homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(


#1 2011-08-18 19:23:01

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03
Mesaje: 214

Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(

Hei..va salut pe toate\toti`smile As avea o nelamurire si as vrea sa va cer parerea ..big_smile

Am inceput sa iau antibebe din cauza unui chist ovarian..mi`a disparut si am continuat sa le iau timp de 1 an si 3 luni..smile La inceput m`am ingrasat aproximativ 2,5-3 kg si pe parcurs nu am mai pus nici un kg..Luna aceasta ..am renuntat la ele..dar de atunci nu stiu ce mi se intampla..am o pofta de mancare exagerata..mananc chiar daca nu mi-e foame.. si sunt foarte pofticioasa..am pus aproximativ 3-4 kg..deja! sad nu mai stiu ce sa fac!..am inceput sa alerg .dar nici nu rezultat ..mi-e foarte frica sa nu ma ingras si mai mult..si am inteles de la ale fete ca,kg puse de la antibebe..le mai dai jos foarte greu sad !...Va rog..ajuta`ti`ma cu parerile si sfaturile voastre!smile Va multumesc:D


Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

Offline

 



#2 2011-08-18 20:54:41

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(

pai nu poti decat sa te abtii de la a manca peste masura. Cu sau fara anticonceptionale, uneori apare foamea necontrolata care trebuie tinuta in frau


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#3 2011-08-18 22:42:56

sweeeeety
New member
Inregistrat: 2011-06-14
Mesaje: 71

Re: Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(

Inainte credeam ca asta e doar un mit lol pana am cam patit-o pe pielea mea lol. Bine ca mi-am dat seama la timp ca mananc cam peste masura si am inceput sa ma abtin de la multe chestii. Asta ar trebui sa faci si tu, incepe sa tii un regim alimentar, nu rezolvi nimic doar cu alergatul, trebuie sa le combini. Dar cel mai important e sa fii relaxata in privinta asta ca daca te stresezi si zici doar " sunt grasa" nu-ti mai iese nimic tongue. Iar in privinta poftelor eu cumparam tot ce mi'era pofta miroseam bine de tot si dupa aia ii dadeam iubitului meu sa manance rotfl! ma saturam cu mirosul. O sa treaca si asta o sa vezi, mai tine si de psihic de la un moment dat

Offline

 

#4 2011-08-18 22:54:56

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(

nu ma prea pricep la diete sanatoase, dar eu am inceput sa inlocuiesc painea alba cu cea neagra, ca am auzit ca painea alba are doar calorii si nicio substanta hranitoare; pe cand cea neagra are B-uri si fibre

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-08-18 23:15:02)

Offline

 

#5 2011-08-18 23:57:17

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(

jean, stiu cum se face painea, crede-ma pe cuvant ca e paine alba cu (mult) colorant si (poateee) cateva firicele minuscule de fibre...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-08-19 00:10:02

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(

Incearca si tu sa te controlezi, macar asa....nu manca seara cartofi sau de astea smile

Offline

 

#7 2011-08-19 13:07:52

V.
Banat
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 176

Re: Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(

Si nu tine diete stricte, cel mai important. Ideea de a avea un trup sanatos are la baza un regim alimentar echilibrat si mai els constant, insotit de miscare. Incearca sa mananci des, eu spre exemplu am 6 mese zilnice (3 mese principale si 3 gustari) iar de 4 ori pe saptmana fac miscare (nu la sala, ci acasa, fac timp de 30 de minute miscare si 10 minute stretching).

O alimentatie sanatoare 100% nu ai cum sa obtii pentru ca in prezent, toate alimentele contin E-uri si multe alte substante nocive, dar poti sa ai un regim alimentar variata. Consuma multe fructe, cel mai important: hraneste-te foarte bine dimineata, chiar daca nu esti obisnuita sa manaci bine dimineata fa-o, incearca sa mananci fibre, fructe, sucuri naturale. Un storcator de fructe e o investitie buna, eu nu mai consum sucuri acidulate  de aproape 4 ani de zile si diferenta se vede aproape imediat. Incearca sa mananci variat, sa mananci carne si legume, sa nu mananci prajeli si cel mai important sa nu te infometezi. Nu asta este solutia. Daca iti este pofta de ciocolata mananca o tableta mica dar nu seara sau pe stomacul gol.

Ca sa nu te ingrasi, repet nu ai nevoie de cure dtrastice, deaorece curele care dureaza n saptamani, da ajuta la slabit, dar de indata ce sunt terminate efectul lor se pierde, si organismul se da peste cap. Fa-ti un regim alimentar bazat pe carne slaba si bine preparata, nu prajita, pe fructe si legume din abundenta si toate insotite de minimum de miscare. Daca spre exemplu nu ai timp sa faci miscare acasa, mergi pe jos. Mama face asta de ani de zile. Isi parcheaza masina la 15 minute de mers pe jos de locul de munca si in fiecare zi merge pe jos 30 de minute si la 42 de ani are un trup de invidiat, si mai ales e sanatoasa.

De asemenea, greutatea pe care o ai are legatura cu inaltimea si cu varsta. Cauta pe internet,d ar ai grija pentru ca sunt multe siteuri unde modul de ;calcul; al greutatii in functie de inaltime este unul eronat si poti sa ajungi sa dai in anorexie sau alte tampenii.

Sper ca nu am aberat si nu am plictisit cu romanul asta. lol

Succes!

Offline

 

#8 2011-08-19 13:53:23

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Tulburari Alimentare?!!!! Help me! :(

Avand in vedere ca topicul e despre slabit/ingrasat iar legatura cu anticonceptionalele s-a lamurit, continuati la topicul dedicat
http://forum.anticonceptionale.ro/t3429 … c--10.html
Topic inchis


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.