homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-3-133


#2509 2012-08-25 18:07:00

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

unii recomanda sa se inceapa cu fructele si altii cu legumele...multe mamici au ineput diversificarea cu fructele mai intai,nu stiu de ce si eu m inceput tot as...dar e mai bine cu legume,ca nu sunt asa acide,dar daca nu accepta legumle asta e,treceti la fructe,nu stiu nici eu ce sa zic

putea si ea mea dupa fructe sa-mi refuze legumele...dar slava domnului ca nu le-a refuzat
eu cred ca depinde de copil si nu din cauza ca incepi cu fructe sau legume...poate ff bine sa le accepate pe amandoua sau deloc,sau doar legume sau fructe...

janis poate rares o sa vrea mai tarziu legume
am vz ca i intrebat de banana,eu i-am dat devreme banana aa cu seminte...la inceput simpla,mai tarziu cand am introdus iaurtul,cu iaurt
acum ii dau banana cu branzica Ca
poti sa incerci si si tu sa-i dai fructe,piersica cu Branzica Ca,sau alt fruct
a mea a tolerat mai bine perele,decat merele...deci mar manca doar copt,daca ii dadeam cu biscuit sau simplu,nu voia

azi cand eram la masa,am facut supa cu galusti pt noi si mandra mea a mancat toti morcovii din supa,din oala...i-am dat o bucatica d emorcov si apoi tot cerea...pana i-a mancat pe toti lol
apoi a mancat si un castronel de ciorbita de pui cu legume hjarta


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 



#2510 2012-08-25 19:47:57

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-3

Janis incarca sa ii dai fructele mai zeama lunga la inceput si pe urma sa ii faci piure mai gros

Sweety eu de branzaca stiu ca se asteapta sa treaca un pic ( ma uit pe schema si scriu) . E prima proteina care se introduce


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2511 2012-08-25 21:03:07

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

janis, eu as da fructele mai intai fierte, chiar daca are peste 6 luni bebe. dar am citit ca legumele nu prea ti le-a mancat si ma gandesc sa nu fie prea acide fructele pt stomacelul lui.

noi am mai introdus in alimentatie branzica si pt urmatoarea perioada avem in vedere ficatelul smile
onu, ce ma mir ca tu spui ca miroase frumos supica bebelinei...mie mi se pare ca a noastra pute rotfl2 bine ca mananca el big_smile


sa scriu si meniul de azi
ora 8.30-220 lapte
12.30-piure de fructe-2 mere+4 prune+1 biscuite+branzica
16.00- piure de legume+carnita
19.00 laptic cu cereale
22.00 laptic
la noapte vreo 120 ml de lapte smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2512 2012-08-25 22:19:14

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Diversificarea-3

Am inceput si noi de curand diversificarea si m-am gandit sa trec lista "noastra" cu legume caci cu ele am inceput. Nu am reusit sa citesc inca toate discutiile de la diversificare asa ca e f posibil sa fie o lista asemanatoare pe undeva dar eu nu am dat inca peste ea

6luni
morcov
pastarnac
radacina patrunjel
ardei fara coaja
dovlecel fara samburi
ceapa
cartofi dulci
(cam aici am ajuns noi cu degustarea)
mazare
usturoi
patrujel
cartofi
avocado (chiar daca e fruct il trec aici ca o sa-l bag in combinatie cu legumele)

branzica
cereale

7luni
conopida
brocoli

carne pui
grasimi
iaurt

8luni
castravete
telina

smantana
galbenus
mamaliga
peste

9luni
fasole
sfecla

faina grau

10 luni
salata
spanac

1 an
ridichi

albus

inca mai lucrez la lista asa ca e f incompleta,
completarile sunt f bine venite : kiss :


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#2513 2012-08-25 22:43:34

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

copilu, mie mi se par f multe legume, de ex. dupa parerea mea, la 6 luni  e prea devreme pt mazare. la fel, as mai astepta cu branzica la varsta asta.
eu NU as da asa de devreme conopida si brocoli, eu de la brocoli fac niste gaze ceva de speriat.nu stiu ce inseamna acele 'grasimi' nustiu , si nici iaurtul nu l-as da de la 7 luni.
si lipsesc cu desavarsire fructele si ficatul.

ma rog, eu am inceput mai devreme dar am luat-o extrem de treptat,poate de asta mi se par prea multe. mie mi-a explicat cineva ca intre alimentele nou introduse trebuie lasat mai mult de  3 zile. alea 3 zile se lasa pt a vedea daca nu cumva apare vreo intoleranta, dar ca organismului ii trebuie mai mult timp pt a se adapta la noile alimente.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2514 2012-08-25 23:07:01

