homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15-125


#2357 2012-03-13 19:44:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Să trecem acum la fetiţe, deoarece iubirile lor familiale iau forme ceva mai diferite. Să ne reamintim că pentru băiat primul obiect al dragostei este mama, imagine a tandreţii pe care o va purta ?n el pe tot parcursul idilei familiale. Fetiţa ?ncepe prin acelaşi prim obiect al dragostei: mama. Dar, contrar băiatului, ea trebuie să transpună imaginea mamei asupra tatălui. Acest fapt face ca idila familială să fie ceva mai complicată pentru ea.
    C?nd fetiţa ?ncepe să capete independenţă şi să se diferenţieze de mama sa, descoperă ?n s?nul familiei un nou obiect de tandreţe şi se ?ndrăgosteşte de tatăl ei. La fel ca băieţii, unele fete păstrează secrete aceste sentimente şi vise, ?n timp ce altele le exprimă ?n mod liber.
    Fetiţele se pot arăta foarte feminine şi cochete la această v?rstă. Ele ştiu să fie mult mai subtile dec?t băieţii pentru a-şi atinge scopurile ?n timpul idilei familiale. Aceasta ţine de faptul că femeile au mai multă fineţe ?n relaţiile interumane. De fapt este posibil ca mama nici măcar să nu-şi dea seama p?nă la ce punct se află ?n luptă cu fetiţa ei pentru a obţine dragostea tatălui. Aveţi convingerea că fetiţa ?ncearcă să vă imite c?nd ?ncearcă să gătească sau să facă curăţenie, c?nd ea ?ncearcă de fapt să-i arate tatălui că poate fi o soţie mai bună dec?t dumneavoastră
    Fetiţa se găseşte ?ntr-o situaţie mai dificilă dec?t băieţelul, deoarece ea dispune de mai puţin timp cu acest tată iubit.  ?n societatea actuală, taţii sunt de cele mai multe ori absenţi. Băiatul are posibilitatea să petreacă mai mult timp cu obiectul pasiunii sale idilice, mama, pe c?nd fetiţa ?şi petrece zilele aştept?ndu-şi cu nerăbdare tatăl. Acest lucru o obligă să-şi trăiască idila mai mult ?n imaginaţie.
    Ea ?ncearcă sentimente de ostilitate şi rivalitate la adresa mamei, ceea ce o tulbură la fel de mult ca pe un băieţel gelos ?n luptă contra tatălui său. Ea se simte dependentă de mama ei din cauza iubirii şi ?ngrijirii constante pe care i-o oferă. Simte că este un lucru teribil să vrea ca mama ei să plece şi să nu se mai ?ntoarcă niciodată. La fel cum băieţelul proiecta sentimentele de ostilitae asupra tatălui, fetiţa le proiectează asupra mamei. Ea ?şi imaginează că mama ştie că vrea să scape de ea, deci ?i este ostilă şi vrea să o pedepsească.
    ?n timpul ?ntregii perioade visele ?i sunt perturbate de coşmaruri ?n care se vede urmărită de o vrăjitoare sau un monstru, reprezentare inconştientă a mamei ostile şi răzbunătoare pe care şi-o imaginează.
    ?ntr-o familie normală, fetiţa ?nvaţă că tatăl aparţine mamei şi că nu poate să-l aibă numai pentru ea. Descoperirea acestui lucru se prelungeşte pe timpul ?ntregii perioade de la trei la şase ani. Progresiv, ea renunţă la aspiraţiile sale amoroase şi le substituie bărbatului pe care ?l va iubi şi cu care se va căsătorii mai t?rziu. ?n acest fel at?t fetiţa c?t si băiatul rezolvă problema menajului ?n trei.
    Să punem acum o ?ntrebare importantă: Ce puteţi face, dumneavoastră şi soţul dumneavoastră,  pentru a ajuta copilul ?ntre trei şi şase ani să evolueze normal şi să rezolve această problemă?
