homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Strainatatea


#1 2011-06-05 20:24:38

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Strainatatea

Buna fetelor !Nu stiu daca a mai postat cineva un astfel de subiect.Daca da, il voi sterge si imi cer scuze, si va rog sa-mi spuneti cum il gasesc iar daca nu , il deschid eu.
Vreau sa vorbim aici despre strainatate,daca v-ati gandit sa plecati si de ce , daca sunteti deja plecate sau daca ati fost . Eu m-am gandit sa plec si este foarte posibil ca peste o luna sa incep munca in Anglia . Motivul este pentru ca Romania nu ne ofera prea multe sanse de a avansa economic , iar eu si prietenul meu dorim sa ne luam o casa si sa facem nunta si numai cu bani stransi din afara putem reusi.

Offline

 



#2 2011-06-05 23:14:17

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Strainatatea

Multe fete de aici sunt plecate. Si da, eu m-am gandit sa plec. Vreau sa-mi termin facultatea si daca imi gasesc ceva in domeniu (recuperare medicala) as fi foarte incantata.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#3 2011-06-05 23:29:22

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Strainatatea

Eu m-am gandit de f multe ori sa plec,insa m-au oprit 2idei:
-nesiguranta. Mai exact,nu pot fii sigura de ce voi gasi acolo,chiar daca am prieteni si rude,si imi promit tot felul de chestii,si sunt constienta ca intr-adevar ma vor ajuta,nu am siguranta aceea ca  voi avea un job permanent,bine platit. Nu am siguranta ca o voi duce mai bine acolo decat aici,oricat ar spune unul si altul.
-acomodarea. Mi-ar fii teribil de greu sa plec undeva unde nu cunosc atat de multe lucruri din cte cunosc aici,mi-ar fii greu sa oa iau de la inceput in alta parte.

Offline

 

#4 2011-06-07 18:58:40

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Cred ca toate avem teama asta , oricat de mult sau putin o aratam , BiancaElena, dar mai cred totusi ca daca nu incercam , nu avem sigur de unde sa stim, cum va fi. Te-ai gandit : si daca acolo vei gasi suportul material astfel incat sa-ti poti oferi tie si copiilor tai o viata frumoasa si decenta?Cate vise nu-si face o femeie pt ea si pt copiii ei! Parca aici , nu numai ca ti s pare ca numai poti visa, dar in curand vei crede ca o iei razna si traiesti din fantasme.As vrea sa vorbim deschis aici despre intamplarile voastre in strainatate. Cum ati infruntat prima zi in afara?Va pup! smile

Offline

 

#5 2011-06-07 20:39:26

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Strainatatea

Ok, hai ca iti zic eu.
Mie nu-mi place la noi in tara. Asa, per ansamblu. Nu ma identific prea mult cu cultura noastra, cu obiceiurile noastre, nu-mi place societatea noastra in general.
Si totusi sunt aici desi sa zicem ca as fi putut sa plec de tot daca chiar voiam. Ca n-am plecat din diferite motive e partea a doua.
Important e ca am avut ocazia de la locui in strainatate de cateva ori pt perioade mai mari decat o saptamana (cum e in concediu de ex.) si m-am cam lecuit de plecat in mare parte din cauza reputatiei foarte proaste pe care o avem (ma refer aici in Europa) si cu care nu m-as putea lupta. Nu-mi imaginez sa ma inham la o viata in care sa trebuiasca sa explic sau sa dovedesc ca eu nu sunt la fel cu tiganii care cersesc, fura, dau in cap. Nu as vrea sa am tot timpul o strangere de inima cand spun ca-s din Romania sau sa fiu discriminata la locul de munca din cauza asta. Stiu cazuri concrete de romani care lucreaza in strainatate si sunt platiti mai prost decat ar fi unul de-al locului conform unei filozofii de tipul "bucura-te ca iei si atata ca la tine in tara nu primeai nici un sfert". Evident, nu se spune asta dar se insinueaza.
Si, ca toata lumea, cunosc si cateva exceptii de romani care au ajuns foarte bine in strainatate dar putini comparativ cu restul.

