homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19-144


#2718 2012-03-06 21:29:09

loly_lulu
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-03-06
Mesaje: 64

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

hello all ! (iulysor,te-am gasit rotfl
Am si eu o rugaminte la voi: ma poate ajuta cineva cu interpretarea unor rezultate,caci abia saptamana viitoare am programare la medic pentru asta,si nu mai am rabdare,sunt un pic ingrijorata,ce-i drept ?! sunt insarcinata in 9 saptamani,si mi-am facut setul de analize din primul trimestru,iar rezultatele care nu se incadrau in limitele normale au fost : ph-ul urinar 7.5;  val normale [5-7], celule epiteliale plate=frecvente ; normal ar fi fost [foarte rare,rare],amorfi=relativ frecventi; normal ar fi fost[absenti,rari].As vrea sa subliniez faptul ca leucocitele au fost foarte rare,eritrocitele la fel,restul valorilor au fost normale.Iar analizele la mycoplasma,ureaplasma,chlamydia si cultura col au fost negative toate :k  iar din analizele de sange cele care nu s-au integrat in intervalele normale au fost numar de eritrocite=3.66;val normale [3.92-5.08],hemoglobina =11.7;val normale[11.9-14.6],hematocrit=33.2;val normale[36.6-44]. Ma poate ajuta cineva,va rog ???? Ma intereseaza in mod special cele de urina,caci din astea de sange am inteles ca este vorba de o usoara anemie. supa


32+ rugaciune  hjarta   gravida

Offline

 



#2719 2012-03-06 21:33:25

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Buna seara!
Deci azi m-am dus la tata si prima intrebare a fost: zacusca mai ai? lol Am tras cu ochiul rapid la voi de la munca si atat am retinut, zacusca.  rotfl2

Ani puss felicitari si voua pentru Tania cea timida si zburdalnica.  applause  Da, dupa primele impresii se pare ca si noi vom avea tot o fetita. big_smile
Time puss multumesc!
Deno puss mie mi-a fost cam rau de la un Muller cu cacao (sau banane, nu mai stiu exact) pana la testul pozitiv si de-atunci n-am mai vrut. Nu stiu daca o fi fost de la bebe la momentul ala sau am fost eu prea lacoma. chicot
Laura puss deci si tu tot acolo o simti. smile Am citit ca mergeti pe 29 la morfo, noi pe 24 avem programare. smile Nici eu nu ma mai pot incheia la pantaloni si cu talie joasa nu am...
Vrabi puss ma bucur ca e totul bine. Sa dea rezultate stimularea si sa vina bebe cat mai repede.  goodluck
Ales puss
Kata puss la mine se vedea foooarte neclar la abdominala la 7 saptamani, insa la intravaginala s-a vazut bine bebe. Dar eu sunt si grasunica si poate de-aia.
Angel puss bibilica zic si nu-mi vine sa cred cat sunt de fericita. Nu neaparat ca e bibilica (cred ca reactia era aceeasi daca era bibiloi), asa, pur si simplu, as fi strigat in gura mare cand am iesit de acolo. big_smile
Amalia puss vezi si tu cu curatenia aia, mai si odihneste-te.
Iulia puss si  applause  pentru vestile bune. Eu stiu ca la 14 saptamani se termina trimestrul I. Si eu am avut aceeasi nelamurire si a postat Janis un grafic cu saptamanile, lunile si trimestrele si acolo era delimitat clar. Daca gasesc link-ul il pun.
Madlena puss lasa "binevoitorii" si vorbeste doar cu sotul si cu bebe. tongue
Garga puss sper sa scapi de petele alea, dar cum am zis si ieri, poftele alea sunt de bine. smile
Pass puss ce burtica faina!  hjarta  O mai vazusem eu cand ai pus-o la poze cu burtici pentru comparatie, dar m-as uita la ea continuu, e asa delicata.
Ada puss  goodluck  sa iasa Iris de buna voie si sa nu fie nevoie s-o scoata fortat.
Hell puss
Als puss multumesc! V-ati hotarat la nume? (Scuze daca ai mai spus, am uitat cesafac).

Eu am una bucata sot copt de racit care azi a stat acasa si a zacut si acum e mai mofturos decat un bebe.  nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-03-06 21:36:22)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2720 2012-03-06 21:41:16

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Katey nu ne-am hotarat inca. Poate Antonia, Maria, Daria, Catalina sau Erica de la baietelul nasilor. Mai avem timp de negociat...Voi ati ramas la Natasha?


