homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aspirante optimiste 40 +


#1 2012-04-12 18:46:28

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Aspirante optimiste 40 +

Buna.Am 42 de ani si pt ca-mi doresc un bebe, doctorul meu m-a trimis la analize. Nu reusesc nicidecum sa-mi dau seama daca rezultatele sunt bune sau nu, inca nu am ajuns la el cu aceste rezultate.
Rezultatele sunt urmatoarele:

in a 7-a zi a cm:

FSH-42,74    faza foliculara:3.5-12.5; ovulatie: 4.7-21.5;   faza luteala: 1.7-7.7; postmenopauza- 25.8-134.8
TSH-1.71 valori normale-0.27-4.2
LH-24.06   faza foliculara: 2.4-12.6;   ovulatie: 14.0-95.6;   faza luteala: 1.0-11.4; postmenopeuza: 7.7-58.5

in a 21-a zi a cm:

LH-23.44   faza foliculara: 2.4-12.6;   ovulatie: 14.0-95.6;   faza luteala: 1.0-11.4; postmenopeuza: 7.7-58.5
PROGESTERON-3.03   faza foliculara:0.2-1.5; ovulatie: 0.8-3.0;   faza luteala: 1.7-27; postmenopauza- 0.1-0.8

Am facut si 6 teste de ovulatie, incepand cu a 11-a zi (cand eram in faza de ovulatie) si toate au cele 2 liniute rosii.

Mentionez ca am ciclu regulat de cand ma stiu, la 26 de zile, fara abateri. Acum sunt in situatia in care cm mi-a intarziat 3 zile, am facut deja 2 teste de sarcina care au iesit negative, unul in prima zi de intarziere si altul in a treia zi de intarziere a cm.

Analizele sunt bune sau am probleme? si cu intarzierea cm?

Multumesc si astept raspunsul cat mai repede!!!

Ultima oara a fost editat de mihaD (2012-04-12 21:17:02)

Offline

 



#2 2012-04-12 19:01:40

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Aspirante optimiste 40 +

miha,buna.in primul rand FSH ,LH,estradiol si alti hormoni se fac in Z 3 a cm ului.iar progesteronu de obicei in Z 21 daca cm ul tau are 28 de zile.eu zic sa le repeti in z3.vorbeste cu dr tau.iar in legatura cu testele de ovulatie,linia de test trebuie sa fie la fel de intensa sau mai intensa decat cea de control.nu e indeajuns sa apara 2 linii.succes!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#3 2012-04-12 19:09:12

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

MULTUMESC pentru raspuns!!!

Offline

 

#4 2012-04-12 20:19:16

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Aspirante optimiste 40 +

Eu cred ca luna asta nu ai ovulat, de asta iti intarzie. Testele de ovulatie ti-au iesit pozitive pt ca ai LH-ul mare, nu pt ca ai fi ovulat, asta-i si motivul pt care au iesit mereu pozitive. Daca era ovulatie, ti-ar fi iesit doar o zi- doua pozitive. Analizele nu prea-s bune: ai FSH-ul mare, LH-ul mare, probabil nu ai ovulat...Tb sa faci tratament, probabil ceva stimulare, dar asta e, toate de aici avem cate o problemuta mai mare sau mai mica, dar mergem inainte cu speranta. Sa ne zici si noua ce zice doctorul.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#5 2012-04-12 21:20:31

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

Rose a scris:

Eu cred ca luna asta nu ai ovulat, de asta iti intarzie. Testele de ovulatie ti-au iesit pozitive pt ca ai LH-ul mare, nu pt ca ai fi ovulat, asta-i si motivul pt care au iesit mereu pozitive. Daca era ovulatie, ti-ar fi iesit doar o zi- doua pozitive. Analizele nu prea-s bune: ai FSH-ul mare, LH-ul mare, probabil nu ai ovulat...Tb sa faci tratament, probabil ceva stimulare, dar asta e, toate de aici avem cate o problemuta mai mare sau mai mica, dar mergem inainte cu speranta. Sa ne zici si noua ce zice doctorul.

