a scris:

Si nu trebuie spalate la 40 de grade sau cum? eu toate hainele mai deschise la culoare(gri sau bleu)le spal la 40 de grade si cele mai inchise la 30! scuze de offtopic!

la fiecare post a meu ai de gand sa comentezi ceva? nu vorbeam cu tine  chicot

Si daca tu nu vorbeai cu mine, inseamna ca nu pot sa imi dau cu parerea?? imi dau cu parerea si punct! fie ca e post de al tau sau al altcuiva!Mai termina cu atacurile astea!!

pai sa termin eu? da? tu cand termini? scriu la off te bagi in seama si comentezi scriu pe aici la fel,  spranceana

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.