homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-3-147


#2775 2012-09-15 09:17:14

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Diversificarea-3

smart nici noi nu suntem prieteni cu legumele dar nu are treaba cu blenditul. Din contrra, daca vede maclavaisul ala scuipa instantaneu.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 



#2776 2012-09-15 10:21:05

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea-3

janis, nu vreau sa spun cand, dar nepotica a facut asta la 1 an si 10 luni, cand a fost intarcata smile  si nu mai sugea pt alinare, din 20 in 30 de min...
el mananca destul de mult si daca ii dau sun 3 ore si ceva nici nu vrea sa vada smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2777 2012-09-15 11:01:09

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Diversificarea-3

JanisJoplin a scris:

Garga nimic de la 10 la 19? sad nu stiu cum rezisti... puss dar doctorii ce zic? Care e cauza apetitului scazut?


Ada si pepene...acum imi dau seama ca toate fructele cu litera P sunt laxative rotfl


Raportam si noi big_smile

11 - o rondela de orez si miiici bucatele de mar fiert
13 -70 g piure morcov+dovlecel

Si tzatza din 2 in 2 ore smile

'neata janis si celelelalte mamici
l-am vazut ieri pe rares manacand din rondela aia si mi-ai dat idei ,dar astea pe care le gasesc eu aici sunt foarte fragede si se sfarama ,oare  pot sa-i dau ? sau un colt de bagheta ca pe aia nici eu nu pot s-o rup in dinti ... in fine ,nu stiu ce pot sa-i dau sa-si faca si ea de lucru si sa roada ,mi-e cam frica !
e periculos pepenele galben? (cum s-a manifestat alergia lui rares) aici nu  gasesc rosu ...

in alta ordine de idei,ma duc acum in piata si nu stiu ce legume sa-i mai iau ,in ce combinatie ca sa n-o constipe ...ceva idei ? ca dupa cum ziceam eu i le-am introdus cam pe toate si pot sa jonglez cu ele doar ca nu vad diferente de digestie ...

Offline

 

#2778 2012-09-15 12:11:46

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

vai garga am citit de 2 ori meniul pe care l-ai pus , ultimul.  sad   pai lui s. ii puneam castronul in cap daca manca toata ziua doar para cu mar si in rest lapte. eu as fi plecat demult in lume, tu esti f echilibrata, te felicit din inima!  puss
cand avea sebi entero. si nu manca bine, cand il vedeam ca stramba din nas si nu deschidea gura imi venea sa imi iau campii, simteam cum mi se ridica sangele in cap.
dar analizele cum ii sunt, nu are anemie? ii dai vreun supliment alimentar, ceva?

tu esti ff stricta cu meniul lui? nu ii dai de ex. cartofi copti cu ceva condimente, rozmarin, ule de masline,chestii mai gustoase un pic? sare ii pui? poate nu ii place, ii dai numai fierte si simple asa?

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-15 12:13:24)

Offline

 

#2779 2012-09-15 12:24:04

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

ada rondelele alea de orez sunt speciale de bebelusi, si da se sfarama, dar nu se ineaca cu ele..probat smile

nu cred ca e periculos dar e acid si nepotrivit unui bebelus pana la 8 luni...cica....
dar astazi ii dau iar(alergia a fost la banana)

de constipat nu stiu, al meu face zilnic de cand mananca legume, si facea la 4 zile inainte...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2780 2012-09-15 13:47:33

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

andreea cum faci sufleul de dovlecel? sa fac sieu

si eu i dau alei mele de mult timp asa bucati,sa muste...legumele fierte mananca si asa bucati...iaurt manaca simplu asa sau cu biscuiti,ou mananca,dar am vz ca de ceva timp galbenusul nu-i place,decat daca il ascund prin alta mancare,albus mananca asa cum e,fiert
supe,ciorbe,mananca si a mea si alte mancaruri..in afara de piure,nu-i place,dar mancarea de cartofi cu legume ii place

pass eu stiu ca ciupercile s eintroduc mai tarziu ca se digera greu,avea razu un grafic

voi dati struguri la copii asa de 1 an si ceva? eu i-am dat cateva boabe,asa intregi cum sunt si i-au placut, plangea sa-i mai dau,dar mi-a fost frica


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2781 2012-09-15 15:42:47

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Diversificarea-3

oare pot sa-i dau dovleac ?fara seminte bineinteles ,de fapt intrebarea mea era ,oare constipa?