Multumesc Rose, pentru raspunsul tau.Inca incerc sa-mi dau seama totusi de ce a intarziat cm, niciodata nu am avut intarzieri.Este posibil sa trec intr-o alta faza, de menopauza?????(doamne fereste, poate din cauza asta am analizele asa si nu mi-a venit cm...) ar fi o nenorocire pt mine... grater

Ultima oara a fost editat de mihaD (2012-04-13 10:32:08)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-04-13 00:44:17

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Miha eu am aproape 41 ani si am facut si eu analizele, nu mi le-a interpretat inca nimeni dar am impresia ca la mine progesteronul e prea mic, mi-as dori si eu un bebelus, mi-ar placea sa comunicam avand in vedere ca suntem apropiate de varsta.

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/58591_img_0600.jpg

Offline

 

#7 2012-04-13 10:19:43

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna Maya, ma bucur ca mi-ai scris si sper din tot sufletul sa comunicam si cand vom fi mai fericite si bucuroase ca am ramas insarcinate!!! In alta ordine de idei, eu azi imi fac programare la dr meu pt saptamana viitoare si am sa-ti spun ce mi-a zis despre situatia in care ma aflu. Tu ai facut analizele tot la recomandarea unui dr?Ar tb sa mergi si tu sa vezi ce-ti spune. Eu am fost de 2 ori la control la el.Am tinut pana acum 8 luni metoda calendarului care pt mine e sfanta, am si cm regulat de cand ma stiu. In ultimele luni am prestat cel mai mult in perioada fertila si nimic.Eu am avut ultimul cm pe 15 martie la un cm de 26 zile, cu marja de 2 zile inainte, adica in a 24-a zi ar fi trebuit sa-mi vina cm. Asta ar fi fost pe 8 aprilie si suntem in 13...Nu am patit niciodata asa, ma cunosc bine.
In zilele in care ar fi tb sa fiu pe cm, am avut aceleasi dureri de burta suportabile si cel mai tare m-a deranjat durerea de spate si coloana pe care, pana acum, nu am avut-o in perioada cm.
Te tin la curent cu toate, fa si tu la fel si Dumnezeu sa ne ajute! Bafta!

Offline

 

#8 2012-04-13 11:05:42

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Da Miha, la recomandarea unei colege ginecolog, azi i-am aratat rezutatele si a zis ca problema mea e progesteronul mic si ca dupa cele 5 zile de utrogestan 3 pe zi sa mai astept 5 zile si daca nu vine ciclul sa merg la ea dar ea zice ca sigur va veni, a zis ca luna viitoare sa nu ma speri daca raman insarcinata ca exact asa a patit si ea la 39 ani, progesteron mic luat supliment luna urmatoare sarcina smile.

Ultima oara a fost editat de maya2003 (2012-04-13 11:06:28)

Offline

 

#9 2012-04-13 11:18:15

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

Eu ma duc miercuri la dr, am vb cu el.Mi-a spus sa mai fac un test de sarcina miercuri dimineata si sa vin cu toate la el. Eu ma intreb, daca am avut analizele proaste sau o problema ca cea care este acum, de ce pana acum mi-a venit cm regulat si tocmai acum s-a intamplat asta?adica, pp ca situatia mea medicala este mai veche, cu analize proaste de care nu am stiut pana cand nu le-am facut si totusi cred ca asa erau si luna trecuta ,acum 2,3 6 luni daca le-as fi facut....iar acum dintr-o data nu mi-a venit cm...

Offline

 

#10 2012-04-13 20:05:35

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Aspirante optimiste 40 +

Miha, nu menopauza ci premenopauza, poate, adica acea perioada in care ciclul devine mai haotic, etc.  Poti sa ai un ciclu bun, 2 proaste, iar unul bun. In perioada ovulatiei ai avut secretia specifica? Daca ai avut, sunt sanse sa fii insarcinata. Oricum daca Maya zice ca acea colega a ei ginecolog i-a zis ca se poate, inseamna ca speranta este! Ar fi foarte-foarte tare sa fii insarcinata chiar acum!