    ?nainte de toate, calitatea relaţiilor dumneavoastră conjugale va fi decisivă pentru copii dumneavoastră aflaţi ?n această criză. Dacă aveţi o viaţă conjugală stabilă, ?n care domină dragostea, copiii ?şi vor da seama ?n mod progresiv că idila lor este imposibilă şi vor şti să găsească o soluţie ?n perioada preşcolară. Dar dacă relaţiile conjugale sunt marcate de profunde ne?nţelegeri, problema va fi mai greu de rezolvat pentru copiii dumneavoastră.
    Dacă uniunea dumneavoastră este compromisă, ceea ce poate fi eficace pentru a vă ajuta copiii să rezolve problema idilei familiale pe care o trăiesc, este să consultaţi un consilier conjugal. Acest lucru trebuie luat foarte serios.
    Copilul va ?ncerca cu siguranţă să nască discuţii ?ntre dumneavoastră şi soţul dumneavoastră pentru a scoate un profit. Va ?ncerca, ?ntr-o manieră infantilă, să plaseze obstacole ?ntre dumneavoastră. Dacă există dificultăţi majore ?n menajul dumneavoastră băieţelul poate reuşi ca mama să ?l trateze mai mult ca pe un iubit ?n miniatură dec?t ca pe un copil. Dacă o mamă se delectează prea mult cu atenţiile fiului său, deoarece simte că soţul nu se mai interesează suficient de ea, ia naştere o reacţie care nu este sănătoasă pentru copil. Mama va avea tendinţa să diminueze rolul tatălui ?n ochii copilului, ?n loc să-i ?ntărească prestigiul. Şi fetiţele pot juca acelaşi rol ?n  acest joc ?a diviza pentru a conduce?, ?ncerc?nd să-l ?ntoarcă pe tată contra mamei.
    ?n această perioadă părinţii nu trebuie să lase copilul care găseşte punctele slabe ale relaţiei conjugale să le valorifice pentru a-i despărţi. Trebuie ca am?ndoi să reziste a răspunde seducţiei romantice a copilului, primind ?n mod deschis avansurile sale. Trebuie să reacţioneze resping?ndu-l ?n mod tandru. Mama trebuie să-l facă să ?nţeleagă pe băiat că ?l iubeşte pe tata, că este soţia lui şi că doreşte ca şi băieţelul să-şi iubească tatăl. Băiatul nu se va putea căsători cu ea c?nd va fi mare deoarece este deja căsătorită cu tata şi este foarte fericită. ?ntr-o zi va găsi femeia potrivită pentru el şi se va căsători cu ea. Pentru moment, el este băieţelul mamei dar şi al tatălui.
    ?n acelaşi fel, tatăl ar trebui să-i explice clar fetiţei că o iubeşte mult, dar că mama este soţia lui. Nu va putea să se căsătorească cu el c?nd va fi mare. El este deja căsătorit cu mama şi este foarte fericit. Dar ea este fata lui şi nimeni nu va putea ocupa locul privilegiat pe care EA ?l ocupă ?n inima lui. ?ntr-o zi va găsi un băiat pe măsură şi se va căsători cu el.
    Nici tatăl nici mama nu au vreun motiv să respingă copilul ?n mod brutal. Nu trebuie să-l ?ncurajaţi să creadă că ?ntr-o zi ?i vor fi satisfăcute capriciile, dar puteţi acţiona cu tact pentru a-i prezenta situaţia reală. De asemenea nu trebuie ca micuţul să se simtă ridicol sau nebun pentru că a dorit asemenea lucruri. Reamintiţi-vă că aceasta este o etapă normală a dezvoltării sale şi o pregătire naturală a viitorului său mariaj.
    Mai presus de toate nu trebuie să-l ?ncurajaţi ?n mod activ să-şi facă asemenea vise. Acest lucru va da naştere unui ataşament mult prea puternic care va fi dificil de rupt mai t?rziu.
    Dacă dumneavoastră şi soţul sunteţi oameni ?ndeajuns de calculaţi, a căror uniune este fericită, copilul va depăşi fără probleme obstacolele acestui amor pe la v?rsta de şase-şapte ani.