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#2721 2012-03-06 21:56:50

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Hellstorm a scris:

pass hjarta

ada, nu vreau să te sperii, dar eu zic că la greutate mai mare o naștere provocată este cu at?t mai grea, pentru că copilul fiind forțat să iasă afară procesul se va produce mai greu, ?nsă dacă se ajunge la nașterea naturală, spontană, at?t Iris c?t și corpul tău vor fi pregătiți, faăpt care va face nașterea cu at?t mai ușoară. C?t despre moașă box, iar cu dr, cum adică să negociezi? Poi tu dacă nu vrei provocare nu accepți și gata...el e obligat să ?ți respecte decizia...repet, at?ta timp c?t și tu și Iris sunteți ?nafara pericolelor.

toata ziua am fost agitata ,am incercat sa fac miscare cat mai multa ,de fapt nu m-am oprit toata ziua si parca refuz sa ma gandesc ca as putea avea o nastere medicalizata ,e ultimul lucru pe care mi-l doresc,nu intra deloc in ceea ce mi-am imaginat si ceea ce imi doresc  ...inca mai astept sa se trezeasca Iris si sa intrebe singura pe unde e iesirea !!!
  m-am simtit prost de dim ca eu am sunat intai la medic  ca sa ma vada el intai ,asa o ultima vizita si apoi sa fac monitoringul ,dar afurisitul nu a vrut sa ma primeasca   de fapt am vorbit doar cu secretara ,si apoi el a vorbit direct cu moasa  !
ultima data cand am vorbit cu el ,imi zicea ca el din principiu nu intervine inainte de o sapt. dupa termen si de asta zic eu ca o sa vorbesc cu el sa mai asteptam ,e mult mai buna ideea de lunea viitoare decat vineri ,la urma urmei Iris e deja mare cat mai conteaza 2 zile in plus ??? in schimb daca in timpul asta nasc natural am numai de castigat ,nu?
pastrez speranta ca pana atunci ea decide singura sa iasa  si poate nici nu mai trebuie sa ma gandesc la asta  , in orice caz ma asteptam la tot ce e posibil in sarcina  dar nu ca o sa trec termenul ,nici macar o singura data  nu am luat asta in considerare ... niciodata nu spune .......

Offline

 

#2722 2012-03-06 22:03:49

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

doamne ajuta ada ca Iris sa vina singurica puss


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2723 2012-03-06 22:12:03

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

ada, cu siguranta va veni cum i-a scris Dumnezeu sa vina si din pacate nu tine de vointa ta.

e foarte frumos ce-ti doresti tu, ca lucrurile sa se petreaca atat de natural ca pe vremea Evei, dar in zilele acestea, nu mai e o normalitate aceasta.

normal acum e sa vina si natural si prin operatie, si prin contractii induse, oricum sa vina, dar sa vina sanatoasa si cand o vei avea in brate, asta va conta cel mai putin, cum a venit. important va fi ca A VENIT hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2724 2012-03-06 22:13:58

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Als, asa am vrea, mai ales sotul, dar l-a cam dat inapoi mama soacra, a zis ca e cam prea dur pentru un bebe. Poate reusesc sa-l conving cu Natalia. Alte nume care sa imi placa chiar nu imi vin in minte acum ... Am intrat un pic in panica, daca nu-i gasim numele potrivit?  cesafac


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2725 2012-03-06 22:22:01

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Katey a scris:

Als, asa am vrea, mai ales sotul, dar l-a cam dat inapoi mama soacra, a zis ca e cam prea dur pentru un bebe. Poate reusesc sa-l conving cu Natalia. Alte nume care sa imi placa chiar nu imi vin in minte acum ... Am intrat un pic in panica, daca nu-i gasim numele potrivit?  cesafac

katey, tu-i vei spune pentru prima data bun venit in lume pe nume, tu-i vei rosti numele in fiecare rugaciune, tu-i vei striga numele in casa, la joaca, afara, chiar si la socri, tu ii spui pe nume inca din pantecele tau, tu ii dai viata unei minuni care e natural ca capete numele potrivit din punctul tau de vedere.

eu nu as lasa pe nimeni sa intervina in afara de sot. iar la mine el este foarte intelegator vazand prin ce trec si constientizeaza ca sunt cea mai in masura sa aleg un nume frumos pentru bebe, evident impreuna cu el, dar 60% sa-mi revina mie.

e o minune pe care voua v-a dat-o Dumnezeu, voi sunteti INDREPTATITI prin darul acesta sa o numiti cum va place inimii, nu soacrei.

acest copil va fi un om mare, nici sa-i pui un nume demn de un copil care sa nu i se potriveasca ca adult nu cred ca va fi de acord. de-aceea fiind viata din viata voastra, numiti-o cum va dicteaza sufletul.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2726 2012-03-06 22:24:05