Offline

 

#2782 2012-09-15 16:49:29

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea-3

nu cred ca constipa...
azi i l-am introdus si eu big_smile

uite ce zice pe retete bebelusi.ro  (deci cam asta ar fi lista alimentelor care constipa)
In cazul in care bebelusul are scaune lichide si diareice sunt interzise alimentele din lista de mai sus care ii accelereaza digestia si indicate sunt urmatoarele:
Mucilagiu ( se pune la fiert 1l de apa cu 3 linguri de orez. Atuncic and orezul infloreste se strecoara zeama si se bune in lapte (fara lactoza) sau se pune in alte combinatii)
Iaurt (Culturile active de acidofilus prezente in anumite tipuri de iaurt ajuta la refacerea bebelusului si intarirea sistemului imunitar)
Paine Prajita
Orez
Banana
Branza
Oua
Carne
Coacazele, afinele, agrisele,
Gutui
Ceai de menta
Cartofi
Mere Coapte


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2783 2012-09-15 17:00:32

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

sweety, ce au strugurii? al meu mananca 2-3 ciorchini odata, ii plac mult.

Offline

 

#2784 2012-09-15 23:08:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-3

pass, ii dau de toate dar nu prajesc si adaug uleiul crud, la final. o fi mai gustos prajit, nu zic nu, dar sanatos sigur nu este. si sare ii dau. am incercat tot felul de mancaruri. de luni de zile gatesc dietetic pentru noi si mancarurile ar fi perfecte pentru stef dar degeaba.

strugurii parca dupa 8 luni zicea pediatra. din cei albi.

ada, dovleac sau dovlecel? dovlecelul fara seminte. poti sa le dai pe amandoua. nu cred ca sunt constipante.

azi am fost plecati toata ziua, a fost foarte obosit, foarte irascibil si nici n-avea sens sa incerc sa-i dau altceva decat lapte. oricum n-a avut prea mult entuziasm nici pentru lapte:

5.00- 200ml
9.15-165ml
13.45- 130ml
17.45- 130ml
22.00- 200ml

programarea la nutritionist s-a anulat, pentru a 2-a ora. poate om reusi a 3-a ora.

Offline

 

#2785 2012-09-15 23:11:48

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Diversificarea-3

Garga  supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2786 2012-09-16 16:46:08

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Diversificarea-3

struguri albi i-am dat..am zis sa nu aiba ceva daca ii mananca asa cu coaja si samburi..ii plac la nebunie..dar nu-i dau asa multi,mi-e sa nu faca diaree

off garga

andreea cand ai timp scrie cum faci sufleul de dovlecel


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2787 2012-09-16 18:22:46

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

garga, sad
si ii tine laptele ala de foame cate 4 ore pana la urmatoarea masa?
n-o fi sanatos garga da' eu as innebuni sa il stiu doar cu lapte de dim si pana seara.
nici noi nu prajim, nici pt noi si nici vorba pt copil, dar ma refer la carne la cuptor, condimentata, inclusiv cu sare, boia, ceapa rondele, ma rog, asta ziceam. gratar poate, eu stiu... ma gandeam ca daca ii dai tot asa piureuri deci legumele doar fierte si apoi scoase in bol si blenduite, poate nu ii mai place asa cum mancau cand aveau 6 luni.
o fi psihologic dar daca ii e foame tare tre' sa manance, nu?
daca mancati in fata lui cand ii e foame lui si il lasati pe el sa ceara, nu merge?  cesafac

Offline

 