Daca ar fi sa locuiesc intr-o alta tara, as face-o doar daca as stii ca in timp pot deveni una de-a lor si nu ma refer la actele de cetatenie si toate cele, ci la aspectul social. Sa fiu de-a lor, sa ma imprietenesc cu ei, sa fiu tratata la fel ca ei. Ori din cate am vazut eu pe unde am fost, romanii tot catre romani trag, isi formeaza mici comunitati, foarte putini ajung sa fie complet integrati in tara de adoptie, nu ca n-ar vrea ei, dar mi se pare pare ca localnicii nu prea se omoara sa-i accepte 100%.

Nu stiu cum e in SUA dar am auzit ca sunt mult mai toleranti la imigranti si ca acolo nu ar conta de unde esti, ci ceea ce stii, de ce esti in stare.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-06-08 12:08:17

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Strainatatea

Subscriu la tot ce a scris kathrynn. Aaaa, mai putin la partea cu ocaziile de a locui afara.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#7 2011-06-08 12:31:09

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

devotion_x a scris:

Cred ca toate avem teama asta , oricat de mult sau putin o aratam , BiancaElena, dar mai cred totusi ca daca nu incercam , nu avem sigur de unde sa stim, cum va fi. Te-ai gandit : si daca acolo vei gasi suportul material astfel incat sa-ti poti oferi tie si copiilor tai o viata frumoasa si decenta?Cate vise nu-si face o femeie pt ea si pt copiii ei! Parca aici , nu numai ca ti s pare ca numai poti visa, dar in curand vei crede ca o iei razna si traiesti din fantasme.As vrea sa vorbim deschis aici despre intamplarile voastre in strainatate. Cum ati infruntat prima zi in afara?Va pup! smile

Eu sunt plecata de 2 ani si nu am de gand sa ma mai intorc vreodata in Romania.Aici pot realiza lucruri la care in tara as putea doar sa visez.Cum zici si tu mai sus:vreau sa imi intemeiez o familie,sa imi cresc copiii intr-un mediu civilizat,sa le ofer mai multe oportunitati de studiu/munca si sa nu o duca greu.Cu salariul din Romania este foarte greu.Eu am 22 de ani si sunt logodita,urmeaza sa ma casatoresc.Ce am fi facut amandoi in Romania cu salariul acela de mizerie?As fi putut avea casa si masina mea fara sa ma inglodez in datorii pe care mai apoi sa nu le pot plati?Nu mai zic de garantiile pe care le cer bancile pentru a oferi un imprumut de nimic.I-as fi putut oferi copilului meu un viitor bun?Si sa ajung la o varsta,cu copii cu tot si sa plec atunci in strainatate pt ca ei au nevoie de  multe si eu nu le pot da? M-am gandit la toate astea de cand aveam 18 ani.Intr-adevar,o aveam pe mama aici de mai mult timp si astfel mi-a fost putin mai usor,in sensul ca am unde dormi si niste conditii care mi-au permis sa mai astept pana ce gasesc un job care imi place si la care ma descurc. Si nu regret alegerea facuta.
Sincera sa fiu,eu nu am fost niciodata data la o parte sau exclusa de undeva pentru ca sunt romanca.Oamenii destepti,indiferent de nationalitate,stiu sa faca diferenta intre cei rai si cei buni ;)Oriunde merg sunt tratata la fel ca orice alta fata din Italia sau alta tara,am prieteni buni,ba chiar mai buni decat am avut in Ro. Cunosc chiar foarte multi romani care sunt foarte respectati aici,au reusit sa faca ce au visat dintotdeauna si sunt admirati de cei in a caror tara au venit sa se stabileasca.
Bineinteles ca sunt si din aia care te baga cu toti intr-o oala,insa daca tu iti vezi de treaba si esti tu insuti,nici nu trebuie sa faci un mare efort pentru ca ei sa vada diferenta.O vad oricum,dar doar n-or sa recunoasca smile Sincera sa fiu,mai multi romani rasisti am vazut,decat italieni wink 
kathrynn,ai si tu dreptate in ce zici,insa sa stii ca multi dintre romani nu vor ei sa faca parte din comunitate.Eu ma voi referi la Italia,pt ca aici sunt eu.Am cunoscut romani din toate partile tarii si de multe ori am fost uimita de mentalitatea lor.Romanii trag la romani pt ca asa le place:cu strainul nu poti trage o bauta de palinca la orice ora sau sa asculti o manea la maxim,sa faci un mic in zona interzisa gratarelor,sa arunci guoniul unde iti vine,chiar daca peste tot se pune diferentiat.Insa romanii prefera sa isi formeze comunitati,magazine,discoteci romanesti pentru ca asa vor ei si le place,le e dor de tara,nu le place unde sunt etc.
Depinde si de persoana.Cunosc multi italieni care au prieteni romani si o parere foarte buna despre Romania,viziteaza tara si zic lucruri frumoase.Dar si italieni care au avut prieteni romani,i-au primit in casa si ei l-au furat si l-au vorbit pe la spate.
Consider ca fiecare persoana se poate face placuta sau nu, intr-o comunitate noua,atata timp cat exista respect si corectitudine din partea ambelor tabere.

