homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-3-117


#2205 2012-07-13 14:26:51

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Diversificarea-3

Janis mi se pare logic ce spui, azi i-am oferit un morcovel. La asta nu ne-am strambat prea tare. Dar ii place sa se joace. smile

elle da alaptez. Nu ii blendui, noi ne jucam cu mancarea deocamdata. Nu ma grabesc deloc smile chiar de aia nu ii dau in fiecare zi, am lasat o zi pauza pana acum intre mese.
Nu stiu ce sa zic de pediatru, cred ca o sa-mi zica ca is nebuna eu cu BLW-ul meu. Nu prea am incredere in medici.
Iar despre condimente eu stiu ca ii voie la bebei, chiar si sare dar sa nu depaseasca nu mai stiu ce cantitate infima (intre timp am gasit este 1g). Gandeste-te ca in india se pun tot felul de mirodenii.

uite aici: http://diversificare.ro/alimente/2011/0 … -cei-mici/

Offline

 



#2206 2012-07-13 14:34:35

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Diversificarea-3

De ce nu folositi sare roz de Himalaya? smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2207 2012-07-13 15:19:25

elle_24
Full member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 286

Re: Diversificarea-3

Buna,

Numeroase studii au stabilit ca, in primul an de viata, necesarul de sare al bebelusului e minim, sarea pe care o preia din alimentele in stare naturala fiind suficienta, fara adaos de sare, deci!
Iar despre gust, nu e cazul pentru ca bebelusul nu cunoaste gustul sarat.
Pana la un an sarea adaugata la mancare nu face decat sa-i supuna rinichii unui efort mult mai mare decat e cazul. Inutil sa mai spun ca traumele la care sunt supuse organele bebelusului vor avea urmari toata viata.
Multe din recomandarile alimentare pentru bebelusi s-au schimbat pe masura ce stiinta a evoluat si s-au facut studii, de ex marul cu biscute atat de dat de catre parintii acum 10 ani, astazi se considera gresit, pentru ca glutenul se introduce dupa primul an de viata sau dupa 10 luni, s-a descoperit ca, grisul de grau impideica absortia calciului.

India cu condimentele ei este renumita si eu ca adult folosesc multe condimente exotice in mancare, insa nu pentru bebelul meu, nu in primii ani de viata, si  tind sa cred ca bebelusii de acolo sunt mult mai mult alaptati decat cei din occident...apoi,dupa alaptare ce si cum mamnanca depinde foarte mult de conditia socio-economica si culturala a familiei in care traieste bebelusul si daca nimereste intr-o familie saraca cred ca mananca numai orez cu curry si sofran...insa nu vreau sa ma pronunt asupra starii fizice a copilului la nivel de dezoltare....
Cum avem propriul nostru arbitru,  fiecare face ce crede, puteti da, daca asa considerati sare,(sa nu mai vorbim despre controversele din jurul sarii din comert, in special cea fina si iodata, despre care se spune ca e tratata cu E 535, adica?ferocianura de sodiu, de care nu cred ca e rau sa-l tinem pe bebe la distanta sin  mai sanatoasa este sarea de mare) piper, tot felul de condimente la bebelusi de pana un an, dar acest lucru nu inseamna ca medical / nutritional este un lucru bun.

Sfatul meu este sa va informati si daca considerati ca pediatrul nu este cel potrivit, schimbati-l pentru ca sunt atatia, si poate reusiti sa gasiti persoana care va poate directiona corect in ceea ce inseamna o alimentatie corecta din punct de vedere nutritional, adaptata nevoilor bebelusilor si a varstei lor.

o zi frumoasa,

Ultima oara a fost editat de elle_24 (2012-07-13 15:25:20)


un sufletel e cu mine din noiembrie 2011

Offline

 

