homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20-78


#1464 2012-03-25 20:57:23

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Buna fetele!
Vrabi felicitari si sarcina usoara pana la 40+! Nu mai compara sarcina asta cu sarcina trecuta ca  nu exista nicio legatura.....
Katey felicitari si voua pentru evolutie.....Nu cred sa fie vreo problema cu dilatiile alea usoare daca doctorul asa s-a exprimat.
Si eu am avut o intalnire cu fetita mea, mi-a facut putin cu mana dar mai multe masuratori o sa facem saptamana viitoare la morfofetala. Eu am mers si acum ca ma ingrijora burtica asta prea tare si dureroasa si ginecologul a zis ca nu-i chiar normal sa fie asa si sa stau mai mult in pat si sa iau pana la 3 nospa pe zi daca e nevoie.
Kata tu tot nu stii sigur genul bebelui tau? Tu nu faci morfofetala asta la 22-24 saptamani?
Deno ma bucur ca esti mai bine...
Amalia, Hellstrom, Onu, Any...... puss  puss  puss


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 



#1465 2012-03-25 20:58:09

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

vasrta ecografica poate sa difere de calculul dupa ciclul menstrual, in special la fetele care nu stiu exat cand au ovulat, au cicluri neregulate etc. oricum pe parcursul sarcinii o sa vezi ca o sa difere varsta ecografica ...adica poate bebeloiu sa fie mai bine dezvoltat pt x nr de saptamani calculat dupa ciclul menstrual sau mai putin dezvoltat.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#1466 2012-03-25 21:02:07

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Als, Amalia  puss
La mine se cam stie cand am ovulat, k m-am monitorizat si am si  sexinpat  in dimineata zilei cand am ovulat. Acum o sa vedem ce va fi. Incep sa ma obisnuiesc cu ideea k st  gravida  si nu o sa mai compar sarcina cu celelalte. De data asta va fi bine  rugaciune
LE: Janis puss  multumesc!  rugaciune

Ultima oara a fost editat de vrabiutza (2012-03-25 21:13:13)


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#1467 2012-03-25 21:04:19

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

asta e atitudinea vrabi de care puiul mic are nevoie acum. mergi mai repede la doctor parerea mea poate iti da tratament de sustinere. puss
fetelor dar de gargarita mai stiti ceva? a trecut ceva timp de cand n a mai intrat la noi


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#1468 2012-03-25 21:07:27

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Imi mai aduc aminte pe parcurs ce am citit....Referitor la kg si eu am pus vreo 5 kg pana acum si mi se pare ca aproape toate in ultima luna.. :disperat:Daca cres in ritmul asta.....Visam noapte trecuta ca imi plesnise burta de atata crestere si curgea un lichid incolor...Ce disperata sunt...!!!!! disperat
Si miscare bebelinei am simtit-o mai intens si des in ultima saptamana ca pana acum si pt asta imi faceam griji.


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2012-03-25 21:08:47

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Vrabi sarcina usoara!! majoreta
Kata si eu am facut candidoza in sarcina..asta inseamna ca seamana cu mine? tongue printre altele banuiesc....

Eu ma raportam la sormea..ca mi-e referinta lol al ei era strulubatic in burta de misca tot timpul...si asa a iesit...din prima zi nu dormea nici doua ore legate big_smile si al meu in burta misca doar dimineata putin si seara putin...si e cumintel..sper asa sa ramana si sa nu se faca cum zici tu rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1470 2012-03-25 21:10:40

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Amalia, maine sun si voi merge cand imi zice. Oricum mi-a zis sa sun cum am test pozitiv, dar trebuie sa iau aspenter  si sa-mi pun utro. Deja am inceput. Utro nu influenteaza testul de sarcina, sau beta, nu? nustiu
Eu am visat zilele trecute k nascusem o fetita si era cu parul negru si pielea alba si nu stiam ce sa-i fac : sa o spal, sau sa-i dau sa manance?  chicot
LE: Janis puss Multumesc  rugaciune

Ultima oara a fost editat de vrabiutza (2012-03-25 21:13:58)


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#1471 2012-03-25 21:16:39

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Utro nu influențeză testul și nici beta...utro e progesteron , iar testul de sarcină măsoară hormonul bHCG, deci n-are nici o treabă una cu alta...din punctul ăsta de vedere


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1472 2012-03-25 21:25:29

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Hel, ms! puss  Deci, cu Dumnezeu inainte! rugaciune  Eu va las, k ma pun la somni. Maine dupa amiaza intru si va tin la curent!
Va multumesc din suflet pentru sustinere si pentru gandurile bune! Acum sper sa ma alaturi voua timp de 9 luni(de fapt mai sunt 8). Doamne ajuta la toate sa fie bine! rugaciune  Va pup puss  Noapte buna! wave