Ultima oara a fost editat de BabyBlueDoll (2011-06-08 12:33:40)

Offline

 

#8 2011-06-08 19:02:03

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Si mie imi pare rau pentru ca romanii sunt discriminati , dar sa nu ne limitam numai la eticheta asta. Asa cum au avut timp sa arate partea urata a unora dintre noi, asa au timp sa observe si ca avem calitati si cred deja ca s-au mai calmat lucrurile. Am o cunostinta care a plecat anul acesta prin ianuarie in Italia,cand se gasea foarte greu de munca tocmai din cauza acestei probleme, dar a fost perseverent si muncitor si patronul i-a dat o sansa sa-i demonstreze ca este serios si acum este acolo , lucreaza, ii place, e bine platit.Deci, lucrul asta nu poate decat sa ma bucure si sa ma faca mai increzatoare.Daca era mai bine in Romania din punct de vedere al salariilor , oare mai pleca cineva sa-si lase fratii, prietenii si parintii?Daca ar fi sa iau in considerare educatia, poate ca mi-ar placea sa plec in Canada. Nu-i cunosc personal, dar am eu impresia ca sunt mai educati decat multe natiuni. Dar deocamdata, am speranta sa plec undeva mai aproape , adica tot prin Europa. Vom vedea ce va mai fi,daca totul ar fi ok in afara, de ce sa nu raman si eu acolo?Vineri sa-mi tineti pumnii, voi afla daca este vreo oferta si pentru mine si prietenul meu....Poop

Offline

 

#9 2011-06-08 19:06:42

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

Succes  tummenupp  puss

Offline

 

#10 2011-06-08 19:13:04

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Multumesc! Sa fie! smile  A! Multi inainte ,si eu tot 22 de ani am .Cred ca asta e mom propice sa iei o decizie ca asta. E ok ca tu ai luat-o si mai devreme . Si noi am mai vrut sa plecam , dar fara sa se concretizeze ceva.Poate nu a fost sa fie atunci , poate asa a fost mai bn la momentul acela.De data aceasta, sper sa iasa ceva!

Offline

 

#11 2011-06-08 19:28:01

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

Multi inainte si tie smile Va doresc mult noroc si sa va impliniti toate dorintele!

