homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dupa parerea voastra?Sunt sanse?-3


#39 2011-08-29 02:26:00

FloralNinja
New member
Inregistrat: 2011-08-27
Mesaje: 9

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

multumesc frumos pentru raspuns

Offline

 



#40 2011-08-29 10:17:19

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Buna ziua. Este prima data cand scriu pe acest forum si sper sa nu fi gresit topicul. Am si eu o intrebare. De fapt, este mai degraba o grija. Am luat 6 luni AC, dar, la recomandarea medicului am facut pauza o luna, adica luna aceasta. Samabata seara am avut contact sexual protejat stiind ca sunt vulnerabila. Dn acest punct de vedere sunt linistita, insa,  dupa petting el s-a lubrifiat si eu am pus prezervativul. Intrebarea mea este, se poate sa raman gravida dupa ce am pus mana pe penis si apoi pe prezervativ? Problema este ca, teroretic ar trebui sa fiu in perioada fertila.. Ma puteti ajuta cu un raspuns? Va multumesc..

Offline

 

#41 2011-08-29 10:26:34

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Nu ai cum smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#42 2011-08-29 10:29:42

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Ideea este ca nu mai stiu daca mai aveam sperma pe mana, sau nu. Dar daca mai aveam, tot nu sunt sanse? Ma scuzati ca sunt insistenta, dar perioada fertila m-a dat peste cap. Si nici nu am luat pilula de a doua zi..

Offline

 

#43 2011-08-29 10:34:52

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

sperma apare in timpul ejacularii, nu al lubrifierii; lichidul ala contine spermatozoizi doar daca a existat o ejaculare anterioara (in cazul asta, raman spermatozoizi pe canal, si sunt "spalati" si adusi la suprafata de respectivul lichid), dupa care baiatul nu a urinat (urina "spala" si omoara spermatozoizii ramasi dupa ejaculare).

oricum ai lua-o, n-aveai cum sa ramai gravida, 1: daca prin absurd existau spermatozoizi, ei mureau in contact cu aerul; 2: daca tot asa, prin absurd, rezistau, mureau in contact cu spermicidul de pe prezervativ.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-08-29 10:38:54

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

A existat ejaculare anterioara si nici nu a urinat. Tocmai de aceea sunt usor panicata. Nu stiam ca prezervativul are spermicid pe exterior. Acum am inteles. Trebuie sa ma calmez. Multumesc frumos pentru explicatie si pentru promptitudine.

Offline

 

#45 2011-08-29 10:39:47

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

prezervativul are spermicid si punct... din moment ce e rulat, exteriorul se atinge cu interiorul, de aia e lubrifiat pe ambele parti.

n-ai pt ce smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#46 2011-08-29 10:48:10

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Ma scuzati ca revin cu inca o intrebare. La dvs pe forum scrie ca spermicidele ar ataca latexul. Atunci cum e posibil ca prezervativul sa aiba spermicid?

Offline

 

#47 2011-08-29 10:49:42

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

oooof... nu e vb de acelasi spermicid, ca nu-i din ala spray sau spuma din tuburi, asta e "din fabrica" cum ar veni; cauta compozitia la prezervative daca vrei tongue


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#48 2011-08-29 10:58:56

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Am inteles. Multumesc frumos pentru rabdare si imi cer iertare pentru insistenta de care am dat dovada. O zi frumoasa in continuare smile

Offline

 

#49 2011-08-29 11:03:16

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

n-ai pt ce si nu te mai stresa tongue
o zi frumoasa si tie smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#50 2011-08-29 12:20:06

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Revin cu o intrebare. Ar trebui sa iau pastila de a doua zi? Nu stiu ce sa fac sad .. Nu as lua-o pentru ca e o bomba cu hormoni, dar inca sunt in dubii.. Ma scuzati pentru insistenta..

Offline

 

#51 2011-08-29 12:24:16

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

de cate ori ti-am zis sa stai linistita?
e treaba ta ce faci, dar eu zic ca o iei degeaba; mai asteapta si alte pareri daca vrei.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#52 2011-08-29 12:25:37

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Sunt panicoasa de fel, si ma agit mult pentru nimic. O sa va ascult sfatul si daca spuneti ca nu sunt sanse sa se intample ceva neprevazut o sa incerc sa ma linistesc..

