homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-68


#1274 2011-06-26 23:04:53

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

buna fetelor

hai ca mai citesc si eu pe aici prin diagonala e adevarat, dar ma prind repede de discutii

allyna ma bucur ca v-au fost de folos betigasele...la noi nu a fost cazul de ele, noua se pare ca ne ies dintii fara prea mari dureri

legat de sterilizat, eu sterilizez bibe si suzete si castronelul, ca asa m-am obiscnuit, dar o sa incep sa rareasc si eu sterilizarea, de spalat tot cu pur , asta e....in schimb jucariile le spal mai rar, chiar ff rar, pe manute o spal la chiuveta cu apa simpla si uneori cu sapun de bebici, in parc nu folosesc servetele umede si nici gel, acasa pt fundulet folosesc servetele, ana merge de-a busilea prin toata casa si desi matur zinic tot e praf, dupa o tura prin toata casa nu va inchipuiti ce are pe manute, dar asta e, de bagat baga tot in gura inclusiv orice frimitura gaseste pe jos....

acum fiecare face cum crede ca ii e mai bine copilului lui, eu chiar nu vreau sa critic pe nimeni ca de ce face intr-un fel sau altul, nu stiu daca eu fac ok, dar fac ca asa simt eu ca trebuie

si ana sta destul de greu sa o schimb de pampers, dar sta

la baie cand e fff obosita nu ma mai lasa sa o spal pe cap se ridica din cadita si abia mai pot sa o clatesc...

daca pana mai ieri veneam din parc si la 9.20 acum m-am gandit ca la ora 9 sa-i facem baita ca pana la 10 sa adoarma, pt ca am avut niste episoade nasoale zilele trecute cand a adormit ffffff greu.....


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#1275 2011-06-26 23:06:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

sanca,  lucky kram  par

Offline

 

#1276 2011-06-26 23:13:30

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

papu, daaaaaa, abia astept ! e adevarat ca fiecare varsta (luna) are farmecul ei, dar abia astept sa creasca, sa imi raspunda la tandreturi, sa ne jucam, sa mearga.
si acum o adoooor, pur si simplu. sunt zile cand, daca doarme mai mult (o sa vi se para straniu / stupid) 2-3 ore, mi se face dor de ea. parca abia astept sa se trezeasca sa o pup, sa o vad cum rade cand ii vorbesc.
oi fi luat-o razna...

Offline

 

#1277 2011-06-26 23:21:19

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

si eu tot cu pur spal biberoanele de la inceput......n-am sterilizat niciodata nimic in afara de bibe....o data am incercat sa sterilizez o jucarie de dentitie si s-a facut zob  big_smile asa ca am renuntat .....nu mai stiu exact cand am renuntat la sterilizat dar oricum ff devreme.....cand suntem afara daca vrea sa manance ceva il spal cu apa din sticla in rest il spal cu sapun la chiuveta cand intram in casa ( zilele astea cand a fost extrem de cald i-am facut dus cand am venit de la prima tura de plimbare)

pass te inteleg perfect ca ti-e frica sa nu treceti iar prin faza cu enterocolita ( cand Tudor a fost deranjat la stomac 11 zile iar analizele iesisera bine simtem ca o iau razna ca nu stiu ce are) dar va fi mai rau daca se sensibilizeaza pentru ca in 3-4 luni nu-l vei mai putea controla aproape deloc.....parerea mea e ca acele persoane dubioase care pun mana pe Sebi ar trebui informate ca pe un copil se pune mana cel mult pe spate prin hainute iar daca se ofenseaza sa fie sanatoase.....daca la un moment dat tu vei repeta la nesfarsit " nu-i voie...nu acolo, etc" Sebi in loc sa-si dezvolte curiozitatea si sa interactioneze cu toate din jurul lui se va retrage in el si nu va socializa iar tu o vei lua razna de griji


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#1278 2011-06-27 08:11:43

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata par

Ultima oara a fost editat de geasiemi06 (2011-06-27 08:11:54)