#2788 2012-09-16 18:46:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-3

pass, am incercat si la cuptor, am incercat de toate. nu cred ca gustul este problema. acum cateva zile, dupa vreo 7 ore de nemancat, s-a dus la bol si a dus el singurel lingura la gura de 2-3 ori. era doar manjita de mancare, nu avea mare lucru pe ea. dar nu, nu s-a strambat, nu a scuipat.  cand am vrut eu sa-i dau, a refuzat.
cand mananc eu ceva, deseori vine si cere, daca ii este foame. dar daca as cantari, nu cred ca ar fi 2-3 grame ceea ce mananca el.
azi a mancat jumatate de lingurita din mancarea lui, apoi a inceput sa urle cand m-am indreptat cu a 2-a lingurita spre gura lui. cu atat a ramas. apoi a mai mancat de 2 ori cate o firmitura din dovlecelul meu umplut ( era cu carne de pui, fara nici o magarie in el dar foarte gustos), tot asa, nu cred ca au fost 2g. fructe a mancat 130g dar cu pacaleli la greu. era si foarte lichid piureul ca am observat ca daca ii pun cereale e si mai rau. a alunecat repede pe gat. macar a mancat. mancaricile in schimb vad ca nu le mai vrea deloc.
se pare ca nu este suficient sa-i fie foame ca sa manance. dupa 5-6 ore de nemancat e foarte marait. dupa 7-8 ore aproape ca plange de foame sau chiar da in plans. dar daca ma vede ca pregatesc mancarea urla si mai rau.
mai merg cateva zile asa, pe lapte dimineata si seara, cereale la trezire si in rest D-zeu cu mila. daca nu se schimba nimic ne intoarcem la 5 mese de lapte si cu asta basta.

Offline

 

#2789 2012-09-16 20:12:57

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

sad 
zici ca se manjea singur cu mancare, mai bine nu interveneai si il lasai, oricum nu a mancat nici daca i-ai dat tu dar asa daca il lasai macar era si el activ la masa si poate incepea sa ii placa "procesul". Sebi mananca mai bine singur decat cand ii dau eu, atunci cand ii dau eu se plictiseste si cauta sa faca si altceva in timpul mesei si nu e ok, cand mananca singur participa el cu totul si asa e cel mai bine pt ei.
pai nu mai cantari, mananca cu el din aceeasi farfurie, lasa cantarul de mancare, e mare copilul, nu mai e musai sa stii exact greutatea de legume. eu asa zic. big_smile mancati amandoi si cat vrea, ok, ca si-asa n-ai nimic de pierdut, de mancat mai bine nu mananca daca ii masori si ii dai separat lui.
eu am un nepotel care si acum la 11 ani e hranit de mama cu lingurita in timp ce se joaca pe calc., altfel nu accepta mancare, sta si 2 zile nemancat. la el e clar pe fond psihic, cand gatesc adultii el se tine de nas, zice ca nu suporta mirosul, mananca aceeasi mancare de 7 ani de zile, de la 4 ani, si altceva nu accepta. ( dim paine cu unt si miere, la pranz supa de pui strecurata sa nu vada niciun fir de leguma sau carne, la ora 3 cartofi pai cu gordon bleu sau cascaval pane si seara paine cu unt si miere iar!!! numai si numai asa e hranit el, e grava problema la ei  sad  ) --- a mancat lapte din biberon pana la clasa 1.  bang  la propriu, mergea la scoala si dimi si seara isi bea biberonul. nu accepta cu paiul sau din cana speciala.
eu as face in felul urmator, situatia extrema, la orele de masa i-as aduce bolul cu mancare in apropierea lui, ia copile si hraneste-te daca doresti, daca nu, mai tarziu. si asa i-as lasa mereu mancarea la discretie cand e ora mesei, fara sa insist si fara sa incerc eu sa ii dau, pt ca la un mom dat ar incerca el sa manance si sa se hraneasca singur, da-o incolo de treaba, doar e in instinctul uman de supravietuire, nu? big_smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-16 20:17:23)

Offline

 

#2790 2012-09-16 21:06:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea-3

pass, l-am lasat. dar atat a tinut dorinta lui de a manca, cele 2-3 lingurite, pe care oricum erau doar urme de mancare. apoi gata. atunci am intervenit eu incercand sa-i dau.
i-as da de la mine din farfurie, dar ti-am zis ca mai mult de 2-3 firmituri nu mananca....
asa si fac, ii aduc bolul cu mancare la indemana din cand in cand. nu-l intereseaza. atunci chiar m-am mirat ca s-a dus la bol si a si gustat, singur. a fost o exceptie.
mai devreme i-am dat 2 biscuiti diferiti si o grisina ca deja facea urat. bine, oricum face 500 de crize pe zi dar cand ii e foame face si mai rau. plange ca ma asez sau ca ma ridic in picioare, ca deschid sau inchid o usa, etc. le-a luat si le-a pus intr-o cutie. dupa vreo jumatate de ora, i-am aratat biscuitii si grisina din cutie, sa-i mai aduc aminte de ele. reactia lui: a pus capacul la cutie. nu zic ca nu mananca deloc rontanele, mananca cand are chef, dar foarte putin. la un biscuitel din ala mic de la organix, alfabet, care e cat o moneda de 10 bani si se chinuie jumatate de ora, mai intinde si prin casa firmituri, rupe o bucatica din el cu dintii, apoi o scoate din gura si incearca sa o potriveasca la loc pe biscuite... mai si mesteca, dar ajutat de degete care se pare ca au un rol indispensabil in procesul de masticatie bang si o parte din maretul biscuite mai ajunge sub forma de pasta mestecata pe fata, mana, haine si alte obiecte din mediul inconjurator.
cred ca am ingrozit pe cine a avut rabdare sa citeasca.

