homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15-124


#2338 2012-03-13 18:27:15

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Pai n-ar mai fi vacanta cu el...
Ne-am jurat ca n-o sa luam copil mic cu noi..dupa ce am vazut in turcia: cu copilu dupa ei..cu pampersi..cu parinti care faceau cu schimbul la piscina ca sa mai doarma putin celalalt in camera..copilul e mic..nu intelege oricum unde e,degeaba il iei...regurgiteaza..trebuie schimbat
Cand ai copil mic AI NEVOIE sa pleci putin fara el,sa te relaxezi.e parerea mea...
Asa a facut si sormea sa plece cateva zile la munte si asa am sa fac si eu,daca am bani bineinteles de concediu,prin septembrie.il las cu mama

Si da vor fi si concedii cu el hjarta dar scurte drumuri prin tara..la plimbarica prin natura..dar nu in strainatate momentan ca nu intelege nimic si mai rau l-as chinui prin avioane....

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-03-13 18:35:36)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 



#2339 2012-03-13 18:32:08

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Garga, eu am incercat acum din nou, dupa ce m-am relogat si a facut la fel.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#2340 2012-03-13 18:50:58

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

JanisJoplin a scris:

Pai n-ar mai fi vacanta cu el...
Ne-am jurat ca n-o sa luam copil mic cu noi..dupa ce am vazut in turcia: cu copilu dupa ei..cu pampersi..cu parinti care faceau cu schimbul la piscina ca sa mai doarma putin celalalt in camera..copilul e mic..nu intelege oricum unde e,degeaba il iei...regurgiteaza..trebuie schimbat
Cand ai copil mic AI NEVOIE sa pleci putin fara el,sa te relaxezi.e parerea mea...
Asa a facut si sormea sa plece cateva zile la munte si asa am sa fac si eu,daca am bani bineinteles de concediu,prin septembrie.il las cu mama

Si da vor fi si concedii cu el hjarta dar scurte drumuri prin tara..la plimbarica prin natura..dar nu in strainatate momentan ca nu intelege nimic si mai rau l-as chinui prin avioane....

Janis noi am plecat cu iannis cand avea 2 luni pe Transalpina ...nu e chiar asa aproape de Bucuresti, il schimbam in masina de pampers, nu a fost asa greu, dar fiecare face cum vrea.


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#2341 2012-03-13 19:01:25

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Da..te cred..insa daca avem bani anul asta mergem in turcia doar pt relaxare si timp pt noi doi...ca cu bebe nu avem nici una nici alta......daca nu...la anul

Merita vazut ce fel e bebe..daca la 7 luni are un super program de somn de te lasa sa te odihnesti poate poti sa-l iei
Dar daca nu...risti sa iti strice concediu de 1000 de euro? Eu una n-as risca........

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-03-13 19:04:12)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2342 2012-03-13 19:03:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Lalli, Hell, am anuntat.

Priga, ma bucur ca ai reusit smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2343 2012-03-13 19:07:33

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Janis eu am plecat in vacanta 10 mii de km cu copilul de 6 luni; nu a fost loc unde sa plecam fara copil: cu avionul cu masina mii de km, cu vaporul, cu caruta. Acum este mare, are 2 ani si 2 luni lol dar mi se pare ca parca este mai dezghetata si mult mai altfel decat copii care nu au fost in excursii cu parintii. Era asa de bucuroasa atunci, chiar daca avem numai cateva luni. Este atat de fericita acum cand ne uitam toti trei la pozele pe unde am fost impreuna si sa vezi cum ne spune ca mai vrea acolo (desi nu mai tine minte)...Insa este bine si sa pleci si numai cu sotul catedata. Noi nu am avut aceasta posibilitate si acum cateva zile chiar ne gandeam sa fugim o zi de la joburi si sa stam numai noi doi la o terasa, la un film, intr-un parc. Sa mai fim porumbei rotfl. MAi departe nu se poate ca trebuie sa luam copilul de la gradinita


