homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-58


#1084 2011-06-24 18:06:42

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Adevarul e ca e greu tare sa nu iti treaca prin minte tot felul de lucruri, insa in mod cert laptele tau ii face cel mai bine copilului. Trebuie sa fii langa el si sa il alini cat poti.
Poate ne vedem zilele astea. Trebuie sa ii fac programare fetitei la ortopedie pentru control. Poate se face bine si Crisu. Pupici!
kram  puss
le: asta e tare cu alaptatul in timpul meditatiilor!Cred ca mi-ar tb un wrap numaidecat. Eu intrerupeam meditatia, dadeam elevului ceva de lucru si mergeam la alaptat. Ieri am incheiat cu meditatiile, slava Domnului!

Ultima oara a fost editat de razu (2011-06-24 18:07:44)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 



#1085 2011-06-24 18:07:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

sigur, daca aveti timp... eu am vazut, dar stiu cum e cu unul mic pe drumuri, n-am avut curaj sa propun nik, sa  nu te simti obligata. tare mi-ar placea sa-ti vad papusa puss

hai ca macar tie sper sa apuc sa-ti dau io wrap sad

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-24 18:08:30)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1086 2011-06-24 18:08:11

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Vai cat de scump mi se pare testul acela. Kata poate am citit eu gresit dar copii trebuie sa aiba 2 ani, nu?

Cred ca Myla zicea ceva de calcat hainele bb...eu nu am calcat decat o singura data, inainte de a naste. In rest, am spalat hainele lui Carol la un loc cu ale noastre si am folosit detergent normal si chiar si balsam si nu am calcat niciodata. Voi ce marca de detergent folositi de sunt asa reactii la copii?

Kata este rau cu matusa mea. Este si mai saraca, are si o fata studenta si am inteles de la ai mei ca investigatiile sunt imens de scumpe. S-ar putea sa fie si un virus C din cauza unei sarcini extrauterine (a trebuit sa primeasca sange si se banuieste ca era contaminat). Asta este. Ce-mi doresc pt ea si pt altii in situatia ei este sa nu se chinuie.


Mamici
voi cand faceti curatenie? Mancare? Calcat? Dar de voi mai aveti timp? Ma refer la mamicile care nu au nici un ajutor, care nu au pe nimeni sa lase bebele. Eu mai am un pic si innebunesc lol. Acum fac curatenie (si nu peste tot) acum este dezastru. Am de strans trei masini de haine si de calcat vreo 2 camioane si nu mai dovedesc. Nu stiu cum sa mai organizez timpul

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2011-06-24 18:13:04)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1087 2011-06-24 18:09:51

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Eu si sotul calcam la greu toate lucrusoarele fetitei. Spalam cu nuci de sapun sau cu detergent pentru bebei(bine, nu am mare incredere in asta), iar de calcat...numaidecat. La spital ne-au innebunit sa nu folosim balsam nicium, sa eliminam parfumurile, deodorantele de camera etc.

Ultima oara a fost editat de razu (2011-06-24 20:26:54)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1088 2011-06-24 18:11:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

flower, asa am citit si eu, le-am scris mail acum si am intrebat. e scump, dar daca nu tre sa:
- ia sange din vena
-fie nemancat inainte
- fie indopat cu 100 mancaruri alergene inainte
pt mine merita 100%... nu inotam in bani, din contra, dar suntem DISPERATI cu pb asta a lui cris, ne mananca sanatatea mintala... si pe lui aia fizica... nu vreau sa ma plang detaliat, dar de cand e asa totl e fff greu, zile si saptamani de chin si stres teribil la fiecare adormit, certuri intre noi, eu cu nervii intinsi dincolo de ce credeam eu a fi limita etc. deci daca aia imi garanteaza a rzultatul e concludent, il comand maine, pot sa mananc mamaliga goala un an dupa, nu ma intereseaza.

aa, daa, uitasem... exact la fel si eu cu calcatul big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2011-06-24 18:19:49

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Kata te cred! Stiu exact prin ce treceti sad. La noi au fost episoade de durere si nemancat si am zis ca ne ducem la vale toti trei. La voi este asa de mai bine de 1 an.
Stau si ma gandesc oare nu exista chiar nici un prof. univ. (doar stai in IS) care sa descopere ce are CRis? Stiu ca ai pediatra buna dar oare cineva de la universitate nu va poate ajuta?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1090 2011-06-24 18:24:20

