homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-3-120


#2262 2012-07-21 16:25:54

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Diversificarea-3

Sweet, a mea nu a mancat niciodata piure de cartof, am incetat sa mai incerc sa ii dau.
Azi a mancat asa:
tzitzi
branza cu piersica, o jumatate de felie de paine cu unt
iaurt
papricas cu carne de pui, o felie de paine
Urmeaza: mar, biscuite, iaurt...Daca va mai vrea.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 



#2263 2012-07-21 22:42:29

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

ieri
de dimi
o felie de pepene galben+o piersica+2 masuri cereale
pranz
piure din dovlecel+sfecla rosie+cartof dulce+putin pastranac+carnita
5 biberoane cu lapte de 220

azi
de dimi 3 piersici+2 masuri cereale
pranz
piure din dovlecel+cartof dulce+un strop de lapte
4 biberoane lapte 220


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2264 2012-07-21 22:49:07

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Diversificarea-3

am si eu o intrebare. ii dau de 2 zile supa crema din morcov, pastarnac, radacina patrunjel si dovleac. ieri am plecat pe fuga la cumparaturi in alt oras si cum n-a vrut sa pape inainte sa plecam, am luat bolul in ideea ca ii dau mai tarziu cand mancam si noi. n-am mai apucat, a vrut doar lapte si seara am constatat ca supa mirosea a bere. azi am pregatit-o din nou si-am zis ca i-o dau la curte. a adormit fara sa pape si cand s-a trezit, desi o tinusem la rece (nu in frigider, dar in casa e destul de rece acum), tot a bere mirosea. ce fermenteaza? ca banuiesc ca asta se intampla... in ziua in care i-am bagat dovlecelul la supa fetitza mea n-a mai avut scaun, cum obisnuia sa aiba la 2 zile, si acum e constipata... se poate sa fie dovlecelul de vina?

poke ce papaciosi sunteti! Anto abia baga 3 biberoane de 200, pe langa asta bea cam 100 ml apa zilnic. si mai baga supica, in jur de 60 gr. papa putin, asa-i?

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2012-07-21 22:50:48)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#2265 2012-07-21 23:10:42

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

onu, cred ca noi nu suntem etalon, caci ne place intr-adevar mult de tot mancarea...
el are dimi la 9 masa de fructe, la 12 biberon, la 3 masa de legume, la 6.30 lapte, la 10 lapte si inca unul noaptea.
iar fructe si legume mananca cca 250 de ml, o cana mare de ceai plina ochi.lapte cred ca ar bea si mai mult, dar nu ii dau eu ca astia pe cutie zic ca 180 ar trebui sa pape la varsta lui.
dar si noi acum o luna papam solide tot cam ca voi si, pe atunci, tzatza la cerere.
noi stam mai prost la lichide...abia il pacalesc cand suntem pe afara sa bea apa/ceiuc. daca bea 30 ml pe zi e bine. in casa, noi avem si cam 26C nu e ft cald. afara bea mai mult.
la celelalte intrebari nu stiu sa iti raspouns...

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-07-21 23:12:06)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2266 2012-07-21 23:16:08

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Diversificarea-3

onu dovlecelul fermenteaza
cat despre constipatie nu stiu , stiam ca morcovul


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2267 2012-07-21 23:21:49

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

mie mi-a zis doc sa ii dau in continuare mancarica si se va regla tranzitul in timp. eu acum ii dau mrocov mai rar, cam la 3 zile, ca el constipa, intr-adevar.
incearca sa ii bagi mancarica la frigider si o incalzesti pe baie de apa fiarta pt masa. in felul asta nu risti sa se altereze cumva si sa nu iti dai seama...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2268 2012-07-21 23:34:40

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Diversificarea-3

banuiam eu ca dovlecelul, pana acum nu ni s-a intamplat cu radacinoasele... o sa fac tot posibilul sa o fac sa pape cand am pregatit supa. oricum eu ii gust mancarea si cand o fac, si cand ii dau sa pape. si daca trece prea mult nici nu mai indraznesc sa i-o dau, mai bine nu papa decat sa pateasca altceva


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#2269 2012-07-21 23:52:54

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Dar poke scuze ca te intreb,tu de ce ii dadeai mancare la 5 luni?