Offline

 



#2358 2012-03-13 19:50:32

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Asa zic si eu pass..nu l-am facut sa stea lipit de mine pe vecie..stiu acum e mic..si la 7 luni pare mic dar...mama il iubeste il adora..statea numai cu el in brate si plange de 2 zile de cand a plecat de aici..
Pana la urma mamele noastre erau obligate parca ca pana in 4 luni sa se intoarca la servici...si am crescut cu bunicile..suntem o natie de stricati? lol
Pt sanatatea mea mintala as pleca cateva zile sa imi reimprospatez creierasul lol big_smile

Si nu vreau sa isc polemici..dar la mine in familie se vede un exemplu : mama pe sormea a crescut-o pana tarziu singura...acasa..nu mergea la servici...iar la mine la 2 luni a plecat la servici...cine si-a luat zborul??? Eu...stau la buc mi-am facut viata mea. Sormea anul trecut impreuna cu mama si tata si-au luat casa mai mare sa stea toti rotfl deci.....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2359 2012-03-13 19:55:04

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Blue, eu sunt omniprezentă rotfl2


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2360 2012-03-13 20:02:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

pucca, mergi pe calendar la data la care a inceput ciclul si treci la Menses/ spotting cum a fost fluxul menstrual in prima zi sau in toate daca vrei: low, medium, heavy.... din ziua aia o sa-ti inceapa automat un grafic. si faci asa pentru fiecare ciclu.

Offline

 

#2361 2012-03-13 20:12:07

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

La noi nici nu se pune problema sa nu l luam in concedii cu noi, sa nu i luam tongue  vara viitoare vrem sa mergem undeva toti . Sotul nici nu concepe sa nu mergem toti, cum fara pitici??nop. el nu mai poate dupa David si cand acasa sta numai cu el.

Janis, eu de la 2 luni am fost singura cu David pana la 6 luni. si a fost greu doar cu colicii, in rest orice, as fi facut si as face pentru pitic.pacat ca n am reusit sa mentin alaptarea supa ..
Nu o sa l intarci  tongue vorba lui Kata, asta zici tu acum. dar timpul trece, el creste si o sa te schimbi si tu, stand in fiecare zi cu el.

Acum citesc si eu ati scris o gramada,

Garga, spune mi te rog, ce carte este dince ai scris tu?      par

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2012-03-13 21:03:50)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2362 2012-03-13 20:19:41

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

si noi in 1 an si 9 luni cca 8 ore in 4 reprize de iesit in oras: doua la munca, doua la medic.
in rest, peste tot cu puiul. altfel e cand il expui zi de zi si ora de ora la viata si experientele tale, parca se dezvolta altfel.
acuma insa ca mergem la munca de la 2 ani ... om vedea. 3 luni pe vara cu mama/soacra prin rotatie si din toamna  rugaciune sa mergem la o gradi/cresa, ceva.
puss  puss  puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#2363 2012-03-13 20:28:28

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

buna mamici!!
acum ca a dat caldura chiar nu mai am timp de forum ....am citit asa in mare ce ati mai scris

papu ma bucur ca esti ibne,parca asa am citit,ca te-ai operat si esti bine ,sa fie ibne in continuare

razu...ce scumpa e fetita ta...nu-tiface griji,toti copiii fac asta

mie im-e ciuda ca a mea nu se ridica,...toti copiii de pe aici de varsta ei,se ridica,stau in picioare...si mi-e ciuda ca ea inca nu se ridica....ce-i drept,ea a stat tarziu si in fundulet...nici pe burita nu astat deloc,ca nu-i placea..dar oveni si timpul ei sa se ridice,sa mearga...

flow..iar  m-ai dat gata cu carol..e asa sucmpa... hjarta

pirina, a mea a avut aceeasi problema la picioruse,le-a avu tindrpetat espre interior talpitele si mi-au zis din spitla sa-i fac masaj ,asa spre exterior,eu i-am facut...ea statea...iif aceam dupa baie,sau inante de baie...eram si eu stresat rua pe chestia asta.... ma gandeam s anu ramana asa...
pana cand m-am dus la  chirurg ortoped pe la 5 luni jumat ede i-a facut eocgrafie de sold...si daca dr a zis ca e totul  ok,m-am linistit..vad ca acum nu le mai are...
fa-i si tu masaj,din cate am inteles masajul ajuta in prima luna,a 2 a...apoi nu mai stiu exact....