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1279 2011-06-27 08:21:40

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

eu nu sunt de acord cu pupatul pe gura pur si simplu pentru mine ceva e wrong smile De copilul meu nu ma pot pronunta insa pe copiii "straini" ca sa zic asa care imi intind gurita cand le-o cer nu ii pup NICIODATA pe gurita, ori ii las sa ma pupe ei pe obraz ori ii pup eu pe obrajori, frunte, nas etc. Nu pe gura


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1280 2011-06-27 08:29:07

geasiemi06
Full member
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 903

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Emilya a scris:

eu nu sunt de acord cu pupatul pe gura pur si simplu pentru mine ceva e wrong smile De copilul meu nu ma pot pronunta insa pe copiii "straini" ca sa zic asa care imi intind gurita cand le-o cer nu ii pup NICIODATA pe gurita, ori ii las sa ma pupe ei pe obraz ori ii pup eu pe obrajori, frunte, nas etc. Nu pe gura

nici eu nu sunt de acord cu pupatul pe gura,nici eu nu o pup si nici altcineva


Alexia-Ioana 25 august 2010

Offline

 

#1281 2011-06-27 08:38:56

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neaţa puss


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#1282 2011-06-27 08:42:48

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata, mamici! wave

Azi dimi am fost in parc si am alergat nitel, a fost ok, nu am exagerat ca nu vreau sa fac febra si cumva sa se schimbe gustul lapticului. Usurel, usurel, scap si de kg in plus!  bis
Am decis sa alerg pt ca nu ma mai suportam sad si nici nu voiam ca in iarna sa imbrac iar, haine de gravida, ca doar alea ma incap acum...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-06-27 08:59:29)

Offline

 

#1283 2011-06-27 08:46:26

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata mamici

Si su eunt varza de oboseala, maraiala si nervii continua si la noi. Ieri dupa masa parca a mancat ceva mai bine.

Legat de sterilizat eu nu mai sterilizez de la 7 luni, nu spal jucariile decat daca le- bagat alt copil in gura. Maria linge tot ce prinde, daca vede ceva firimituri de jos le ia si le baga in gura etc. Nu vad rostul sterilizatului cum. Eu jucariile nu le-am sterilizat niciodata.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1284 2011-06-27 08:49:03

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Buna dimineata!


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#1285 2011-06-27 08:56:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neatza

camy, andreea perfect de acord cu voi

nici eu nu pup copilul pe gura, nu de bacterii &stuff, dar... nu-mi place ideea. daca "scap" u pup pe hura, e pt ca l-am "scpaat" in foiala generala lol dar nu special


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1286 2011-06-27 09:01:53

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata
pupam si noi pe toti bebei maraiti. in aceeasi situatie suntem si noi! imi vine sa ma iau sa ma tot duc  disperat  disperat azi noapte mai mult nu am dormit.. dimineata nu a vrut laptele.. si tot asa....grater

nici eu nu o pup pe gura si nici nu las pe nimeni


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1287 2011-06-27 09:07:51

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

neata !

sanca ... si noi tot pe acolo sutem ... 4-5 lingurite, dupa care nimic .. abea papa 80 ml de fruct/legume/ carnita ... noroc cu biberoanele de lapte ca altfel  nu stiu ce ma faceam sad

eu nu o pup pe gura ... nu mi se pare ok .. sincer .. in rest da, si in ppp.. fund !  si altcineva ... poate daca vrea un lifting !

