homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre nasterea naturala-3


#39 2011-11-29 12:18:30

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Totul despre nasterea naturala

Eu am avut asa;
la bb1 travaliu care a inceput natural cu contractii usoare , super suportabile pe la 4-5 dimineata, s-au intetit pe la 14 si am nascut abia pe la 20.20 big_smile . Nu am primit oxitocina la bb1, dar la dilat. de 5-6 am primit epidurala (asta e alta poveste, care vad ca nu a fost abordata aici).
la bb2, mi-au bagat cocktailul cu oxiton &co si dupa abia au inceput contractiile , pe la 15 numai ca e asa cum s-a descris, la intensitate mare, dar suportabile (bine , eu am o limita a durerii destul de high, zic eu...), treaba e ca ele au crescut rau in intensitate m-au anuntat ca am ajuns la dilatatie 8 si ca urmeaza sa nasc , asta dupa numai 1ora jumate de la debutul travaliului. Acum, in conditiile unui travaliu fulger dar cu senzatii tari  big_smile , expulzia in sine mi s-a parut cel mai usor si nedureros lucru posibil  tongue , mai nasoala mi s-a parut coaserea de dupa (aici e de vina bebelul grasan de 3900 -am reusit sa ma rup binisor, dar a doua zi stateam bine mersi in sezut, fara sa ma mai deranjeze ceva)
concluzie 1
happy Acum, daca m-ar intreba cineva ce prefer eu travaliu lung si contractii ce cresc treptat in intensitate sau travaliu scurt si contractii cu intensitate crescuta de la inceput , inclin sa-l prefer pe al doilea. Si tot ca o concluzie, durerile nu au fost nici pe departe insuportabile - au fost puternice si atat.
concluzie 2
nasterea naturala e cool rock, iar eu , indiferent cat doare sau nu, IUBESC clipele alea din spital.

Iar in legatura cu clisma  rodnar , la prima nastere am reusit sa ies in mod natural la wc de dimineata si nu a mai fost nevoie de clisma, dar la bb2, nu am iesit baie, nu am fost intrebata de nimeni daca doresc sau nu clisma si...drept urmare, in momentul expulziei, a iesit inainte si altceva...asta e, nu am fost nici prima, nici ultima (am fost asigurata de asta  lol )


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 



#40 2011-11-29 12:36:37

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

cocof, evident ca si eu as prefera un travaliu lung si intens, unuia de 20 de ore smile dar cu dureri crescand treptat...
eu nu am vorbit despre epidurala, ca nu ma intereseaza. nu vreau sa fac.
asa de multa lume se plange ca durerile cu coaserea sunt mai mari decat cele din timpul expulziei  hmm
am citit aseara o cartulie, ghid pt nasterea naturala.
scria acolo ca rupturile de perineu sunt grupate in rupturi de gradul 1,2, 3 si 4 si ca cele mai frecvente sunt 1 si 2, doar 0,4% din femei ajungand sa aiba rupturi de gradul 3 si 4.
scria acolo ca epiziotomia e egala cu o ruptura de gradul 2. eu ma tot gandesc cum sa fac. sa vb cu doc sa il rog sa ma lase sa ma rup cum o fi, sau mai bine sa ma taie un pic si gata nustiu chiar nu stiu.
pe de o parte imi e frica sa nu ma rup ca o perdea, pe de alta ma gandesc ca poate totusi epiziotomia e mai mult decat m-as rupe eu natural...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#41 2011-11-29 12:44:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

eu as vrea sa stiu ce anume se rupe (anatomic vorbind) atunci cand bebele e mare sau cand efortul e brusc si ce anume taie medicul (tot anatomic vorbind) la epifiziotomie. daca medicul si personalul maternitatii ar avea suficienta rabdare, cat de mari sunt sansele sa nu se rupa nimic, chiar si la un bebe mare?
am vazut ca multe mamici se plang mai mult de cusut decat de nastere ori travaliu. e chiar asa de rau? cesafac se coase pe viu, nu se face anestezie?
cat timp dureaza vindecarea, in ambele cazuri (ruptura naturala si epifiziotomie)? cat timp dupa coasere, doare cand mergi la toaleta? doare la ambele "treburi" sau doar la cea mare? scuzati intrebarile prea detaliate, as vrea sa ma lamuresc.


