homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-57


#1065 2011-06-24 16:11:24

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

nucile astea se pot pune in masina ? neutral nu am mai auzit de ele.

Offline

 



#1066 2011-06-24 16:22:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

adina, da. vzi nucidesapun.ro, au o gramada de info. poti sa-ti faci detergent lichid pt toata csa, rufe included... sau l poti fol direct in masina.

nu scot petele dificile, dar pt spalari curente sunt la fel de bune ca orice detergent. doar ca 100% naturale, hipoalergene si F IEFTINE (1 kil de nuci=50 lei=spalarile de rufe pe aprox 1 an smile )

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-24 16:22:39)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1067 2011-06-24 16:25:57

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Miri, era vorba de spalat de mana, mai! rotfl

Offline

 

#1068 2011-06-24 16:26:55

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna si de la noi...  mama ce ati mai vorbit ... nu mai stiu ce am citit ! smile

deciii din ce tin minte :

kata, lasa-l un pic ... parera mea, nici natalia nu prea mai papa .. e cald rau ! ( bine caldu' din bucuresti e ceva mai naspa big_smile)

adina bine ai venit !
sanca, ma bucur mult ca sunteti ceca mai bine ... sa stii ca si nataliei ii ies dintii de sus ( e vreo luna de cand ma chinuie ) si are niste momente  .... ma lasa complet epuizata la sf zilei !

legat de mancare ... nici nu mai intru la div ca nu am ce zice ...  ea accepta multe dar nu vrea pasat si evident ca bucatele manaca mai putin si greu ... asta e, cand 'om avea mai multi dinti o fi mai bine


nu mai stiu zau ... legat de socre, da e mai dificil cand loc in casa lor dar omu e om ...sau nu , indiferent de conditii ...

pupici


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1069 2011-06-24 16:28:37

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Mersi si tie,kata!

Daca mai sunt fete care cunosc cazuri ,va rog spuneti-mi si mie!Sau daca intra Alina pe aici,as vrea mult s-o intreb niste detalii!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1070 2011-06-24 16:33:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

razu, ms puss

garga, uitgasem.... da, asa se pare, ca-i merg mai bine doar pe lapte yikes ceea ce oarecum era logic, ca, daca stau si ma gandesc, cand era mic mic dormea de rupea, zi si noapte... si nu avea pb la adormit.... deci cred ca nu avea gazele de aum, ci doar niste colici de bebe mic (si alea rare si nu f violente)... acu clar solutia nu e sa ramana pe tatza, dar ar fi de urmarit ce anume din mancare ii da pb (eu tind sa cred ca e vb de combinatia mancare-lapte, dar... nu mai stiu bang )

LE: geo, la noi nu e vb de caldura smile

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-24 16:34:56)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1071 2011-06-24 16:40:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna fetelor si scuze ca ma bag
pentru katami si alte fete cu copilasi mai sensibili, stiti de testul asta : http://yorktest.ro/ (nu e reclama) ?
bine, costa enorm, vad ca e o reducere pentru copii mai mari, dar poate ajuta pe cineva

Offline

 

#1072 2011-06-24 16:41:21

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Adina o fi ea Kata mai atrasa de "natural" dar pun  pariu ca de masina de spalat nu se lasa tongue

Eu l-a fiecare spalare ii urez numai de bine celui care a inventat masina de spalat automata big_smile


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1073 2011-06-24 16:44:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

heim, ms, dar... costa enorm sad

miri, si eu rotfl m-as muta maine la cort, dar sa am masina de spalat rodnar

flower yikes abia acu te-am citit yikes Doamn ajuta... nici nu stiu ce se poate spune in mom astea kram neutral


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1074 2011-06-24 16:47:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

deci nu e intoleranta la lactoza la voi ? fiindca exista enzime speciale pentru digestia laptelui pentru cei cu astfel de probleme
sorry, eu va citesc din cand in cand si nu prea sunt la curent
de fapt niste enzime digestive asa la modul general si niste lactobacili ar strica oare ? eventual sa intrebi medicul

Ultima oara a fost editat de heimdall (2011-06-24 16:53:15)

Offline

 

#1075 2011-06-24 16:52:26

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Da Miric, de la 6 luni si pana acum, mie Sebi nu mi-a papat decat 3 zile bine restul e jaleeee, eu ce sa mai zic? neutral dar ma consolez cu gandul ca totusi poate intr-o zi va fi mai bine incerc sa iau totul cu calm ii pregatesc fiecare masa cu noi sperante dar toate sfarsesc la gunoi,..sau in burtica mea,..saraca de mine tongue

Cataaa puss  par  kram multumesc de pont, cum ma fac bine plec la cumparat de nuci storstark
Multa sanatate lui Crisu, tare mai trageti si voi si nu se mai termina cesafac  cesafac


hjarta M&M=S

Offline

 

#1076 2011-06-24 16:56:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

heimdall a scris:

deci nu e intoleranta la lactoza la voi ? fiindca exista enzime speciale pentru digestia laptelui pentru cei cu astfel de probleme
sorry, eu va citesc din cand in cand si nu prea sunt la curent

nuu, suspectam/ez alergie la proteina din lapte de vaca... dar... nu stiu..

de fapt niste enzime digestive asa la modul general si niste lactobacili ar strica oare ? eventual sa intrebi medicul

incercat... degeaba sad

pup puss

naf puss sanataturi si.. sa ne videm prin expo puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1077 2011-06-24 16:57:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

am inteles kata. sper sa-i dati de cap.
la noi e altceva caci stef a avut colici rele rau dintotdeauna si il doare rau burtica chiar in timp ce mananca. or fi si gaze dar durerea din timpul mesei nu mi-o explic.