iar cu sterilizarea (eu fierb 5 minute, cum scrie pe cutie ) ... in primul rand ca difera muult unde plimbi copilu ... eu am mai zis .. pai una e sa il tii la tine in curte si alta intr-un parc unde ... na sunt multe chestii care depasesc o expunere obisnuita la mediu. nu cred ca daca o sterg pe maini dupa ce a pus mana pe jos, pe sus, pe toate alea, ca sa ii dau un biscuite e rau, sincer. asa deprinde si ea reguli de igiena ... reguli de baza, zic eu, nimic exagerat. nu o sterg cand stau in casa, sau de 100 de ori pe zi afara .. tocmai pentru ca da, nici gelu / servetelu  nu e cea mai buna treaba ... pe urma sunt copii si copii. un copil proaspat scos din spital nu trebuie expus inutil ... asta e, nu ii zici intr-una "nu e voie" dar faci asa incat ... sa il expui mai putin smile ca sa nu mai zic ca cei alaptati au un avantaj net ca si imunitate ... deci nu exista retete , doar indicatii .

off topic :  este cineva din brasov ? am nevoie de niste info . multam !


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1288 2011-06-27 09:11:33

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

bagati jucarii la masina de spalat?
eu sterilizez suzete,biberoane au=iurea ca nici nu vrea sa le vada si ustensilele de papa
nu am folosit servetele dezinfectante pana acum ca mi s-au parut toxice


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#1289 2011-06-27 09:14:50

mylacik
Hero member
De la: Slovacia
Inregistrat: 2010-06-30
Mesaje: 3883

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata !!
deci eu sunt singura care pupa puiul pe guritza ?? cesafac cesafac


http://www.fertilityfriend.com/home/Mylacik
21.05.2011 Mamica fericita de puiut Fabian !! hjarta hjarta Iti multumesc Doamne pentru minune !
bebe avem 3 anisori hjarta hjarta

Offline

 

#1290 2011-06-27 09:23:48

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Myla, eu nu pot sa o pup pe gurita pt ca nici pe mine nu m-au pupat parintii mei, nu mi se pare ok si din prisma faptului ca sotul meu fumeaza si eu il pup pe el si nu as putea sa pup si fata tot pe gurita...
Parerea mea si sper sa nu te supar puss , ar fi sa te dezveti incet-incet pt ca atunci cand va mai creste, adica pe la 2-3 anisori poate va pupa pe altcineva pe gurita (alti copii, alte persoane care vin in vizita) si nu cred ca iti va face placere sa il pupe altcineva pe gurita, el asa va stii sa pupe ca asa il pupa si mami pe el...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-06-27 09:26:00)

Offline

 

#1291 2011-06-27 09:50:24

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata wave
Eu mai am scapari si pup puiul pe gurita,dar ma gandesc pe viitor ca asa se va obisnui si chestia asta nu-i ok deloc(cum zice si Papu). Asa ca incerc sa ma abtin oricat mi-ar fi de drag  cesafac
Andre,Sanca multa putere va doresc...si noi suntem super maraiti de dimineata de la 5 si azinoapte la fel...nu descopar cauza grater ori dintii,ori burtica...ori amandoua sad
Le:Kata daca vreodata vei avea drum pe aici,cu mare drag va asteptam puss Iar cu chitara nu te lasa...si la 50 de ani poti sa inveti sa canti la ea daca iti place.  wink
Intrebasem de detergenti de vase ptr bebe, crezand ca sunt si detergenti speciali...eu spal cu Fairy cesafac Oricum buna reteta de pe linkul ala,poate o s-o incerc tummenupp


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#1292 2011-06-27 09:56:12

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Neata mamici frumoase  puss
Eu nu am reusit inca sa tremin de citit tot ce ati scris in ultimele zile , dar fac tot posibilul sa recuperez sau macar da prind discutiile din zbor.
Noi am fost plecati la Mamaia peste wk-end la o intrunire a familiei sotului (ei fac treaba asta in fiecare an si se aduna cam 60-70 de persoane)  . A fost obositor dar copii s-au distrat pe cinste, mai ales piticul care a fost tot timpul in brate pe la diverse persoane (si ca sa-l laud a fost super sociabil si sper cuminte  angel )
In leg. cu sterilizatul , noi nu mai steilizam nimic de la 6 luni incoace. Am si desfintat sterilizatorul din bucatarie. Dar, fiecare are dreptul sa faca cum considera mai bine !!!!


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.