LE: acum am vazut postul lui pokemon: deci doar perineul se rupe?

si inca o intrebare: in functie de constitutia fiecareia si marimea, greutatea bebelusului, doctorul nu poate estima daca o sa aiba loc o ruptura si daca ar fi mai mare sau mai mica decat taietura de la epifiziotomie?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-11-29 12:51:33)

Offline

 

#42 2011-11-29 13:26:24

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

anca, muchiul dintre anus si zuza se rupe sau se taie. in cazuri grave se intampla si rupturi de col uterin, dar acolo oricum doctorul nu ar putea interveni.
se face anestezie locala, cu xilina. dar din cate am citit eu, anestezia ori nu prinde, ori trece super repede, ori... nu stiu de ce.
recuperarea difera de la 2-3 zile la cateva luni, in functie de fiecare.sunt femei care au facut alergie la fire, altele carora li s-a desfacut taietura, etc.
doctorul nu poate estima daca se va produce vreo ruptura pt ca nu are de unde sa stie cat de elastic e acel muschi si cum iese copilu. de ex, pe matusa-mea a rupt-o copilul cu umarul. majoritatea se rup cand iese capul pt ca el repr cea mai mare 'bucata' din copil


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#43 2011-11-29 13:48:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

am inteles, pokemon. multumesc pt raspunsuri! puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-11-29 13:51:10

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre nasterea naturala

anca, nu ai pt ce, stiu si eu cum e sa ai intrebari fara raspuns smile
mai multe o sa iti spun dupa nastere chicot


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#45 2011-11-29 14:05:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

nu mai e mult. imediat trece anul chicot. nastere usoara sa ai! goodluck. eu astept cu nerabdare povestea.

Offline

 

#46 2011-11-29 14:29:50

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Totul despre nasterea naturala

am vazut ca vorbeati de xilina
vroiam sa va zic ca e apa de ploaie, cel putin la mine asa a fost cand am fost chiuretata supa
acuma depinde de persoana daca prinde anestezia sau nu
in rest nu ma pricep chicot


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#47 2011-11-29 14:44:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

pai medicii ar trebui sa stie asta, ca doar au folosit-o de multe ori si au vazut ca nu da rezultate. nu inteleg de ce nu apeleaza la alt anestezic daca xilina nu-i asa buna. nu pot sa cred ca nu le pasa sad sau ca nu exista alte optiuni hmm.

Offline

 

#48 2011-11-29 14:48:14

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Totul despre nasterea naturala

mucoasa a scris:

am vazut ca vorbeati de xilina
vroiam sa va zic ca e apa de ploaie, cel putin la mine asa a fost cand am fost chiuretata supa
acuma depinde de persoana daca prinde anestezia sau nu
in rest nu ma pricep chicot

xilina la curetaj????? doar atat? nu pun si ei ceva mai strong ca macar durerile fizice sa nu le simti?

Offline

 

#49 2011-11-29 15:00:42

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Totul despre nasterea naturala

la mine au folosit doar xilina, la ce sa ne asteptam din partea unui spital de stat? forgetit si am fost dusa la spital de urgenta si am stat pe hol 1 ora jumate in dureri cumplite
dupa interventie mi-au dat o injectie pt ca aveam dureri foarte mari


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#50 2011-11-29 15:05:07

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Totul despre nasterea naturala

valeuuuuuuuu, nasol tare la noi

Offline

 

