homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aspirante optimiste 40 +-2


#20 2012-08-03 19:16:48

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna, Aurora!
Ce "test de menopauza" ai facut, ce analize de sange, cum ti-au iesit, cum a fost la ecografie, ce lungime are ciclul tau in mod obisnuit? Abia dupa ce ne zici asta, vom putea sa ne dam cu parerea! smile
Nu stiu daca ai citit, Betty a fost insarcinata, a pierdut, dar bine ca a ramas, deci se poate! Data viitoare sa speram ca va fi bine! Mult noroc la bebe si tie, si noua! smile


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 



#21 2012-08-06 12:29:49

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna Rose!

Testul de menopauza este acesta http://www.netfarmacie.ro/index.php/ro/ … h-2x.html. Trebuie facut in prima saptamana dupa ciclu, nu cum l-am facut eu, in ziua 23.
Ciclul meu are foarte multe si diferite lungimi. De la 19 zile la 37 sau chiar mai mult.
Ecografia de vineri arata ca foliculul care nu s-a spart la vreme lui(atunci cand am avut test de ovulatie pozitiv) s-a transformat in chist....Doctorita care mi-a facut eco mi-a recomandat anticonceptionale o luna sau doua, dar tare nu as urma recomandarea. Deseara merg si la alt medic care m-a mai vazut de cateva ori pana acum sa aud si alta parere. Se pare ca trebuie ajutat cumva foliculul sa se sparga, dar deocamdata sa vad cum scap de chistul asta. dupa ce ca nu am decat un ovar...

In fine, cum o vrea Domnul! Macar sa fac ce tine de mine.
Va pup!

Offline

 

#22 2012-08-06 20:53:40

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aha, deci ai facut un test de FSH acasa, si ti-au iesit 2 liniute...Eu n-as pune mare baza...Iar la analizele de sange cat ti-a iesit FSH-ul? Acolo e mai sigur! Eu stiu ca pt chist singura solutie sunt ori anticonceptionalele, ori sa stai sa astepti vreo luna-doua-trei. Daca ai probleme din astea cu chisturile tb stimulare si dup-aia ajutati foliculii sa se sparga. Ar tb sa repeti analizele in ziua 3, ca sa stii mai clar cum stai,


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#23 2012-08-08 08:38:17

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Ei..FSH-ul acasa trebuie si el facut in prima saptamana de ciclu nu in ziua 23 cum l-am facut eu big_smile . In sange erau bune, adica FSH cam de mijlocul ciclului, deci inca nu e menopauza.
Am fost la doctor din nou. Mi-a zis sa nu iau anticonceptionale, doar Utrogestan ca sa provoc ciclul si sa vedem ce se intampla dupa. Insa ce m-a intrigat pe mine a fost ca atunci cand am intrebat daca nu exista ceva pt spargerea foliculilor(ma gandeam la Pregnyl) mi-a zis ca asta insemna stimulare, de care eu nu am nevoie pt ca ovulez natural(?). si ca deci nu ar fi necesar...Si ca acea injectie oricum e f scumpa(vreo 12 mil) si cu diverse efecte adverse. Citind apoi despre Pregnyl am vazut ca nu e chiar asa si ca multe fete folosesc Pregnyl pt siguranta chiar daca nu au facut stimulare. O sa astept sa vina ciclul sa vedem ce face chistul si apoi, vazand si facand. ...Te pup!

Offline

 

#24 2012-08-08 20:12:12

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Aspirante optimiste 40 +

Parca pe Betty am auzit-o de Brevactid pt spargerea foliculilor. Nu stiu cat costa si ce face, dar cred ca intr-adevar, daca ai ovulatie natural nu prea are sens...Mai vezi ce se intampla dupa ciclu, daca se repeta povestea, sau nu...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-08-09 12:02:08

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Rose, multumesc pt raspunsuri si sustinere!

Inseamna foarte mult smile

Deocamdata astept sa vina ciclul si sa vad daca se elimina chistul si apoi mai vedem. Ieri mi-am luat si Gynex, un produs naturist care am inteles ca are rezultate pe dereglari hormonale. Incerc si cu acesta.

Tu ce faci?

Ultima oara a fost editat de Aurora70 (2012-08-10 14:03:19)

Offline

 

#26 2012-08-10 00:35:29

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora puss  par eu am cm de 28 zile, regulat, am avut doar 2 abateri pana acum de cand ma stiu si astea 2 intarzieri anul acesta...intarzieri una de o sapt si alta de 4 zile.Eu ovulez natural fact dovedit de eco deci n-am probleme cu ovulatia.Marti m-am programat la HSG la Iasi si voi vedea atunci care-i situatia.

