homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20-45


#837 2012-03-15 15:01:58

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Kori ce super  hjarta , probabil cum spune si Amalia o avea si ea o zi mai lenesa  smile

Offline

 



#838 2012-03-15 15:02:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Ioana He a scris:

Amalia, daca e prima sarcina faci vaccinul la nastere doar daca fatul are RH pozitiv. Daca are RH negativ nu este cazul. Atentie ca vaccinul se face in maxim 72 de ore de la nastere.  puss . Sa te interesezi daca il au in spital in mod normal el se da prin CAS insa uneori nu il au pe stoc spitalele pt ca e destul de scump. Macar sa stii de unde il poti cumpara dac nu il au ca e timpul limitat de vaccinare.  puss  kram

si daca nu-i prima? nu-i tot asa? io am mai citit de vaccinul asta facut in sarcina, da' zau de-i vad sensul....

anca, ce te iubesc io pe tine, cu gandirea aia buna hjarta tummenupp


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#839 2012-03-15 15:03:48

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

fete, va doresc o zi frumoasa puss
pe maine smile


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#840 2012-03-15 15:08:10

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

laura imi pare rau pt tot ce s-a intamplat
fauc bine ti-au zis fetele
time susan chicot
ioana si eu mai am zile din astea si ma panichez disperat am incercat si cu ciocolata, apa rece , iubi i-a vorbit, a mangaiat burtica si nimic. tot cand a vrut ea a miscat big_smile
mersi fetelor pt comentariile legat de nume angel
laura doar numele meu se scrie asa chicot

Ultima oara a fost editat de mucoasa (2012-03-16 07:03:59)


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#841 2012-03-15 15:08:56

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

time ti pup si eu puss
muco punish ai un nume tare frumos puss


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2012-03-15 15:09:59

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Far  puss  wave
Kata, incepand cu a 2a  sarcina vaccinul il faci intre 28 si 32 de saptamani doar daca ai Anti-D titru absent si doar daca vrei. Practic rolul lui este ca in cazul in care se pozitiveaza titru in urmatoarele saptamani acesta se pozitiveaza cu valori mai mici datorita vaccinului. Studiile spun ca sansele nu sunt foarte mari sa se mai pozitiveze odata ajunsa sarcina la 28 - 29 de saptamani cu titru absent insa sunt ceva posibilitati. eu l-am facut ca sa stau linistita din punctul asta de vedere.

Offline

 

#843 2012-03-15 15:12:33

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

pai daca nu e prima kata..logic, se cam pun probleme. adica eu stiu ca trebuie mama imunizata pt ca pe urmatorul bebe corpul mamei sa nu-l simta ca si pe un microb si sa dezvolte anticorpi impotriva lui. adica propriul corp al mamei sa lupte importiva lu bebe. este asemanator cu transuzia de sange...daca nu dai corpului grupa potrivita, corpul incepe lupta autoaparare.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#844 2012-03-15 15:20:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Ioana He a scris:

Far  puss  wave
Kata, incepand cu a 2a  sarcina vaccinul il faci intre 28 si 32 de saptamani doar daca ai Anti-D titru absent si doar daca vrei. Practic rolul lui este ca in cazul in care se pozitiveaza titru in urmatoarele saptamani acesta se pozitiveaza cu valori mai mici datorita vaccinului. Studiile spun ca sansele nu sunt foarte mari sa se mai pozitiveze odata ajunsa sarcina la 28 - 29 de saptamani cu titru absent insa sunt ceva posibilitati. eu l-am facut ca sa stau linistita din punctul asta de vedere.

pai de ce s-ar pozitiva, asta nu pricep eu...

amalia, da, dar imunizarea se face la un CONTACT cu sange poz... ori care e ala, in sarcina?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#845 2012-03-15 15:27:37