Offline

 

#12 2011-06-08 20:15:39

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Strainatatea

Buna fetelor.Intru si eu in "clubul vostru".Si eu am tot 22 de ani,peste 1 luna imi dau licenta si prietenul dizertatia si am hotarat sa plecam in Spania ca sa lucram si sa ne construim un viitor mai bun.Am mai fost plecati dar doar  in vacante de 1-2 luni.Pe 1 august "decolam".Abia astept.Ii am acolo pe parintii mei de cativa ani si este oarecum mai bine pentru ca avem unde sta si are cine ne indruma sa ne facem actele si tot ceea ce e nevoie pentru a sta legal in tara respectiva.Suntem constienti ca nici acolo nu mai e totul roz dar macar incercam.Stiti cum se zice "INCERCAREA MOARTE N-ARE".Suntem tineri,fara familie,dornici sa invatam o limba noua,ne putem acomoda usor si poate,poate avem vreo sansa si reusim ceea ce ne-am propus.Eu mereu ma gandesc la urmatoarea faza:Daca parintii mei au reusit si s-au acomodat cu toate ca numai sunt asa de tineri si au riscat chiar daca acasa aveau 2 copii,noi de ce nu riscam si sa incercam sa ne facem o viata mai buna decat in Romania.Suntem dispusi sa facem toate demersurile acolo ca sa lucram in domeniul in care am facut si studiile. Incercam,poate avem noroc.Imi place Spania.Se vede diferenta de civilizatie si de bun simt si de tot.Este adevara si ce ati spui voi despre romanii de acolo,dar consider ca atata timp cat nu intri intr-un "grup" de  romani problematici o sa fie bine.Trebuie sa vada ca esti serios,ca iti vezi de treaba si o sa capete incredere in tine. Am auzit de multe ori ca mai rau se poarta romanii cu romanii decat strainii cu romanii.Deci,problema este tot la noi.Asa suntem noi ca popor,ne pare rau de binele altuia.


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#13 2011-06-08 20:27:52

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Strainatatea

chryss-tina a scris:

Buna fetelor.Intru si eu in "clubul vostru".Si eu am tot 22 de ani,peste 1 luna imi dau licenta si prietenul dizertatia si am hotarat sa plecam in Spania ca sa lucram si sa ne construim un viitor mai bun.Am mai fost plecati dar doar  in vacante de 1-2 luni.Pe 1 august "decolam".Abia astept.Ii am acolo pe parintii mei de cativa ani si este oarecum mai bine pentru ca avem unde sta si are cine ne indruma sa ne facem actele si tot ceea ce e nevoie pentru a sta legal in tara respectiva.Suntem constienti ca nici acolo nu mai e totul roz dar macar incercam.Stiti cum se zice "INCERCAREA MOARTE N-ARE".Suntem tineri,fara familie,dornici sa invatam o limba noua,ne putem acomoda usor si poate,poate avem vreo sansa si reusim ceea ce ne-am propus.Eu mereu ma gandesc la urmatoarea faza:Daca parintii mei au reusit si s-au acomodat cu toate ca numai sunt asa de tineri si au riscat chiar daca acasa aveau 2 copii,noi de ce nu riscam si sa incercam sa ne facem o viata mai buna decat in Romania.Suntem dispusi sa facem toate demersurile acolo ca sa lucram in domeniul in care am facut si studiile. Incercam,poate avem noroc.Imi place Spania.Se vede diferenta de civilizatie si de bun simt si de tot.Este adevara si ce ati spui voi despre romanii de acolo,dar consider ca atata timp cat nu intri intr-un "grup" de  romani problematici o sa fie bine.Trebuie sa vada ca esti serios,ca iti vezi de treaba si o sa capete incredere in tine. Am auzit de multe ori ca mai rau se poarta romanii cu romanii decat strainii cu romanii.Deci,problema este tot la noi.Asa suntem noi ca popor,ne pare rau de binele altuia.

tummenupp
am simtit'o pe pielea mea din pacate smile

Ultima oara a fost editat de BabyBlueDoll (2011-06-08 20:28:24)

Offline

 

#14 2011-06-08 20:34:41

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

Bine ai venit chryss-tina! applause  Eu iti urez numai bine si fruntea sus pentru ca ai dreptate :acum merita sa incercam. Nu avem nimic de pierdut! (ne includ si pe noi, caci asa ne spunem des)

Offline

 

#15 2011-06-08 20:37:41

deeadeea21
Hero member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 2153

Re: Strainatatea

ma alatur si eu, in august plec la studii... si trebuie sa imi gasesc si un job sa ma intretin smile
nu ma gandesc sa ma mai intorc aici...