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

denorah00 a scris:

ada, cu siguranta va veni cum i-a scris Dumnezeu sa vina si din pacate nu tine de vointa ta.

e foarte frumos ce-ti doresti tu, ca lucrurile sa se petreaca atat de natural ca pe vremea Evei, dar in zilele acestea, nu mai e o normalitate aceasta.

normal acum e sa vina si natural si prin operatie, si prin contractii induse, oricum sa vina, dar sa vina sanatoasa si cand o vei avea in brate, asta va conta cel mai putin, cum a venit. important va fi ca A VENIT hjarta

mersi de sfaturi deno , ai toata dreptatea
ca sa nu spun ca  in visele mele excludeam si peridurala ,am folosit intentionat timpul trecut cu "excludeam"  ,si acum imi doresc asa insa n-o sa fiu incapatanata ca un catar si sa-mi faca rau la infinit cand ne putem folosi de progresele pe care medicina le-a  facut ,o sa tin cu dintii de natural dar nu pana la absurd !
si mai repet o data :hai Iris, hai vino singura ,a fost atat de bine in  timpul sarcinii incat trebuie sa ne descurcam noi doua singure si sa incheiem frumos si capitolul asta , hai Iris si ajuta-ne Doamne !

Offline

 

#2727 2012-03-06 22:26:42

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Deno, multumesc pentru cuvintele frumoase! puss
Stiu ca ai dreptate dar ma simt un pic dezamagita cand vad ca nu toata lumea e incantata de alegerea noastra... In fine, o sa vedem. Important e sa fie bebe bine. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2728 2012-03-06 22:27:02

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

loly_lulu a scris:

hello all ! (iulysor,te-am gasit rotfl
Am si eu o rugaminte la voi: ma poate ajuta cineva cu interpretarea unor rezultate,caci abia saptamana viitoare am programare la medic pentru asta,si nu mai am rabdare,sunt un pic ingrijorata,ce-i drept ?! sunt insarcinata in 9 saptamani,si mi-am facut setul de analize din primul trimestru,iar rezultatele care nu se incadrau in limitele normale au fost : ph-ul urinar 7.5;  val normale [5-7], celule epiteliale plate=frecvente ; normal ar fi fost [foarte rare,rare],amorfi=relativ frecventi; normal ar fi fost[absenti,rari].As vrea sa subliniez faptul ca leucocitele au fost foarte rare,eritrocitele la fel,restul valorilor au fost normale.Iar analizele la mycoplasma,ureaplasma,chlamydia si cultura col au fost negative toate :k  iar din analizele de sange cele care nu s-au integrat in intervalele normale au fost numar de eritrocite=3.66;val normale [3.92-5.08],hemoglobina =11.7;val normale[11.9-14.6],hematocrit=33.2;val normale[36.6-44]. Ma poate ajuta cineva,va rog ???? Ma intereseaza in mod special cele de urina,caci din astea de sange am inteles ca este vorba de o usoara anemie. supa

ea este sora mea  big_smile 
noi suntem amandoua  gravide, am ramas in aceeasi perioada si avem cam aceeasi varsta a sarcinii.
bine-ai venit loly  storstark

noapte buna fetele! wave

ada, asa ma rugam si eu sa vina pe lume natural, si trecusem de termen si bebe nu dadea semne ca se va naste. big_smile pana la urma tot natural am reusit. si la tine va fi la fel.

Offline

 

#2729 2012-03-06 22:27:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

adalliere a scris:

denorah00 a scris:

ada, cu siguranta va veni cum i-a scris Dumnezeu sa vina si din pacate nu tine de vointa ta.

e foarte frumos ce-ti doresti tu, ca lucrurile sa se petreaca atat de natural ca pe vremea Evei, dar in zilele acestea, nu mai e o normalitate aceasta.

normal acum e sa vina si natural si prin operatie, si prin contractii induse, oricum sa vina, dar sa vina sanatoasa si cand o vei avea in brate, asta va conta cel mai putin, cum a venit. important va fi ca A VENIT hjarta

mersi de sfaturi deno , ai toata dreptatea
ca sa nu spun ca  in visele mele excludeam si peridurala ,am folosit intentionat timpul trecut cu "excludeam"  ,si acum imi doresc asa insa n-o sa fiu incapatanata ca un catar si sa-mi faca rau la infinit cand ne putem folosi de progresele pe care medicina le-a  facut ,o sa tin cu dintii de natural dar nu pana la absurd !
si mai repet o data :hai Iris, hai vino singura ,a fost atat de bine in  timpul sarcinii incat trebuie sa ne descurcam noi doua singure si sa incheiem frumos si capitolul asta , hai Iris si ajuta-ne Doamne !

frumoasa atitudine si ratiune, esti de admirat ca lupti pentru ce-ti doresti cu adevarat, recunosc ca nu am curajul tau, si ma rog sa astepti cat mai senina venirea lui Iris asa cum va fi ea hotarata sa vina!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2730 2012-03-06 22:27:29

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

ada, termen depășit se consideră o sarcină de 42+, deci tu  mai ai de joi ?ncolo ?ncă 2 săptăm?ni să tot naști...se mai nasc c?teva sute de bebei pe lumea asta p?nă ajungi tu la termen depășit, nici nu are rost să te g?ndești că s-ar pute ?nt?mpla așa ceva...