adina mai ai 2 zile si face ana 1 anisor.... birthday


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2364 2012-03-13 20:42:17

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Garga  puss Iti multumesc tare. I-am dat un Fw sotului sa vada si el. Si sa il "linistesc" ca o sa ii treaca lui Carol ca acum nu-si mai incape in pene de bucurie

RAzu am retinut. Multumesc. O sa iti spun eu mai incolo de ce am intrebat

Am o propunere mamici: haideti sa punem maine, miercuri, toate niste poze cu copii nostri la topicurile nostre. Eu nu mai stiu cum arata o gramada de copii, cum au mai crescut...daca ii vedem pe toti deodata ii "identificam" mai bine.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2012-03-13 20:51:38)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2365 2012-03-13 20:47:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

JanisJoplin a scris:

.suntem o natie de stricati? lol

nici tocma sanatosi emotional nu suntem, majoritatea.... asa, offtopic, se discuta ieri pe un grup de fb in care am nimerit si eu despre "imposibilitatea de a spune copilului "te iubesc"".... am ramas socata cate MAME considerau asta ceva absolut ok, normal, firesc etc.....

garga, io am ceva dubii fata de teoriile din cartea aia... se bazeaza pe "complexul lui oedip", care, pare-se, are destule deficiente dpdv practic, chiar daca teoretic are sens. Dar mai vb dupa 3 ani big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2366 2012-03-13 20:49:51

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Sora mea cum a putut? La 7 luni jumate l-a intarcat si a plecat la munte.
Nu l-a intarcat ca sa plece la munte rotfl ci invers..ca sa le fie usor la intarcare amandurora a plecat cateva zile.
Pana sa intru la voi pe forum sa citesc cat alaptati 6 luni credeam ca e maxim rotfl

Kata nici eu nu ii pot spune mamei "te iubesc"dar nici sormea..care a fost alaptata peste 1 an(zilele trecute mi-a zis mama..ca eu v-am zis ca stiam ca maxim 6 luni e normal lol ) pt ca asa e ea mai rece si asa ne-a invatat........mai reci cu ea
Adica mai rece in cuvinte..nu in fapte...ca de mangaiat ne mangaia..e o super femeie..eu am vazut acum de curand cum il iubeste pe raresica al meu...toata ziua si noaptea il legana si hatzana....insa de cuvinte...si mie mi_e frica de cuvinte

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-03-13 20:55:33)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2367 2012-03-13 20:49:52

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

flow...e de bine la tine

la noi e ceva genul

" cine e iubitul lui mama?

raspuns "aNDU"

eu  " tata ce este"?

el " ubitul gaga " ( adica iubitul catelului ce el l-a botezat gaga "

asa ca lol esti norocoasa, eu dc sunt acasa , cam de o luna, max 2  ..." mama in sus , mama in jos, unde e mama, mamaaaaaaaaaaa" acum de ex sunt racita si am adus'o pe mama la mine sa stea in seara asta ( sotul lucreaza si de noapte azi ), nici un efect la andu, ii explic ca sunt racita, ca raceste si el...nimic MAMAMAMMAAMMA./...ubita mea..mamamama

ieri ca sa plec la sc a trebuit sa il cumpar efectiv, s aii promit ca iia duc o macara ca sa pot pleca, plangea si se agata de mine ca NU am vrut sa mai ajung la scoala

Ultima oara a fost editat de ally_na (2012-03-13 20:51:58)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#2368 2012-03-13 20:53:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

JanisJoplin a scris:

Sora mea cum a putut? La 7 luni jumate l-a intarcat si a plecat la munte.
Nu l-a intarcat ca sa plece la munte rotfl ci invers.. ca sa le fie usor la intarcare amandurora a plecat cateva zile.
Pana sa intru la voi pe forum sa citesc cat alaptati 6 luni credeam ca e maxim rotfl

hai sa terminam discutia, ca io-s intr-o stare depresiva de la cris citire si ma ia cu boceli sad personal, metoda cu "mama plecata de acasa" mi se pare cea mai traumatizanta - si mai lasa - metoda de intarcare. nu doar ca unui bb mic i se refuza brusc sanul la care a avut acces liber, dar este privat si de suportul afectiv dat de prezenta mamei grater grater

LE: OMS (organizatia mondiala a sanatatii, adik) recomanda "alaptare exclusiva 6 luni, apoi in paralel cu solidele pana la 2 ani si peste"

Ultima oara a fost editat de katami (2012-03-13 20:54:25)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2369 2012-03-13 20:55:54

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Ally_na   rotfl2 !Un dulce Andu. Si imi place ca l-a cuplat bine pe tati.