#2208 2012-07-13 16:29:44

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

si eu prefer orice fel de condiment decat sa pun sare. chiar si in mancarea mea smile
tzinca pediatrul meu zicea de merele alea rosii cu galben, stii ce zic? poate le accepta pe acelea


elle eu nu am incredere in NICIUN pediatru. mi-a dat un plan de diversificare pe care o sa-l respect pana la un anumit punct smile ce cred ca nu e bine, nu fac....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2209 2012-07-13 16:36:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-3

eu i-am dat sare pe la 10-11 luni, cantitate ffff mica. si DA, a mancat mai bine. nu zic sa faceti ca mine sau ca am facut bine.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2210 2012-07-13 16:49:59

elle_24
Full member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 286

Re: Diversificarea-3

janis, vrei sa spui ca ai incredere pana la un anumit punct intr-un pediatru, nu ca nu ai deloc pentru ca altfel nu ai urma in nicun fel plan de diversificare propus de el...
Eu am incredere, in pediatrii mei, pentru simplu fapt ca sunt oameni care au studiat si stiu mai multe decat stiu eu, fiecare om consider ca are domeniul sau de de expertiza, ca altfel...nu ne pricepem la toate si e benefic sa ai un sfat specializat decat sa comiti erori grave, pentru simplu fapt ca tu esti autodidact si nu e intotdeaunasuficient, pentru simplul fapt ca pediatria nu se invata intr-o experienta de 1 an de zile de mamica.
Cred in intuitia de mamica si ca e bine uneori sa ti asculti al 6 lea simt, insa nu cred in ceea ce ma priveste ca stiu tot despre partea nutritionala a unui copil si atunci intreb, un pediatru sau cel putin 2 sa am parerile lor si sa mi pot alimenta copilul sanatos si corect.
asa am reusit sa am o mandrete de baiat care imi manaca bine, care are o dezvoltare psihomotorie excelenta pentur varsta lui si care pana in prezent nu mi-a refuzat niciun aliment. Are 7 luni si jumatate 11 kg, 74 de cm, bine ca a fost bine dezvoltat inca de la nastere, pentru ca si in perioada in care am fost insarcinata m-am alimentat corect; 3660 si 53 de cm...
nici eu nu cred in pediatrii care recomanda antibiotice pe banda rulanta, diversificare precoce si prost conceputa...si cate si mai cate..insa mi-am ales oameni in care am incredere si pana acum nu am dat gres si sper doar sa nu comit erori majore, pentru ca erori in genere , comitem ca suntem oameni! goodluck

Ultima oara a fost editat de elle_24 (2012-07-13 16:52:20)


un sufletel e cu mine din noiembrie 2011

Offline

 

#2211 2012-07-13 18:58:12

tzinca
Full member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 202

Re: Diversificarea-3

janis acuma m-am uitat ce fel de mar i-am dat pruncului, is asa cum zici tu rosu cu galben. Tafel?pfel - dessert apples, mie la gust sunt dulci, dar se pare ca pentru el sunt totusi destul de acre. Mi-a facut ieri un scaun lichid cu mucus si acru la miros. Se pare ca l-a deranjat. Am mai cumparat alte soiuri dar facem pauza cateva zile.

eu vreau sa ii pun condimente in mancare la al meu, dupa ce ne obijnuim cu mancarea. Bineinteles ca in cantitati foarte mici adaptat pentru el tongue

cat despre pediatri, din pacate nu toti sunt parinti, nu toti cred in medicina alternativa, si nu sunt la curent cu ultimele studii. Si daca sunt, as vrea sa ii cunosc. Pediatrul nostru cica ii cel mai bun din oras. Practica si homeopatia.. si totusi nu am incredere totala in ea.

elle ai dreptate cu sarea aia super rafinata si iodata si etc. Eu folosesc sare de Himalaya. Imi aduc aminte cand am fost in vizita la cineva si am gatit putin, am pus sare dinasta procesata si nu mi-am dat seama ca ii mult mai puternica decat cea de Himalaya. Asa de tare sarata o iesit mancarea, blex.

Offline

 

#2212 2012-07-14 15:29:59

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Diversificarea-3

Mamici ce mai gatiti? eu sunt in pana totala de idei mai ales pentru cina Mariei unde ea nu accepta lactate..


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2213 2012-07-14 15:48:08

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

eu i-am facut niste somon cu sos de rosii la cuptor,am decojit o rosie mare si am taiat-o marunt si am pus-o peste peste la cuptor.si mai am si ciorbita pt ea,cand se rtezseste ii dau si ciorba si peste..ca s-a culcat tarziu si iar luam pranzul decalat...bine,ca am mai fost la sora mea si pe la 13,i-ammai dat si ei cateva bucatele de gratar de piept de pui,plus ca de dimineata in afara de tzitzi a mancat paine cu unt,o banana si o piersica