#51 2011-11-29 15:16:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre nasterea naturala

muco neutral

hai sa va zic si eu:
- se rupe cel mai des perineul, dar, dupa "noroc" (=elasticitatea ta, DAR SI manevrele executate, duritatea lor etc), poti sa te faci "franjuri". ce-i drept, asta e mai rarut. ruptura poate afecta soar stratul muscular extern sau, dimpotriva, poate fi mai profunda. nasol nasol e cand se ajunge la rupturi de col. dar alea iar nu-s toata ziua buna ziua...
- anestezia prinde, dar, de cele mai multe ori, medicii cam "omit" sa o faca, se bazeaza pe "anestezi hormonala". eu pot sa zic ca am trecut prin ambele experiente (respectiv era ultima fiola de xilina din spital, mie mi-ar fi trebuit, cica, una jum... deci jum superficiala a fost live. e nasol, dar nu pe cat se crede. la nr 2, daca ma rup tot putin, ii zic sa sara peste xilina, sa-mi dea baby la tzatza ca sa am mintea ocupata si sa bage asa lol

poke, eu chiar am vrut sa te intreb pt ce te mai "chinui" cu masaj perineal daca tot vrei epi tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#52 2011-11-29 15:47:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

offtopic: muco, de ce aveai dureri inainte?

on: kata, m-ai speriat rau cesafac.
care-i treaba cu masajul, ajuta la elasticitate? poke, de unde ai aflat cum se face?

epidurala e o injectie si se face pt a nu simti asa tare contractiile din travaliu, nu? dar am inteles ca te concentrezi mai greu pe impins daca o faci, ai "randament" mai bun fara ea, nu?

Offline

 

#53 2011-11-29 15:58:06

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Totul despre nasterea naturala

anca eu aveam dureri inainte ca eram dilatata si sangeram deja


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#54 2011-11-29 16:09:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

aa, am inteles. dureri de burta, nu? scuze ca am intrebat si scuze de offtopic.

Offline

 

#55 2011-11-29 16:18:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Totul despre nasterea naturala

anca, intentia mea nu era sa sperii, din contra.

personal sunt cam contra epiduralei (unde "cam" ala e pt cele pt caare epidurala face diferenta intre cezariana si nastere vaginala). nu detaliez acum,cred ca am mai facut-o. da, printre efecte e si faptul ca se poate intampa sa nu mai poti impinge bine.

masajul perineal se face cu ulei de masline in zona perineala, in ultimele sapt de sarcina. ajuta la elasticizarea zonei


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#56 2011-11-29 16:36:01

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Totul despre nasterea naturala

Eu eram una dintre cele pro epidurala (nu de alta dar am si experimentat-o la bb1 si am considerat-o la ora aceea cea mai tare inventie, si pe mine una nu m-a impiedicat sa cooperez/imping cand trebuie pentru ca simteam orice contractie ca pe o presiune si nici nu i-a facut rau lui bebe).. DAR, am avut (ne)norocul sa stau in rezerva (acum, la bb2) cu o fata care a avut (ea si bebe) maaaari probleme din cauza epiduralei - sincer nu as vrea sa intru in amanunte pentru ca nu vreau sa sperii pe cineva si nici nu vreau sa se generlizeze- astfel incat, povestea ei si cea ce am vazut cu ochii mei , m-au trimis iremediabil de partea cealalta a baricadei - adica NU epidurala.
Acum, in alta ordine de idei, ma gandesc ca procesul de coasere l-am perceput mult mai dureros decat expulzia in sine tine foarte mult si de fondul meu psihic - in timpul expulziei aveam cea mai mare motivatie din lume, nu ma mai interesa nimic, pe cand dupa, totul era rece si fara "suflet", este exact cum zice KAta, nu mai ai mintea ocupata si nu mai i super motivatia. Eu m-am rupt destul de rau, dar efectiv imi venea sa ma ridic  de pe masa si sa plec, a trebuit sa-mi faca o anestezie in branula ca sa ma potolesc. smile

Ultima oara a fost editat de cocof (2011-11-29 16:37:13)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#57 2011-11-29 16:47:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre nasterea naturala

cocof, pe mine ma intereseaza ce probleme a avut mamica aceea cu epidurala si nu cred ca va generaliza cineva daca spui. daca pe tine te-a determinat sa nu o faci la al doilea bebe, inseamna ca e ceva riscant si e bine de stiut. deci tie nu ti-a facut epiziotomie la niciuna din sarcini? la ambele ai avut rupturi?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.