homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70-135


#2547 2012-04-16 14:14:39

ClaraAngel
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-03-18
Mesaje: 744

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

cristina,buna. Adevarat a Inviat!

fetele eu ies.ma duc la fratimiu  wave

Ultima oara a fost editat de ClaraAngel (2012-04-16 14:16:28)

Offline

 



#2548 2012-04-16 14:19:45

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Pe zi ce trece sunt mai multe femei care au probleme in conceperea unui copil, eu cred ca si alimentatia joaca un rol foarte important pentru ca noi nu mai mancam atat de sanatos ca  parintii nostrii , iar stresul conteaza foarte mult, inainte nu stiuau femeile de teste de ovualtie,acid folic, vitamine in timpul sarcinii si inainte si tot faceau copii...cred ca noi ne preocupam prea mult ceea ce face si mai dificila conceperea unui bebe.


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#2549 2012-04-16 14:23:06

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Fetele pe mine mama m-a conceput in noaptea nuntii, cand am crescut mai marisoara am comparat certificatul lor de casatorie si data mea de nastere, erau 9 luni si 3 zile intre ele. Mentionez ca pe vremea respectiva nu se faceam porcarii inainte de nunta smile.

Cristina asa-i, mai demult nu se stiau atatea dar noi nu stim nici sarcinile cu probleme, moartea mamei a copiilor din acea vreme, alimentatia e adevarat ca era mai sanatoasa si naturala. Eu oricum prefer perioada asta ca macar este control ceva mai mare vis-a vis de monitorizarea sarcinii, interventii in caz de probleme sau posibilitatea de intrerupere terapeutica a sarcinii. In privinta asta am vorbit cu colega mea ginecoloaga si i-am spus ca-mi doresc mai mult ca orice un bebelus dar parca n-as forta natura sa risc sa fie ceva probleme, mi-a spus ca la ultimul congres la care a fost a aflat ca in Marea Britanie de exemplu ultimul trend este ca  nu se intervine in caz de sangerare in sarcina ca si pana acum, decat daca exista analize care releva de ex progesteronul prea mic, pe principiul ca sarcinile neviabile au un motiv obiectiv pentru care se pierd, evitand astfel riscul crescut de copilasi cu probleme.

Ultima oara a fost editat de maya2003 (2012-04-16 14:33:13)

Offline

 

#2550 2012-04-16 14:27:28

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Ai mei cam in aceeasi perioada pentru ca au facut nunta in data de 5 decembrie iar eu m-am nascut pe 19 septembrie asa ca  noi asteptam prea mult pana a concepe un bebe , ei imediat si erau vremurile mai rele, acum cel pputin aici in Spania sunt femei care pana la 35 de ani nici nu vor sa auda de copil, din aceasta cauza cand am fost la medic pentru analize mi s-a spus ca sunt foarte tanara  sa nu ma preocup ca oricum cele de pe ste 30 de ani au intaietate  la analize detaliate ..... m-a lasat fara cuvinte neutral


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#2551 2012-04-16 14:37:41

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Noi ne raportam totusi la mamele si bunicile noastre, care ne-au avut pe noi cand erau f tinere. Mama la 19 a ramas insarcinata cu sora mea, bunica la 17 ani a avut-o pe mama. Deci...normal ca noi la 30 de ani parem niste "babe" care ne dorim copii. Insa erau alte vremuri, ele nu aveau atata stres ca noi, nu mancau atat de nesanatos si...cu siguranta nu citeau pe internet despre fertilitate/infertilitate. Traiau altfel viata...mai pur, mai curat. Nu stiau de atatea lucruri rele si era mai bine.
Chiar si sora mea, care apartine acestor timpuri, nu a citit pe internet in timpul sarcinii, ci se abonase la o revista de specialitate. O astepta lunar sa vina. O revista unde nu se scria despre femei care pierd sarcina, ci doar de partea frumoasa a unei sarcini. Nici acum nu scrie pe niciun forum. Inca traieste in lumea aceea frumoasa, unde nimic rau nu se intampla...si sincer ma bucur pt ea ca nu si-a incarcat sufletul cu alte drame. Si-a trait propria poveste si atat. A adunat doar amintiri frumoase. A fost si este doar ea, cu sotul si minunea lor.
Uneori regret ca stiu atatea. Uneori imi doresc sa nu fi scris niciodata pe un forum...insa sunt fete undeva...carora le sunt recunoscatoare ca m-au ajutat sa depasesc durerea pierderii sarcinii. Singura nu as fi reusit sa trec peste.

La radio se aude:

Ultima oara a fost editat de Raveca (2012-04-16 14:41:20)


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2552 2012-04-16 14:48:03

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Ai dreptate Raveca, si eu am evitat foarte mult sa scriu pe forum de altfel e prima oara cand intru in asa ceva, am incercat sa evit sa citesc pe internet  despre ce probleme pot aparea in conceperea unui copil  pentru ca te ingrozesti cand vezi cate piedici pot fi  si pe langa iti da si teama ca poti avea ceva  de inca nu ramani insarcinata... si recunosc ca acest internet, forum ne face mult rau .. dar neutral


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#2553 2012-04-16 14:51:55

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Pe RTV arata un preot din Pitesti, care a implinit 101 ani, are 9 copii, 15 nepoti si 15 stranepoti. Ce bogatie!