Hai sa tinem legatura, spune-mi mai multe despre tine, ai aceeasi varsta ca si mine? cum treci prin toate astea, incerci de mult cu bebe?

Pup si multa sanatate si numai bine iti doresc, sa vine bebe cat mai repede hjarta

Offline

 

#27 2012-08-10 13:38:51

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Da, Miha, cred ca avem aceeasi varsta, 42 de anisori party
Eu sunt mai 'intarziata', m-am casatorit la 41, si desi in primele luni nici nu mi-am pus problema de bebe, de prin noiembrie am inceput sa cercetez sa vad macar daca ovulez. si uite asa, din investigatie in investigatie am ajuns nu numai sa 'imi pun problema' ci chiar sa imi doresc din suflet un bebe.
Eu am o istorie mai ciudata dpdv hormonal. Intre 21 si 36 de ani nu am avut ciclu! La 36 de ani a revenit spontan, cand deja renuntasem la orice fel de tratamente, sperante, etc. De atunci pana acum, nu a fost niciodata regulat, in primul an foarte putin si nu in fiecare luna, apoi intre 17 si 60siceva de zile...
De-asta nu mi-am pus problema, ma gandeam ca nici nu ovulez. Dar am facut analize si ecografii si se pare ca ovulez totusi, chiar daca nu in fiecare luna. A, am uitat sa-ti spun ca pe la 30 de ani mi-a fost scos ovarul drept, ca sa fie tacamul complet     big_smile
De prin mai abia am inceput sa monitorizez si temperatura, sa folosesc teste de ovulatie, etc.
Din mai pana acum am avut ovulatie, dar fara nici o regula. Intr-o luna in ziua 24, urmatoarea in ziua 9!
Luna asta insa, cand era cel mai propice moment pt... sexinpat (am avut concediu), se pare ca foliculul nu s-a spart ci s-a transformat in chist. Asa ca acum astept sa vina ciclul sperand sa se elimine si...mai vedem.

Cam asta e povestea mea in mare. Tu cum stai, ce faci? M-as bucura mult sa comunicam, acum imi dau seama care e rostul acestor forumuri hjarta

Offline

 

#28 2012-08-10 19:59:54

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna Aurora, bine-ai venit. Asa este, eu sunt cea care a scris si pe celalalt forum cautand aspirante 40+. Eu in astea 5-6 luni de cand am inceput proiectul bebe am citit pe subiect de mi-a iesit si pe urechi. Oricum ideea e ca e foarte bine sa fi cat de informat pentru ca uneori pierzi timp pretios (in cazul nostru chiar f f pretios) neactionand cum trebuie.

Eu luna asta continui cu monitorizarea dar am impresia ca dupa pierderea de sarcina se va deregla putin totul, astept si voi vedea. Am fost la un control ieri si mi-a spus medicul ca s-a curatat totul e uterul in regula, Doamne ajuta sa fie bine.

Nu bag mana in foc dar ma gandesc ca pe mine m-a ajutat tinctura de zmeur ca de 3 luni de cand monitorizez am avut ovulatie de fiecare data. De luna asta am inceput sa iau si Evening Primrose(luminita de seara) cica-i buna pentru grabirea ovulatiei si cresterea glerei cervicale (secretia Egg din preajma ovulatiei), va tin la curent daca la mine isi face efectul sau nu.

Poate ar trebui schimbat titlul topicului in "Aspirante 40+", ce zici Garga? Eu sunt sigura ca mai sunt doritoare de varsta noastra dar foarte putine subiecte pemntru varsta asta.

Offline

 

#29 2012-08-11 21:42:00

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

betty, iubita puss  puss  par  kram

ce mai faci? eu am intrat cam rar in ultima perioada si nu mai stiu cam nimic nici despre fetele de dincolo de la aspirante cu care vb.Stiam despre tine tot de la ele ca ai avut test pozitiv de sarcina iar acum citesc ca s-a intamplat ceva ce nu ar fi tb sa se intample...Imi pare tare rau, tare rau... grater

ai dreptate cu topicul, nu-i o idee rea deloc.

Aurora, iubita puss  puss   par kram hihihi, da 42  party
chistul ala se va dezintegra cu siguranta, e bine ca-ti monitorizezi ovulatia, temperatura.Eu am ovulatie in fiecare luna, natural si sper sa nu fie vrei problema la HSG cand ma voi duce marti.Am cam ratat perioadele de ovulatie din diferite motive insa sunt hotarata sa nu le mai ratez.

rose puss  par  hjarta  hjarta  hjarta ce mai faci? esti ok?

cate un  puss  puss si cate o  kram pt voi si sa vina bebe cat mai repede si la noi hjarta

intru si aici sa mai vb

Garga, se poate deschide un topic ,,Aspirante 40+" ? sau sa-l redenumim pe cel deschis de mine?multumim

Ultima oara a fost editat de mihaD (2012-08-11 21:43:19)

Offline

 

#30 2012-08-13 10:23:27

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna dimineata Betty, Miha, Rose par !