e clar o problema si la baietelul despre care vorbesti. dar, cu toata selectivitatea lui mananca oarecum divers.

Offline

 

#2791 2012-09-16 21:32:28

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

pai doar tampeniile astea pe care i le ofera parintii le mananca, dar ei au incercat orice fel si in orice fel gatit, doar asta a acceptat si asta mananca de atatia amar de ani. iti dai seama..  ca solutie de compromis. sad  cartofi pai, dar din disperare au incercat si cu astia si i-au placut si asa a ramas. meniu batut in cuie. eu una nu i-as fi oferit, dar ma rog, e alegerea lor.  cesafac  au fost si pe la un psiholog in buc. cu el, daca vrei iti dau detalii.
la noi e si perioada asta grea, dificila, in jurul varstei de 2 ani au loc cele mai multe tantrumuri din te miri ce, evident Stef se mai razbuna si pe mancare,...
eu nu pun ulei rece la sfarsit, asa procedam inainte, de fapt nu ulei ci unt sau ulei de masline, puneam un strop cand era gata piureul de legume, dar acum de la o vreme ii mai gatesc de ex. felul doi asa cum gatesc si pt noi, cand fac o tocanita de legume cu cartofi inabus ceapa si ardei gras intr-un strop de ulei rece de masline, cu apa si putina sare, dar sa nu se prajeasca, mai mult sa se fiarba, apoi pun legumele apoi rosii date prin razatoare, boia dulce si cimbru, busuioc sau ce alte ierburi pun eu, si ii dau si lui o portie de mancare din asta cu un copan la gratar langa, sau piept de pui. de asta ziceam ca eu nu ii dau exclusiv fiert cum ii dadeam pana de curand.
important e sa nu te stresezi, stiu ca e simplu sa dai sfaturi si eu nici nu vreau sa ma pun in locul tau, mi se pare incredibil de greu, dar sa stii ca el simte poate tensiunea ta cand vine ora mesei, te simte nelinistita in ceea ce priveste situatia asta.
uite a avut ieri ostropel cu piure,  http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16527__mg_0317.jpg


si aici dar fara ciuperci , niste cartofi copti cu ierburi si carne
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/16527__mg_0264.jpg


azi de ex, am facut pt noi mancare de cartofi cu costita afumata ca aveam eu pofta de asa ceva fiindca ni s-au facut catravetii murati, si am mancat pe ascuns cand dormea el pt ca sigur ar fi vrut sa se bage in farfuria mea si nu era pt el.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-16 21:41:57)

Offline

 

#2792 2012-09-16 21:33:13

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Diversificarea-3

Pass tu ai mare dreptate in ceea ce ai scris  doar ca la unii copii se aplica mai greu. Si Maria e din acelasi castron. Ea si daca e rupta de foame mai mult de cateva linguri nu mananca singurica.  Si daca ii dau ce nu ii place poate sa stea si nemancata o perioada lunga de timp  supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2793 2012-09-16 21:43:15

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea-3

eu si sora mea la fel eram. dar noi eram mereu anemice, slabute etc. s-a chinuit mama nu cu unul asa, ci cu doi si in aceeasi perioada pt ca e diferenta f mica de varsta intre noi, 1 an si 5 luni. e eroina mea, eu sincer nu as rezista, ma cunosc.  supa
dar eu cred ca stiu de ce eram asa, pt ca ea se incapatana sa insiste, eu in locul ei ne trageam 2 suturi in fund si la revedere masa! ea se chinuia cu jocuri, cu pacaleli,. avioane, cu cat mai mult incerca, cu atata refuzam mai mult.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-16 21:45:59)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.