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Miricule nici cu tine nu mi-e rusine smile pupam si noi puss  puss

Veste proasta pt mine, m-a sunat sotul, are si el varsat, big_smile  lol e naspa rau nici ca se putea mai rau, tre sa vaz pe cine rog sa ne lase din cand in cand cate o paine pe prag, nu avem voie sa iesim din casa 10 zile, e fain lol .... nush cum D-zeu ca la amandoi ni s-a spus ca am facut boala in copilarie, eh asta e,...

O singura data calcat si eu haine la bebe de atunci nu am mai apucat tongue nici ca imi bat capu'

De alaptat si eu oriunde, oricand, fara rusine! chiar cu nesim uneori smile

Off Cata da te cred, Doamne da sa gasiti un remediu ceva  signof10

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2011-06-24 18:29:07)


hjarta M&M=S

Offline

 

#1091 2011-06-24 18:27:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

kata, unde citisi de 1000lei ca parca vazui 1690 sau ceva de genul, nu mai dau inapoi sa caut link ca merge prea prost netu'
am vazut ca primesc si card avantaj, in 5 rate parca. vorba ta, daca as sti ca aflu o treaba si e sigur as face cumva. dar la stef e asa de dinainte de difversificare deci ori e ceva ce are legatura cu laptele, ori cu mancarea la modul general si atunci nu stiu daca ma ajuta.

am incercat cu lp fara lactoza si HA la primul lapte pe care-l foloseam. oricum, cica n-ar avea alergie la lapte praf. intrebare: e diferenta intre alergia la lapte praf si cea la proteina din lapte? ca parca asa imi aduc aminte, ca erau 2 pe formularul ala standard pt analize iar noi am facut-o pe cea pt lapte praf. soia n-am incercat, oare sa incerc?

flow, eu am o mare problema caci nu pot face nimic cand stef doarme. iar in rest... tre' sa-mi impart timpul intre el si restul treburilor. ghici cat de multe pot face sad sunt zile in care daca apuc sa spal biberoanele si sa-i pregatesc lui mancarea ( pe care n-o mananca  bang  ) sunt multumita.

eu inca ii calc lui Stef, nu-mi place cum arata hainutele necalcate...

Offline

 

#1092 2011-06-24 18:27:31

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

hello  wave

nici noi nu calcam, dar ii spal hainutele separat...

Mamici, foloseste cineva Lactana de la Toepfer?  nustiu

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2011-06-24 18:28:42)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1093 2011-06-24 18:33:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

garga, nu cred ca e diferenta, doar lp clasic e pe baza de lapte de vaa... dar e o parere neavizata ce zic io
e reducere pe copii intre 2 si 14 ani, la 10 mil, scrie undeva sus in stanga, pe banner (eu stiam ca nici analizele alergologice clasice nu sunt valabile sub 2-3 ani, deci e f posibil ca nici asta sa nu fie)
u stiu ce sa zic de soia, nu ma pricep, intreaba dr... eu doar stiam ce se da de obicei in caz de intoleranta la lapte...

la fel patesc si eu cand doarme cris bang

naf sad

flower (ce-am azi bai de tot trec peste mesajele tale?  nustiu ) or fi, dar e si pb ca toate anlizele clasice sunt cu chinuiala... chinuiala la care (oricat suna de pueril) nu sunt dispusa sa-mi supun copilul, care si asa are un echilibru vai de el. ori sa merg la un dr (mai ales vreo somitate) si apoi sa incep a fac nazuri (ca stai sa vezi c el nu e niciodata nemancat, ca stai sa vezi ca nu pot sa-i scot tzatza nush cat ca sa verifice ca nu e de la ea, ca stai sa vezi ca face mofturi la mancarea de regim, Doamne fereste sa vreau internare, ca nu doarme decat in conditii speciale etc....).... mi-e RUSINE, sincer... eu insami, daca as fi dr, as da cu capul de pereti asa un pacient. deja pediatra o'harei (care, totusi, mi-a facut o gramada din mofturi) mi-a zis sec ca: "asa spuneti toti, dar cand e de viasta si moarte toti puteti"... asa e, cnd e de viata si moarte da... pana atuci... EU nu pot sad