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2344 2012-03-13 19:07:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

flowerpot a scris:

Garga si eu sunt la fel! Exact cu acelesi simptome

p.s Ce sa ma mai fac cu Carol? rotfl
Il imbratiseaza pe tati nonstop; ii spune "I vobe you" ca spune v in loc de b (ca spaniolii) si daca ma vede ca il pup sare pe mine si urla: he is my husband!
Numai el sa fie in pat langa ea, trage patura peste ei in pat si il pupa fara sa ii ceara el asta si, aseara, i-a zis sa ii dea niste "mama" de la el. Saracu' sotz a incercat sa ii explice ca nu este a "real mama" dar ea a insistat si cand a vazut cum arata "mama" lui a zis "no, mama from mami" --sugea de la mine dar pe el il tinea de mana.
Nu vrea sa se joace cu mine (ex. puzzles) ci numai cu el, nu vrea sa ii citesc eu ci numai ei, nu rea sa o spal eu pe cap ci numai tati rotfl.

Pe de alta parte sunt asa bucuroasa ca imi beau si eu cafeaua inn liniste pe forum rotfl

exact, n-ai idee ce bafta pe tine hjarta e totala, oricum rotfl2

janis, IO UNA as da dracului mia de euro, sa nu-mi stric eu copilul... personal nu pricep asta cu copiii care "strica" planurile parintilor... daca strica, pt ce l-ai facut? (generic, retoric intreb, nu pe tine...)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2345 2012-03-13 19:09:29

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

JanisJoplin a scris:

Pai poate blue imi pune instructiunile(daca au si cele de la poarta-ma) oricum am gasit pe youtube filmulete destul de precise....

Io ti-as trimite cu drag, Janis, insa nu am primit cu wrapul asta, mi-a trimis tipa doar wrapul  sad  Katami, ne poti ajuta, pls?  par

Flower, si eu am ovulatii zgomotoase, de vreo 3 luni incoace ma doare mijlocul si se lasa durerea pe un picior, pe cel din dreptul ovarului buclucas. Luna asta m-au durut ambele picioare, poate ma blagoslovesc (nu stiu ce inseamna cuvantul, imi place doar cum suna  lol  ) cu gemeni  lol

Io am zis sa ma certati, nu sa ma incurajati, mai!  rotfl2


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2346 2012-03-13 19:13:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

blue lol a blagoslovi=a binecuvanta lol

normal ca va ajut io, sa-mi dea janis un mail pe crisalida@wrapsling.ro si-i trimit


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2347 2012-03-13 19:16:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

blue, eu nu pot sa te cert ca si eu tot in 9DPO incepeam cu testele. dar pe mine nu ma afecta asa tare negativul ala. ma consumam mai mult daca nu stiam cum stau. de tine depinde.

Offline

 

#2348 2012-03-13 19:16:31

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Gărgă, mersi

Blue sm sm sm poi c?nd am zis io să faci test,aaa? Zi repede...cum să faci acuma? Pentru ce? De fun...Dacă vrei pipi pe ceva ia un b?t fă pipi pe el și-aruncă-l...poate-ți trece de teste premature.....
ps: suficient? rodnar


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2349 2012-03-13 19:16:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Am nimerit-o, atunci, kata rotfl2

Hellstorm
  rodnar  Nu credeam ca tragi cu ochiul, speram sa scap  lol  Mi-a trecut cheful, pana sambata  puss

La David am avut test pozitiv in 9 DPO...  forgetit

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2012-03-13 19:19:42)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2350 2012-03-13 19:16:45

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Blue am niste dureri si acum, nu si pe picioare ci in josul burtii. Sper sa vina cat mai rpd CM.