Sanatate multa!

Kata nu imi amintesc ca mama sa imi fi spus ca ma iubeste cand eram mica. Din "dalac =drac de copchila" nu prea m-a scos caci eram rea tare rotfl. Acum recupereaza la greu si, mai ales, cand este vorba de Carol.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2370 2012-03-13 20:57:16

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

si eu ma abtin roll
kata verifica mess-ul cand ai un moment doua libere  puss


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2371 2012-03-13 20:57:30

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

kata eu ma lupt cu asta din partea gandacului si a nasei care ASA vor sa intarc copilul sad,

hai sa va mai zic ce face junele meu

suna tata;su acum si ma duc sa iau mobilul ( eram la bucatarie sa ii fac ceva de mancare ( lapte cu cereale de nani nani ) ) tzitzi e desertul lol

el " nu, stai acolo"

ma opresc nedumerita  si el f hotarat

" fa papa, nu fon"....am ramas masca, mama radea cu gura pana la urechi

il intreb " iti e foame" ...el

'' da, da tzitzi...andu papa foame "...
ii zic, ' andu nu pot sa fac tzitzi la bucatarie"

el " ba da si imi ridica bluza "....uite cina luata de al meu copil lol

sa il intarce cine vrea ...eu NU

Ultima oara a fost editat de ally_na (2012-03-13 21:00:36)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#2372 2012-03-13 20:58:35

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Stiu ce zice OMS...cand eram gravida ziceam ca tot atat si eu..minim 2 ani..dar uite ca ma face cu creierii si vreau sa plec de acasa grater
Nu vreau sa te supar cu nimic...va povestesc experientele din jurul meu....
Sormea treptat pana la plecarea aia ii bagase multe mese de lp..tocmai sa nu ii fie taiat dintr-o data.....
In fine..cred ca nicio metoda de intarcat nu e prea ortodoxa..oricum ar fi e de nashpa

Te pup si pe tine si p cris kram


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2373 2012-03-13 21:00:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

nici a mea nu ne-a zis decat impersonalul "mama te iubeste", care e TOTAL diferit de "te iubesc". si io si fra-meu am fost niste incuiati afectiv pana la cel putin 20 de ani. io ma tratez acum, am inceput cu tati si continui intensiv cu cris... da' e nasol ca ai nostri copilasi sa sufere din cauza blocajelor noastre grater si a modelului matern prost pe care l-am asimilat/internalizat...

janis, nu ma superi, am intristezi... da' asta e grija mea, nu a ta puss

ally rotfl2

apropo... ce-mi zice ieri ficioru-meu (innebunit dupa junk food-ul numit salata de orez cu ton si lamaie?).. ca tzatza mea stanga ar avea gust de ton rotfl si-l intreb... si "aia dreapta"? "a lamaie" rotfl2

Ultima oara a fost editat de katami (2012-03-13 21:03:38)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2374 2012-03-13 21:02:02

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

am zis ca ma abtin da nu pot ... de ce pentru numele lu D-zeu sa ai lapte in tzatze si sa intarci copilu? Deci de ce? Cand unele se chinuie, se mulg, stau cu copilul la san x-spe ore ca sa stimuleze lactatia, beau 100 000 de ceaiuri tot pentru asta, fac eforturi supraomenesti ca sa nu ii dea completare de lp ? Asta imi suna a ceva de genul "Facut copil -> checked, alaptat pana la 6 luni -> checked, next!"
Janis nu vorbesc aici neaparat de sora ta dar atatea cazuri de genul am auzit in ultime vreme ca ma fac cu capul


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2375 2012-03-13 21:09:33

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

kata....salta cu ton ce esti rotfl


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.