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Diversificarea-3

am scris despre legume doar caci doar legume ii dau momentan smile si restu ce mi-am notat din ce am citit pe aici
legumele nu le dau toate odata
varsta 6 luni 7 luni etc insemna varsta minina la care se pot introduce.. adica noi am inceput pe la 6 luni fara o saptamana si i-am bagat morocovul vreo 3 zile apoi pastarnac+ morcov alte 3 si tot asa.. ne-am mai incurcat ca in prima zi cand a mancat dovlecel a vomat un pic apoi in alte 2 zile nu a vrut sa manance si am incercat alte cantitati alta leguma
e ok cum am facut? faza e ca doctorita nu mi-a dat un plan anume ci niste scanari de retete si informatii si acelelea incepeau cu cerealele.. eu nu prea am incredere 100% in ce spune ea asa ca am inceput sa citesc pe aici
grasimi= ulei de masline adaugat in supica
sper ca nu am gresit sad

Ultima oara a fost editat de copilu (2012-08-25 23:26:46)


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#2515 2012-08-25 23:45:26

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Copilu si mie mi se par multe legume,iar mazarea stiam ca de la 3 ani,ca e fff gazoasa smile
Mie doc mi-a zis ca la cateva zile dupa ce incep sa ii pun ulei de masline.

I-am pus azi si intr-adevar i-a placut mai mult supa de legume,bine s-a plictisit rpd,nici 30 g si apoi am blenduit o nectarina si era fericit nevoie mare lol

Multumesc de sfat fetelor..stiu ca ati citit ca plange mult dar tind sa cred ca nu de la fructele acide,daca il plimb sau scot afara tace smile deci nu pare plans de durere..plus ca doarme normal....

Imi place de vecina-mea: a zis ca nu cumpara cereale de pe piata ca au tampenii si a luat ea orez,ca cica astea de 6 luni contin orez majoritatea,l-a rasnit bine,si l-a facut in apa.deci faina de orez homemade..f tare.

Eu am citit ff mult de beneficiile meiului.cica ar fi foarte bun,nu contine gluten si e o cereala minune,extraordinar de benefica pt organism. I-as lua sa-i bag,spre 8 luni oricum,nu acum....

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-08-25 23:52:27)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2516 2012-08-25 23:56:23

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

si eu i-am facut cereale din orez si pudra de roscoave smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2517 2012-08-26 01:05:50

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Diversificarea-3

de ce sunt multe? :-/
nu stiu daca m-am exprimat eu bine.. nu bag toate legumele astea odata cum face 6 luni ci adaug cate unul dupa 3 zile..  si cand a ajuns sa le guste pe toate nu le pun pe toate intr-un singur mix.
aha deci mazarea nu se baga asa repede.. era urmatorul pe lista
voi la cate lunite le bagati a doua masa?


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#2518 2012-08-26 08:16:43

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Copilu citeste primul post de aici- schema o harei.dupa aprox o luna a doua masa.
Eu vad ca ii plac mult fructele lu al meu si i-as baga-o de acum..dar ma abtin taaare greu.
Stiu ca le bagi dupa 3 zile dar ma refer ca-s multe care nu-s bune acum..din ce stim noi.
Cu usturoiul as mai astepta.

Uite: diversificare.ro si cauta acolo ce au tag-ul 6 luni...nu au o schema precisa dar articolele sunt f bune si zice de la cat se introduc....
Pe retetebebelusi.ro au in susul pagini grafice: legume,fructe,proteine,cereale...dar unele nu sunt bune din ce zic fetele(de ex la para scrie 12 luni dar se introduce de la 6) am obs ca alimentele laxative sunt trecute la 12 luni...e bine daca ai dubii sa cauti pe diversificare.ro pt ca par mai bine documentati..
Uite graficul pt legume
http://retetebebelusi.ro/grafic-introducere-legume/


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2519 2012-08-26 08:56:46

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

eu a doua masa am bagat-o la o luna dupa prima


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2520 2012-08-26 09:53:31

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Diversificarea-3

aha.. si eu ma abtin cu greu sa nu ii dau fructe big_smile
de pe diversificare.ro m-am documentat si eu si deasta am ramas uimita ca am scris prea multe :-/  chiar acolo scrie ca usturoiul se bagadin primele luni ale diversificarii in jurul varstei de 6 luni :-/


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#2521 2012-08-26 11:16:17

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

ah.my bad. mi se pare tare mie si d-aia smile

ah, uite :
Discutați cu medicul pediatru despre acest pas și ?ncepeți cu o cantitate foarte mică pentru a-i testa toleranța. Unii copii tolerează cantități mici, ?nsă o cantitate mai mare le poate cauza discomfort digestiv, urticarie sau modificări ale scaunului.