Kata face niste scheme domnisoara. Ieri am fost la chiropractor; o ia tati in brate sa o puna in masina. Ajuns si eu mai tarziu si ea imi zice buy mami, go in the house...adica stai acasa!!!
Daca facem floricele, cu el imparte tot, cu el mananca din acelasi castron. Mie imi da (ce-i drept, imi da si mie) numai cate una. SI daca reau sa iau de la ei "nooooooooooo, this is for daddy and me" lol.

Eu: Carol cum este mami?
Ea: mami is good; she has mama
Eu: Carol cum este CArol?
Ea: Carol is beautiful
Eu: Cum este daddy?
Ea: Daddy is smart and lol beautiful rotfl and s(h)oooooooooo good.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2351 2012-03-13 19:21:36

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

vaaai, flower, eu as fi geloasa lol e minunata hjarta

Offline

 

#2352 2012-03-13 19:32:13

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

offtopic
sunt cam bata si nu ma descurc cu fertility asta....unde scriu ciclurile care le am avut de cand  am nascut??ma rog..pe care le stiu  buga


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#2353 2012-03-13 19:36:54

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Flow, din Moldova sunt si eu. Carol e...bestiala, e totala.
Kata, e ok ca ai zis tu, eu m-am luat cu treaba.
Pucca, habar nu am nici eu.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#2354 2012-03-13 19:38:20

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Am scris o gramada si nush unde s_a dus..a scris inregistrarea a fost adaugata in timp ce scriam smile
Vai flow...e o simpatica...asa eram si eu dupa tati....ce mai plangea mama saraca lol

Flow dar romana nu vorbiti cu ea?


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2355 2012-03-13 19:40:34

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

si eu inclin sa fiu de acord cu janis. eu zic asa acum, dar eu nici macar 4 ore nu am lipsit de langa copil de 15 luni de zile, nici macar la un film nu am iesit cu sotul, sau in oras la o cafea doar noi 2. si NU e bine deloc! sad
faci copil dar asta nu inseamna sa il ai mereu agatzat de gat daca ai bunici dornici si capabili sa te ajute si o escapada amoroasa de un weekend-5zile nu face rau nimanui !!!! mda, ca i-ar fi dor copilului de mama, asa e, ca si eu as muri sa stau atatea zile fara el, da, asa e., acum nu stiu... inainte sa nasc ma bateam si eu cu pumnii in piept ca il voi lasa ccateva zile ca sa am si eu timp pt mine, pt relatie, dar nu am facut deloc asa, ba din contra, l-am sufocat cu prezenta mea si l-am tinut numai de gatul meu.  smile
sunt si femei care vor si pot sa stea din cand in cand fara scutece, plansete, regurgitari si colici. bravo lor!  tummenupp

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-03-13 19:41:56)

Offline

 

#2356 2012-03-13 19:40:37

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Flow, uite ce zice Ana Savin in "Totul se intampla inainte de 6 ani" ( o sa editez la un moment dat):

?n timpul perioadei pe care o descriem, copilul trebuie să depăşască o etapă normală pe care o numim ? idilele familiale?. Este un fenomen diferit la băieţi faţă de fete, aşa că, le voi descrie separat. Să ?ncepem cu băieţii.
    La un moment dat, ?n jurul v?rstei de trei ani, un băieţel ?ncepe să descopere că tatăl său ?ntreţine cu mama relaţii diferite de ale sale. P?nă ?n acest moment inteligenţa sa nu era suficient de coaptă pentru a-şi da seama de acest lucru. Mama este bine?nţeles cea mai importantă persoană a existenţei sale. Dacă p?nă atunci s-a simţit doar un bebeluş mic, depinz?nd cu totul de ea, acum sentimentele privitoare la acest subiect se schimbă. Faptul nou şi decisiv este că de fapt copilul se ?ndrăgosteşte de ea. Devine micul ei pretendent. Este un fapt normal, toţi băieţeii trec prin asta. Unii ţin secretă această pasiune, iar alţii, ?n special cei crescuţi ?n familii unde se pot exprima liber, o manifestă foarte clar.
    Băieţelul doreşte ca mama să fie toată numai pentru el şi ?ncepe să simtă ostilitate faţă de tatăl său, ?n care vede un rival pentru posesiunea absolută a ei.

