homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20-77


#1445 2012-03-25 11:42:42

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

vrabiii ce bucurie! ai avut tu un presentiment cu aceasta sarbatoare. sa dea DZeu sa fie bine pana la capat?de ec ar fi fals pozitiv?ai luat ceva care sa pozitivizeze testul?eu zic ca singurul lucru care l-ai luat sunt gigeii de la sotul tau chicot

neata fete ca ma lua valul.
va pup pe fiecare in parte


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 



#1446 2012-03-25 13:07:10

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

amalia si bebe neata pusspuss
chiar, ce coincidenta frumoasa la vrabi! eu am avut test pozitiv la alta sarbatoare mare, Pogorarea Sf Duh smile


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1447 2012-03-25 14:26:37

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Neata, fete! (la pranz tongue)


Vrabiiiii, ce ma bucur! Felicitari si tinem pumnii sa fie totul bine pana la 40+!  goodluck

Kata, am citit articolul si tind sa cred ca atatea eco nu sunt chiar ok pentru bebe, dar recunosc ca astept cu nerabdare sa-mi vad puiul si sa stiu ca e bine si nu stiu daca as fi putut sa fiu linistita cu cu doar 2-3 eco in loc de una pe luna. Stiu, sunt paranoica, dar asta sunt.  cesafac

Diana puss

Onu puss

Ales puss

Amalia puss

Tati nostru a descarcat pozele de la eco intr-un folder pe care l-a numit "Nati", deci presupun ca ne-am decis la un nume. chicot


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1448 2012-03-25 15:07:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

hello again... stiti ce inseamna AFP (alfafetoproteina) marita cumva? sarcina de 16 sapt, 38 ani, valoarea e 53, limita maxima 33. ms!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1449 2012-03-25 15:30:32

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Kata eu am gasit asta pe net:

http://www.focuslab.ro/Informatii/alfa_ … tativ.aspx

(desi presupun ca ai cautat si tu)

Daca stau sa ma gandesc bine, parca scria ceva de AFP pe rezultatul meu de la triplu test, ma uit daca vrei ...

LE: m-am uitat pe rezultat, eu am avut 31,9, dar nu cred ca se interpreteaza separat ci combinat cu celelalte valori de la test.

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-03-25 15:39:34)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1450 2012-03-25 16:14:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

katey, ms puss cam atat stiam si noi, da


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1451 2012-03-25 16:23:44

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

salut burtici wave
toate bine?

Vrabiuța, felicitări pentru testul +, să fie bine de data asta și să ai o sarcină ușoară p?nă la momentul frumos al marii ?nt?lniri


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1452 2012-03-25 18:58:49

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Fetele, am revenit! happy  happy  happy
Va multumesc mult pentru sustinere si pentru cuvintele frumoase!  puss  puss  puss
Hel, Katey, Onutza, Alesandra  puss  puss  puss
Katamipuss  nu sunt din is.
Amalia puss  nu am luat decat acid folic. Ma gandeam si eu, k normal maine ar trebui sa-mi vina monstrii. Parca deja ma ia cu ceva pe la burtica, asa parca ma jeneaza. Sper sa nu mai vina. In plus imi e cam  acklad , dar sper sa fie de la emotii. chicot
Am mai facut un test Minut, banda pe la ora 15. Si e tot pozitiv. Mai am alta marca Cara, tot banda (k nu am gasit si caseta) si il fac dimineata. Si, dc e tot  II, merg si-mi fac beta si sun medicul. Deja mi-am pus un utro si am luat aspenter. Sper sa nu influenteze testul de maine.  rugaciune  sa fie bine de data asta.
Va dati seama, fix cand nu ma asteptam si ma pregateam pentru stimulare.
Azi am vazut si prima barza pe anul acesta. Era in cuibul ei, pe stalpul de curent! happydance


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#1453 2012-03-25 19:07:12

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Buna seara fete puss !

