homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PROBLEMA DUPA CHIURETAJ


#1 2012-01-16 12:20:12

mihaela2012
New member
Inregistrat: 2012-01-16
Mesaje: 21

PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

BUNA ZIUA...am si eu o problema,am facut un chiuretaj pe data de 8.11.2011,totul a decurs normal,la control mi-a spus ca sunt bine(mai aveam un mm de sange neeliminat ,ceea ce dupa spusele d-nei doctor nu era o problema),in data de 10.12.2012 am avut prima menstruatie,deci la 32 de zile...pare ok....ingrijorarea mea este ca de atunci nu am mai avut ciclu,deja sunt 37 de zile,trebuia sa-mi vina pana acum,(exclud o sarcina),nu am simptome de ciclu....oare a intervenit o complicatie...va rog sa-mi raspundeti...a mai trecut cineva prin ceva asemanator...multumesc...

Offline

 



#2 2012-01-16 12:59:47

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

dar iti vine la fix 30 de zile sau ce?

Offline

 

#3 2012-01-16 13:21:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

mihaela2012 a scris:

BUNA ZIUA...am si eu o problema,am facut un chiuretaj pe data de 8.11.2011,totul a decurs normal,la control mi-a spus ca sunt bine(mai aveam un mm de sange neeliminat ,ceea ce dupa spusele d-nei doctor nu era o problema),in data de 10.12.2012 am avut prima menstruatie,deci la 32 de zile...pare ok....ingrijorarea mea este ca de atunci nu am mai avut ciclu,deja sunt 37 de zile,trebuia sa-mi vina pana acum,(exclud o sarcina),nu am simptome de ciclu....oare a intervenit o complicatie...va rog sa-mi raspundeti...a mai trecut cineva prin ceva asemanator...multumesc...

Intrebarea e, exact asa cum zice si frankie, daca ciclul tau era regulat la 30 zile inainte de intreruperea de sarcina...
si ar mai fi si intrebarea legata de excluderea unei eventuale alte sarcini(sa inteleg ca toate contactele sexuale au fost protejate foarte eficient, cu prezervativ/pastile/ abstinenta-oricare din astea 3)?
Oricum ar fi, intirzierea de acum a menstruatiei nu are nici o legatura cu curetajul din noiembrie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2012-01-16 13:21:49

mihaela2012
New member
Inregistrat: 2012-01-16
Mesaje: 21

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

pana la chiuretaj venea la 25-26 de zile,dupa mi-a venit in prima luna la 32 de zile,oarecum normal,acum,a doua luna fiind,nu mi-a venit deloc din 10 decembrie,ma ingrozeste gandul ca am facut o complicatie gen sinechie uterina....

Offline

 

#5 2012-01-16 13:23:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

mihaela, citeste mai sus, am apucat sa raspund in timp ce tu scriai


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-01-16 13:24:12

mihaela2012
New member
Inregistrat: 2012-01-16
Mesaje: 21

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

nu am avut contact sexual din 24 noiembrie,deci excul sarcina,oricum am avut ciclu pe 10 decembrie....nu am simptome de vreun fel...sani mariti,durerosi...nimic...de asta ma gandesc la ce e mai rau...

Offline

 

#7 2012-01-16 14:11:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

pai mihaela, fa un control ginecologic. dupa chiuretaj, esti mai sensibila; poti sa racesti usor, de exemplu. dar cum nu te doare nimic, inclin sa cred ca e o dereglare hormonala de la sarcina si intreruperea ei. totusi, e bine sa faci un control.

Offline

 

#8 2012-01-16 15:38:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

mihaela2012 a scris:

nu am avut contact sexual din 24 noiembrie,deci excul sarcina,oricum am avut ciclu pe 10 decembrie....nu am simptome de vreun fel...sani mariti,durerosi...nimic...de asta ma gandesc la ce e mai rau...