Deno hjarta ce ?mi place cum le spui

pass, loly pusspusspuss burticile gemeneeeeeeeeeeeee...happydance
loly, bine-ai venit ?n lumea forumistelor chicot

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-03-06 22:37:21)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2731 2012-03-06 22:50:34

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

[b]

Hellstorm a scris:

ada, termen depășit se consideră o sarcină de 42+, deci tu  mai ai de joi ?ncolo ?ncă 2 săptăm?ni să tot naști...se mai nasc c?teva sute de bebei pe lumea asta p?nă ajungi tu la termen depășit, nici nu are rost să te g?ndești că s-ar pute ?nt?mpla așa ceva...Deno hjarta ce ?mi place cum le spui
pass, loly pusspusspuss burticile gemeneeeeeeeeeeeee...happydance
loly, bine-ai venit ?n lumea forumistelor chicot

absolut  de acord !
va multumesc tuturor pt mesaje si   totodata scuze fetelor ca nu am participat la subiectele propuse de voi ,azi m-am ocupat de mine un pic egoist si doar am primit incurajari fara sa le si dau  celor care au nevoie !

de maine ma revansez ,daca sunt tot aici !va salut, ma duc la nani ca sunt moarta de oboseala !

Offline

 

#2732 2012-03-06 22:59:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Ada  rugaciune  sa fie asa cum iti doresti tu.  par

Ma duc si eu la somn. Noapte buna! wave


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2733 2012-03-07 07:19:23

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

neatza fete frumusele puss
ce atmosfera placuta a fost aseara pe forum, asa va vreau fetelor applause
time puss ce ai patit ieri? am vazut ca nici nu ai anuntat ca pleci acasa cesafac sper ca esti mai bine azi rugaciune
katey puss felicitari inca o data pt fetita mica si dragalasa hjarta sa creasca mare si sanatoasa majoreta felicitari pt saptamana adaugata, la cat mai multe majoreta
de ce ascultati de soacra daca voua va place numele? punish stiu ca esti ingrijorata ca poate nu-i gasiti numele potrivit, aceleasi temeri le avem si noi chicot
ce frumos a zis deno tummenupp
passuc puss burtica ta a fost  drool
deno puss ce-mi place de tine asa de optimista
madlena puss sper ca azi esti mai bine
garga puss inca o zi si iti vezi minunea rugaciune
ada puss un pic de rabdare si Iris va iesi singura la lumina majoreta
luly bine ai venit, sarcina usoara iti doresc goodluck
pupici la toate


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#2734 2012-03-07 08:30:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

hello

haideti, bre, SOACRA sa decida numele copilului ?yikes yikes a fost o gluma, nu? yikes

loly, welcome! da, sangele indica o uoara anemie. iar urina nu cred ca e bai mare, e usor mai bazica, dar nu apar semne de infectie... nu stiu, intreaba medicul...

ada, are dreptate storm (io ti-am zis ca nasti la 41? lol ). iris e f bine si o sa vina cat se poate de natural smile inca tu ai ami avut semne... la mine n-a fost NIK pana exact in ziuia in care am implinit 41 sapt... cand am si nascut, fara niio medicatie si fff usor smile deci... incredere! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2735 2012-03-07 08:32:17

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

kata puss neatza


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#2736 2012-03-07 08:40:39

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Neata fete!
Si pe mine ma deranjeaza daca nu ii place soacrei numele. Sotul zice e mama mea, mi-a dat viata , nu mi se pare normal sa nu ascutam si parerea ei, nu ca facem neaparat ca ea, dar ne gandim daca e ok sau nu.
Asa o sa ne zica si noua ginerii sau nurorile, soacra , brrrrrrrr!
Nu va contrazic vizavi de soacra ca si eu sunt capoasa si nu as face ca ea din orgoliu dar nu stiu daca procedez chiar bine.
Muco, poate ai mai zis pe aici, tu vrei sa nasti normal sau ceza?

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-03-07 08:42:27)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.