homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-3-141


#2661 2012-09-09 17:21:53

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Diversificarea-3

eu nu mai am mult pana la sanatoriu lol

daca nu se inventa ciorba sau supa o inventa al meu copil, asta este tot ce ar manca ptr ca usor de inghitit,
la urmatorul copil ( dc o sa fie) nu o sa mai existe blender in casa, Daca pana acum as fi si mestecat mancarea lui Andu numai sa il vad manacand, acum realizez ca e un mare " pututors" la mestecat cand nu vrea el sa manance,efectiv inghite bucatelele ...nemestecate

si la noi mesele sunt la 9 dim, ( micul dejun...el e mare fan OU), la 11 fructe, la 13-14 pranzul, la 17 gustarea ( iaurt, budinca...) si seara la 20 cina bazata pe lactate in general....mamaliga cu branza, paste cu branza, ...mai rara carne big_smile


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 



#2662 2012-09-09 17:23:40

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

pass,eu nu-i dau cereale cu lapte seara la cina....i-am mai facut orez cu lapte,gris cu lapte sau iaurt cu biscuti,dar cred ca nu mai e sufucient pt varsta ei,de aceea am si intrebat ce as putea sa-i dau...
chestia e ca are un program cam naspa zic eu...ea se rtezeste dimineata la 9 la 10 uneori,baga tzati apoi ii fac fructe cu branzica,sau cu cereale apoi dupa vreo 2 ore o ia somnul si se culca cam o jum de ora,o ora maxim

pranzul il ia pe la 13-14,caci si daca as vrea sa-i dau mai devreme mi-ar refuza sa manance....si atunci la pranz ii dau ciorba cu multe legume si cu carne de pui/curcan/vita si mananca o castronel plin,sa zic ca in jur de 300 gr sau mai mult,deci media e undeva la 300, caci nu mananca mereu aceeasi cantitate,zic eu suficient...apoi dupa o jum de ora bea lapte cam 150 ml
si apoi in jur de ora 16 se culca si doarme pana pe la 18-19,depinde,uneori se culca la 17,cum are chef,nu are program fix....si dupa ce s etrezeste e dilema,ca nu situ ce sa-i mai dau...pana acum i-am dat ce am scris mai sus,dar parca a sincepe sa-i dau felul 2 de papa,caci e maricica si nu e suficient pt ea iaurt cu biscuiti....

iar seara se culca dupa ora 22,acum cat am stat la tara,s-a culcat pe la 22,aici la oras ne apuca si ora 12 noaptea si la culcare tzitzi si mai bea si lp cam 180 ml de ceva vreme,o luna cam asa

daca ai tu timp,te-as ruga sa-mi scrii reteta de la budinca de legume cu cascaval...
sau vreo reteta de sufleu daca aveti
andreea tu de care paste ii iei mariei si cum le prepari?

multumesc mult fetele,de maine am sa-i fa cis eu felul 2 sa-i dau seara la 7 dupa ce s etrezeste


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2663 2012-09-09 17:31:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

si eu i-am blenduit si inca ii blenduiesc cand fac asa cum am facut azi, supa crema de legume, sau supa crema de rosii. nu am avut probleme sa refuze bucati fiindca ii place asa crema, ba din conta, el parca prefera sa rontaie la bucatele decat sa manance asa piureuri cu lingurita.
  i-am dat de cand era mic , vreo 8 luni un copan urias de gaina in mana si l-am lasat sa rupa cu dintii din el, l-am lasat sa bage mainile in ciorba sa ia bucatile de legume de acolo, l-am lasat liber sa manance in voia lui, sa ne bage mainile in farfurii, etc. nu mi-a fost niciodata teama ca se ineaca. adica normal se mai ineca dar bagam degetul pe gat si ii scoteam ce l-a deranjat, dupa care isi relua linistit activitatea de ros. am o prietena care nu si-a lasat fetita sa manance asa bucati mari de teama sa nu se inece si copila si acum la varsta asta mananca tocate marunt ca la puii de 8 luni. nu va fie teama, bucatica de mancare o scoateti lejer, mai rau e cand se ineaca cu lichid sad am patit si noi.