Maya, poate progesteronul pe care ti l-a dat nu e chiar aiurea, ca daca esti insarcinata ajuta la fixare sarcinii. ( stii ca ma miram eu de ce ti l-a dat inainte sa treaca 14 zile de la ovulatie). Chiar, ai facut un test?

Ultima oara a fost editat de Rose (2012-04-13 20:19:24)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#11 2012-04-13 22:00:30

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

Multumesc, Rose!!! Prefer sa nu ma bucur inainte de a avea parerea dr-ului pt ca dezamagirea ar fi prea mare, sa cred ca sunt insarcinata si cand colo sa-mi spuna dr. cine stie ce grozavii!!Poate e o problema legata de functionarea organismului meu dar nu inteleg, de ce chiar acum  s-a intamplat sa-mi intarzie...cand m-am saturat sa vad sange in fiecare luna iar acum...halt!!Da, am avut acea secretie care pe mn ma dispera, nu suport sa fiu umeda acolo decat in anumite momente!!!!,iar in perioadele respective, cu mucusul acela cleios straveziu...spal 2-3 perechi de chilotei pe zi.
Oricum, am foarte multa rabdare, numai maine nu-i miercuri si orice ar fi, pana la urma tb sa iasa bine.

Nici nu stiti cat de mult ma ajuta mesajele tale Rose si ale tale Maya!!!Sa avem bafta!!!!

Offline

 

#12 2012-04-13 22:41:31

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Rose a scris:

Maya, poate progesteronul pe care ti l-a dat nu e chiar aiurea, ca daca esti insarcinata ajuta la fixare sarcinii. ( stii ca ma miram eu de ce ti l-a dat inainte sa treaca 14 zile de la ovulatie). Chiar, ai facut un test?

Am facut ieri, negativ. In plus ieri dupa ce am vazut analizelev mi-am dat seama ca e cam imposibil sa fiu insarcinata cu valoarea aia a progesteronului de 1,43, am tot cautat pe internet dar n-am gasit ca se poate sarcina cu progesteron mic, stiu ca in acest caz e risc de avort, oricum idee e caduminica termin tratamentul cu utrogestan si astept inca 5 zile apoi merg din nou la ea daca nu vine menstruatia, ea insa a spus ca sigur va veni. Voi ce stiti in timpul tratamentul poate veni menstruatia sau este amanata de utrogestan si se declanseaza abia dupa ce nu mai iei?

Miha asa si eu nu imi fac sperante prea mari, in plus eu nici nu-s chiar asa convinsa ca nu gresesc aducand pe lume un pui la varsta asta cand sunt totusi riscuri asociate sarcinii. Tu dupa ce ne povestesti pari a fi ovulat daca ai avut secretia respectiva, n-ai facut test de sarcina?

Ultima oara a fost editat de maya2003 (2012-04-13 22:45:44)

Offline

 

#13 2012-04-13 23:46:27

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

Ba da, am facut 2 teste, unul in prima zi de intarziere, al 2-lea in a 3-a zi de intarziere si ambele au fost negative.Dr meu, cand am vb azi cu el pt programare (miercuri), mi-a spus sa mai fac unul miercuri dimineata si dupa-amiaza sa vin la programare cu toate analizele si testele de ovulatie.Insa, din cate am mai citit pe net, testul, ca sa fie cat mai exact, tb facut cam la o saptamana din ziua intarzierii cm.Sunt femei care au facut testul asa ca mine si le-a iesit pozitiv(erau insarcinate) dar este f posibil, in unele cazuri, sa nu iasa pozitiv nici la 5,6,7 zile pt ca sarcina este f mica.Sunt cazuri (tot citite de mine pe net), cand au facut testul, a iesit pozitiv iar la echo nu s-a vazut sarcina...Ma rog, sunt multe,multe...