vrabi, multe felicitari, ce mare bucurie!!! eu zic sa nu te stresezi, sa fi pozitiva, sa te odihnesti mult si sa te rogi, si va fi bine! sarcina usoara usoara iti doresc!

katami, am vazut ca ai scris de candidoza sad si mie mi-a iesit la ultimele analize pe care le-am facut. e pt prima data, nu am mai avut probleme de genul. daca esti prietena veche cu aceasta afectiune ( sad ) imi explici si mie daca sunt ceva riscuri in sarcina ? nu mi s-a dat tratament fiind insarcinata.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1454 2012-03-25 19:13:23

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

deno, ți se va da tratament ?n trimestrul 3...e sarcina prea mică, de aia nu ți-a dat ?ncă


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1455 2012-03-25 19:27:41

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Deno,  puss  rugaciune  sa fie bine!  rugaciune  sa fie din ce in ce mai bine si la tine. puss
Cat despre candida, se intampla destul de des sa apara in sarcina, dar eu stiu k se poate face trat in trim 2 sau 3. Nu stiu exact. Dc nu trece si e prea grav, nu vor fi probleme cu sarcina, doar k iti va recomanda cezariana, k sa nu intre bebe in contact cu infectia  goodluck  sa treaca si sa bie bine.
Vreau sa te intreb si sa va intreb pe toate: la cat timp ati mers la primul control si s-a vazut ceva si la cat timp a avut bebe activitate cardiaca  cesafac  Acesta e urmatoarea mea grija.
La ultima sarcina la mine, s-a vazut bine sacul la 5 sapt,dar nu si embrionul sau activ cardiaca, dar cand am mers la 7 sa-i aud inimioara  cesafac nu batea supa


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#1456 2012-03-25 19:31:20

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

am uitat sa mentionez ca nu am niciun simptom. nici mancarimi, nici secretii, nicio modificare, nimic nimic. m-am mirat cand am vazut rezultatul. si am inteles ca se face tratament in trim 3 pt a nu transmite la fat in cazul nasterii naturale. dar eu voi face cezariana 100%. parca nu as mai lua medicamente ca si-asa am luat acum in trimestrul 1 o gramada sad

LE: vrabiuta, eu am mers cand credeam ca am 5 saptamani, adica atata aveam de la um, si s-a vazut un punct minuscul, dar de fapt eu am ciclu de 35 de zile, si am ovulat si mai tarziu decat trebuia. dupa calcule cand am mers aveam 2 saptamani si cateva zile. activitatea cardiaca la mine s-a vazut la 7 sapt ecografice, ca dupa um aveam 9. dar la fel, nimeni nu-mi poate supune clar cate saptamani aveam, sau am din pacate. ma intreaba lumea si nu stiu ce sa spun lol

si eu am trecut printr-o pierdere, dar la sarcina aceasta am stat exclusiv in pat de la testul + si am fost increzatoare, iti recomand si tie cu caldura o atitudine cat mai pozitiva1

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-03-25 19:38:42)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1457 2012-03-25 19:33:18

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

vrabi o usoara jena o simti de la sarcina, nu se anunta deloc uratii...sunt aproximativ aceleasi simptome.
la mine inimioara lu bebe am auzit-o la 7 sapt si 5 zile. o sa fie bine de data asta. sa ai sarcina usoara!


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#1458 2012-03-25 19:35:30

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Deno, chiar, tu faci ceza..eu n-aș face tratament deloc ?n cazul ăsta, dar trebuie să te sfătuiești și cu medicul.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1459 2012-03-25 19:39:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

deno, io nu fac niciun tratament, am inceput cevaq homeopatic, AVEA efect, dar la prima ameliorare... m-am lasat rodnar stiu, lene. si i-am zis si dr ca revin prin ultimele luni, ca pana atunci nu stiuc at sunt in stare sa ma tin. din cate stiu, nu sunt riscuri pt sarcina, inainte de nasterea vaginala (dar stiuca tu oricum vrei ceza) tre un tratament local (ovule/spalaturi) pt a curata "canalul"... candida oricum exista in mediul vaginal, candidoza e doar o inmultire exagerata a ei. Eu la 12 sapt i-am mentionat dr de ea si mi-a zis asa, intr-o doara, sa fac niste spalaturi cu bicarbonat... dar eu nu am facut, le las pt mai incolo, ca alea strica flora, dup-aia tre bagati lactobacili la greu si prefer sa nu bag nik cat nu e foarte urata treaba.

