homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41-63


#1179 2011-02-26 14:12:36

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

Bună fetelor puss

angel_sweety a scris:

Almi , hai iubita ca trebuie sa fie bine , ai doctorul care il vroiai de incredere , incepi tratamentul si o sa scapi  goodluck luni

puss mulțumesc mult pentru ?ncurajări kram să fie rugaciune

dirida a scris:

almi, imi pare rau ca trebuie ca trebuie sa treci prin asa ceva, dar eu sunt sigura ca problema ta are rezolvare, si daca zici ca dr la care esti acum e competent, o sa vezi ca ai sa-i dai de cap. E f important sa dai peste un doctor bun goodluck

dirida sper să fie ușor.. mulțumesc de ?ncurajare smile doctorul la care sunt acum mi-a inspirat multă ?ncredere p?nă ?n momentul de față.. ?n ceea ce mă privește relația medic-pacient am observat că s-a transformat ?ntr-o relație de colaborare... pentru că de c?te ori merg și am ceva nedumeriri ?l ?ntreb (?de ce așa și nu invers??) și p?nă nu mă lămurește nu mă lasă să ies din cabinet smile

Onutza23 a scris:

almi, cand am fost diagnosticata cu rana pe col plus candida din abundenta, doctorul la fel mi-a dat intai tratamentul pt candida, fara sa fac nimic pt rana. e adevarat ca acest tratament nu reface rana, dar mi s-a parut logic oarecum, nu le poti trata pe toate odata, mai ales ca rana mai greu trece cu un singur tratament. pt candida mi-a dat gynofort crema vaginala si am scapat din prima(am facut candida in dec si abia la inceputul lui aprilie am tratat-o, ajunse in stadiu avansat, ma refer ca aveam mancarimi groaznice all day long, plus ca nu mai suportam contactul sexual absolut deloc, plangeam de durere numai cand ma atingea). eu zic ca va fi bine, ti-ai gasit doctorul in care ai incredere si asta conteaza f mult, o sa vezi! puss

onuța la fel a fost și la mine.. tind să cred că medicii au impresia că dacă rana pe col s-a produs de la candida, dacă rezolvi și tratezi candida, rana trece... ceea ce nu-i deloc așa... sau poate ?n cel mai rău caz trece la suprafață dar ?n profunzime ea e acolo... mă așteptam să iasă candida pentru că ?ncepuseră iar m?ncărimile, dar la pap mă așteptam să iasă măcar tip 2... ideea e că acum mi-a dat să tratez inflamația colului și să fac tratament pentru tipul 3 de la pap, și abia după să tratez candida... sper să iasă bine ... m-ar convinge și mai mult că este medicul de care ?ntr-adevăr am nevoie smile

mi_ka a scris:

Almi chiar sunt alaturi de tine .Stiu prin ce treci.Dar nu trebuie sa mai citesti porcarii pe net despre Ccu sau mai stiu eu ce.Eu prima oara cand am aflat am fost terminta.Am plecat de la medic pe sapte carari,la propriu.Nu mai vedeam pe unde merg.Am trecut strada si era sa dea o masina peste mine.S-a oprit la cativa centimetri.Dupa ce am terminat toata tarasenia si doctotul mi-a spus ca-s bine ma amuzam tot timpul si-mi spunea ca nu muream din cauza ranii dar uite ca era sa fac accident de masina....
Dupa interventie am facut pap-ul cativa ani o data la 6 luni.Acum il fac o data pe an.Interventia pe care am facut-o a fost extrem de usoara.Mi-a facut anestezie locala,nu am simtit decat niste mici crampe mai usoare decat cele de la ciclu.

mi_ka puss mulțumesc kram
nu mi-e frică de o eventuală intervenție chirurgicală... chiar c?nd am ajuns acasă i-am zis lui Cosmin că dacă mi-ar spune să merg m?ine să-mi facă chiuretajul ăla fracționat aș merge fără probleme.. mă bucur că acum ești bine.. sper să rezolv și eu c?t mai repede.. mi-a zis fina mamei mele că o prietenă de-a ei ?n prima lună după intervenție a rămas ?nsărcinată... acum e la a treia sarcină.. și tot așa, se chinuia să răm?nă gravidă... nustiu vom vedea ce se va ?nt?mpla..