Da, cred ca e o idee buna cu topicul!

Azi mi-a venit ciclul asa ca in cateva zile o sa merg la eco sa vad daca a disparut chistul.

Betty eu am un dulap intreg de naturiste, tincturi si buline, nici nu mai stiu ce sa iau.

De cateva luni de cand monitorizez mai aproape, am luat branca ursului. Citisem si eu si mi-a recomandat si dna doctor.
Acum cand m-am pricopsit cu chistul tot dna doctor mi-a zis ca pt reglare e bine sa iau tinctura de zmeur si cretisoara.

Acu ceva vreme un alt medic, endocrinolog de data asta, imi daduse Vitex si Evening Primrose Oil.

Pe un alt forum am citit ca ajuta mult la reglare o tinctura de multe plante, Gynex.

Pe lista mai e si napraznicul, macca, laptisor de matca....

asta e doar un rezumat de bulinute si tincturi forgetit

Insa pe toate e mai greu sa le iau acklad .
Imi propusesem ca luna asta sa iau Gynex si poate sa continui si cu Branca. Sa vedem ce mai zice si doctora dupa eco. Ea e adepta naturalului mai mult. Si eu la fel desi recunosc ca ma cam ingrijoreaza povestea cu lipsa spargere folicul si nu stiu daca naturistele pot ajuta in acest caz. Sa vedem ce se mai intampla luna asta

Va sarut si va doresc sa vedeti cat mai curand doua liniute si apoi doi ochisori bebic

Offline

 

#31 2012-08-13 17:12:59

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

GARGA, multumiri pentru topic puss  par, multa sanatate tie si bebelusului tau puss

aici poate intra orice aspiranta asa cum si eu, chiar daca am 42 de ani, intru si la topicul cu care m-am obisnuit si unde am gasit fete admirabile si informatii pe masura.

Nu v-am uitat, fetele, frumoasele, am sa intru si dincolo  hjarta

Rose, betty, Aurora puss  kram

maine dimineata plec spre Iasi pt HSG si sper sa fie bine rugaciune

cate un  puss si cate o  kram pentru voi, de la mine hjarta

Ultima oara a fost editat de mihaD (2012-08-13 17:14:22)

Offline

 

#32 2012-08-13 17:19:47

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Aspirante optimiste 40 +

mihaD,de ce 2 topice? nustiu

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-08-13 17:23:09)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#33 2012-08-13 17:31:11

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Sonia, bine-ai venit la noi in vizita  puss , nu sunt doua, e unul pt. aspirante  40+, i-am trimis email Gargaritei astazi si am rugat-o sa schimbe numele topicului initiat de miha in "aspirante 40+ "pentru a-l putea gasi mai usor si alte fete aflate in situatia noastra (adica cele peste 40 ani).

Sunteti binevenite toate la noi in vizita dar in mod specifc topicul se vrea unul destinat celor peste 40 ani care isi doresc un copilas, la varsta noastra mi se par extrem de binevenite informatiile de orice fel, sunt extrem de putine pe internet  pentru aceasta categorie de varsta si in special in limba romana.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-08-13 17:32:27)

Offline

 

#34 2012-08-13 17:32:29

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Aspirante optimiste 40 +

betty,va doresc mult succes!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#35 2012-08-13 17:37:16

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Multumim Sonia, suntem constiente ca exista riscuri mari la aceasta varsta dar la fel avem sperante ca avand mai multe informatii si monitorizand corect sarcina sansele sunt relativ mari de a aduce pe lume prunci sanatosi chiar si la varsta aceasta.

Offline

 

#36 2012-08-13 17:38:31

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Aspirante optimiste 40 +

totul tine de ce ne e scris...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#37 2012-08-13 17:47:22

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

soni puss  kram  hjarta

eu am primit cele mai importante si multe informatii de la voi,  de dincolo si asa cum spune si betty, e putin mai complicat pentru noi , cele de 40 + si la fel de complicat ca si in cazul fetelor cu varste mai mici dar probleme mari...

ai dreptate, ne e dat ce ne e scris.

cum a fost in concediu? pare rau de problema cu socrii tai...sper sa se gandeasca si la voi intr-un final, nu numai la ei si obrazul lor...

Offline

 

#38 2012-08-13 17:57:18

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Aspirante optimiste 40 +

miha puss a fost f frumos la mare.pacat ca a trebuit sa ma intorc in viata reala,care nu imi place deloc.nu,socrii se gandesc doar la un copil si la ei.da deja nu mai conteaza.mult succes maine!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.