Offline

 

#16 2011-06-08 20:41:44

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Strainatatea

BabyBlueDoll a scris:

chryss-tina a scris:

. Am auzit de multe ori ca mai rau se poarta romanii cu romanii decat strainii cu romanii.Deci,problema este tot la noi.Asa suntem noi ca popor,ne pare rau de binele altuia.

tummenupp
am simtit'o pe pielea mea din pacate smile

asa e , din pacate si eu tot pe pielea mea am simtit-o


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#17 2011-06-08 21:45:25

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Strainatatea

Bafta fetelor! goodluck  o sa fie bine! ne descuram noi ca suntem fete destepte nocry


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#18 2011-06-09 00:24:24

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Strainatatea

Eu am mai scris si voi mai scrie de cate ori am ocazia ca nu as pleca. Un an, doi poate... in functie de circumstante si de dificultati, cat sa strang niste bani, dar altfel nu.
Asa cum m-au crescut parintii mei si nu mi-a lipsit niciodata nimic (si nu ne dau banii afara din casa), la fel o sa-mi cresc si eu copiii in tara mea, langa ai mei. Si nu sunt genul care se multumeste cu strictul necesar, dar nici 3 masini nu-mi doresc.
Sunt intr-o anumita masura de acord cu kath... nu imi place sociatetatea asta, felul in care este condusa si deciziile tampite care se iau la orice pas, dar ma simt atasata de locurile mele si n-as suporta sa imi vad casa, parintii, pisica sau ce mai vreti voi, doar de doua ori pe an. Poate suna un pic patetic, dar chiar imi place sa vorbesc in romana, imi displace cand aud pe strada conversatii franceza, germana, etc. nu ca as avea ceva cu limbile straine, doamne fereste, dar pur si simplu, a noastra mi se pare frumoasa.

Iubi a fost plecat aproape un an, dar tot mai bine se simte acum, e linistit si tot ce n-a reusit sa faca acolo, face acum aici. Ma rog, plecarea lui nu are nicio legatura cu parerea pe care o am acum, la fel am gandit dintotdeauna, numai ca, uitandu-ma la maica-sa cat de mult suferea (nu ca eu nu sufeream tongue), mi-am dat seama ca eu n-as putea sa ii fac niciodata asta mamei mele.

Bineinteles, fiecare e liber sa stea unde vrea, sa se deplaseze in orice parte a lumii, sa isi acorde dreptul la un viitor mai bun si sa isi faca o noua viata. Succes big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#19 2011-06-10 15:41:38

devotion_x
New member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 58

Re: Strainatatea

grater Nu sunt prea incantata de cum a decurs interviul . Sa va povestesc:am ajuns acolo cu foarte multe emotii(nici eu nu stiu d c atatea emotii), am asteptat vreo jumatate de ora in suspans  si eu si prietenul meu , dupa care l-a invitat pe el primul in biroul de interviuri . In final , ce sa ma mai lungesc atat , ne -ar costa si niste taxe la plecare ceea ce noua nu prea ne surade(Nu am stiut asta de la inceput) .Am uitat sa precizez ca eu as vrea sa plec pentru un post de camerista (nu am experienta ), iar prietenul meu ca bucatar , el avand experienta.Noi ne dorim tare mult sa reusim ceva in afara ca vad ca aici nu prea merge deloc.Cum sa ne luam noi o casa pe salariile astea?Dar nu vreau sa va stresez cu problemele mele. Voi ca ce lucrati in afara sau urmeaza sa lucrati?va poop!

Ultima oara a fost editat de devotion_x (2011-06-10 15:42:42)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.