Maya, tu cat ai intarzierea cm?

Offline

 

#14 2012-04-14 07:50:53

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Eu am avut ultima menstruatie in 8 martiedar la mine nu-i foarte relevant asta pt ca am ciclurile neregulate de cand ma stiu, acum testele de ovulatie mi-au iesit pozitive in 30 si 31 martie ceea ce inseamna ca e posibil sa fi ovulat in 31 sau 1 aprilie deci cand am facut ultimul test de sarcina as fi fost la 10-11 zile de la ovulatie, oricum eu luna asta nu am mari sperante ca ar putea fi ceva cum am mai scris din cauza progesteronului f mic.

Miha m-am uitat atenta pe analizele tale, tie testele de ovulatie ti-au iesit pozitive pt ca LH-ul tau este mare ca si in perioada ovulatiei, ma ingrijoreaza putin FSH -ul tot foarte mare care indica rezerva ovariana scazuta si are valorile pentru menopauza. Tu insa comparativ cu mine ai ai progesteronul in limite normale pt perioada luteala, dupa parerea mea tot usor scazut pentru a indica o sarcina la momentul in care ti-ai facut analizele, abia astept sa imi spui parerea medicului.

Update: ma pasc uratii, am fost la baie si cand m-am sters aveam deja urme roz pe hartie, deci e asa cum banuiam din cauza progesteronului scazut. Ma tem insa pt luna viitoare ca ginecoloaga mi-a zis ac sunt sanse mari sa raman, sunt tare confuza: oare-i potrivut sa mai aduc un sufletel pe lume la varsta asta?

Ultima oara a fost editat de maya2003 (2012-04-14 10:10:36)

Offline

 

#15 2012-04-14 13:04:10

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

Of Doamne Maya!!! Ce intrebare e asta? (ultima) Nu mai fii confuza si da-i drumul bebelui pe lume, nu mai astepta! Eu am observat ca-ti faci griji pt analizele tale si asta e substratul pt dorinta ta de a fi bune si in regula pt a putea ramane insarcinata!!!In consecinta, eu deduc ca iti doresti foarte mult un bebe si atunci de unde confuzia asta? Eu nu mi-am pus niciodata intrebarea asta, am stiut toata viata ca vreau sa am un copil, chiar doi, daca se poate.Iar acum, chiar si la varsta mea, numai asta am in cap.Si sa stii ca nu-s vreo frustrata dar pana acum nu a fost sa fie (din diferite motive) iar acum a sosit momentul in care, pe langa tot ce am facut pana acum imi doresc si zambetul copilului meu.

In leg cu FSH-ul meu intr-adevar mare, cu siguranta, dr imi va da un tratament de stimulare hormonala (e de inteles ca rezerva ovariana scade odata cu varsta), insa cu un tratament adecvat cred ca se va rezolva.

Analizele tale sunt bune cu exceptia progesteronului si daca dr ta ti-a spus ca luna viitoare e posibil sa ramai, BAFTA MULTA!!! tummenupp

Offline

 

#16 2012-04-14 13:52:29

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Miha esti o draguta, vad ca ma incurajezi, e adevarat ca imi doresc din toata inima un bebic mic dar nu pot sa nu ma gandesc daca e tocmai potrivita dorinta asta a mea. Vezi tu, la 18 ani cand m-am casatorit si apoi cand am ramas insarcinata cu baiatul si fata eram oarecum neavizata de problemele in legatura cu sarcina, nasterea dar atunci era varsta potrivita, elanul tineresc, acum imi pun mult mai multe probleme: poate copilutul asta se va simti rau cu parinti batrani, cum vom putea fi langa el cand va avea 30-40 ani?, oare nu imi asum riscuri prea mari avand in vedere varsta?, daca la testele de monitorizare a sarcinii se va descoperi ca are probleme grave, malformatii ce va simti inima mea cand va trebui sa intrerup sarcina? ... in tinerete aveam o anumita doza de inconstienta care intr-adevar m-a ferit de multe ganduri prapastioase.