Ultima oara a fost editat de Raveca (2012-04-16 14:52:12)


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#2554 2012-04-16 14:53:37

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Si eu am zis la fel , sa apara primul ca dupa nu ma mai opresc rotfl


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#2555 2012-04-16 14:59:06

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Chiar ca e bogat, Rave. Sincer, o persoana poata sa aiba oricat financiar, atata timp cat e singura ( si nu ma refer numai la copii, ci si la sot, familie, prieteni) tot sarac e.

Poate ca netul face si rau dar ne si ajuta sa fim informati

Offline

 

#2556 2012-04-16 15:04:27

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Asa este, Happy!
Important este sa stim sa spicuim ceea ce gasim pe internet. Poate sa fie util, insa poate fi si nociv.


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#2557 2012-04-16 15:05:16

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Ies si eu putin. Ma duc pina la ai mei sa le duc chec smile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2558 2012-04-16 15:33:17

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

clara par

happy se pare că se putea.. finul meu tot la 11 lunii a fost născut prin ceza chicot

raveca am ?nțeles smile lasă că ?l vei avea și tu pe al tău wink

maya am ?nțeles.. dar actualul soț și-a făcut analize ceva? că dacă tu ai reușit să faci primii 2 copilași fără prea mult chin, ar trebui să meargă și acum dacă el ar fi ok nustiu
- știu că există excepții.. la mine șansele să răm?n ?nsărcinată natural dpdv științific (medical) sunt mai mici de 1% smile acel 1% reprezintă șansele de a răm?ne printr-o minune.. și cum eu cred ?n minuni, cred ?n acel 1%

cristina puss Adevărat A ?nviat! ?mi pare rău de ciclon sad ?ți urez baftă de data asta să fie cu test + goodluck

raportez și eu ?n a c?ta zi sunt? rodnar fabuloasa zi 66 lol și niciun semn de ur?ți forgetit p?nă la 84 mai am roll


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#2559 2012-04-16 15:36:37

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Ziua 66, Almi???? wow Din cauza chisturilor este asa? Pfff...


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#2560 2012-04-16 15:39:51

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Almi Sa dea Dumnezeu sa apara bebele mult dorit pentru ca vad ca esti o luptatoare , ai multa ambitie si cel mai important CREZI .... iar asta conteaza cel mai mult ,sa crezi cu adevarat in ceea ce-ti doresti pentru ca se va implini , Felicitarile mele sincere pusspusspusspuss


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#2561 2012-04-16 15:40:18

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Almi, si-a facut, e foarte buna spermograma, am postat-o si pe-aci pe undeva, noi doar din februarie nu ne-am protejat, eu am ciclurile cam lungi si la ultimele analize mi-a iesit progesteronul sub limita pt faza luteala, eu n-am ramas foarte rapid nici cu primii doi copii, acum la varsta mea iti dai seama ca sansele sunt si mai mici dar si eu cred in minuni smile, hai sa credem amandoua si sa o luam si pe Sonia in grup poate ies 3 minuni cu ochisori anul asta.  Tuca-l mama pe el bebe mic ca de pe acum il iubesc ...

Offline

 

#2562 2012-04-16 15:53:55

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

nu inteleg deloc aceste grafice ce le aveti facute de "fertilityfriend"


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#2563 2012-04-16 16:05:05

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Cristina nici eu nu le inteleg, dar nici nu vreau. lol Alea mai mi-ar lipsi pe cap. Luna asta nici teste de ovulatie nu am facut, pt ca am facut luna trecuta si degeaba. Mai mult si la eco s-a vazut ca am ovulat si totusi bebe nu a venit. E clar ca orice am face...bebe vine cand o vrea sa vina.


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#2564 2012-04-16 16:08:23

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

rotfl bine zis, eu ma bag in pat ca e putin racoare , ma uit pe Discovery .. puss


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#2565 2012-04-16 16:08:31

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 70

Cristina FF este un site care te ajuta sa-ti cunosti mai bine ciclul menstrual, perioada ovulatiei, perioada fertila. Tu trebuie sa-ti notezi zilnic acolo temperatura bazala, eventuale teste de ovulatie, de sarcinape care le faci, ziua cand incepe nenstruatia, anumite simptome pe care le ai in fiecare zi etc. Mie a inceput sa-mi placa, il folosesc doar de 1-2 saptamani dar am completat si date pentru lunile trecute care le aveam notate intr-o agenda. Mi se pare foarte util mai ales pt ca e asa complex, in perioada de gratuitate ai chiar raportare la anumite statistici legate de semnele avute de celelalte femei care completeaza grafice pe site-ul respectiv.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.