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2522 2012-08-26 15:08:36

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

usturoi nici eu nu i-am dat pana acum,dar se poate da,dar nu in prima luna a diverificarii si mai tarziu

mazare eu ii pun cand ii fac ciorbita,pun o mana de boabe asa...nu tot timpul ci uneori,dar asta sa zic de pe la 10-11 luni,nu mai tin mint exact,la inceput am pus 5-6 boabe,apoi mai multe...am zis sa nu se baloneze,acum ii pun cam o mana de boabe asa...

broccoli mai asteapta cam pana la 8 luni sa zic eu...si conopida,nu stiu ce sa zic,caci eu nu i-am dat,sunt mamici care au dat si nu au avut bebeii probleme

poti sa pui ulei de masline

fetelor voi de care orez cumparati pt bebe?vreo marca anume?

aaa...si care zahar ziceti ca e bun pt bebe,ala brun? de trestie?
eu nu i-am dat nimic dulce,dar am zis sa iau ca poate ii mai fac vreo prajiturica si ei...vreo tarta cu fructe...de care zahar sa pun,care e mai bun pt bb?


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2523 2012-08-26 15:15:57

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-3

eu de vreo 2 sapt ii fac ostropel si ii pun usturoi .. ii place
de 7.5 luni mi-a zis pedi ca pot sa-i dau


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2524 2012-08-26 15:56:10

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

sweety pudra de roscove sau sirop de roscove ca indulcitor, din ce am citit si eu....
e mai buna ca zaharul smile
si e relativ ieftina....

azi(de parca as avea ce raporta) rotfl : 3 lingurite de piure de legume, juma de nectarina!
cand vad ca nu ii place ii dau ce-i place tongue
tzatza la greu chicot


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2525 2012-08-26 16:28:18

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

eu nu i-am luat pudra de roscove pana acum,amtot zis sa ma duc sa iau...dar daca e si dulce,am sa iau...si poate inlocui zaharul

janis,eu zic ca daca nu vrea legume,decat putin,restul sa-i completezi cu tzata...si sa nu-i dai imedita nectarina sau piersica sau alt fruct...caci lui si as anu-i pla clegumele...si o sa inevete ca ii dai fructe...si atunci cred ca iti va refuza de tot legumele

incearca sa-i dai un timp asa...legume cat vvrea el plus tzatza fara sa-i mai dai imedita fruct...sau nu-i mai da legume,renunta acum la ele...si da-i de dimi la 10 masa de fructe,daca tot ii plac si peste ceva timp ,cand e timpul pt a 2a masa,sa incerci iar cu legume

parerea mea.acum tu faic cum vrei...dar dupa mine zic ca nu e ok sa-i dai legume,apoi fruct ,acum la inceputul diversificarii,ori  le gume,ori furcte,nu amandoua la aceeasi masa,caic el e micut acum...

cmin cum faci ostropelul de pui?sa incerc si eu

azi a mea a papat de dimi pe la 7 tzati
la 9.30 tzati
la 10.30 o banana plus o para
apoi pe la 15.30,caci a adomit si atunci s-a trezit supa cu legume si galuste,un castronel si albusul de la un ou fiert...mai incolo ii dau niste lubenita
si deseara cand s-o trezi pe la 7-8 iaurt cu biscuite si s-a apucat tati sa ne faca si clatite,si o sa-i dau si ei putin,ca am vazut ca-i plac,le face in tigaie speciala,fara ulei ...deci pot sa-i dau si ei putin


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2526 2012-08-26 16:43:11

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-3

sweety pun suc de rosii cu putin ulei si ustoroi pe foc sa se fiarba putin pe urma pun carnita prefiarta, completez cu apa si pe urma las sa scada.
sau in loc de suc de rosii - fierb rosiile taiate in 4, le blenduiesc, si le dau prin strecuratoare - si asa fac suc de rosii proaspat  big_smile


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2527 2012-08-26 16:57:53

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

cmin,am vz ca alei mele nu prea ii plac rosiile...o sa-i fac si eu suc,sa vedem daca asa vrea,
o sa fac si eu ostropel,sa vedem,ca nu stiu ce sa-i mai gatesc


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.