Offline

 

#17 2012-04-14 18:27:08

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

Maya,draga mea,este corect cum gandesti dintr-un anumit punct de vedere insa,considerand ca la varsta de 30 ani, copilul tau va fi deja matur si va avea 2 frati langa el si in plus ei toti vor avea grija si de tine si sotul tau, cred ca poti trece peste intrebarile care nu-ti dau pace.Tu esti o fericita pe langa mine, care inca nu am nici un copil si poate crezi ca de asta te incurajez insa si eu mi-am pus o singura data intrebarea legata de diferenta de varsta dintre copil si mine si sincera sa fiu, am sfarsit prin a ma amuza de chestia asta!
La tine am vazut clar dorinta de a lupta si a-ti impinge organismul sa functioneze la parametrii normali tocmai pentru a nu pierde sansa de a fi inca o data mamica.Doar TU poti decide, ca femeie, ce vrei sa faci in continuare.Si daca se intampla ceea ce ai spus mai sus,inseamna ca poate doar atunci poti lua hotararea de a nu mai vrea copii pt ca nu se mai poate. Dar gandeste-te ca noi, cei de varsta noastra, am prins alte vremuri in ceea ce priveste alimentatia si organismul nostru este mai puternic decat a celor de 20-25 ani, pt ca noi nu ne-am hranit cu toate mizeriile care xista acum peste tot si de aceea iti spun ca un corp puternic si sanatos nu poate da ceva rau, eu asa gandesc.

Vedem ce o mai fi saptamana viitoare, eu ma simt f bine, n-am greturi,n-am nimic, durerea de spate a plecat asa cum a venit, nu ma doare nimic.Am o saptamana intarziere de cm.Si aici sunt putin contrariata ca nu reactionez normal in cazul in care as fi insarcinata.Cred ca nu-s desi VREAU :bebic

Ultima oara a fost editat de mihaD (2012-04-14 18:27:28)

Offline

 

#18 2012-04-14 19:15:42

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Miha e prea devreme pentru semne de sarcina, doar testul iti poate spune ceva la varsta asta a sarcinii si el dupa aprox 14 zile dupa intarziere (unele au avut si mai devreme dar pt. majoritatea testul s-a pozitivat dupa 7-10 zile de intarziere), eventual temperatura bazala daca se mentine ridicata 18 zile e iar un semn precoce de sarcina dar atunci deja ies si tstele pozitive daca este ceva, asteptam pana miercuri sa vedem ce spune medicul, sa intri rapid sa ne spui.

Oricum daca-ti doresti foarte mult exista si metode mai noi, inseminare artificiala, FIV etc decui ai de unde alege si daca esti sanatoasa ai si sanse sa duci sarcina cu bine la capat.

Ultima oara a fost editat de maya2003 (2012-04-14 19:17:32)

Offline

 

#19 2012-08-03 15:12:31

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna Betty!
Buna Miha!

42 de ani, imi doresc un copil. Va suna cunoscut wink ?

Cu Betty e posibil sa fi mai vorbit pe alt forum daca nu e o coincidenta.
Ce mai faceti?

Eu azi merg la o ecografie sa vad ce fac ovarele mele. Ar fi ziua 24 dar ovulatia nu a avut inca loc desi am avut test de ovulatie pozitiv acu...12 zile. Ieri am facut cateva analize de LH si FSH care arata ca si cand as fi in apropierea ovulatiei. Ciudat, dar ce ma mai mir...
Miha, eu in fiecare luna ma gandesc daca nu am ajuns cumva la menopauza. Desi ma speriasem ieri ca am avut un test de menopauza aparent pozitiv, dupa analizele de sange m-am mai linistit.
Desi rezerva ovariana e clar pe sfarsite...mai sper smile .

Va sarut si astept vesti bune bebic

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.