Janis, cred ca la inceputul diversificarii o sa iti mai refuze una-alta stiind ca are titi ca si "desert" smile
sebi mai refuza uneori fructele, ma plangeam si eu pe aici ca imi refuza fix ce nu ma asteptam, adica fructe dulci, el era mereu fan legume fierte sau crude. e inca mic sa zici daca face nazuri la mancare sau nu, ohoo, pana pe la 2 ani isi tot modifica ei gusturile si preferintele culinare.  al meu a fost mereu f mancacios, extrem de, adica fix cum n-am fost eu si tata-su.
a, si sebi intr-adevar de fiecare data cand "pregatea " niste scaune proaste, cu cateva zile inainte incepea sa nu mai manance. sad de absolut fiecare data. adica atunci cand vedeam ca ii scade apetitul, veneau cateva zile de scaune urate si ii bagam tratam. cu probiotice, smecta, regim si ceai de menta, isi revenea si subit ii revenea si pofta.

sweety,  ce lapte ii dai dupa ciorba? san?
daca da, e bine, dar daca ii faci lp e zic sa i-l scoti si sa ii dai la 16 inainte de somn iaurtul si la 19 cand se trezeste , cina. de fapt nu zic sa i-l scoti, DoAmne feri, zic doar cum as face eu cu al meu.
Lasa ca somnul si-l regleaza ea, o sa aiba unul lung si bun dupa masa de pranz. smile atunci zic eu ca se normalizeaza si mesele.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-09 17:51:52)

Offline

 

#2664 2012-09-09 17:39:01

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Pass noi am inceput fara succes cu legume..asa ca am trecut pe fructe dulci ca astea ii plac tongue ieri a avut diaree..asa ca i-am dat mar copt..si nu prea a luat..el vrea duuulce frate! Incepe sa-mi para rau dar trim2+3 de sarcina la 2 zile faceam ceva dulce in casa..eram innebunita!mancam tone de prajituri...o avea legatura? rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2665 2012-09-09 17:46:47

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

NU are . smile
eu la sebi mancam enorm, kile intregi de dulce, imi era teama sa nu fac diabet gestational, imi repetam des glicemia big_smile dar de cioco nu ma lasam. si Sebi nu este fan dulce, deloc.
pune-i si scortisoara in marul copt, poate ii place asa.
pai daca are scaune proaste o fi in legatura cu apetitul scazut. vezi ce e cu diareea ca apoi tranzitul se regleaza si vine si pofta de mancare.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2666 2012-09-09 18:05:52

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Diversificarea-3

Pass, eu nu mai citesc cat si cum mananca Sebi ca intru in depresie  supa

Offline

 

#2667 2012-09-09 19:15:36

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

pass,uneori ii dau san,alteori ii dau lp....de ce sa nu-i dau lp?nu e bine?intreb ca nu stiu...

eu i-as da iaurtul la 16,daca pana atunci nu adoarme,dar daca mananca la 14 pranzul,nu cred ca dupa 2 ore vrea iar sa pape,de aceea ii dau lapte,ca pe asta il accepta...nu situ cum sa fac,ca sa fie bine

deci ea daca mananca acum o masa,cel putin 3 ore nu mai vrea altceva,doar daca e ceva de rontaiala ,asa nu vrea,ca roisc sa nu mai accepte urmatoarea masa...ce sa fac?

vorba lui ruxxy,intru si eu in depresie,daca mai citesc cat mananca sebi si cu razvi al lui poke


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2668 2012-09-09 20:28:07

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Pass el e un mancacila..dar de san!! lol mancarea nu prea-l atrage....nici nu stiu cum sa il atraga la cata tzatza mananca lol deci apetit scazut nu cred ca are...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2669 2012-09-09 21:41:20

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

sweety, nu e vb daca e bun sau nu, dar eu la varsta ei nu i-as da lp peste zi, doar dimi si seara. ziua, mancare. atata timp cat un copil primeste lapte peste zi, e normal sa nu mai accepte asa usor mancarea. daca de ex. refuza o masa,nu ii oferi alternative, ci las-o fara sa ii dai altceva pana la masa urmatoare. daca iti cere, da-i, daca nu, nu insista. si cu iaurtul dupa 2 ore... da-i-l si vezi, poate il accepta totusi. si jumatate daca mananca e ok, in timp ea se invata cu un program fix si va fi mult mai bine, o sa il manance tot. daca nu ii place clasic, incearca sa i-l faci cu fructe la blender. eu inainte ii faceam iaurtul in casa si mixam banana, capsuni, kiwi, diverse fructe si combinam cu iaurt. dar alui meu ii place mai mult iaurtul simplu si asa i-l dau mereu.Acum nu i-l mai fac ci ii iau covalact, napolact sau kefir.
Janis, al meu cand era cu problemele digestive manca si mai mult san, statea numai la san!! dar solidele le refuza, chiar si ceaiul. al tau e mic, lasa-l in ritmul lui acum. daca nu vrea o masa, da-i titi si gata. incerci a 2-a zi alta combinatie de fructe/legume si tot asa.