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2270 2012-07-22 09:45:20

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

janis, eu am inceput diversificarea la 5 luni.
ah...eu am vazut  ca ma intrebai 'ce' nu 'de ce'....de ce? pentru ca dupa ce am citit, m-am sfatuit, etc, asta a fost decizia mea.
daca m-ai intrebat ca sa ma faci sa ma simt prost ca nu ascult de OMS, nu ai reusit. am mai spus-o si o mai spun, fiecare isi creste copilul cum considera el. altfel, nu prea vad rostul intrebarii....

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-07-22 10:27:53)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2271 2012-07-22 12:22:11

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Nu e de facut sa te simti prost...Doamne fereste
Dar acum nici doctorii pediatrii nu mai recomanda la 5 luni,mai ales daca ai tzatza..de-aia nu stiam cine te-a sfatuit big_smile
Am o prietena care a inceput la 5 luni desi avea tzatza si vroia sa astepte 6 luni.pt ca plangea de foame si nu dormea...deci asta era rostul intrebarii..daca ai simtit ca avea nevoie.
Incerc sa inteleg nu sa dau cu paru'......

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-07-22 12:24:21)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2272 2012-07-22 13:02:46

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

scuze, janis...am inteles gresit tonul intrebarii tale!
exact ca prietena ta, am simtit ca e nevoie. am vb cu un doc nutritionist, care mi-a dat cateva sfaturi si cand am vazut ca bebe incepe sa faca ce spunea el, am vrut sa incerc sa vad daca accepta papica. si, spre surpinderea mea,casca gura ca puiu' de cioara si astepta lingurita cu papica.
asa ca incercarea a continuat si asa am ajuns sa halim cum trebuie. eu sunt ft multumita ca am inceput atunci pt ca bebe a reinceput sa ia bine in greutate -in ultima luna inainte de diversificare mi-a luat 150 gr si nu am observat nici o chestie aiurea. in afara de constipatie cu care am citit ca se confrunta mai multa lume la inceputul diversificarii, nu am avut nimic altceva.
apropo de discutia cu nutritionistul, ce am gasit azi pe fb
http://ganduripentruana.blogspot.ro/201 … entru.html

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-07-22 13:04:47)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2273 2012-07-22 13:29:27

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Si eu citeam asta ....tot de pe facebook chicot

Pai al meu inca nu sta in fund ai as cam avea de gand sa mai astept pana o face...cu lingurita ii dau sirop de colici si ori intoarce capul sa nu-i dau..ori deschide gura dar nu inghite tot..jumate curge pe langa gurita lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2274 2012-07-22 16:37:14

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

a mea a fost exclusiv pe tzata si am inceput mai devreme de 6 luni diversificare...ca asa am hotarat eu...dar duap diversificare,nu a mai luat asa bine in greutate ca inainte cand era doar pe tzata...la inceput si ea era tare pofticioasa si manca..dar apoi nu a mai mancat asa mult

acum mananca.fructe,legume, ciorbe,supe...dar nu in cantitati asa mari,poate nici cat mananca al tau poke,daca mananca 250 grame,wowww e de bine

deci tu ai un bebe papacios de-a binelea si cat laptic bea

onu,dovlecelul nu constipa,morcovul fiert constipa si de ce nu-i bagi mancarea la frigider ca sa nu se mai strice?,i o incalzesti apoi pe abur

azi am papat
tzitzi la trezire
o banana cu branzica Ca si piersica
la pranz ciorbita cu carne de vitel si legume(ceapa,rosie,morcov,telina,dovlecel) + putina painica
apoi tzitzi
urmeaza iaurt cu biscuiti...si ce o mai moflai ea,pufuleti,pepene rosu poate,sa vedem


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2275 2012-07-22 22:27:07

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Diversificarea-3

poke ma uimeste razvanul tau cat haleste . Cum ai facut sa fac si la al meu chicot . Ma enerveaza ca nu vrea la capitolul fructe decat : mere,pere,piersici si mai vroia visine dar sa le haleasca asa direct. Nu tu pepene nici rosu nici galben,nimic. Mai vad cum il pacalesc. Tu piersici ai romanesti sau iei de la piata d-astea ?chinezesti ? lol? Ca eu vreau sa fac dulceata si compot dar parca nu ma indur sa iau dintr-astea


Mai de cand cu caldurile astea ,eu gatesc pt 2 zile caci altfel n-am avea timp de iesit afara. Pun mai multe legume si o zi blenuiesc unele si ziua urmatoare celelalte,din alt fel sa nu aiba acelasi gust. Ma intreb de ce trebe incalzit la aburi? Eu ii las in craticioara lui, cand am nevoie incalzesc si blenduiesc. Deci de ce e musai pe aburi?