?ntr-o zi, am mers cu toată familia la grădina zoologică. Mergeam ţin?ndu-mi soţia de m?nă, c?nd dintr-o dată a apărut ?ntre noi fiul meu cel mare spun?nd: ?Gata cu iubirea voastră!?     Psihologul Dorothy Baruch povesteşte acest incident amuzant care ilustrează foarte bine noile sentimente de tandreţe care se manifestă la un băieţel de această v?rstă:
    ?Paul, care are cinci ani, regizează o piesă ?n casa păpuşilor surioarei lui mai mari. ?i instalează pe tatăl să şi pe mama sa care dorm ?mpreună ?n camera lor. Culcă copilul ?ntr-o cameră vecină. ?Este ?ntuneric, este noapte.? Spune el. Apoi, inton?nd Silent Night ?l ?mpinge pe băiat, ?n v?rful picioarelor ?n camera părinţilor, o trage pe mamă din patul ?n care era şi tatăl şi o instalează ?n patul copilului. ?n acest moment schimbă melodia şi intonează un marş nupţial. Apoi face să se ridice păpuşa care ?l reprezenta pe tatăl său şi ?l face să părăsească casa. Apoi ?ncepe să c?nte Jingle Bells.
    Tatăl lui Paul, care a urmărit scena, ?l ?ntreabă: ?Ştii ce ai c?ntat??
?Bine?nţeles?, răspunde Paul sur?zător, ?era exact ce doreşte băieţelul. Vrea ca mama să fie mireasa, iar tatăl să fie Moş Crăciun, care o aduce pe mamă băieţelului drept cadou de Crăciun şi apoi pleacă cu sania sa trasă de reni.?
    Auzim deseori băieţi de această v?rstă spun?nd că se vor căsători cu mama lor c?nd vor fi mari. Sau, după cum spunea recent mamei sale, un băieţel de cinci ani: ?Ştii, mami, aş fi vrut ca tu să fi fost mai t?nără şi mai mică şi să nu fi fost căsătorită cu tata!?
    Să nu ne mulţumim să sur?dem cu indulgenţă la aceste şarmante cuvinte ale copilului, ci să le luăm ?n serios. Aceste sentimente şi aceste idei sunt foarte importante la un băieţel. Este mijlocul inventat de natură pentru a-l pregăti pentru rolul său ulterior de soţ. Această ?idilă familială? care ?l face să se ?ndrăgostescă de mama sa la această v?rstă este o etapă vitală a dezvoltării sale. Mama este prima femeie din viaţa sa, prima dragoste şi sentimentele pe care le are ?n mod inconştient ?i vor orienta alegerea ulterioară a soţiei. Va dori să se căsătorească cu o t?nără care ?ntr-un sens ?i va aminti de mama sa. ?n acelaşi timp, Mama Natură nu a dorit ca această fixaţie să fie definitivă. Ea a dorit ca aceasta să treacă pe la v?rsta de şase, şapte ani. Totuşi, ?ntre trei şi şase ani aceste sentimente sunt trăite cu intensitate ?n inima micului pretendent al mamei.
    Necazul ?n toată povestea asta este că idila familială seamănă cu un ?menaj ?n trei?. Băieţelul nu are numai un sentiment ad?nc şi tandru pentru mama sa, dar simte gelozie şi ostilitate faţă de tatăl său. Dacă tatăl nu ?şi dă seama despre ce se ?nt?mplă, şi este cazul multor taţi, trebuie să adaug cu regret, acest aspect al dezvoltării copilului poate să-l nemulţumească.
    Acest sentiment de rivalitate pentru tată şi de ostilitate la adresa sa pun băieţelul ?ntr-o situaţie incomfortabilă. El ?şi iubeşte tatăl şi are nevoie de el. Cum poate ?n acelaşi timp să ?şi dorească ca acesta să plece pentru  a o avea pe mamă numai pentru el? Aceste sentimente bivalente faţă de tată sunt foarte dificil de pus de acord ?n sufletul unui băieţel.