Offline

 

#2670 2012-09-09 22:22:14

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Diversificarea-3

buna seara mamici!
offf ce mi-e dat sa citesc.. pass vreau si ca daria sa manance macar jumate din cat papa sebi al tau. sunt uimita de-a dreptul yikes in sensul pozitiv. bravo lui!!!

eu azi.. dupa multa vreme am izbucnit iar in plans dupa-masa dupa ce o zi intreaga m-a refuzat cu absolut orice la mancare. nu mai pot. ea nici nu se uita la mancare si imi zice nu. nu legume, nu fructe, nu carne, nu branza, nu ou.. ei chiar nimic nu ii place?! eu cred ca o face din incapatanare. dimineata s-a trezit pe la 8 si a sarit peste laptele de dimineata. am zis ok.. nu i-l dau sa vad daca e flamanda ca poate se umfla cu lapte si de aia refuza mancarea. de unde.. aceeasi poveste. intre mese nu papa rontaieli.. chiar nu o loveste foamea?! mai am putin si innebunesc. ea nu papa o supica, nu nimic. doar lapte (de 2 ori pe zi) si cate o ciuguleala de ici colo. cu kg sta bine.. aproape 13.. nu ma intrebati de unde  nustiu

vineri de ex am avut pilaf .. a luat 3 linguri chhiar cu pofta pot zice.. la 4-a a scos din gura si imi zice un fel de bleax.. si gata a fost. n-a fost chip sa o mai fac sa mai manance. traduceti voi.. de ce 3 linguri au fost bune si apoi gata?! ce metode sa mai aplic?! pe de o parte desi ma doare sufletul ca o trimit la gradi asa mica.. abia astept sa vad ce va fi cu mancarea acolo..


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#2671 2012-09-09 22:32:19

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

janis, eu cand il alaptam nu ii mai dadeam tzitzi vreo ora jumate inainte de masa...de cate ori sugea inainte, imi refuza categoric mancarea. si neaparat ii dadeam si ii dau in continuare papa dupa somn. daca e inainte, nu are rabdare sa manance cu lingurita si plange.
sanca, imi pare rau sa citesc asta...oare se plictiseste? ii dai mancare in fata tv, calc cu jucarele, etc...? si nepotica mea e la fel, nu are rabdare sa stea la masa, e mereu cu gandul la joaca...asa ca mananca prin casa, pe oriunde, numai sa manance...

eu dau in partea ailalta acum...bebe mi-a luat luna asta 1 kg in greutate lol stiu ca toate ati zis ca mananca mult/prea mult pt varsta lui, dar asta e portia lui. nu l-am fortat niciodata, nu mancam cu tv, jucarele, etc, ba mai mult, eu nici nu prea vorbesc cu el in timp ce papa. daca nu mai deschide gura si a mancat macar jumatate de portie nu ii distrag atentia ca sa bage mai mult sau chestii din astea.oare nu e prea mult? bine, s-ar putea zilele astea sa fi fost si in puseu..ca am avut parte d emai multa mataiala decat de obicei, dar m-a si uimit cu cate lucruri noi a invatat sa faca nustiu


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2672 2012-09-09 22:52:46

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Diversificarea-3

poke.. si eu am impresia cateodata ca nu are rabdare. ca e mereu agitata sa faca altceva.. am incercat si cu desene.. si prin casa.. nimic. sunt ff necajita. nu stiu cum sa o iau. credeti-ma am trecut prin toate starile. am perioade in care sunt pasiva.. ok.. nu vrei nu vrei.. dar ma mai apuca cateodata de imi vine sa ma dau cu capu de pereti si nu imi dau seama unde am gresit. saptamana asta intr-o zi se pusese pe o criza de urlat numa cand i-am pus castronul in fata. incepuse sa urle la mine cu toata disperarea si imi intindea castronul:  "mami, ia!!!" - sa ii iau mancarea din fata. am ramas socata.. am zis ok.. nu vrei, mami il ia si cand ti-e foame imi spui tu. s-a facut seara si-a baut laptele si aia a fost tot.