io am fost "prietena" veche cu ea, adica am avut-o ani buni, la sarcina cu cris a disparut ca prin minune si, de atunci, nu a mai aparut pana acum. nu stiu de ce (homeopata zice ca in sarcina era vb de influenta lui cris, adica a contitutiei lui... iar acum, din contra, copilul asta imi seamana, deci imi accentueaza simptomele "mele clasice"... sunt si mai nervoasa sarcina asta, la cris eram mai calma, deci... probabil o avea dreptate).

daca nu ai simptome, las-o in pace, nu e niciun bai smile

vrabi, sorry, am retinut aiurea.
ref la activitate, la cris s-a vazut undeva la 8 sapt, iar acum la 6 jum.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1460 2012-03-25 19:51:45

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

fetelor, deci eu chiar st  gravida ? Nu-mi vine sa cred! partydance  Asa-i k nu mai vin uratii? cesafac  Sa nu mai vina, k eu vreau acest bebe si vreu sa fie totul bine.  rugaciune 
Multumesc mult pt sfaturi! puss  Deci o sa stau linistita pana le la 7 sapt. Oricum o sa sun medicul si o sa ma cheme el cand stie mai bine!
Kata, nu-i nimic!  puss
Amalia, cam asa e jena, cam ca atunci cand trebuie sa vina.  Sanii parca nu au crescut deloc si st cam blegutzi. Parca data trecuta s-au intarit destul de repede  cesafac


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#1461 2012-03-25 19:59:15

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

vrabi, exact asa am fost si eu. aveam dureri cam ca la ciclu, dar sanii flasci, ma tot asteptam sa ma doara sa ma doara si nimic, au inceput prin saptamana 6 7 si doooooooor, ai vreme sa te doara big_smile si s-au imflat rau de tot, daca cresc in ritmul asta, luciu va fi chiar geloasa pe mine rotfl2


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1462 2012-03-25 20:40:34

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Vrabi, eu am fost la primul control la 7 saptamani si 5 zile, varsta ecografica a lui bebe era 6 saptamani si 4 zile si am vazut activitatea cardiaca. De auzit a zis doctorita ca e prea mic sa si auzim, dar mi-a aratat si am vazul clar cum pulsa cordul. smile Simptome ca de urati am avut si eu si inainte si dupa testul pozitiv (eu l-am facut oricum tarziu, dupa ce imi intarziase deja). Iar sanii au inceput sa ma doara fix in ziua cand asteptam uratii, dupa UM ar fi fost saptamana 4, dar nu stiu cat DPO pentru ca nu monitorizam ovulatia si doar banuiesc cand s-a produs.  nustiu 

Deno, cum iti mai e? Ce face varul? Cum se simte?

Deci eu tot nu am facut analize de secretie. Doctorita nu mi-a zis nimic. Am intrebat-o pe cea de familie astea cine mi le da sa le fac, ea sau gine. A zis ca gine si ca stau linistita ca probabil mi le va da mai spre final. Am avut si eu in trecut candidoza...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1463 2012-03-25 20:55:14

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Katey, Deno, multumesc! Asta cu varsta ecografica eu nu o inteleg  cesafac  Cum se calculeaza? eu stiu doar de la UM  nustiu  Azi st in Z27 si e 14 DPO, k am ovulat in Z13. De fapt se feve si pe grafic. Pe mine nu ma doar burta, e doar putin deranjant nustiu


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.