Taman avind in vedere faptul ca risc de sarcina nu e si nici nu te doare nimic, nu ai motive sa te gindesti la ce e mai rau, ba dimpotriva
Oricum, sa ne intelegem: sinechiile uterine nu determina absenta menstrei.
Eu m-as calma si as mai avea rabdare vreo saptamina. Daca tot nu apare menstra pina atunci, mergi la medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2012-01-16 16:12:15

adelina10
New member
Inregistrat: 2012-01-06
Mesaje: 84

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

am si eu o problema asemanatoare. am avut un chuiretaj in data de 16.12.2011, dupa acesta am avut sangerari si scurgeri cca 3 saptamani, iar ieri trebuia sa imi vina menstruatia si nu a venit, doar am avut cate o picatura pe zi, si ieri si azi. sunt foarte speriata. E posibil sa  nu imi mai vina deloc menstruatia? nici azi nu da semne ca ar veni... la controlul de 3 sapt dupa chiuretaj mi-a gasit o infectie cu streptococ agalactiae tip B si de o saptamana iau tratament, mai am patru zile.   De ce nu imi vine menstruatia? E posibil sa devin infertila? grater

Offline

 

#10 2012-01-17 07:38:07

adelina10
New member
Inregistrat: 2012-01-06
Mesaje: 84

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

nu stie nimeni ? sad

Offline

 

#11 2012-01-17 08:37:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

Adelina, ai singerat 3 saptamini incontinuu, cit singe vrei sa pierzi?
Sincer nu cred ca e cazul sa te gindesti la infertilitate acum. Insa, categoric, e cazul sa te gindesti sa te protejezi extrem de eficient impotriva sarcinilor nedorite de acum incolo(ar fi fost bine sa te fi gindit la asta de la inceput, insa ce a fost a fost) asa incit sa nu repeti experienta avortului ca veiz si tu ca nu e de dorit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2012-01-17 08:51:43

adelina10
New member
Inregistrat: 2012-01-06
Mesaje: 84

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

stiu ca 3 saptamani a fost foarte mult, dar doctorul la care am fost la control a zis ca se pot datora faptului ca sarcina era mai avansata, de 10 sapt. totusi, de ce nu imi vine menstruatia normal? acum trei zile trebuia sa vina, si de atunci am in fiecare zi cate 2 picaturi de sange, de ieri parca au capatat culoare mai inchisa, iar dureri de burta nu am deloc ca si cand ar trebui sa imi vina. se poate sa se fi lipit colul si nu se poate elimina? sau care ar fi cauza? sunt atat de stresata incat nu mai rezist....grater

Offline

 

#13 2012-01-17 08:54:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

adelina10 a scris:

stiu ca 3 saptamani a fost foarte mult, dar doctorul la care am fost la control a zis ca se pot datora faptului ca sarcina era mai avansata, de 10 sapt. totusi, de ce nu imi vine menstruatia normal? acum trei zile trebuia sa vina, si de atunci am in fiecare zi cate 2 picaturi de sange, de ieri parca au capatat culoare mai inchisa, iar dureri de burta nu am deloc ca si cand ar trebui sa imi vina. se poate sa se fi lipit colul si nu se poate elimina? sau care ar fi cauza? sunt atat de stresata incat nu mai rezist....grater

Cred ca nu m-am exprimat eu foarte clar, mai incerc odata: nu iti vine menstruatia normal pentru ca ai singerat 3 saptamini intruna si asta inseamna ca nu mai ai de ce si cum sa singerezi acum din nou. Nu s-a lipit nici un col ca nu exista asa ceva. Linisteste-te deci


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2012-01-17 09:02:59

adelina10
New member
Inregistrat: 2012-01-06
Mesaje: 84

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

mutumesc foarte mult d-na doctor . sa inteleg ca picaturile astea sunt menstruatia, dar mai redusa?
deci sa sper ca de luna viitoare va reintra in normal?
acele sangerari si scurgeri de 3 saptamani nu au fost abundente, deloc, desi trebuia. au fost sangerari 9 zile cate un sfert de absorbant pe zi si cu cate o zi nu- doua da, iar restul de 10 zile scurgeri galbene. la analiza de secretie mi-a gasit streptococ agalactiae B pt care iau antibiotic 8 zile, mai am 4.
o sa ma protejez de acum incolo de sarcini nedorite, nu asta e problema,  dar numai sa dea Dumnezeu sa mai pot ramane insarcinata.....sad