Offline

 

#53 2011-08-29 12:36:46

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

nu poti ramane asa usor insarcinata ... nu cred ca e nevoie de pastila

Offline

 

#54 2011-08-29 12:39:06

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Am inteles.. O sa incerc sa ma calmez smile Multumesc pentru raspunsuri.

Offline

 

#55 2011-08-29 18:25:10

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

Fetelor, va multumesc pentru sprijin, dar nu am mai indurat si am sunat ginecologul mamei. La recomandarea dansei, am luat Postinor-2. A spus ca exista toate riscurile sa se instaleze o sarcina avand in vedere ca sunt in perioada fertila, ovulatia trebuind sa aiba loc ieri. Si, de asemenea, sa nu mai fac prostia de a intrerupe AC-urile. Acum asteptam sa vedem ce se intampla. Multumesc inca o data si o seara placuta in continuare smile

Offline

 

#56 2011-08-29 23:39:18

FloralNinja
New member
Inregistrat: 2011-08-27
Mesaje: 9

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

yoyolina a scris:

sperma apare in timpul ejacularii, nu al lubrifierii; lichidul ala contine spermatozoizi doar daca a existat o ejaculare anterioara (in cazul asta, raman spermatozoizi pe canal, si sunt "spalati" si adusi la suprafata de respectivul lichid), dupa care baiatul nu a urinat (urina "spala" si omoara spermatozoizii ramasi dupa ejaculare).

oricum ai lua-o, n-aveai cum sa ramai gravida, 1: daca prin absurd existau spermatozoizi, ei mureau in contact cu aerul; 2: daca tot asa, prin absurd, rezistau, mureau in contact cu spermicidul de pe prezervativ.

Observ aici ca ai spus ca lichidul acela contine spermatozoizi decat daca a ejaculat anterior? Caci eu am avut un contact neprotejat insa nu a apucase sa termine, nici eu nici el, din cauza oboselii lol si eram si in a 5 zi dupa ce mi se terminase menstruatia, care ar fi sansele sa fiu gravida? De abia renuntatasem la pastile atunci, dupa alte 19 zile trebuia sa imi vina ciclul insa tinand cont ca nu mai luam pastilele stiam ca o sa imi intarzie , dupa doua saptamani de cand trebuia sa imi vina am facut un test care a iesit negativ , saptamana trecuta vineri mai exact am avut niste scurgeri maronii deschis care acuma au ajuns chiar foarte inchise  , gen spre negru, uneori visiniu si cand ma sterg diclesc pe hartia igienica si pete rosii insa fara dureri in prima zi, de abia sambata am simit ceva dureri abdominale, tinand cont ca am luat 2 ani anticonceptionale fara pauza si in iulie le-am intrerupt exista sansa sa mi se fi dereglat si influenteze ciclul menstrual sa intarzie o luna de zile si sa isi schimbe culoarea cat si cantitatea? deja e luni, scurgerile le am de vineri, ciclul in mod normal ma tine 5 zile ...exista vreo sansa sa fiu insarcinata ? dar mi-e oarecum greu sa cred tinand cont ca am intretinut acel act de abia dupa 5 zile de la terminarea menstrei si nici macar nu terminase si pe langa asta testul pe care l-am facut dupa o luna de zile de la contact a iesit negativ ... nu stiu ce sa mai cred, astept niste pareri...

Offline

 

#57 2011-08-30 11:32:49

amsam
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 15

Re: Dupa parerea voastra?Sunt sanse?

AJUTATI.MA !!!!Sora mea aseara s.a culcat cu pr ei. are 17 ani.... faza e ca nu au folosit prez. si plus tipul nu si.a dat drumul in ea..a avut sangerare si imediat s.a speriat.!!!! ieri a luat pastila de a 2.a zis ...cu P ceva .. e posibil sa ramana  gravida?Mentionez ca a 2.a pastila in loc la 12 ore a intarziat putin.in loc de 1 la 6 si ne e ffte frica.. va implor ajutati.ne ....sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.