    Datorită faptului că simte această rivalitate şi această ostilitate contra tatălui său, reflexul de apărare care constă ?n a atribui altora sentimentele pe care le avem pentru ei , face ca micul băieţel să proiecteze asupra tatălui său propriile sentimente. ?ncepe prin a g?ndi că tatăl său vede ?n el un rival şi se arată ostil faţă de el. Datorită faptului că tatăl este mai mare şi mai puternic micuţul ?ncepe să se teamă că acesta se va răzbuna şi că va fi pedepsit ?n mod sever, ceea ce se concretizează deseori prin coşmaruri foarte frecvente. Copilul proiectează teama de a-l vedea pe tatăl său lovindu-l, asupra unui leu, tigru sau monstru care ?i b?ntuie visele.
    ?ntr-o atmosferă familială sănătoasă, micuţul ?şi dă seama treptat că dorinţa sa de a-l ?nlocui pe tatăl său nu se va realiza.  Separarea realităţii de fantasme este unul din principalele demersuri intelectuale ale unui copil de această v?rstă.
    ?i vor trebui toţi aceşti ani (de la trei la şase) pentru a abandona idila imaginară cu mama sa şi a admite faptul că mama este femeia tatălui său şi nu a sa. Ajunge finalmente la concluzia că dacă nu poate fi tatăl, atunci ?i va semăna. Aici ?ncepe procesul de identificare cu tatăl. Copilul ?l ia drept model şi ?l imită in toate modurile posibile. Acest proces ocupă trei ani din viaţa copilului.
    Societatea noastră a făcut ?n aşa fel ?nc?t această ?ncercare să fie foarte grea pentru copil, iar aceasta din două motive. Mai ?nt?i, tatăl este pentru mulţi copii un personaj at?t de distant şi absent ?nc?t ?i este dificil să se identifice cu el şi ?n consecinţă să găsească o soluţie menajului ?n trei. Apoi, dacă survine un divorţ c?nd copilul are trei ani sau mai mult, aceasta ?i face sarcina şi mai dificilă. Copilul doreşte ca mama să fie numai a lui şi ca tatăl să dispară. Prin divorţ, i se pare că dorinţele lui au fost satisfăcute ?n mod miraculos.  Apoi copilul ?ncepe să creadă că poate, ?ntr-un mod care ?i scapă, el este responsabil pentru divorţ. ?n cele din urmă , nu este exact ce ?şi dorea el? Visul său se realizează şi el se simte teribil de vinovat. ?n general ?ncearcă in mod trist să repare ceea ce crede a fi provocat. Deci, dacă se ?nt?mplă să divorţaţi ?n această perioadă, fiţi atenţi ca micuţul să nu se simtă vinovat. Folosiţi tehnica reflectării sentimentelor (descrisă ?n capitolul 4) pentru a-l ajuta să-şi exprime verbal sentimentele, oric?t de iraţionale ar fi acestea. Apoi ?i puteţi explica că nu are nici o vină ?n ceea ce priveşte divorţul.
    ?n cea mai mare parte a familiilor care trăiesc ?n armonie, micuţul rezolvă ?n jurul v?rstei de şase ani problema idilei familiale. Poartă deja ?n subconştientul său imaginea femeii cu care va dori să se căsătoarească, la fel şi imaginea tipului de soţ care va dori să fie pentru această femeie. Dacă nu reuşeşte să rezolve problema idilei familiale ?n această perioadă, va fi incapabil să-şi găsească o soţie.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.