Offline

 

#1078 2011-06-24 16:58:32

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Am uitat sa pup nafulici  puss  puss buboasa mica  puss  tongue si rea  chicot


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#1079 2011-06-24 17:40:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

gargarita a scris:

am inteles kata. sper sa-i dati de cap.
la noi e altceva caci stef a avut colici rele rau dintotdeauna si il doare rau burtica chiar in timp ce mananca. or fi si gaze dar durerea din timpul mesei nu mi-o explic.

sper sa nu vb prostii, ca nu ma pricep la lp... dar e greu sa-i schimbi formula? sa incerci... delactozata.... ha... soia... poate de aici e baiul.
si cris are dureri in timpul mesei sad de aia sunt si mesele cu cantec sad la inceput, in primele luni, NU a fost asa, manca totul cu pofta si era ok dupa... dar avea o singura masa diversificata pe zi...
iar cand era mic, io ziceam ca are colici, dar cred ca eram io idioata, bietu copil cred ca plangea dupa tzatza pe care eu o administram la program grater grater ca abia cand am citit cum nu va dorm voua bebeii micuti mi-am dat seama ca al meu NU a avut colici nasoale. dormea aproape toata noaptea, cu o singura trezire de la 1 luna jum, la 5-6 dim... iar ziua rupea somnuri de 3-4 ore continuu... deci el era ok, doar eu eram tampita grater

sper sa rezolvati si voi puss

pe mine ma mananca testul asta propus de heim.... pana la urma, daca as sti ca e valabil la bebei, cred ca as scoate 10 mil... e egal cu un plecat la munte pana la urma... tre sa ma informez... ms, heim...

LE: oricum, am asa o usurare (si asta tampita, stiu) ca am cnfirmarea clara ca nu e de la laptee mee ce are cris. nu prea credeam eu oricum chestia cu laptele meu, dar undeva un mic ghimpe exista... pt ca multi (dr si nu numai) mi-au zis ca solutia ar reprezenta o formula ha... si uite ca NU e de la lapte... clar... tocmai mi-a mai adormit o data in vreo 15 min...

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-24 17:44:12)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1080 2011-06-24 17:59:35

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

va intrebam dincolo la "alaptat" daca voi alaptati in public. ca eu nu pot. cesafac sunt mai rusionasa asa.... de asta imi programez iesirile intre mesele fetei. desi nu papa cu program... dupa ce o hranesc, iesim. cand incepe sa maraie de fomita, venim acasa...

(katami, ti-am raspuns la post tongue )

Offline

 

#1081 2011-06-24 18:01:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

io da, numa in biserica mi-ar fi rusine, in rest sunt no stress total, pe la 6-7 luni alaptam numai din mers, pe strada, in wrap tongue

adina, am vazut lol ma gandeam io ca ai inteles gresit, de aia n-am mai rasp puss

LE: iar  biserica nu mi-ar fi rusine de alaptat, ca e un gest absolut natural, dar nu mi-ar placea ca ceilalti veniti sa se roage sa dea cu ochii de tzatze si sa le fuga gandul smile in pestera Sf. Teodora, insa, am dat tzatza la greu smile

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-24 18:02:29)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1082 2011-06-24 18:02:28

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Kata, sigur ca nu e de la laptele tau. Doar tu ne-ai convins ca laptele matern e cel mai cel. Sper sa se rezolve repede situatia asta. Pupam pe Crisu.
Nu mai stiu cine intreba, dar nucile de sapun se folosesc si la masina, folosesc eu de zor.

Adina, problema cu alaptatul o am si eu, mai ales ca cea mica manaca des, din ora in ora uneori. E greu cu iesirile. Mai luam maisna si ma bag la dos, in masina, pe geamurile din spate am aplicate niste aparatori solare. Dar e aiure s aies in parc si sa stau in masina la alaptat.Eu ma tot gandesc ca ma vad elevii alaptand si ar fi jenant, desi stiu ca e un gest firesc...
Cand am mers la Cluj, in plin centru, m-am infasurat toata sa nu se vada mare lucru si am alaptat pe principiul ca acolo nu ma stie nimeni...uf!

Ultima oara a fost editat de razu (2011-06-24 18:04:57)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1083 2011-06-24 18:03:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

razu a scris:

Kata, sigur ca nu e de la laptele tau. Doar tu ne-ai convins ca laptele matern e cel mai cel. Sper sa se rezolve repede situatia asta. Pupam pe Crisu.
Nu mai stiu cine intreba, dar nucile de sapun se folosesc si la masina, folosesc eu de zor.

ms puss asa bine imi fac incurajarile voastre puss
(poi da, nu stii cum se intampla, al' de predica prea convins ceva... o incaseaza exact acolo  cesafac )

razu, ia exemplu de la ally_na, care alapta fara niciun stres in timpul meditatiilor cu elevii big_smile

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-24 18:06:09)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.