de calmat m-am mai calmat/liniștit... m-ați calmat și voi par m-a calmat și fina mamei mele (care vă spuneam că are tip 3 la pap de vreo 13 ani) care are 2 fete (una de 12 ani și una de un an)... pe ambele le-a făcut cu rana pe col (prima născută natural, a doua prin ceza)..

angel tu nu ești din Constanța?? ești cumva plecată afară?

georgi puss


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 



#1180 2011-02-26 14:15:28

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

geo,yk,almi puss

ce inseamna ph marit la spermograma?cat dauneaza? cesafac


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1181 2011-02-26 14:19:01

yk_avk
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-04-17
Mesaje: 241
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

geo,sonia,almi,nera,poke mi_ka si restul fetelor puss  puss  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de yk_avk (2011-02-26 14:19:44)


Invingatorii nu renunta niciodata, iar cei ce renunta nu castiga niciodata!
cat de curand yk,jr bebe

Offline

 

#1182 2011-02-26 14:25:47

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

sonia nici eu nu știu ce ?nseamnă pH mărit cesafac

yk puss


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#1183 2011-02-26 14:27:03

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

Sotul meu nu fumeaza , alcool bea foarte rar..eu ce sa mai zic fetelor de spermograma lui  oligoastenoteratospermie severa si varicocel???? supa ce sa fac? sper si eu intr-o minune supa bine , cred ca dintre toate cele care suntem aici , eu ma aflu cu cele mai grave probleme...ca si Almi , sunt zile cand foarte trista dar atat mai mi-a ramas '' speranta''..astept acea minune smile

Sonia, ti-au spus si fetele, nu este tragica spermograma..cu tratamennt se va imbunatati puss

  Almi , ce faci cu atata tristete? citesti tot felul de prostii pe net si mai rau te intristezi ..trebuie sa vezi si partea buna a lucrurilor...cu stimulare, fara stimulare o sa devii mamica...Ia-ma te rog , exemplu pe mine.Imi stii foarte bine ce problemele pe care le  am ...si eu tot traiesc cu speranta ca voi fi  gravida In urma tratamentului o sa scapi de toate lighioanele, numai ca o sa  mai iintarzie putin bebele dar tot o sa vina puss hai capul sus, ca ma superi neutral De cateva zile esti cu moralul la pamant si nu este bine....bafta luni  goodluck

mika, spor la cumparaturi puss

Nera, bafta  luni goodluck o sa vezi ca te vei linisti , nu o sa mai ai de ce sa fii ingrijorata puss

angel , spor la mutat mobila puss



sonia la pagina 36 =1058  ti-a raspuns Mika , ce inseamna ph

Ultima oara a fost editat de bunea georgeta (2011-02-26 14:37:07)


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1184 2011-02-26 14:30:46

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

geo puss stiu de tine,pt mine esti un exemplu par multumesc mult.sa te ajute Dumnezeu  rugaciune

eu sunt doar speriata ca al meu fumeaza in continuare desi ii zisei ca dauneaza si trebuie sa se lase sad

ma bag in pat


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1185 2011-02-26 14:32:24

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

sonia , ce diagnostic are? daca te ajuta cu ceva ca sa intelegi tu , uita-te pe:
     asteno- lenti
     oligo- numar mic
     terato- forme anormale
     zoo- infectie, leucocite mari
    spermie- sperma

Ultima oara a fost editat de bunea georgeta (2011-02-26 14:34:42)


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#1186 2011-02-26 14:39:02

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

geo,nu scrie diagnosticu,e sumar facut
40 la suta spermatozoizi mobilitate norm
60 la suta redusa sau imobili
61 la suta sperm viabili
ph 8.1

astea au fost incercuite ca fiind in afara limitelor admise pt varsta

aspect normal 90 la suta
volum 2 ml
aspect sperma normal
timp fliudificare sum 30 min
astea au iesit in limite

nr sperm 52.8 mil

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2011-02-26 14:40:57)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1187 2011-02-26 14:40:50