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#1473 2012-03-25 21:30:43

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Felicitari pentru test, vrabiutza, sa ai o sarcina frumoasa si un bebe sanatos! par

Pup burtoasele! puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1474 2012-03-25 21:33:18

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

blueeyes a scris:

Felicitari pentru test, vrabiutza, sa ai o sarcina frumoasa si un bebe sanatos! par

Pup burtoasele! puss

Blue, multumesc!  puss  rugaciune  si tie!
Am vazut k si tu ai facut test in Z27. Tot asa aveai putin disconfort ca la urati?  cesafac  Eu sper sa nu mai vina si sa fie bine testele!
Acum sper sa trec in pat, k deja ma intrec cu gluma!  cascat
Va pup pe toate! puss  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#1475 2012-03-25 21:35:44

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Da, si eu am avut discomfort, exact ca la menstra, ma dureau si ovarele, un pic si sanii, mai ales cand sugea David smile O zi, cred ca in ziua 28 am avut un pic de secretie rozalie, m-am speriat grozav, dar nu a mai reaparut.... Dar cica e normal sa ai o usoara jena, se implanteaza bine de tot bebita puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1476 2012-03-25 23:44:12

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Vrabi, varsta ecografica e in funcite de masuratorile de la eco, greutatea lui bebe, etc. Unii se dezvolta mai repede, altii mai incet.

Als, si eu sper sa nu fie problema cu dilatatiile alea. Cat despre miscari, ieri mandra mea a fost taaare linistita, tati zice ca a fost suparata pe noi ca am stresat-o la eco. Si in poza are o fatzuca bosumflata, e asa de dulce.  hjarta
Azi, in schimb, a recuperat si s-a sucit si invartit prin toata burtica. chicot
Ma gandesc ca e normal sa le simtim din ce in ce mai tare, doar cresc, nu?

Merg si eu la somn. Noapte buna!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1477 2012-03-26 08:09:33

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Neata wave

Ce de-a vesti bune happy happy happy

Vrabi, felicitari si sarcina usoara si bebe sanatos bis bis bis bis Trebuie sa ai incredere ca va fi totul bine.

Katey happydance happydance felicitari pentru fetita bosumflata hjarta si sanatoasa si sa fie tot asa. Place Nati cool
Si eu am pus saptamana trecuta 700 g si in total pina acum 4 kg. Deci eu cred ca esti in grafic kram

Als, felicitari si tie pentru bb sanatos.

Vad ca sunt prima, hai ca va astept cu cafele si ceai si capucino mornincoffee

Ultima oara a fost editat de timean86 (2012-03-26 08:10:38)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1478 2012-03-26 08:27:38

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Neata fetele!
Vrabi, sarcina usoara si pana la +40 de saptamani. Stai linistita ca va fi bine!
Katey, inseamna ca bebe creste, e bine ca ai luat in greutate!
Eu v-am zis ca o simt f finut parca ar fi mai multe gaze plus ca o simt destul de jos nu la buric. Cat despre kilograme luasem unul dar se pare ca l-am dat jos, asa ca pana acum am 3 kg mai putin fata de cat aveam inainte de a ramane. V-am zis eu nu am avut greturi, am mancat orice, oricand. M-am ingrijorat sambata ca nu dadea niciun semn. Am mancat inghetata, cafea si nimic, abia seara a inceput sa miste dar in niciun caz sa ma loveasca sau sa se vada. Intrasem in panica, toata ziua m-a lasat sa astept, sotului i se inmuiase picoarele si zicea sa mergem la un eco dar atata timp cat joi am morfo pt ce era sa merg si sambata ?! o sa vad, sper sa fie bine.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1479 2012-03-26 08:40:15

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Laura, kram neata, nu te mai ingrijora, eu zic ca e bine, doar ca e ea asa mai linistita. Sa stii ca si eu il simt tot sub buric, iar Sambata pina dupa masa nu l-am simtit aproape de loc. Cred ca au si ei zile de leneveala chicot


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1480 2012-03-26 08:45:24

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Felicitari pentru schimbarea prefixului puss


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1481 2012-03-26 08:49:28

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Multumesc Laura kram
Eu tot ma mir cum ai reusit tu sa slabesti 3 kg in conditiile in care nu ti-a fost rau. Nu ai pofta de mancare ?
Eu as manca si un urs cateodata chicot


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1482 2012-03-26 08:52:49

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Ba da,  am pofta, bine nu mai mare ca inainte ci la fel. Dar de felul meu mananc si nici pretentioasa nu sunt ! Hormonal, asa e organismul meu se pare. La inceput m-am temut dar la 13 saptamani cand am fost la eco era totul ok si am zis asa sunt eu lol.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.