in schimb.. daca apuca la inghetata.. ar manca cu 2 guri.. si stie sa stea locului  disperat

poke, atata timp cat tu nu il fortezi, nu insisti peste cat poate el sa pape.. nu mananca pacalit (e constient de ceea ce face- cat se poate pt varsta lor).. eu zic sa nu iti faci probleme. e ritmul lui si eu in locul tau as multumi lui Dumnezeu ca e asa. o sa vina vremea cand nu o sa mai puna asa mult pe el, poate in perioada maselelor va papa mai greu, lasa-l asa cum e si inca o data bucura-te ca e asa. crede-ma partea cealalta e cumplita si nu iti doresc sa o cunosti niciodata.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#2673 2012-09-09 23:50:34

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

Offf sanca sad

Poke,eu asa as vrea,dar nu auzi ca dupa somn ma trage de tzatza si si-o baga singur in gura? rotfl2
Oricum papa destul de bine fructele..nu masor..dar pt mine si alea10-15 lingurite inseamna ceva...pt ca dupa mai mananca f putin tzatza..cam 2 minute si gata.ma gandesc ca se satura.si cum el mananca la 2 ore nu la 4 cum am vazut la alti bebei pe aici..........

Bravo poke! Ce mult!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2674 2012-09-10 00:30:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-3

sanca, ceva de genul si la noi. dar pe Stef il ajunge foamea la un moment dat si il apuca maraiala, plangaceala.... el ar vrea lapte, nimic altceva.

Offline

 

#2675 2012-09-10 08:01:36

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Diversificarea-3

Off Sanca, te inteleg, si mie mi se intampla de cateva zile acelasi lucru. Eu cred ca Daria e incapatanata.

Maria la gradi mananca cat de cat, altadata am avut surpriza sa manance si felul 1 si felul2. Bine, portile nu sunt foarte mari dar totusi mananca. In alte zile, a refuzat mancarea si acolo, nu a fost chip sa o faca sa manance.
Eu micul dejun i-l dau acasa pt ca la gradi sigur nu il mananca, mai ales ca acolo au braza, etc. Vineri nu a vrut nici acasa sa manance mare lucru si am dus-o aproape cu burtica goala. Bineinteles ca a lovit-o foamea si la 10.30 a mancat mar cu ambele maini de foame.

Sweety, eu ii iau stelute mici su spaghete pe care le tai marunt. Singura reteta pe care o fac e cea pt paste bolognese, a scris Papu reteta. Sau cu legume. I-as face si cu branza dar ea nu mananca supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2676 2012-09-10 11:00:14

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

eu ii dau macaroane pt adulti, penne, sau spaghete normale lungi din faina integrala dar i-am dat si cu faina alba. o singura data i-am luat din alea pt copii, asa mici minuscule.

fetelor, cele cu bebei mofturosi, pt mine sunteti eroine adevarate.  kram   si mama mea s-a chinuit cu 2 copii de varste apropiate, si eu si sora mea eram puse rau impotriva mancarii.  supa va dati seama cand ne punea pe amandoua in scaune la masa si incepeam amandoua sa ne tinem de nas si sa ne strambam si in final se lasa cu plansete si jale mare pana scapam de la "chin" si fugeam la joaca.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-10 11:01:08)

Offline

 

#2677 2012-09-10 12:36:59

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

pass,ea nu refuza mancarea,mananca de obicei,insa sa nu fie prea dese mesele,sa fie minim 3 ore pauza,iaurt mananc asimplu cu biscuiti sau ii mai pun si fructe in el
am sa incerc asa cum ai zis tu

sa-i dau dimi la prima trezire o portie de lp si apoi cand se trezeste de tot sa-i dau masa de  fructe
si dupa masa de pranz sa-i dau tzitzi,caci ea trebuie sa mai molfaie l atztai si nu vreau sa o intarc si apoi dupa vreo 2 ore sa-i dau iaurt,in cazul in care nu adoarme si apoi cand se trezeste,pe la 7 seara sa-i dau felul 2 si apoi la nani tziti si lp cat o mai bea

am sa caut si eu paste din faina integrala,stiti vreo marca anume,ca sa stiu ce caut...eu am tot cautat,dar nu am gasit sau nu am vazut eu
am mai vazut ca pe unele scrie paste obtinute din grau dur,alea cum sunt?sunt bune?


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2678 2012-09-10 16:30:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-3

sunt bune si din grau dur, swety, i-am dat si eu lui Stef. spaghete din faina integrala eu am de la barilla, dar nu pentru Stef.  am vazut tot felul de paste integrale prin supermarketuri...

Offline

 

#2679 2012-09-10 17:02:03

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

de ce nu ii dai barilla?  hmm

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.