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

prima spermograma pe care a facut-o C , la fel era...fara diagnostic , incompleta...am repetat-o la cateva saptamani...cum ti-a spus si Mika , lipsesc multe


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#1188 2011-02-26 14:42:17

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

vineri ma programez la dr.dupa ore fugim la craiova.sa vedem ce zice.poate ii da tratament ceva.poate o repetam.sa vedem


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1189 2011-02-26 14:42:44

yk_avk
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-04-17
Mesaje: 241
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

fetelor,eu nu mai stiu ce sa cred cu fumatul asta nustiu eu acum 1 an gravida ,fumam si eu si sotul,dar nu a fost sa fie mi-a descoperit sarcina cu ou clar,adica tot ce trebuie mai putin embrion.pana am descoperit problema doctorita mi-a spus ca pot sa fumez in continuare dar sa incerc sa mai reduc din ele.singurul lucru care se poate intampla pe parcursul sarcinii este ca,bebe se va naste cu o greutate putin mai mica dar asta nu e o regula.spre ex ea nu a fumat pe perioada sarcinii si fetita ei sa nascut cu 2.200kg.mi-a explicat ca este mai rau daca te lasi pe perioada sarcinii decat daca ai fuma,pt ca iti da tot felul de stari care nu sunt tocmai bune pt bebe.asa ca ori va lasati inainte ori fumati mai putin!


Invingatorii nu renunta niciodata, iar cei ce renunta nu castiga niciodata!
cat de curand yk,jr bebe

Offline

 

#1190 2011-02-26 14:44:59

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

eu as da orice sa se lase al meu!eu m-am lasat acum 2 ani jum sad as vrea sa eliminam toate cauzele daunatoare


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1191 2011-02-26 14:47:34

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

sonia30 a scris:

vineri ma programez la dr.dupa ore fugim la craiova.sa vedem ce zice.poate ii da tratament ceva.poate o repetam.sa vedem

bine ar fi , urmatoarea sa fie facuta la un cabinet si nu acasa...asa am facut noi, prima am facut-o acasa si vazand rezultatul ( fiind tot iarna, am avut grija sa o duc imediat si mi-am bagat-o la sutient) ..ne-am gandit ca ar fi bine sa o facem la clinica...
   sincer , mi-a luat 2 ani de zile pana l-am facut sa meraga la clinica.ma dispera mereu '' eu sunt apt , pot face copii'' disperat ..dupa en discutii a mers si a facut-o
   mi-a duc aminte prin cate am trecut pana a realizat ca sunt probleme si la el.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#1192 2011-02-26 14:50:54

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

Gata ,am terminat.Angel hai ma nu ma bate.Uite ca m-am mobilizat si am reusit sa termin.Iubitelul meu a facut paste in timpul asta si ne punem la masa.
Yk eu stau in Pantelimon.Tu pe unde stai?
Almi applause  ma bucur ca esti mai bine,
Giorgi iubito.Te-as pupa acum daca ai fi langa mine.Asa tare apreciez atitudinea ta.Esti grozava.
Sonia  puss ,nu asa o sa-l convingi sa se lase.Nici spermograma noastra nu a fost grozava si asta nu l-a facut sa se lase de fumat.Si se pare ca nici eu nu reusesc sa ma las.Pentru un nefumator e greu sa inteleaga....(acu am vazut ca ai scris ca si tu ai fost fumatoare.Felicitari ca ai reusit sa te lasi  applause )

Ultima oara a fost editat de mi_ka (2011-02-26 14:52:08)


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

#1193 2011-02-26 14:58:56

mariposssa
Full member
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 643

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

salutare fetelor
ce mai e nou?


sjuk

Offline

 

#1194 2011-02-26 15:01:15

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

fetelor, care dintre voi ati mai fost detectate cu ureaplasma? a durat mult tratamentul pana sa scapati?
uf, numai la asta ma gandesc, sotul ma incurajeaza si-mi tot zice sa nu cad acum in butoi, ca e doar analiza asta proasta (sper la chlamydia, chiar daca e din sange, sa nu iasa ceva rau, sau la pap si cultura de secretie) si vom face tratament(amandoi, a subliniat, daca e nevoie, si ricat timp e nevoie)...