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2214 2012-07-14 16:37:37

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Diversificarea-3

Noi azi am mancat, mancam: lapte la greu, branzica cu piersica si cereale, papricas cu carne de pui, pilaf cu multe legume, biscuiti, iaurt.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2215 2012-07-14 19:22:54

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

wow razu,ce ari mancacioasa ...bv...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2216 2012-07-16 10:05:41

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Diversificarea-3

Sweety, nu e chiar asa mancacioasa, caci mananca putin din doua feluri de mancare, fie mananca din unul cam 200 g, fie din ambele cate 100 g toata ziua. Mai mult, cu mama mea daca sta mananca foarte bine, cu mine....nu vrea, doar lapte vrea. Si nici acum nu avem 9 kile... grater

Ultima oara a fost editat de razu (2012-07-16 10:06:07)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2217 2012-07-16 12:00:07

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

sweetygirl27 a scris:

eu i-am facut niste somon cu sos de rosii la cuptor,am decojit o rosie mare si am taiat-o marunt si am pus-o peste peste la cuptor.si mai am si ciorbita pt ea,cand se rtezseste ii dau si ciorba si peste..ca s-a culcat tarziu si iar luam pranzul decalat...bine,ca am mai fost la sora mea si pe la 13,i-ammai dat si ei cateva bucatele de gratar de piept de pui,plus ca de dimineata in afara de tzitzi a mancat paine cu unt,o banana si o piersica

Suna bine si pt mine mancarica asta  drool  drool


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2218 2012-07-16 16:05:35

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

razu nici a mea nu a mai luat in greutate cine stie ce,deci cand a avut 1 an,in mai,avea 9 kg si am cantarit-o acum o sapt -doua la o vecina,care are candtar electronic,caci eun-am cantar nici pt noi lol ca nu-mi trebuie sa-mi cantaresc oasele si sa vad cat de slaba sunt dumbom si avea 9,100 gr..deci mare lucru n-a mai luat...asta e,mie mi se pare ca ari arata destul de bine...sanatoase sa fie

azi a mancat asa
de dimi,la 9 tzitzi
apoi la 10.30 o banana +biscuite si 2 pere mici
la pranz,la 14.00,supa de pui cu galuste si legume( morcov,telina,ceapa),200 ml
si bulete de cascaval,facute dupa reteta ta,a mancat 2 bucati,cred ca ar mai fi vrut daca i-as fi dat

acum la 16,tzitzi,incerc s-o culc...si ea se joaca


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2219 2012-07-16 16:24:52

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

http://www.westonaprice.org/food-featur … hytic-acid
poate va intereseaza mamici - cu acidul fitic din cereale si cat de rau face el


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2220 2012-07-16 16:53:41

adallere
New member
Inregistrat: 2012-06-27
Mesaje: 96

Re: Diversificarea-3

ce parere aveti voi de minirobotul de bucatarie pt cei mici,fierbe la aburi, blender ba chiar am vazut care si dezgheata sau incalzesc mancarica ? oare o fi vreo gaselnita comerciala sau chiar sunt utile ?

Offline

 

#2221 2012-07-16 17:26:21

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Diversificarea-3

eu am inceput diversificarea fara sa merg la pediatru. i-am dat vreo 3 zile suc de morcov, dar nu mult, cata zeama iesea dintr-un morcov dat pe razatoare si strans in pumnii mei. apoi am inceput cu supa crema de morcov cu pastarnac. pot sa-i pun si patrunjel in amestecul asta inainte de ceapa, sau sa pun doa una din astea? si tre sa merg neaparat la pediatru pt schema de diversificare?intentonam sa o folosesc pe asta de aici de la topic


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#2222 2012-07-16 17:30:30

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Diversificarea-3

onutza, eu am incercat sa consult doctorita in legatura cu diversificarea si m-a dezamagit profund
deci nu cred ca-i bai daca n-ai mers la pediatru

poti sa-i pui si patrunjel radacina, este un pic mai puternic la gust, s-ar putea sa nu-i placa
sa lasi minim 3 zile intre alimentele noi


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#2223 2012-07-16 18:03:16

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Diversificarea-3

bubu miercuri am facut morcov cu pastarnac pana duminica cand am pus patrunjel in loc de pastarnac. l-a acceptat f bine, ba mi se pare ca ii place mai mult. azi am adaugat un strop de ulei de masline. pe la o joi vreau sa-i pun ceapa, cred ca sunt cate 4 zile intre alimentele noi


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.