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2276 2012-07-22 23:14:55

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Diversificarea-3

sweety noi iesim afara la parintii mei la curte si iau cu mine supa. dar fermenteaza repede. azi i-am dat sa pape inainte sa iesim ca sa fiu sigura ca e buna

azi Anto nu stiu ce a avut, dar a papat lapte mai mult decat de obicei, 900 ml. si 60 gr de supica
am fost la ai mei si ma enerveaza taica-miu cu mancarea, ca de ce nu-i dau, ce-i aia supa de legume? ii da pe la gura telemea nesarata, ciocolata de pe prajituri. si azi i-a dat caisa sfaramata cu lingurita. ma oftic dar ma abtin sa zic ceva. el tot o trage ca laptele asta e apa chioara si sa-i dau mancare, ou, carne. nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca nu are nici 6 luni, ce vrea sa manance si cat? e de ingrijorat cu caisele? as vrea sa incep sa-i dau si fructe, dar nu stiu cum si ce exact are voie (am citit de mar, para, caise, nectarine, banane). grepfruit, portocale, afine si struguri la 5-6 luni? nu e cam devreme? sfatuiti-ma ca nu stiu cum sa fac


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#2277 2012-07-22 23:25:45

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Diversificarea-3

onu ai grija cu caisele , cu puful lor mai exact. Ai putea sa incepi cu marul si para dar intai coapte sau fierte , cal la o luna de cand ai inceput diversificarea. Eu portocale si banane inca nu i-am dat, doc a zis dupa 9 luni dar mai astept ca pot sa-i dau romanesti daca oi gasi. Acuma faza cu ciocolata m-a cam socat un pic, incearca sa vb cu tati tau sa nu-i mai dea ca nu e bine. Cu carnea tot la o luna de la diversificarea, iar oul eu i l-am dat la 7 luni jumate .despre afine i mai ales struguri la 6 luni n-am auzit...


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2278 2012-07-22 23:55:21

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Diversificarea-3

caisele au fost decojite azi... iar cu ciocolata, el zice ca se uita la noi si-i este pofta, si ca oricum ii da sa puna limba si nici nu-i ajunge in burta...
deci mai astept cu fructele, noi diversificarea abia pe 11 am inceput-o, pe 3 am inceput sa-i dau putin suc de morcov


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#2279 2012-07-23 00:18:22

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Diversificarea-3

Onu eu i-am dat la al meu fructe tot timpul de sezon si totul a fost bine. nu exista zi in care Luca sa nu aiba o masa de fructe blenduite si cu cereale sau neblenduite (el are 16 dinti la un an si 4 luni si de mic i-am dat in mana fructe sa manance) De cand stie sa zica la mar, adica "ma" ca nu stie sa il zica pe "r", tot mar imi cere, chiar daca saracu mai primeste si banana, piersica, caisa ca sa mai diversificam. Mi-a si spart o fructierea incercand sa fure un "ma", iar de atunci acopar fructele sa nu le vada ca si le trage pe el de pe mobila din bucatarie.

Azi la masa de la ora 10 i-am facut mar cu afine si doua linguri de cereale, plus a mai cersit de la taticul lui o bucatica de lebenitza.

Eu pe la 5 luni si un pic am inceput diversificarea si pt noi a fost super ok. Luca papa de toate, are putine mofturi si nici nu tre sa umblu dupa el sa manance.


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

#2280 2012-07-23 00:33:11

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Onu cum adica te abtii sa-i zici ceva? Dar e copilul tau nu al lui.
Eu rar i-l las si maica-mii numai ca sa nu faca dinastea.le-am zis clar ca eu ii dau copilului meu mancare si ce stiu eu. Atat le-am facut capul calendar cu astea ale mele...am fost foarte ferma ca nici nu au tupeu sa faca nimic de genul
Eu as innebuni sa ii dea cu cioco pe la gura,sincer iti zic nu l-as mai duce la ei deloc..sa se linga pe bot de nepot


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.