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Kata, ceea ce mi-a explicat mie dr-ul este ca la nivel placentar se poate intampla sa aibe loc schimb de sange, sau ceva de genul. In genere intradevar nu ar exista riscul decat la metodele invazive, amniocenteza, tranfer de sange...., insa sunt sarcini in care titru s-a pozitivat si fara aceste metode invazive si chiar cu acel vaccin facut dupa prima sarcina. Tocmai de aceea aceste titrari se tin sub observatie in timpul sarcinii. Cazurile in care se pozitiveaza cu acel vaccin facut in 72 de ore sunt putine insa ele exista si nu pot fi ignorate pentru ca urmarile sunt destul de urate.
Cam asta este ceea ce mi-au explicat mie 2 medici gineologi pt ca eu eram intr-o ceata totala cu acest lucru si in marea lor majoritate articolele scrise nu au nicio legatura cu realitatea, cel putin cu realitatea pe care mi-au explicat-o mie medicii carora, eu una, le dau crezare.
Acum decizia vaccinului IN sarcina este alegerea fiecaruia, pe cand cel de dupa nastere este musai daca fatul are Rh pozitiv.

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2012-03-15 15:30:33)

Offline

 

#846 2012-03-15 15:30:20

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

deci kata stai ca n am inteles: sunt 2 cazuri diferite
1. primu bebe sa nu aiba rh diferit de mama si atunci nu i vad nici eu rostul acelui vaccin in timpul sarcinii
2. bebe 2 are rh diferit de al mamei: mama se imunizeaza imediat dupa nastere si se monitorizeaza pe sarcina a 2 a pentru motivul explicat de ioana. sincer si eu as alege la el ca si ioana...nu vad de ce m as expune riscului. poate nu am sufieciente argumente acum, dar medical este explicabil si eu daca as fi doctor as recomanda pacientei sa faca vaccinul in timpul sarcinii.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#847 2012-03-15 15:31:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

nici ala dupa nastere nu-i MUSAI, tot la alegerea ta e smile (stiu o mama cu 5 copii care nu l-a facut.... acu e gravi cu al 6lea si atc sunt absenti smile ).

nah, o fi cum zici. tot de la mama respectiva (care e si medic rezident) stiu ca imunizarea apare la 3% din cazuri, chiar si la contact cu sange poz (apropo, mie nici la NASTERE nu mi-e clar de ce ar fi vb de contact, cand, teoretic, la o nastere fara pb, sangele tau neg are contact cu PIELEA intacta a nou nascutului....). si eu tot ceva despre schimburi transplacentare auzisem, da' nik clar... ma gandeam ca stii mai multe. Ms, oricum puss

amalia, confunzi. mama NU TRE SA SE IMUNIZEZE dupa nasterea cu rh poz, DE AIA (ANTI-imunu=izare, adica) se baga vaccin dupa nastere.
io pana nu-mi explica cineva romaneste CARE E RISCUL (ca, repet, io nu vad vreunul), nu fac decat ala de dupa nastere

Ultima oara a fost editat de katami (2012-03-15 15:33:19)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#848 2012-03-15 15:32:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

amalia kram o sa fie bine, n-are cum altfel.

kata, m-ai facut sa zambesc smile. stii ca sentimentul e reciproc par

fetele care ati citat-o pe any: cred ca ea ar fi vrut sa editeze dupa, sa nu ramana numele aici.

Offline

 

#849 2012-03-15 15:33:07

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

ales mersi kram
anca da mersi, asa e

Ultima oara a fost editat de mucoasa (2012-03-15 15:34:37)


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#850 2012-03-15 15:36:18

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Kata cu placere  puss .
Probabil ca riscurile sunt de 3% asa cum spui, nu pot contesta ca nu m-am documentat in ceea ce priveste procentul, insa pentru mine si 1% ar fi suficient sa ma determine sa fac vaccinul.
Bineinteles ca este alegerea fiecaruia ce riscuri isi asuma sau nu. Si asa cum doamna aceea nu a avut probleme dupa 5 sarcini fara vacin probabil la fel sunt persoane care au avut probleme inca dintr-o a doua sarcina. Exemple pot fi intotdeauna de ambele parti.  wink