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1195 2011-02-26 15:04:23

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

Onutza ,imi pare rau ca ti-a iesit ureaplasma.Nu stiu cat dureaza tratamentul.Ar trebui sa mai fac si eu analiza asta ca nu am mai facut-o de 3 ani.Cine stie ce s-o mai fi intamplat intre timp......


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

#1196 2011-02-26 15:06:24

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

mi_ka puss

Onu , eu nu stiu sa iti raspund puss

mariposa puss

Ultima oara a fost editat de bunea georgeta (2011-02-26 15:07:06)


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#1197 2011-02-26 15:08:12

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-41

bunea georgeta a scris:

Sotul meu nu fumeaza , alcool bea foarte rar..eu ce sa mai zic fetelor de spermograma lui  oligoastenoteratospermie severa si varicocel???? supa ce sa fac? sper si eu intr-o minune supa bine , cred ca dintre toate cele care suntem aici , eu ma aflu cu cele mai grave probleme...ca si Almi , sunt zile cand foarte trista dar atat mai mi-a ramas '' speranta''..astept acea minune smile
  Almi , ce faci cu atata tristete? citesti tot felul de prostii pe net si mai rau te intristezi ..trebuie sa vezi si partea buna a lucrurilor...cu stimulare, fara stimulare o sa devii mamica...Ia-ma te rog , exemplu pe mine.Imi stii foarte bine ce problemele pe care le  am ...si eu tot traiesc cu speranta ca voi fi  gravida In urma tratamentului o sa scapi de toate lighioanele, numai ca o sa  mai iintarzie putin bebele dar tot o sa vina puss hai capul sus, ca ma superi neutral De cateva zile esti cu moralul la pamant si nu este bine....bafta luni  goodluck

georgi crede-mă că ești exemplul numărul 1 ?n ceea ce mă privește.. vă admir din tot sufletul și pe tine și pe C pentru curajul și răbdarea pe care o aveți ?n a avea un bebe... dar (poate) știi și tu cum e... c?nd vezi/citești despre altcineva e una, c?nd pățești pe propria piele e total aiurea... e inevitabil să nu te dai de ceasul morții ?n primele 2-3 ore/zile.. apoi ușor ușor ?ncepi să g?ndești mai lucid, să te calmezi și să iei totul cu o altă atitudine.. nu pot spune că mi-a trecut ?n totalitate.. pentru că-mi va trece c?nd voi ști că sunt bine și eu și Cosmin și că analizele astea sunt ?n limite normale..
c?nd am plecat joi din cabinetul medicului am zis că nu mai ajung acasă.. nu știu cum am reușit să conduc din Constanța p?nă la Năvodari.. la fiecare semafor dacă prindeam roșu stăteam și citeam rezultatele analizelor.. c?nd am ajuns acasă și i-am zis lui Cosmin ce a spus medicul ?ți dai seama că l-am dat și pe el peste cap... treaba e mai complicată la noi pentru că el mai mult de o lună-o lună jumate nu stă acasă.. sper să rezolvăm problemele lui și să-i dea tratament urologul ca să-l poată urma de c?nd pleacă p?nă vine acasă ... și peste o lună c?nd se ?ntoarce sau după ce termină tratamentul să repetăm spermograma..

mi_ka a scris:

Almi applause  ma bucur ca esti mai bine

sunt că nu pot să ?i pun pe toți pe g?nduri din cauza mea.. ce-i ?n sufletul meu scot la iveală ba pe forum, ba seara p?nă adorm... smile

onuța sad ?mi pare rău de urea... c?nd mă g?ndesc că multe analize ?ncă nu le-am făcut m-apucă disperat
o să le fac pe toate dar pe r?nd... dacă mi-o mai ieși vreo bazaconie la analize măcar fac tratamentele separat nu fac ciorbă de pastile cesafac

Ultima oara a fost editat de Almi Ingerash (2011-02-26 15:09:43)


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.