Ultima oara a fost editat de katami (2011-06-24 18:40:15)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1094 2011-06-24 19:21:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

katami si garga  puss sper sa va foloseasca informatia cu ceva si sa fie bine, mi se rupe sufletul cand aud cum sufera micutii sad si voi odata cu ei
ma gandesc ca fara analize chinuitoare un nutritionist ar putea avea totusi o parere despre cauza problemelor.. zic si eu

Ultima oara a fost editat de heimdall (2011-06-24 19:27:21)

Offline

 

#1095 2011-06-24 19:32:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

kata m-am uitat acum. la Medlife au asa:
IgE specific la lapte de vaca    
IgE specific la lapte praf    
IgE specific la lapte uht
noi n-am facut decat pt lapte praf ca asa ne-a fost recomandat si habar n-am care e faza  neutral

multumesc de lamurirea cu pretul

eu chiar nu pot face nimic pentru ca n-avem decat o camera care da in bucatarie, fara usa intre. si eu suficient un fasait/scartait/ clipocit etc cat de mic ca sa faca ochii mari.

complicat la voi sad si te cred ca n-o sa gasiti  sau o sa gasiti greu intelegere. vad cu ce ochi sunt privita eu cand spun ca stef n-are program la 6luni, de exemplu, adica o chestie banala.

LE heim  puss

Offline

 

#1096 2011-06-24 19:33:40

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna wave

da' ce active sunteti ... eu nu mai am timp sad ... oricum, imi trebuie o zi intreaga, cel putin, sa recuperez big_smile

le: Kata sad imi pare rau ca inca suferiti ...
Garga sad
noi suntem mai bine, de vreo 3 sapt ... mai are gaze, dar nu si dureri. am mai fost la o ecografie si ne-a spus ca e ok, n-are nimic... doamne ajuta sa fie asa in continuare. Sper sa treaca si la voi cat mai curand  rugaciune

Ultima oara a fost editat de aliy (2011-06-24 19:36:15)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1097 2011-06-24 19:37:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

blue, noua ne-a zis doc sa incercam Lactana ca bebeilor le-ar placea gustul... in ideea ca stef nu mananca din cauza ca nu-i place gustul...
dar n-am incercat o data pt ca nu cred ca asta e motivul pt care nu papa si a doua oara pt ca e de cel putin 2 ori mai scump decat Milumil.

aliy  puss  ce mai face eric?

LE am vazut ca ai editat. ma bucur ca e bine puiul  par

Offline

 

#1098 2011-06-24 19:39:05

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Garga  puss , e f activ... abia tin pasul cu el... se prinde de orice, se ridica in picioare ... e cam nazdravan  cesafac


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1099 2011-06-24 19:44:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

eu-s mereu in reluare cu mesajele.

se vede ca te solicita mai mult, ca ai devenit tare scumpa la vedere.

Offline

 

#1100 2011-06-24 19:55:37

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

promit sa schimb, dar acum astept de sa il vada pe andu , are febra grater (


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#1101 2011-06-24 19:56:34

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Garga  par . inca ai net pe telefon?
ma tin de mult timp sa te intreb: pediatra chiar n-a gasit o explicatie pt durerile lui stef? cesafac

Flower, eu fac curatenie (aspirat, spalat pe jos, sters praful, spalat baia- de cand am copil, la asta se rezuma curatenia; nici nu mai stiu ce inseamna spalat geamuri sau faianta la bucatarie) in we, cand e sotul meu acasa. la fel si cu gatitul. mai nou, bag aspiratorul in fiecare zi pt ca , de cand merge de-a busilea, aduna fiecare scamuta si-o baga in gura big_smile
eu i-am calcat mereu hainutele. mai nou le spal cu ariel si dau dubla clatire (altfel le-as putea arunca pt ca Dermalin-ul nu scoate petele de mancare)

Ally_na sad

Ultima oara a fost editat de aliy (2011-06-24 19:57:13)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#1102 2011-06-24 20:03:02

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

promit sa schimb, dar acum astept de sa il vada pe andu , are febra grater (


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.