Offline

 

#15 2012-01-17 17:02:34

mihaela2012
New member
Inregistrat: 2012-01-16
Mesaje: 21

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

multumesc pt raspunsuri....cu toate ca nu am avut CM din 10 decembrie ,parca dupa ce am citit cele spuse de dvs m-am mai linistit....probabil este decat o dereglare hormonala....mai astept apoi merg la medic, daca nu vine....

Offline

 

#16 2012-01-17 17:59:20

adelina10
New member
Inregistrat: 2012-01-06
Mesaje: 84

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

Mihaela, dar tie prima menstruatie de dupa chiuretaj ti-a fost una normala? si eu am avut chiuretaj acum o luna, si acum ar trebui sa-mi vina prima data

Ultima oara a fost editat de adelina10 (2012-01-17 17:59:42)

Offline

 

#17 2012-01-17 18:12:28

mihaela2012
New member
Inregistrat: 2012-01-16
Mesaje: 21

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

adelina,la mine prima menstruatie a fost relativ normala(la 32 de zile,cantitativ putin mai scazuta decat de obicei,dar totusi in parametrii normali,cred eu),acum nu-mi mai vine,deci am probleme la cea de a 2-a menstruatie,prima mi-a venit pe 10.12.2011 si de atunci pauza....habar nu am ce sa mai cred....

Offline

 

#18 2012-01-17 19:17:34

adelina10
New member
Inregistrat: 2012-01-06
Mesaje: 84

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

inteleg. eu sunt la prima, si de doua zile mi-a venit doar cate 2 picaturi pe zi, iar azi a inceput mai serios. dar parca si la mine e totusi mai scazuta decat aveam de obicei.... de asta te-am intrebat....
in legatura cu problema ta, daca nu iti vine in urmatoarele zile, mai bine du-te la ginecolog. el iti va spune cand iti va veni, in functie de ce vede la ecograf.

Offline

 

#19 2012-01-25 16:06:09

mihaela2012
New member
Inregistrat: 2012-01-16
Mesaje: 21

Re: PROBLEMA DUPA CHIURETAJ

doctoressa a scris:

mihaela2012 a scris:

BUNA ZIUA...am si eu o problema,am facut un chiuretaj pe data de 8.11.2011,totul a decurs normal,la control mi-a spus ca sunt bine(mai aveam un mm de sange neeliminat ,ceea ce dupa spusele d-nei doctor nu era o problema),in data de 10.12.2012 am avut prima menstruatie,deci la 32 de zile...pare ok....ingrijorarea mea este ca de atunci nu am mai avut ciclu,deja sunt 37 de zile,trebuia sa-mi vina pana acum,(exclud o sarcina),nu am simptome de ciclu....oare a intervenit o complicatie...va rog sa-mi raspundeti...a mai trecut cineva prin ceva asemanator...multumesc...

Intrebarea e, exact asa cum zice si frankie, daca ciclul tau era regulat la 30 zile inainte de intreruperea de sarcina...
si ar mai fi si intrebarea legata de excluderea unei eventuale alte sarcini(sa inteleg ca toate contactele sexuale au fost protejate foarte eficient, cu prezervativ/pastile/ abstinenta-oricare din astea 3)?
Oricum ar fi, intirzierea de acum a menstruatiei nu are nici o legatura cu curetajul din noiembrie

......DOCTORESSA....nici pana azi nu mi-a venit menstra....ce sa mai cred?va rag sa-mi spuneti o parere....la medic nu pot sa ajung decat peste vreo saptamana.....ce sa fac?....multumesc...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.