Offline

 

#851 2012-03-15 15:37:21

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

mucoasa a scris:

laura imi pare rau pt tot ce s-a intamplat
fauc bine ti-au zis fetele
time susan chicot
ioana si eu mai am zile din astea si ma panichez disperat am incercat si cu ciocolata, apa rece , iubi i-a vorbit, a mangaiat burtica si nimic. tot cand a vrut ea a miscat big_smile
mersi fetelor pt comentariile legat de nume angel
laura doar numele meu se scrie legat si cu 2 n chicot

Muco, sa stii ca numele tau legat l-am mai vazut dar cu doi de "n" chiar nu! E prima data, oricum e chiar interesant, nu stiu cum le-a venit ideea parintilor tai!  par


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#852 2012-03-15 15:38:54

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

laura asa au vrut ei chicot
editeaza te rog pe pagina anterioara unde m-ai citat

Ultima oara a fost editat de mucoasa (2012-03-15 15:40:09)


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#853 2012-03-15 15:39:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Ioana He a scris:

Kata cu placere  puss .
Probabil ca riscurile sunt de 3% asa cum spui, nu pot contesta ca nu m-am documentat in ceea ce priveste procentul, insa pentru mine si 1% ar fi suficient sa ma determine sa fac vaccinul.

n-am fost clara, ma ref la 3% risc DUPA CONTACT cu sange poz (asimilat, de ex, nasterii nr 1 cu un bb poz). adica vaccinul din timpul sarcinii nu shimba procentul asta, asta voiam sa zic.

Bineinteles ca este alegerea fiecaruia ce riscuri isi asuma sau nu. Si asa cum doamna aceea nu a avut probleme dupa 5 sarcini fara vacin probabil la fel sunt persoane care au avut probleme inca dintr-o a doua sarcina. Exemple pot fi intotdeauna de ambele parti.  wink

de acord.

anca puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#854 2012-03-15 15:42:47

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

kata nu am timp acum sa ma documentez excat posibil sa fi incurcat itele. dar exact cum spune si ioana...pt mine e suficient si 1%.
si soacra mea are rh negativ..are trei copii, la ultimul, adica la sotul meu, riscul a fost foarte mare, iar copilul a fost cu probleme imediat dupa nastere, explicandu-i-se ca tocmai acest rh a fost buba. o sa intreb mai multe pe ea ce si cum, dar stiu ca timp de o luna el a stat in spital, are si acum cicatrice langa buric pentru ca pe acolo i se faceau transfuziile de sange. asa ca...eu zic ca, din cand in cand, sa mai ascultam si de sistemul medical. daca respectiva mama, care e si medic rezident, are atatea nasteri si nici o problema...eu zic ca e noroc. parerea mea!


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#855 2012-03-15 15:47:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

mai oameni buni, stati nitel ca ne incurcam. deci:
- daca nasti/avortezi copil cu rh poz SI NU FACI VACCIN DUPA, ai 3% risc ca sarcina 2 sa fie cu bai. La fel ca voi, nici io nu-mi asum riscul asta (nici de ar fi de 1%, cum zice ioana), fapt pt care, desi sunt anti-vaccinuri in general, l-am facut pe asta dupa ce l-am nascut pe cris.
-  3% ala n-are treaba cu optiunea de a face/nu vaccin in sarcina, e vb de cel DUPA NASTERE

Buuun. acu:
- daca la inceput de sarcina (1,2,3.... n) ai anticorpi ABSENTI, nu faci amnio, nu faci mai stiu io ce alte proceduri invazive in sarcina, nu ai sangerari, PLS EXPLICATI-MI SI MIE (serios, daca stiti pls zieti-mi!) de unde naiba sa apara anticorpii... cand, medical, sist circulator al copilului e complet separat de al mamei

LE: NU incerc sa va conving de ceva, ci sa ma lamuresc io

Ultima oara a fost editat de katami (2012-03-15 15:49:06)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.